Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

On Binler Mescid-i Aksa için Meydanlarda!

On Binler Mescid-i Aksa için Meydanlarda!
Yayın Tarihi: 22/07/2017 08:00

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail’e yurt genelinde yapılan protestolarla büyük tepki gösterildi. ‘Öfke Cuma’sında on binlerce kişi meydanlardaydı...

Siyonist İsrail’in Mescid’i Aksa işgalinin ardından tüm Türkiye işgale tepki vermek için meydanlara indi. Cuma namazının ardından Türkiye’de tüm illerde düzenlenen protesto gösterilerinde Mescid’i Aksa’nın biran önce ibadete açılması talep edildi.

Yapılan protesto eylemlerine Anadolu Platformu da bütün bileşenleriyle katıldı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde, cuma namazının ardından Balıklıgöl Yerleşkesi’nde toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Ali Acar, yaşanan cinayetlerin ve dökülen kanların kabul edilemez olduğunu söyledi. Ümmet açısından artık bıçağın kemiğe dayandığını aktaran Acar, “Müslümanlar olarak bu acıyı hissetmek ve ümmetin namusu olan ve uğruna binlerce kurban verildiği Kudüs davasına sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. İsrail işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terketmelidir” diye konuştu.

MALATYA

Malatya’daki sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ise Hacı Yusuf Taş Camisi önünde toplandı. Memur-Sen İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, Siyonizmin son oyununun Mescid-i Aksa olduğunu belirti.

Yaşanan olayların İsrail’in dediği gibi basit bir güvenlik olayı olmadığını vurgulayan Yıldırım, “Biz İsrail'in güvenlik kavramından ne anladığını iyi biliyoruz. Mescid-i Aksa’da son zamanlarda yaşananlar, İsrail'in yürüttüğü kirli savaşın en önemli halkasıdır” dedi.

ADIYAMAN

Adıyaman’da Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri ise Ulu Cami önünde toplanarak, Demokrasi Parkına kadara yürüdü. Burada gruptakiler adına basın açıklamasını okuyan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adıyaman Şubesi üyesi Hamit Arslan, İsrail’in işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terk etmesi gerektiğini söyledi.

Mescid-i Aksa derhal ibadete açılması gerektiğini ifade eden Arslan, şunları kaydetti: “Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki tüm kutsal mekânlar, Filistinlilerin sorumluluğunda saygı içerisinde korunmalıdır. Filistinlilere yönelik suç işleyen her İsrailli yargılanarak cezalandırılmalıdır” ifadesini kullandı.

MARDİN

Mardin’de merkez Artuklu ilçesinde Fuat Yağcı Camisi’nde cuma namazı çıkışı, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamalarına tepki gösterildi. Kentte 57 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformunca düzenlenen basın açıklamasına katılanlar, slogan attı ve tekbir getirdi. Platform Sözcüsü Zeynel Tepe, İsrail askerlerinin 4 Haziran 1967’den bu yana, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı işgal ettiğini söyledi.

SİİRT

Siirt’te de Abdulhakim Sancak Çarşı Camisi’nde kılınan cuma namazı çıkışında, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Siirt Temsilciliği öncülüğünde “Kızgınlık Cuması” konulu basın açıklaması yapıldı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Üyesi Ahmet Asut, yarım asırdır işgal altında bulunan Kudüs’te İsrail’in bu sefer gözlerini tekrar Müslümanlar için büyük değer taşıyan Mescid-i Aksa’ya diktiğini söyledi. Uzun zamandan beri ilk defa Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılınamadığını belirten Asut, “Acımasızca canına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmayıp, alınların secdeye varmasına da engel olmaktalar. Müslümanlara ait mukaddes mekâna bir saldırı olan bu tehlikeli girişim, İslam ümmeti açısından asla kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu pervasızlığın bir sonraki aşaması bu kutsal mekânı tamamen işgal edip hâkimiyet kurmaktır” dedi.

İSTANBUL

İstanbul’da on binlerce vatandaş, İsrail'in Mescid-i Aksa’daki zulmüne dur demek için Beyazıt Meydanı’nda toplandı. Mescid-i Aksa’ya girişi yasaklayan İsrail’in zulmüne dur demek için onlarca STK’nın destek verdiği Beyazıt Meydanı’ndaki eyleme on binlerce vatandaş katıldı.

Bayrampaşa’da bazı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Genç İnisiyatif Platformu, İsrail'in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi. Yahya Kemal Parkı’nda bir araya gelen platform üyeleri, “Uyan Müslüman, ilk kıblen işgal altında” sloganıyla eylem düzenledi.

“Kudüs bizimdir bizim kalacak”, “Kudüs’e selam direnişe devam” ve “Mescid-i Aksa onurumuzdur” sloganları atan katılımcılar, tekbir getirdi. Platform Sözcüsü İsmail Aşçı yaptığı açıklamada, Allah tarafından Mescid-i Aksa’nın mübarek kılındığını ve Müslümanlara emanet edildiğini söyledi.

İsrail’in, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri, Fatih’in Nesli Eğitim Gençlik Derneği tarafından kınandı. Levent’teki İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan Fatih’in Nesli Eğitim Gençlik Derneği’ne bağlı bir grup, “Zalim İsrail, Mescid-i Aksa’ya dokunma, yanarsın” pankartı açarak İsrail aleyhine sloganlar attı.

KONYA

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail, Konya’da protesto edildi. Kent merkezindeki tarihi Kapu Camisi’nde, cuma namazının ardından toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip İsrail aleyhine sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan Yusuf Bahçeci, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olmasından dolayı büyük değer taşıdığını söyledi.

Mescid-i Aksa’nın yarım asırdır İsrail işgali altında tutulduğunu ifade eden Bahçeci, Müslümanların ibadetlerine de müdahale edildiğini aktardı. Bahçeci, Müslümanlara yönelik yapılan eziyet ve zulme karşı çıkmanın inananların görevi olduğuna dikkati çekerek, “Kudüs’te yapılanlar İslam’a karşı saldırılardır. Bunlara karşı durmak namus borcumuzdur. Dik duruşumuzu Allah izin verirse eşkıyalıklar son bulup, zalimler kaçacak delik arayana kadar sürdüreceğiz” dedi.

