Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi

AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi
Yayın Tarihi: 11/03/2018 08:00

Anadolu Öğrenci Birliğinin Gaziantep'te düzenlediği "Bugünü Konuşuyoruz" başlıklı öğrenci kampı ikinci gününde yapılan oturumların ardından sona erdi.

Kampın ikinci gününün sabah bölümünde tecrübe paylaşımı programı yapıldı. Burada öğrenciler gruplar halinde oturarak Bülbülzade Vakfı’nda görevli tecrübeli komisyon üyeleri ile bir araya geldi. Yaklaşık bir buçuk saat süren tecrübe paylaşımının ardından tekrar Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonun geçildi.

Sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir

Burada Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Mesut Çaça tarafından öğrencilere bir selamlama konuşması yapıldı. Çaça, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Dün Kayseri’de vira bismillah dedik. 14 üniversiteden kardeşlerimizle bir aradaydık. Ardından Malatya’ya geçtik orada da 11 üniversiteden kardeşlerimizle bir aradaydık. Bugünde buradayız. Her yerde ayrı bir heyecanı, umudu görmek bizleri mutlu ediyor. Biz Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu yıl Türkiye’de bugünü konuşmaya başladık. Bizim buradan asıl muradımız sizlerin birbiriyle kardeşane bir şekilde, samimi şekilde ünsiyetinizi arttırmanız ve bunu bulunduğunuz yerlere aktarmanız. Bireysellikten öte birliktelik ruhunu yakalamış, tabiri caizse bir zincir gibi birbirine tutunmuş bireylerle bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir. Buradan da bir değişime adım atarsak Allah orayı bereketlendirecektir” dedi.

Büyük bir davanın temsilcilerisiniz

Mesut Çaça’nın konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Zamanı Ruhu” adlı sunumunda öğrencilere hitap etti. Konuşmasına salondakilerin büyük bir davanın temsilcileri olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatan Aldemir, konuşmasına şöyle devam etti; “bulunduğunuz her an büyük bir davanın temsilcilerisiniz. Bu şuurla, bu bilinçle hayatın içerisinde yer almanız gerekir. Söz söylerken, cümle kurarken, bir davranışı sergilerken biz bizden ibaret değiliz. Biz kadim bir geçmişin ve adaletle bezenecek bir geleceğin bugünkü izdüşümleriyiz. Bu bilinçle bulunduğunuz yerde dimdik ama derin bir müktesebata yaslanarak durmanız gerekir.

Büyük bir göz uygarlığı ile karşı karşıyayız

Bugün her şeyin görünenden ibadet olduğu, olağanüstü bir göz uygarlığın içinde doğdunuz. Adeta android bir nesille yüz yüzeyiz, her şey görünenden ibadet. Görünmeyenin yok sayıldığı ve görünen üzerinden meselelerin konuşulduğu, tartışıldığı, görünenin tecrübe edilmediği ama birçok bilginin aktığı bir enformasyonun içerisindesiniz. Bu öyle bir enformasyon ki olağanüstü bir hızla akıyor. Burada bize özgürlük diye dayatılanlar, iştiyakla tükettiğimiz, aldıklarımız bilin ki geniş bir tutsaklıktır. Kendi mekânınızda, kendi imkânınız ve paranızla büyük bir göz uygarlığının işçilerisiniz. O büyük göz uygarlığının mabedi durumunda şu an Amerika var. İnsanlar onunla irtibat kurmadan rahat edemiyor. Oysa insan kendisini yaratan Allah’la irtibat içersinde olmadığı her an bir kayıptır.

