Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

Suriyeli Yazarlarla Afrin Meselesi Konuşuldu

Suriyeli Yazarlarla Afrin Meselesi Konuşuldu
Yayın Tarihi: 27/02/2018 16:00

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Yazarlar ve Edebiyatçılar Derneği tarafından düzenlenen söyleşi programına katılarak Afrin konusunu değerlendirdi.

26 Şubat Pazartesi günü dernek binasında düzenlenen programa, Suriye Yazarlar ve Edebiyatçılar Derneği Başkanı Subhi Dusuki ve Arap, Kürt, Türkmen, Süryani, Marunî, Dürzî, Ermeni çok sayıda dernek üyesi katıldı.

Fikrin, düşüncenin olmadığı yerde terör vardır

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir fikir ve düşünce özgürlüğünün önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Fikrin, düşüncenin, fikri özgürlüğün olmadığı yerde insan yoktur, terör vardır, terör devleti vardır. Bu baskıyı, bu zulmü en çok yaşayan, Esad’ın zulmüyle hayatları paramparça olan siz Suriyeli kardeşlerim bunu daha iyi bilirsiniz. Suriye, Ortadoğu’yu hafızasında taşıyan kadim bir coğrafyadır. Bundan 100 yıl önce kimin Kürt olduğu, kimin Türk olduğu, kimin Arap olduğu, hattan kimin Hıristiyan, Ermeni olduğuna bakılmazdı. Onun toplum hayatına hangi değeri kattığına bakılırdı. Birinci cihan harbinden bu yana ulus devletler eliyle bu toprakların insanı birbirinden koparılmak ve birbirine düşman edilmek istendi. Tüm engellemelere rağmen bizler şuanda Müslümanıyla, Ermenisiyle, Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla bir arada ve beraberiz. Bu küçücük salonda bu kadar çeşitli insan bir arada olabiliyoruz. Neden kocaman coğrafyada birbirimizin hukukunu korumayalım ki?

Türkiye’deki kardeşleriniz olarak bizler de zorluklar yaşadık. Ama hamdolsun birbirimizle mücadele etmek yerine birbirimizi kucaklaştık ve Allah bu coğrafyayı mazlumlar için bir sığınak yaptı. Bir ülkede bir insan kendisini dininden, dilinden dolayı özgür hissetmiyorsa orada zulüm vardır. Türkiye’nin sosyal dokusunu bir arada tutan en önemli etkenlerden bir tanesi de ülkemizde yaşayan Kürt kardeşlerimizdir. Ancak Emperyalistler destelediği bir kısım örgütler Kürt halkını değerlerinden, kendi topraklarından ve kendi birlikte yaşadığı bin yıllık hikâyesinden koparmaya çalıştı. Tüm bu ayartma çabalarına karşı Kürt halkı ve Türk halkı onları eştikleri hendeklere gömdü. Ve 15 Temmuzda olduğu gibi kendi geleceklerini kendi ellerine almayı başardılar.

Bedeli ne olursa olsun Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız

Sizler Esat’ın akıl almaz zulümlerine maruz kalıp yollara düştünüz. Büyük bir kısmımızın özgürlüğünü DEAŞ gibi IŞİD gibi örgütler çaldı. Dinimizi, dini duyarlılığımızı kullanarak bunu yapmaya çalıştılar. Diğer bir kısmımızın özellikle Türkiye sınırında yaşayan halkımızın özgürlük, adalet, demokrasi diye PYD ve PKK terör örgütü bölge insanının duygularını kullanarak, çocuklarını ve özgürlük duygularını çalmak istedi. Bu örgütler şunu unutuyorlardı, eğer bunlar zulme boyun eğselerdi Esat’ın zulmüne razı olur ve orada yaşarlardı. Suriye halkı Esat’ın zulmüne karşı olduğu kadar Rusya’nın, İran’ın, Amerika’nın, İsrail’in DEAŞ’ın ve PYD’nin de zulmüne karşıdır. Bizim için zalimin milliyeti ve ırkı fark etmez. Zalim zalimdir. Bizi bin yıldır bu topraklarda var eden adalettir. Adalet zayıfı güçlü olana karşı bedeli ne olursa olsun savunmaktır. Biz Türkiye’deki halklar olarak bedeli ne olursa olsun Suriye’deki kardeşlerimizin yanında olmaya ant içmişiz. Bilin ki bu mücadele birinci cihan harbinin ikinci mücadelesidir. Bu muharebeyi bu bölgenin insanları kazanacaktır.