GAZİANTEP

Gaziantep’teki gösteriler cuma namazının ardından Alaybey Camisi önünde başladı. Ellerindeki pankartlarla toplanan vatandaşlar, çeşitli sloganlar atarak Gaziler Caddesi’ni takip ederek Balıklı Parkı’na kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Ubeydullah Çakır, Müslümanlar için çok kutsal olan bir mekânda yapılan ihlallerin kabul edilemeyeceğini söyledi. Siyonist güçlerin Müslümanların mabetlerine saldırdığını ve bazı müminleri de şehit ettiğini dile getiren Çakır, “Artık Müslümanların tahammülü kalmamıştır. Bu yapılan zulme sessiz kalamayız” dedi.

Öte yandan, Ulu Camide de toplanan vatandaşlar, slogan atarak İsrail’i protesto etti.

KİLİS

Kilis’te Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde, cuma namazının ardından Kayabaşı Camisi önünde toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirerek İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan İzzettin Özkeleş, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu anımsatarak, İsrail’in yarım asırdır işgal altında tuttuğu Kudüs’te gözlerini Mescid-i Aksa’ya diktiğini söyledi. Acımasızca canına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmadığını, bunun yanında alınların secdeye varmasına da engel olunduğunu ifade eden Özkeleş, “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Kardeşlerimize ve İslam’a yapılan zulme hep birlikte bütün Müslümanlar olarak karşı çıkmak bizim görevimizdir” diye konuştu.

KAHRAMANMARAŞ

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Kahramanmaraş Platformu tarafından “Mescid-i Aksa onurumuzdur”, “Mescidi Aksa’ya sahip çık” yazılı pankartlarla bir araya gelen grup, İsrail’i protesto edip şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Ulu Cami önünde toplanan gruptakiler, İsrail aleyhine slogan attı. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Uğur Dilipak, burada yaptığı konuşmada, İslam âleminin ilk kıblesinin hüzünlü olduğunu söyledi. Dilipak, İsrail’in en kısa sürede yanlışından dönmesini temenni ettiklerini bildirdi.

KOCAELİ

İsrail’in, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri, Kocaeli’de protesto edildi.

İzmit ilçesinde TÜGVA Kocaeli İl Temsilciliği öncülüğünde AK Parti Kocaeli milletvekilleri Zeki Aygün, Sami Çakır, Mehmet Akif Yılmaz, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan grup, cuma namazının ardından ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Kocaeli Teşkilat Koordinatörü Muhammed Hanefi Akbulut, Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için büyük önem taşıdığını söyledi. İsrail’in bu kez Mescid-i Aksa’ya gözünü diktiğini ifade eden Akbulut, İsrail’in artık insanların ibadet etmesine de engel olduğunu kaydetti.

BİNGÖL

Bingöl’de İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu öncülüğünde cuma namazının ardından Genç Caddesi Saat Kulesi önünde bir araya gelen vatandaşlar, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini yapılan basın açıklamasıyla kınadı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Bilal Arslan, İslam coğrafyasındaki her işgalin, fitnenin ve terörün içinde yer alan ve şer odaklarının fikir babası olan, her birinde parmağı olan işgalci İsrail’in son birkaç aydır barbarlığı ve vahşiliğini Kudüs ve Mescid-i Aksa merkezli daha da arttırdığını söyledi.

ŞIRNAK

Şırnak’ta Yeni Mahalle Geylani Camisi’nde cuma namazı çıkışı, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamalarına tepki gösterildi. Basın açıklamasına katılanlar, “Kahrolsun İsrail”, “Zalimler için yaşasın cehennem” sloganları attı ve tekbirler getirdi.

İnsani Yardım Vakfı (İHH) İl Temsilcisi Serdar Tatar, burada yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin 4 Haziran 1967’den bu yana, Müslümanların ilk kıblesini Mescid-i Aksa’yı işgal ettiğini söyledi. Müslümanların ilk kıblesindeki kuşatma ve baskının artarak sürdüğünü, bundan dolayı Filistinlilerin yüzyıllardır Mescid-i Aksa’yı ve kutsal mekânı korumak için bedel ödediğini anlatan Tatar, Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerin değil, dünyadaki tüm Müslümanların sahip çıkması gereken bir mabet olduğunu vurguladı.

ADANA

Adana’da çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar ellerinde Filistin bayraklarıyla 5 Ocak Meydanı’nda toplandı.

Grup adına açıklama yapan Türkiye Gençlik Vakfı Adana İl Temsilcisi Ahmet Özen, alınların secdeyle, gönüllerin Rable buluştuğu ilk adres olan Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün yarım asırdır İsrail’in işgali altında bulunduğunu söyledi.

MERSİN

Mersin’de de Ulu Cami önünde bir araya gelen Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu üyeleri ve vatandaşlar açtıkları pankartlar ve attıkları sloganlarla İsrail’i protesto etti.

Kentte yaşayan bazı Filistinli ve Suriyelilerin de destek verdiği gösteride grup adına açıklama yapan Mersin İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Mesut Kayacı, İsrail’in zulümlerinin bir yenisine daha tanık olduklarını söyledi.

HATAY

Hatay’ın Antakya ve İskenderun ilçelerinde de cuma namazı sonrası bir araya gelen vatandaşlar İsrail’e tepki gösterdi.

Antakya’da Ulu Cami’den çıkan vatandaşlar Künefeciler Meydanı’nda toplandı. Sloganlar atan grup üyeleri, tekbirler getirerek İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini protesto etti. İHH İnsani Yardım Derneği Antakya Temsilcisi İsmail Okay, burada yaptığı basın açıklamasında, Kudüs’ün özgürlüğü için meydanlarda olduklarını söyledi.

HAKKARİ

Memur-Sen İl Temsilciliğinde toplanan Hakkari Hak ve Dayanışma Platformu (HAKDA) üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Nihat Gür, zulüm ve işgal altındaki Kudüs’ün özgür oluncaya kadar Müslümanlar için bir direniş ve başkaldırı sembolü olmaya devam edeceğini söyledi.