Göz insanın kendisini dahi göremez

Buradan edindiğimiz bilgiler bilgi değil malumattır. Malumat bilgi değildir. Burada en iyi oyunları oynayabilirsiniz fakat söz konusu olan bir savaş olduğunda başka yerde durursunuz. Bir aracı sürmek olduğunda veya herhangi bir yeteneği geliştirmek olduğunda orada çakılır kalırsınız. Bunun için bizim uygarlığımızın duyu organı göz değildir. Göz insanın kendisini dahi göremez der düşünürler. Geçmişin sesini, vahyin mesajını, kendi iç sesimizi, diğer insanların sözlerle dahi konuşmayanların beyanlarını kulağımızla, yüreğimizle ve duygularımızla hissederiz. Göze fazla odaklandığınız zaman inanın kendinizi dahi işitemez, göremez ve muhasebenizi yapamazsınız. Birçok âmâ insan tanıdım hiç görmemişler ama her şeyi duyuyor ve her şeyin farkındalar. Demek ki göz büyük bir nimettir ama bugün her şeyimizi onunla ünsiyet kurarak sürdürdüğümüzde hayat ondan ibaret değilmiş.

Kendimizi fark ettikten sonra seçimlerimiz bize aittir

İnsanı insan yapan, insanı kâmil yapan, bizi tamamlayan Allah’ın bizi yaratırken bize lütfettiklerini açmamız lazım. İnsanın bu serüveninde, yürüyüşünde, hayat içersindeki yolculuğunda bir kısım noktalar vardır ki bunlar etraflıca konuşulması lazım. İçinde doğduğumuz ailemiz, aşiretimiz, akrabalarımız, ülkemiz, coğrafyamız bizim için coğrafya kaderdir der üstad. Bunlar Allah’ın bize takdir ettiği kaderlerdir. Bunlara itiraz etmek Allah’a eş koşmanın yanına bizi götürür. Bunlar bizim için bir ayrıcalık değildir. Bunları biz seçmedik. Gaziantep’te, Urfa’da, Batman’da, Adıyaman’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da, Londra’da veya Mekke’de yaşamayı biz seçmedik. Orada doğmak bizi yoktan var eden Allah’ın bir takdiridir. Ailemizi biz seçmedik. Ama hayatı öğrendikten sonra, kendimizi fark ettikten sonra seçimlerimiz bize aittir. Onun için kendi irademizle elde etmediğimiz hiçbir vasfımız bir diğer insan için baskı unsuru, yerme veya övünme nedeni olmamalıdır. Allah kimimizi kimimizden farklı yaratmış. Bir kısım konularda ayrı yaratmış. Her insanın şu parmak izi, göz retinası, avuç içi, hilkati farklıdır. Asla hiç biri diğerine benzememektedir. İlahi bir yaratılış, bir ritim vardır, bir akış vardır. Bundan dolayı şuanda yeryüzündeki insanların ırkından dolayı, renginden dolayı, kabilesinden, aşiretinden dolayı birbirini nasıl hunharca acı çektirdiğini görmekteyiz. Bu insanlığın düştüğü yerdir. Biz insanlığı düştüğü yerden yeniden ayağa kaldırmak için bunların hiç birinin üstünlük nedeni olmadığını biliriz. Esmeriyle, siyahıyla, beyazıyla her türlü ırkıyla biz insanlık ailesinin bir ferdi olduğumuzun bilinciyle daha büyük bir çabaya girmemiz gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Mesut Çaça tarafından Turgay Aldemir’e günün anısına plaket takdim edildi.

Sunumun ardından kampın sonuç bildirgesi Ahmetcan Alpcan tarafından okundu. Ardından program toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Gençlik kategorisinde bulunan tüm haberler


Mengüşoğlu Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Yazar Metin Önal Mengüşoğlu, Anadolu Öğrenci Birliği’nin davetlisi olarak geldiği Gaziantep’te yoğun bir programla öğrencilerle bir araya geldi.

AÖB’den Mehmet Akif'i Anma ve Anlama Programı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi tarafından Mehmet Akif Ersoy’u Anma ve Anlama Programı düzenledi.

AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sonuç Bildirgesi

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından 10-11 Mart tarihlerinde Gaziantep'te "Bugünü Konuşuyoruz" başlığı ile yapılan bölge kampının sonuç bildirgesi yayımlandı.

AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi

Anadolu Öğrenci Birliğinin Gaziantep'te düzenlediği "Bugünü Konuşuyoruz" başlıklı öğrenci kampı ikinci gününde yapılan oturumların ardından sona erdi.