Teorik eğitimlerin verildiği yer Afrin’dir

Afrin’de rejim uzunca süredir Kürt halkını batılı ülkelerin desteği ile ifsat ederek terör kampları oluşturuyordu. Bundan tüm coğrafya haberdardı. Bölgenin geleceğini tehdit eden emperyalist unsurların tetikçisi olan terör örgütlerinin silahlı eğitimlerinin verildiği yer Kandil’se teorik eğitimlerinin verildiği yer Afrin’dir. Dikkat ederseniz Esat güçleri buraya bir tane bomba atmamıştır. Müttefik ülkeler bir tane saldırı düzenlememiştir. Oysa Emevi Camisini, Zekeriya Camisini bombalayan bu aşağılık insanlar buralara hiç dokunmamıştır. Çünkü buraları korumak istiyorlar. Suriye’de sadece Müslümanların ibadet yerlerini değil Mesihilerin de ibadet yerlerini bu terör örgütlerinin eliyle yerle bir ettiler. Türkiye olarak bizim Afrin’de olmamızın temel nedeni bölgenin istikbalini ortadan kaldırmak isteyen terör odaklarını ortadan kaldırmaktır. Yoksa burada bir toprak parçası edinmek derdinde değiliz. Türkiye bu coğrafyanın kadim bir gücüdür. Biz bu zulümler, bu haksızlıklar farklı düşünenlerin darağaçlarında, kurşuna dizilenlerin olduğu yerde kendimizi özgür hissedemeyiz. Yeryüzünde bir kişi bile özgür değilse kendimizi özgür hissedemeyiz. Bu bölgeyi kontrol eden terör örgütünün Türkiye’deki uzantısı 40 yıldır tüm farklı unsurları yok etti. Ve aynısını Suriye’de kendi bölgelerinde de gerçekleştiriyorlar. Afrin’in merkezinde kaç yıldır farklı düşünen insanların kurşuna dizildiğini en iyi sizler biliyorsunuz. İnşallah bunların ortadan kalkması için Türkiye tüm emperyalistlerin cephe almasına rağmen inisiyatif aldı. İnşallah Afrin’i gerçek Afrinliler yönetecek. Geçmişteki günlerde olduğu gibi bu bölgenin insanları yeniden bölgenin geleceğinde söz sahibi olacaklar” dedi.

Aldemir konuşmasının ardından yazarlardan gelen soruları yanıtladı.

Gündem kategorisinde bulunan tüm haberler


Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi

ANESİAD Gaziantep Şubesinin düzenlediği ve Mustafa Özel’in konuşmacı olarak katılacağı “Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi” konferansına davetlisiniz.

Aldemir Ülke TV’nin Canlı Yayın Konuğu Oldu

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Ülke TV’nin canlı yayın konuğu olarak Suriye’de yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pusula Kitabevi’ne Anlamlı Ziyaret

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Prof. Dr. Mehmet Görmez, TMSF Eski Başkanı Ahmet Ertürk, Prof. Dr. Ali Gür, İl Müftüsü Ahmet Çelik, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir'den oluşan heyet Pusula Kitabevi’ni ziyaret etti.

'Kardeşim İçin Der'a' Filminin Galası Suriye'de Yapıldı

Çekimleri Gaziantep ve Suriye’de yapılan, vakfımızın ve Ortadoğu Medya İletişim Merkezinin aktif destek verdiği 'Kardeşim İçin Der'a' filminin galası Suriye’de yapıldı.

Milli Sanayide Bir Girişimci Örneği; Nuri Demirağ

Esnaf Komisyonumuz yazar Caner Akkurt’tun konuşmacı olarak katıldığı “Yerli Zihin, Milli Sanayi Sürecinde Bir Girişimci Örneği; Nuri Demirağ” adlı seminer düzenledi.

Liseli Yetim Öğrencilerden ANESİAD’a Ziyaret

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu, liseli öğrencilerden oluşan bir gurup öğrenciyle ANESİAD Gaziantep Şubesine ziyarette bulundu.