Gür, “İşgalci, gaspçı ve katil Siyonistlerin zulmü altındaki mukaddes Kudüs ve Filistin toprakları Müslümanların ortak kaderinin sembolüdür” dedi. İHH İnsani Yardım Vakfı Hakkari Temsilcisi Orhan Temel, Hacı Sait Camisi avlusunda cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada, Kudüs’ün tamamen özgür olmasını istediklerine işaret etti.

OSMANİYE

Osmaniye’de de cuma namazı sonrasında Envar-ul Hamit Camisinde toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla İsrail’e tepki gösterdi.

Memur-Sen Osmaniye Şube Başkanı Mahmut Kahraman, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ortadan kaldırmak gibi kirli bir tezgah kurduğunu belirtti. Kahraman, Mescid-i Aksa’da son zamanlarda yaşananların İsrail’in yürüttüğü kirli savaşın en önemli halkası olduğuna dikkati çekerek, “Bizim mücadelemiz sadece bizim için değil, insanlık içindir. Mescid-i Aksa’ya saldırılar devam ederse, Kudüs İsrail’in işgalinden kurtulmazsa, korkarız ki emperyalizmin oluşturduğu kaostan dolayı yorulan dünyamız daha büyük felakete düçar olacaktır” dedi.

İZMİR

İzmir’de bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi. Sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Özgür Kudüs Platformu üyeleri, Konak Meydanı’ndaki Yalı Cami önünde cuma namazı sonrası bir araya geldi.

Ellerinde Mescid-i Aksa fotoğrafı, Türkiye ve Filistin bayrakları ile “Kudüs özgür olana kadar seninleyiz ey Aksa” yazılı pankartlar taşıyan grup, “Kudüs bizimdir, bizim olacak”, “Aksa onurumuzdur”, “Siyonist İsrail hesap verecek” sloganları attı.

MUŞ

İsrail’in, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri Muş’ta da protesto edildi.

Merkez Tuba Camisi önünde toplanan 17 sivil toplum kuruluşu adına basın açıklamasını okuyan Muş İnsani Yardım Derneği (İYD) Başkan Yardımcısı Şerafettin Yıldız, Kudüs'ün özgürlüğü için meydanlarda olduklarını söyledi. Geçen hafta Mescid-i Aksa’nın avlusunda 3 Filistinli gencin şehit edildiğini hatırlatan Yıldız, şu ifadeleri kullandı:

“İsrail askerleri yaraladıkları 3 Filistinliye tıbbi müdahalede bulunmak için gelen ambulansların Mescid’e girişine de izin vermedi. İsrailli asker ve polislerin son yıllarda özellikle sivillere yönelik saldırıları artarak devam etmektedir. Türkiye'den çağrı yapıyoruz. İsrail işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terk etmelidir. Mescid-i Aksa derhal ibadete açılmalı, Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki tüm kutsal mekanlar Filistinlilerin sorumluluğunda saygı içerisinde korunmalıdır. Filistinlilere yönelik suç işleyen her İsrailli yargılanarak cezalandırılmalıdır.”

BİTLİS

Bitlis’te Eğitim Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEST-DER), Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail’i kınadı.

Cuma namazı sonrası ellerinde pankartlarla Ulu Cami önünde toplanan kalabalık, tekbir getirip slogan atarak İsrail’e tepki gösterdi. Kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin de desteklediği basın açıklamasını okuyan BEST-DER Başkanı Emrullah Uysal, Kudüs’ün dünyanın sancağı olduğunu, onu elinde bulunduranın dünyaya yön ve şekil vereceğini ifade etti.

Tatvan ilçesinde de cuma namazı sonrası 21 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ve üyeleri, İsrail’i protesto etti. Ellerindeki pankartlarla bir alışveriş merkezinin önünde toplanan grup tekbirler getirerek slogan attı.

VAN

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi üyeleri ve vatandaşlar, cuma namazının ardından Hazreti Ömer Camisi’nin avlusunda toplandı. Burada Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallere çeşitli sloganlar atarak tepki gösterenler, Kudüs'te yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılarak dua etti.

Van’ın Erciş ilçesinde Kara Yusuf Paşa Camisi’nde cuma namazı çıkışında toplanan Erciş Sivil Toplum Platformu üyeleri de İsrail’i protesto etti.

SAMSUN

Samsun'da cuma namazının ardından Büyük Cami önünde "Suskun dünyaya gür ses olmaya. Haydi Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmaya" sloganıyla toplanan grup, Filistin'e destek, Kudüs'te yaşananlara tepki gösteren pankart taşıdı.

Samsun Sivil Toplum Platformu adına basın açıklaması yapan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Samsun Temsilcisi Hakan Durmuşoğlu, Mescid-i Aksa'nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu hatırlattı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır'da cuma namazı sonrası tarihi Ulu Cami önünde toplanan Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik uygulamalarını protesto etti. Türkçe, Kürtçe ve Arapça pankartların da yer aldığı gösteride STK'lar adına konuşan Üzeyir Yuva, İslam coğrafyasının bağrına bıçak gibi saplanmış siyonist rejimin, cinayetlerine ve Müslümanların kutsallarına yönelik saldırılarına devam ettiğini bildirdi.

AMASYA

TÜGVA Amasya Temsilciliği öncülüğünde cuma namazının ardından Yavuz Selim Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, çeşitli dövizler taşıyıp tekbir getirerek İsrail aleyhine slogan attı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Amasya Temsilci Vekili Bilal Eken, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar için büyük değer taşıdığını vurguladı. Eken, "Müslüman Müslümanın kardeşidir. Kardeşlerimize ve İslam'a yapılan zulme bütün Müslümanlar olarak karşı çıkmak bizim görevimizdir." diye konuştu.

ÇANKIRI

Çankırı'da çeşitli sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde düzenlenen basın açıklamasında Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail'e tepki gösterildi.

Cuma namazının ardından Ahmet Yesevi Camisi önünde toplanan grup, Filistin'e destek, Kudüs'te yaşananlara tepki içerikli yazı bulunan pankart taşıyarak İsrail aleyhinde slogan attı.

Grup adına basın açıklaması yapan TÜGVA Çankırı Temsilcisi Özkan Öcal, Müslümanlara ve İslam'a yapılan saldırıya karşı çıkmanın bütün Müslümanların görevi olduğunu söyledi.

SİNOP

TÜGVA Sinop Temsilciliği öncülüğünde cuma namazının ardından Alaaddin Camisi avlusunda toplanan vatandaşlar, tekbir getirip İsrail aleyhine slogan attı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Temsilcisi Fatih Özcan, cinayetleri ve dökülen kanları kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Allah'ın zulme uğrayanların yanında olduğunu belirten Özcan, "Ey zalimler, unutmayın ki Allah zulme uğrayanların yanındadır. Zalimler, unutmayın, zafer inananlarındır. Filistin'deki Müslüman amcalarımız, teyzelerimiz, kardeşlerimiz bilsinler ki duamız ve gönlümüzle sonuna kadar onların yanındayız. Allah'ın izniyle bütün bu zulümler bitecektir. İşgalci İsrail bir gün perişan olacaktır." dedi.

TOKAT

Tokat'ta cuma namazının ardından Yeraltı Çarşısı'nda toplanan grup, adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Derneği Tokat Şube Başkanı Hüseyin Reel, var olduğu günden beri İslam ülkelerine terör ihraç eden siyonist İsrail'in küstahlığını sürdürdüğünü ifade etti.

KASTAMONU

Kastamonu'da Milli İrade Platformu öncülüğünde cuma namazının ardından Nasrullah Camisi'nin önünde toplanan grup, taşıdıkları pankartlarla Kudüs'te yaşananlara tepki gösterdi.

Milli İrade Platformu dönem sözcüsü ve Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, burada yaptığı açıklamada, geçen hafta Mescid-i Aksa'nın avlusunda 3 Filistinli gencin işgalci İsrail askerleri tarafından kurşun yağmuruna tutularak şehit edildiğini vurguladı.

ÇORUM

Çorum'da cuma namazının ardından Hürriyet Meydanı'nda "Suskun dünyaya gür ses olmaya. Haydi Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmaya" sloganıyla toplanan grup, İsrail aleyhinde slogan attı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından grup adına basın açıklamasını okuyan Çorum İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Başkan Yardımcısı Hacı Ömer Bayram, Mescid-i Aksa için, Gazze için, Filistin için meydanlarda olduklarını söyledi.

EDİRNE

Edirne'de cuma namazı sonrası Eski Cami önünde toplanan grup, "Aksa'ya selam direnişe devam", "Siyonist İsrail Filistin'den defol" şeklinde sloganlar atarak, tekbir getirdi.

Protestoya katılanlar Filistin ve Türk bayrağı taşıtı. Milli Türk Talebe Birliği Edirne Şube Başkanı Burak Avlu, ortaya atılan bir bahane ile Mescid-i Aksa'ya müdahale edildiğini söyledi. Vicdanı körelmiş Batı dünyasının sessizliğini koruduğunu belirtti.

KIRKLARELİ

Kırklareli'nde Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyeleri Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

Şevket Dingiloğlu Parkı'nda bir araya gelen TÜGVA üyeleri Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail'i kınadı. "Mescid-i Aksa onurumuzdur, koruyacağız" yazılı pankart açan TÜGVA üyeleri çeşitli sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan TÜGVA Kırklareli İl Temsilcisi Haran Karanfiler, Mescid-i Aksa'nın, alınların secdeyle buluştuğu, gönüllerin Rab ile buluştuğu ilk kıble olduğunu anımsattı.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'da ise Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, cuma namazı sonrası "İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine" tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Orta Cami'de cuma namazı ardından toplanan platform üyeleri, İsrail aleyhine sloganlar attı. Platforma bağlı 34 sivil toplum kuruluşu adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi Ferruh Topuz, 1967 yılından bu yana defalarca Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılınmasını engelleyen İsrail'in, Mescid’in tamamen ibadete kapatılarak kendi mabetlerini inşa etmek arzusunda olduğunu söyledi.

ELAZIĞ

Elazığ İmam Hatipler Derneği (ÖNDER) ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) önderliğinde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplanan kalabalık, ellerinde Filistin ve Türk bayraklarıyla tekbir getirip ''Kahrolsun İsrail, Mescid-i Aksa'ya selam direnişe devam, Zalimler için yaşasın cehennem'' şeklinde sloganlar attı.

Daha sonra Filistinli Müslümanlar için dua edildi. Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Elazığ İmam Hatip Mezunları Derneği Başkan Vekili Osman Cem Karahüseyinoğlu, Mescid-i Aksa'nın müslümanların ilk kıblesi olması açısından tüm İslam alemi için büyük önem taşıdığını anımsattı.

BATMAN

Batman'da Mustazaflar Cemiyeti Batman Şubesi öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi.

Cuma namazı sonrası Gülistan Caddesi'nde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu üyelerince İsrail'in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatması protesto edildi. Türkçe, Kürtçe, Arapça pankart ve dövizlerin açıldığı gösteride, "Kahrolsun İsrail", "Kudüs halkı yalnız değildir", "Müslüman uyuma Kudüs'e sahip çık", "Müslüman uyuma namusuna sahip çık" sloganları atıldı, tekbirler getirildi.

TRABZON

Trabzon İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği ile çeşitli sivil toplum kuruluşları, Mescid-i Aksa'da özgürce namaz kılınabilmesi için Atatürk Alanı'ndaki İskenderpaşa Camisi önünde, cuma namazı sonrası "Kızgınlık Cuması" adı altında protesto gerçekleştirdi.

Mustafa Kemal Şahin, grup adına yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar için büyük önem taşıdığını söyledi. Yarım asırdır işgal altında bulunan Kudüs'te İsrail'in gözünü tekrar Mescid-i Aksa'ya diktiğini belirten Şahin, "Acımasızca canlarına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmadı ki alınların secdeye varmasına da engel oluyorlar. Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Kardeşlerimize ve İslam'a yapılan zulme hep birlikte karşı çıkmak görevimizdir." dedi.

ORDU

Ordu'da sivil toplum kuruluşlarının temsilci ve üyeleri protesto gerçekleştirdi.