Yetimlerin Kitaplık Sevinci

AÖB Ortaöğretim Birimi tarafından yetim çocukların evlerinde kitaplık oluşturmak için başlatılan “Benim Evim Kütüphanem Projesi”nde kitaplar teslim edilmeye başlandı.

Suriyeli 1250 Öğrenci için Bitirme Programı Düzenlendi

Bülbülzade Vakfı, İyilikder, Belkıs Derneği ve İl Müftülüğü işbirliği ile Gaziantep’te 22 camide eğitim gören 1250 Suriyeli çocuk için bitirme programı düzenlendi.

Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerlerinin ikinci sezonun ikinci seminerine Gazeteci Turan Kışlakçı konuk oldu.

Suriye Komisyonu Gaziantep’te Toplandı

Anadolu Platformu Suriye Komisyonu Suriye konusunda çalışmaları değerlendirmek üzere Gaziantep’te toplandı.
Alt Manşet
Gündem
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi
Aldemir Ülke TV’nin Canlı Yayın Konuğu Oldu
Pusula Kitabevi’ne Anlamlı Ziyaret
'Kardeşim İçin Der'a' Filminin Galası Suriye'
Milli Sanayide Bir Girişimci Örneği; Nuri Dem
Liseli Yetim Öğrencilerden ANESİAD’a Ziyaret
Yetimlerin Kitaplık Sevinci
Suriyeli 1250 Öğrenci için Bitirme Programı D
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu
Yardım
50 Yetim Ailesine Gıda Yardımı Yapıldı
İyilikder’den 130 Yetim Ailesine Yardım
9 Yetim Aile Evlerinde Ziyaret Edildi
İyilikder’den Yabancı Öğrencilere Yardım
İyilikder’den Vurulan Camiye ve Şehitlere Ziy
Ortaokul Öğrencilerinden Örnek Yardım Kampany
Yetim Anneleri Kutsal Topraklara Uğurlandı
10 Yetim Annesi Daha Umreye Gidiyor
İyilikder’den Çobanbey’e İyilik Eli
Eğitim
Judo Kurslarımız 2 Yıldır Devam Ediyor
21. Yüzyılın Büyük Günahı; Mültecilik
Günümüz Türkiye’sinde İslam ve Müslümanlık
Yetim Anneleri için Başarıya Giden Yol Semine
Yükselen Çin ve Uzak Asya’da Denge Arayışları
Türkçe Okuma Yazma Kursu Başladı
Çare Sizsiniz Projesinde Eğitimler Devam Ediy
Yerli Zihin, Milli Sanayi Sürecinde Bir Giriş
Küresel Güçlerin Afrika’daki Satranç Oyunu
Kurumsal
Sivas AÖB Öğrencilerinden Vakfımıza Ziyaret
S.Bahattin Teymur Ortaokulu’ndan Vakfımıza Zi
Nisan Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Eğitim Yöneticilerinden Vakfımıza Ziyaret
Ensari Mazlumi Derneği’nden Vakfımıza Ziyaret
Metin Önal Mengüşoğlu Vakfımızı Ziyaret Etti
Anadolu Platformu Genel Merkezi Dualarla Açıl
Turan Kışlakçı Vakfımızı Ziyaret Etti
Gençlik
Söyleşiye Davetlisiniz
AÖB Kız Öğrencilerinden Doğu Gezisi
Suriye Gençlik Platformu İlk Toplantısını Yap
Geleneksel Futsal Turnuvası Sona Erdi
Mengüşoğlu Öğrencilerle Bir Araya Geldi
AÖB’den Mehmet Akif'i Anma ve Anlama Programı
AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sonuç Bildirgesi
AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi
AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Bugünü Konuşuyor
Aile
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu (Vid
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old
İş Dünyası Programına ANESİAD Konuk Oldu
Anadolu Platformu Fikriyat ve Yapılanma İlkel
İktidar Mücadelesi Haricilik ve Tarihin Teker
“Yort Savul” Video Görüntüleri
Kurtuluş Ormanı Tanıtım Filmi Yayınlandı
Her Mevsim Kitap Programı Şafak FM’de