Altınordu ilçesinde Yalı Camisi önünde Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) öncülüğünde bir araya gelen, ellerinde İsrail aleyhine pankartlar taşıyan ve tekbir getiren grup, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi.

GİRESUN

Giresun'un Bulancak ilçesinde de İsrail protesto edildi. TÜGVA Bulancak Şube Başkanı Ubeydullah Göktekin, Orta Cami'nin önünde toplanan grup adına yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar için büyük değer taşıdığını söyledi.

Göktekin, Müslümanlara ve İslam'a yapılan zulme her zaman karşı çıkacaklarını vurgulayarak, "Kardeşlerimizin canını yakanlar ve İslam düşmanlığı yapanlar her daim enselerinde bizim nefesimizi hissederek korku solurlar." dedi.

RİZE

Rizeliler İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etti. TÜGVA Rize Temsilciliği tarafından Sahil Camisi önünde organize edilen protestoya katılanlar İsrail aleyhine slogan attı.

TÜGVA üyesi Mehmet Gültekin, yaptığı açıklamada, ortaya atılan bir bahaneyle Mescid-i Aksa'ya müdahale edildiğini ve İsrail güçleri tarafından kapılarının kapatıldığını söyledi.

ARTVİN

Artvin'de de İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki gösterildi. Artvin Sivil Toplum Platformu öncülüğünde Halitpaşa Meydanı'nda bir araya gelen kalabalık, İsrail'i protesto etti.

TÜGVA Artvin Temsilcisi Halil İbrahim Keskin, burada yaptığı açıklamada, Müslümanlar için Mescid-i Aksa'nın önemine dikkati çekti. İsrail'i, Mescid-i Aksa konusundaki tutumu dolayısıyla kınadıklarını ifade eden Keskin, "İnanıyoruz ki Allah'ın izniyle bütün bu zulümler bitecektir. İşgalci İsrail bir gün perişan olacaktır." dedi.

BAYBURT

Bayburt'ta çeşitli sivil toplum kuruluşları protesto gerçekleştirdi. TÜGVA, Anadolu Gençlik Derneği, Milli Gençlik Vakfı, Bayburt İnsani Yardım Derneği ile Memur-Sen üyeleri, Saat Kule Meydanı'nda bir araya geldi.

Veysel Semiz, grup adına yaptığı açıklamada, İsrail'in son yıllarda özellikle sivillere yönelik saldırılarını artırarak sürdürdüğünü söyledi. Bir taraftan Gazze'ye yönelik ölümcül abluka ve kuşatma devam ederken, diğer taraftan Kudüs'te yaşayan Filistinlilere ve Mescid-i Aksa'da ibadetlerini yerine getiren Müslümanlara yönelik saldırı, baskı ve yıldırma politikaları uygulandığını belirten Semiz, bunların tahammül edilemez noktaya ulaştığını dile getirdi.

KAYSERİ

Kayseri'de bazı sivil toplum kuruluşları, cuma namazı çıkışı Bürüngüz Camisi önünde bir araya gelerek İsrail'e tepki gösterdi. İsrail aleyhtarı pankartlar taşıyan grup, tekbir getirdi ve slogan attı.

Grup adına konuşan Anadolu Gençlik Derneği Melikgazi İlçe Başkanı Baki Coşkun, Filistin'de olup bitenleri yakından takip ettiklerini belirterek kardeşliğin gereği olarak tüm Müslümanların bu konuyla ilgili onurlu bir tutum ve davranış sergilemeye devam etmekten geri kalmayacağını ifade etti.

NEVŞEHİR

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Nevşehir Şubesi öncülüğünde cuma namazı çıkışı Kurşunlu Camisi önünde toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, İsrail karşıtı slogan attı.

TÜGVA Nevşehir Şube Başkanı Hüsamettin Ellialtı, İsrail’in Filistin halkını baskılarla yıldırarak göçe zorlayıp kutsal toprakların tamamına sahip olmayı amaçladığını savundu.

KIRIKKALE

Kırıkkale'de Memur-Sen üyeleri, cuma namazı çıkışı Çarşı Camisi önünde bir araya gelerek İsrail'e tepki gösterdi.

Grup adına konuşan Memur-Sen İl Temsilcisi Yaver Yalçın, siyonizmin nihai hedefine doğru adım adım ilerlediğini dile getirerek "Büyük İsrail Projesi'ni gerçekleştirmek için Allah'ın bize emanet ettiği ve ebedi hakikatin tapusu olan Mescid-i Aksa'yı ortadan kaldırmak için kirli bir tezgah kurdu. Mescid-i Aksa'da yaşananlar, İsrail'in yürüttüğü kirli savaşın önemli halkasıdır." diye konuştu.

KIRŞEHİR

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kırşehir Şubesi öncülüğünde cuma namazı çıkışı Cacabey Meydanı'nda toplanan grup adına açıklama yapan TÜGVA Kırşehir Şube Başkanı Emrah Aydemir, İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde parmağı olan İsrail'in Müslümanları kışkırtmaya yönelik aşağılık davranışlarına devam ettiğini söyledi.

İsrail'in 3 Filistinliyi şehit ettiğini belirten Aydemir, şu değerlendirmeyi yaptı: "Maalesef uluslararası camiada devlet vasfı taşıyan ve gerçekte bir terör örgütü gibi davranan İsrail, üç Filistinli Müslüman’ı şehit etti ve Mescid-i Aksa’da da cuma namazı kılınmasını yasakladı. 15 Temmuz kalkışmasının kuklalarını ABD’de himaye eden üst akıl, Filistin topraklarını siyonist İsrail için işgal eden üst akıldır. İsrail’in neler çevirdiğini, siyonizmin neler çevirdiğini herkes bilmelidir. İsrail’in Kudüs’ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır."

YOZGAT

Yozgat İHH İnsani Yardım Derneği, Yozgat Sivil İnisiyatif Platformu ve Yozgatlılar, "Kızgınlık Cuması" adı altında cuma namazı çıkışı Çapanoğlu Camisi önünde toplanarak Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasını protesto etti, çeşitli sloganlar attı.

Yozgat İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Şahin Çarkçı, grup adına yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'nın avlusunda 3 Filistinli gencin İsrail askerlerince kurşun yağmuruna tutularak şehit edildiğini aktardı.

SİVAS

Sivas'ta Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Sivas İHH İnsani Yardım Derneği üyeleri ile vatandaşlar, cuma namazı çıkışı Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

Kale Camii önünde bir araya gelenler İsrail karşıtı sloganlar attı ve tekbir getirdi. Açıklamaların öncesinde Kur'an-ı Kerim okundu. Türkiye Gençlik Vakfı Sivas Şube Başkanı Ferhat Çınar, "Filistin'deki Müslüman amcalarımız, teyzelerimiz, kardeşlerimiz bilsinler ki duamızla ve gönlümüzle sonuna kadar onların yanındayız. Allah'ın izniyle bütün bu zulümler bitecektir. İşgalci İsrail bir gün perişan olacaktır." diye konuştu.

NİĞDE

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Niğde Temsilciliği öncülüğünde cuma namazı çıkışı Fatih Sultan Mehmet Camisi önünde toplanan Niğde Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, İsrail'i protesto etti.

Allah’ın izniyle bütün bu zulümlerin biteceğini dile getiren Yaşar, işgalci İsrail'in bir gün perişan olacağını ifade etti. Karabük eski belediye binası önünde bazı sivil toplum örgütleri öncülüğünde toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip, İsrail aleyhine sloganlar attı.

BARTIN

Bartın'da İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı üyeleri, cuma namazının ardından ellerinde döviz ve pankartlarla Hükümet Caddesi Arap Camisi önünde bir araya geldi.

Grup adına açıklama yapan İHH Bartın Temsilcisi Selami Ünsal, geçen hafta Mescid-i Aksa'nın avlusunda 3 Filistinli gencin kurşun yağmuruna tutularak şehit edildiğini anımsattı. İsrailli asker ve polislerin son yıllarda özellikle sivillere yönelik saldırılarını artırarak devam ettirdiğini anlatan Ünsal, 1967'den beri defalarca Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılınmasını engelleyen İsrail'in, mescidin tamamen ibadete kapatılarak kendi mabetlerini inşa etmek arzusunda olduğunu aktardı.

BOLU

Bolu'da cuma namazının ardından Sivil İrade Platformu öncülüğünde Bankalar Caddesi'nde toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip İsrail aleyhine sloganlar attı.

Platform adına konuşan Memur Sen Bolu İl Temsilcisi Ahmet Koçak, "Siz gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz. Ve siz gaflet içinde oyalanıyorsunuz. İlk kıblemiz siyonizmin kirli postalları altında ezilirken." ifadelerini kullandı.

İsrail'i kınayan Koçak, şunları aktardı: "Mescid-i Aksa ile birlikte namusumuz kirletilirken en son kaybettiğimiz sınırlar ardına çekilip ağıtlar yakmak bize yakışır mı? Siyonizmin kirlettiği ruhlar hiçbir değer tanımadan o kutlu beldeyi savunmak için ebabile dönmüş kardeşine saldırırken gülüyorsunuz. Ey ümmet… Küçük oyunların küçük figüranı yapmak istiyorlar bizi. İşgal edilen sadece mekân değil, senin ruhun."

ZONGULDAK

Zonguldak'ta Madenci Anıtı önünde toplanan bazı sivil toplum kuruluşları, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi.

"Uyan Müslüman, ilk kıblen işgal altında", "Mescid-i Aksa onurumuzdur" sloganları atıldı, tekbirler getirildi. Türkiye Gençlik Vakfı gönüllüsü Melih Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar için büyük değer taşıdığını söyledi.

DÜZCE

Cedidiye Camisi Belediye Meydanı'nda İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Düzce Şubesi, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Erdemliler Derneği öncülüğünde toplanan yaklaşık 500 kişi, ellerindeki Türk ve Filistin bayraklarıyla tekbir getirerek Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail'i protesto etti.

Duaların edilmesinin ardından grup adına açıklamalarda bulunan İHH Düzce Şube Başkanı Osman Altundal, İsrailli asker ve polislerin sivillere yönelik saldırılarının devam ettiğini belirterek, "Bir taraftan Gazze'ye yönelik ölümcül abluka ve kuşatma devam ederken, diğer taraftan Kudüs'te yaşayan Filistinlilere ve Mescid-i Aksa'da ibadetlerini yerine getiren Müslümanlara yönelik saldırı, baskı ve yıldırma politikaları uygulanmaktadır." dedi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar’da AGD öncülüğünde sivil toplum kuruluşları temsilcileri İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi.

Grup, İmaret Camisi’nde cuma namazı sonrası, İsrail tarafından geçtiğimiz gün Mescid-i Aksa’da şehit edilen üç kişi için gıyabi cenaze namazı kıldı. AGD Afyonkarahisar Şube Başkanı Muharrem Coşkun, İsrail'in yaptıkları karşısında duyarsız kalmayacaklarını belirterek, "Siyonist İsrail'in Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin politikasının Müslümanların parçalanmışlığına endeksli olduğunun farkındayız. Siyonist İsrail'in topraklarımızdaki varlığının vebali tüm İslam ülkelerinindir. Bu küstahlıklar karşısında tüm hükümetler öncelikle Siyonist İsrail'le olan ilişkilerini kesmelidirler." diye konuştu.

DİYANET’ten Kudüs Hutbesi

Yurt genelinde cuma namazlarında okunan hutbede Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın önemine vurgu yapılırken, mukaddes toprakların kurtuluşu için dua edildi.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü imzasıyla bugün yayınlanan hutbede Kudüs ve Mescid-i Aksa vurgusu yapıldı. Allah’ın mukaddes olarak bildirdiği toprakların tarihi sürecine dikkat çekilen hutbede bölgenin işgal edilmesinin kabul edilemez olduğunun altı çizildi. İlk kıblenin kurtuluşu için dua edilen hutbede Müslümanların birliği temennisinde de bulunuldu.

Bakara suresinde geçen “Allah’ın mescitlerinde Allah’ın adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleleri oralara ancak korkarak girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır” ayetinin de hatırlatıldığı hutbede hadislerden örnekler verildi.

İşte hutbenin tam metni:

TÜKENMEYEN HÜZNÜMÜZ: KUDÜS VE MESCİD-İ AKSÂ

Aziz Müminler!

Peygamberimiz (s.a.s)’in eşi Hz. Meymune validemiz bir gün, “Ya Rasûlallah! Bize Beyt-i Makdis hakkında bilgi verir misin?” der. Allah Rasûlü şöyle buyurur: “Orası mahşer ve menşer, yani yeniden diriliş yeridir. Oraya gidin ve içinde namaz kılın. Çünkü orada kılınan bir namaz başka yerdeki bin namaza bedeldir.” Hz. Meymune: “Peki oraya girmeye gücümüz yetmezse ne yapalım ya Rasûlallah” dediğinde Rahmet Elçisi şu cevabı verir: “Kandillerini yakmak için zeytinyağı, yakıt hediye gönderin. Kim bunu yaparsa oraya gitmiş ve namaz kılmış gibi olur.’’

Muhterem Müslümanlar!

Bir şehir düşünün; nice peygamberin tevhid mücadelesine ev sahipliği yapmış. Bir şehir düşünün; üç semavi dinin kıblesi olmuş. Bir şehir düşünün; ismiyle ve çevresiyle mukaddes ve mübarek kılınmış. Sözünü ettiğimiz bu şehir, Kudüs’tür; Kuts-i Şerif’tir. Diğer adıyla Beytü’l-Makdis’tir. Binlerce yıldır birçok medeniyete beşiklik yapan, bir cazibe merkezi olan Kudüs ve çevresinde Hz. İbrahim, Hz. İsmail, Hz. Yakub, Hz. Yusuf, Hz. Musa, Hz. Süleyman ve Hz. İsa gibi nice peygamberler yaşamıştır. İslam’ın ilk kıblegâhı, Peygamberimiz (s.a.s)’in İsrâ ve Mîrac tecrübesini yaşadığı Mescid-i Aksâ da Kudüs’tedir. Allah Rasulü, bu yüzden Beytü’l-Makdis ile gönül bağımızın olmasını istemiştir. Oradan umre yapmayı bizlere tavsiye etmiştir.

Kardeşlerim!

Kudüs, Hz. Ömer’in fethiyle huzura kavuşmuştur. Özellikle Osmanlı devrinde Müslümanlar, insaflı ve adaletli bir yönetim sergileyerek farklı inanç mensuplarının canına, malına ve din özgürlüğüne herhangi bir müdahalede bulunmamışlardır. Hatta gayr-i müslimler, aralarındaki anlaşmazlıkların çözümünde İslam’ın adaletine sığınmışlardır. Dinimizin engin hoşgörüsünün, kuşatıcı ve kucaklayıcı anlayışının en açık tezahürü, Halil Kapısı’nın iç duvarında bulunan kitabedir. Ecdadımız, “Lâ ilâhe illallah, İbrâhim Halîlullah” yani “Allah’tan başka ilah yoktur; İbrahim, Allah’ın dostudur” yazarak bütün semavi din mensuplarının peygamber kabul ettikleri Hz. İbrahim’in adını Kudüs’ün surlarına nakşetmiştir.

Aziz Müminler!

Üzülerek belirtmek gerekir ki tarihte Darü’s-selam, yani barış ve huzurun merkezi olan Kudüs uzun zamandır mahzundur. İlk kıblegâhımız Mescid-i Aksâ yaralıdır. Kudüs, bugün her türlü tecavüze maruz kalarak barışın kenti olmaktan çoktan çıkmıştır. Her bir köşesinde insanlığın ortak izlerini, hatırasını barındıran kadim şehir, huzura hasrettir. Peygamberler diyarında her geçen gün müminlerin birliği, beraberliği, en kutsal değerleri hedef alınmaktadır. Masum insanlar acımasızca katledilmektedir. Müslümanların kendi camilerinde ibadet etmeleri zalimce ve barbarca engellenmektedir.

1967 yılından beri Mescid-i Aksâ’da ilk kez geçen hafta Cuma namazı kılınamamıştır. Unutulmamalıdır ki; bir mabedi ibadete kapatmanın hiçbir hukuki gerekçesi, hiçbir dini dayanağı, hiçbir insani yönü olamaz. İnsanları mabetlerden alıkoyanlar, oraları tarumar edenler hakkında Yüce Rabbimizin şu hükmü son derece açıktır: “Allah’ın mescitlerinde Allah’ın adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleleri oralara ancak korkarak girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır.”

Aziz Müminler!

Coğrafyamız büyük acılar yaşarken Mescid-i Aksâ ve çevresinde olup bitenler, sağduyu sahibi her insanı endişeye sevk etmiştir. Bizler inanıyoruz ki; peygamberleri bağrında barındıran bu mübarek topraklarda bir an önce işgal sona erecek; sağduyu, itidal ve barış hâkim olacaktır. Müslümanların kalbi, insanlığın ortak değeri olan Kudüs’te akl-ı selimin devreye girmesi en büyük temennimizdir.

Şu bir gerçektir ki; Müslümanlar olarak tarihimizde bizi mahcup edecek hak ihlalleri, zulüm, vahşet gibi insanlık dışı uygulamalar yoktur. Ancak bugün kardeşlerimizin maruz kaldığı tüm felaketler, zulümler ve mağduriyetlerden alacağımız dersler vardır. Bir an önce ümmet bilinciyle iman kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz. Birbirimizin saygınlığını, haklarını ve kazanımlarını korumalıyız. İslam ümmetinin yeniden aziz bir ümmet olması için her birimiz olanca gücümüzle çalışmalıyız.

Kıymetli Kardeşlerim!

Bizler, millet olarak tarih boyunca Kudüs ve Mescidi Aksâ ile olan gönül bağımızı hiçbir zaman koparmadık, koparamayız. Bu bilinçle bu Cuma vaktinde Rabbimize el açıp şöyle niyaz ediyoruz:

Allah’ım! Kudüs’teki ve yeryüzündeki bütün mazlum kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissettir! Bizi basiretsizlerden, ferasetsizlerden, vicdansızlardan, zalimlerden yana eyleme!

Allah’ım! Mescid-i Aksâ’yı ve İslam beldelerini işgale yeltenenlere fırsat verme! Müslüman kardeşlerimize içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle!

Bizlere yeniden aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle! Şu mübarek Cuma günü hürmetine dualarımızı kabul eyle Allah’ım!

Gündem kategorisinde bulunan tüm haberler


Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) ve İyilikder Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyası yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Kan Bağışı Kampanyasına Davet

24 Şubat Cumartesi günü saat: 11.00 ila 17.00 arasında Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezinde yapacağımız kan bağışı kampanyamıza davetlisiniz…

En Soğuk Gün 28 Şubat

Aralarında vakfımız ve Mozaikder'in de bulunduğu Gaziantepli STK'lar tarafından düzenlenen “En Soğuk Gün 28 Şubat” programı ŞKM'de yapıldı.

En Soğuk Gün 28 Şubat

Vakfımızın da organizatörleri arasında bulunduğu, AK Parti Konya Milletvekili Dr. Leyla Şahin Usta’nın konuşmacı olarak katıldığı “En Soğuk Gün 28 Şubat” programına davetlisiniz.

İstikrar Spor Yine Kupaya Koştu

İstikrar Spor Kulübü U20 Futbol Takımı 8 Şubat Gaziantep’e Gazilik unvanının verilişi dolayısıyla düzenlenen turnuvada namaglûp şampiyon oldu.

Yetim Anneleri Umreden Döndü

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu tarafından kutsal topraklara umreye gönderdiği 10 yetim annesi yurda döndü.

Himme Yardım Kuruluşundan İyilikder’e Ziyaret

Suriye kökenli Himme Yardım Kuruluşu temsilcileri İyilikder Gaziantep Yardım Koordinasyon Merkezi’ne ziyaret etti.

Pusula Kitabevi Yenilendi

Gaziantep Üniversitesi kampüsü içerisindeki Üniversite Çarşısında kitapseverlere hizmet vermeye devam eden Pusula Kitabevi yenilendi.

Şafak Radyo’ya Büyük Onur

Gaziantep Gazeteciler Cemiyetinin Geleneksel 4.Basın Ödülleri Gecesi'nde Şafak Radyo’dan Adil Yeter, Keyfi Muhabbet programıyla birinci oldu.

Suriye Komisyonu Gaziantep’te Toplandı

Anadolu Platformu Suriye Komisyonu Suriyeli misafirlere yönelik çalışmaları değerlendirmek üzere Gaziantep’te toplandı.
Alt Manşet
Gündem
Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi
Kan Bağışı Kampanyasına Davet
En Soğuk Gün 28 Şubat
En Soğuk Gün 28 Şubat
İstikrar Spor Yine Kupaya Koştu
Yetim Anneleri Umreden Döndü
Himme Yardım Kuruluşundan İyilikder’e Ziyaret
Pusula Kitabevi Yenilendi
Şafak Radyo’ya Büyük Onur
Yardım
İyilikder’den Vurulan Camiye ve Şehitlere Ziy
Ortaokul Öğrencilerinden Örnek Yardım Kampany
Yetim Anneleri Kutsal Topraklara Uğurlandı
10 Yetim Annesi Daha Umreye Gidiyor
İyilikder’den Çobanbey’e İyilik Eli
İyilikder’den 650 Öğrenciye Kıyafet Yardımı
İyilikder’den Çobanbey’e Eğitim Desteği
İyilikder Kamplarda Soba Dağıttı
Cerablus’ta 50 Yetime Kıyafet Yardımı Yapıldı
Eğitim
ANTEB Fikriyat ve Yapılanma İlkeleri Müzakere
Proje Yazma ve Uygulama Eğitimlerimiz Başladı
Çare Sizsiniz Projesi Hizmetiçi Eğitim Progra
Öğretmen Hasibhal Seminerleri Bahar Dönemi Ba
Fikriyat ve Yapılanma Esasları Müzakere Edild
EKE Aylık Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
EKE ve Yetim Merkezi'nden Çocuklarla Sinema E
Kemal Öztürk Fecr Radyo’da Gündemi Değerlendi
Esnaf Komisyonumuz Hasbihal Programı Düzenled
Kurumsal
Dr. Leyla Şahin Usta Vakfımızı Ziyaret Etti
Çevre ve Şehircilik İl Müdürüne Ziyaret
Yetim Anneleri Vakfımızı Ziyaret Etti
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
TİKA Başkanı Vakfımızı Ziyaret Etti
Turgay Aldemir’den Reyhanlı’ya Taziye Ziyaret
Bülbülzade Vakfı'ndan Nezaket Ziyaretleri
Diriliş Derneğinden Vakfımıza Ziyaret
Suriyeli ve Mısırlı Akademisyenlerden Vakfımı
Gençlik
Ortaöğretim Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı
AÖB’den Ortaokul Öğrencileri için Günübirlik
5. Gençlik Buluşması Sona Erdi
AÖB YKS Kampı Sona Erdi
Lise Son Sınıf Öğrencileri için YKS Kampı Baş
AÖB 5. Gençlik Buluşması Malatya’da Yapılacak
Bir Ülke Bir Şahsiyet Kız Öğrenci Kampı Yapıl
Bir Ülke Bir Şahsiyet Kampı Devam Ediyor
AÖB Lise Öğrenci Kamp Başladı
Aile
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Mozaikder Üyeleri “Momo”yu Tahlil Etti
Türk ve Suriyeli Kadın Derneklerinden Güç Bir
Mozaikder Aile İçi İletişim Semineri Düzenled
Mozaikder Üyeleri “Hac”ı Tahlil Etti
Mozaikder Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı
Röportajlar
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Demokrasi Meydanından Canlı Röportajlar
Yayınlarımız
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old
İş Dünyası Programına ANESİAD Konuk Oldu
Anadolu Platformu Fikriyat ve Yapılanma İlkel
İktidar Mücadelesi Haricilik ve Tarihin Teker
“Yort Savul” Video Görüntüleri
Kurtuluş Ormanı Tanıtım Filmi Yayınlandı
Her Mevsim Kitap Programı Şafak FM’de
Ramazan Günlükleri Şafak Radyo’da
‘Etkinliklerle Yaz Okulu Kitabım’ Çıktı!