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Bugünü Konuşuyor

AÖB tarafından düzenlenen "Bugünü Konuşmak" başlıklı öğrenci kampı 9 ildeki 14 üniversiteden 350 öğrenci ve 50 yabancı öğrencinin katılımıyla Gaziantep'te yapılıyor.

AÖB Meal Yarışması Düzenliyor

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi ortaöğretim öğrencilerine yönelik Kur’an-ı Kerim Meal Yarışması düzenliyor.

AÖB Aklı Selim’i Tahlil Etti

Şam Anadolu Öğrenci Birliğinin düzenlediği kitap tahlili programında Turgay Aldemir’in Muhasebe ve İnşa Sürecinde Aklı Selim kitabının tahlili yapıldı.

Milli ve Manevi Değerler Işığında Gelecek Vizyonu

AÖB Gaziantep Şubesi GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’ün konuk olarak katılacağı “Milli ve Manevi Değerler Işığında Gelecek Vizyonu” başlıklı söyleşi programı düzenleyecek.

Ortaöğretim Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi eğitimcilere yönelik hizmetiçi eğitim programı düzenledi.

AÖB’den Ortaokul Öğrencileri için Günübirlik Kamp

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi ortaokul kız öğrencileri için günübirlik kamp düzenledi.
Alt Manşet
Gündem
Yetimlerin Kitaplık Sevinci
Suriyeli 1250 Öğrenci için Bitirme Programı D
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu
Suriye Komisyonu Gaziantep’te Toplandı
Suriyeli Yazarlarla Afrin Meselesi Konuşuldu
Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi
Kan Bağışı Kampanyasına Davet
En Soğuk Gün 28 Şubat
En Soğuk Gün 28 Şubat
Yardım
İyilikder’den Yabancı Öğrencilere Yardım
İyilikder’den Vurulan Camiye ve Şehitlere Ziy
Ortaokul Öğrencilerinden Örnek Yardım Kampany
Yetim Anneleri Kutsal Topraklara Uğurlandı
10 Yetim Annesi Daha Umreye Gidiyor
İyilikder’den Çobanbey’e İyilik Eli
İyilikder’den 650 Öğrenciye Kıyafet Yardımı
İyilikder’den Çobanbey’e Eğitim Desteği
İyilikder Kamplarda Soba Dağıttı
Eğitim
Enerji Yolları ve Kürsel Sisteme Etkileri
Üretkenlik ve Özgüven Gelişimi Semineri
EKE Aylık Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
Benim Evim Kütüphanem Projesinde Kitaplar Haz
Çare Sizsiniz Projesinde Eğitimler Başladı
Yetimler Üniversiteli Öğrencilerle Doyasıya E
Stratejik Düşünceye Dair
Stratejik Düşünce Okumaları Başlıyor
Hizmetiçi Eğitim Programı Mardin’de Yapıldı
Kurumsal
Ensari Mazlumi Derneği’nden Vakfımıza Ziyaret
Metin Önal Mengüşoğlu Vakfımızı Ziyaret Etti
Anadolu Platformu Genel Merkezi Dualarla Açıl
Turan Kışlakçı Vakfımızı Ziyaret Etti
Basira Derneği’nden Vakfımıza Ziyaret
Hanımeli Derneği Öğrencileri Vakfımızı Ziyare
Bülbülzade Vakfı’ndan Minberşam Derneğine Ziy
Mart Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
İHH Gaziantep Yönetimi Vakfımızı Ziyaret Etti
Gençlik
Mengüşoğlu Öğrencilerle Bir Araya Geldi
AÖB’den Mehmet Akif'i Anma ve Anlama Programı
AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sonuç Bildirgesi
AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi
AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Bugünü Konuşuyor
AÖB Meal Yarışması Düzenliyor
AÖB Aklı Selim’i Tahlil Etti
Milli ve Manevi Değerler Işığında Gelecek Viz
Ortaöğretim Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı
Aile
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Mozaikder Üyeleri “Momo”yu Tahlil Etti
Türk ve Suriyeli Kadın Derneklerinden Güç Bir
Mozaikder Aile İçi İletişim Semineri Düzenled
Mozaikder Üyeleri “Hac”ı Tahlil Etti
Röportajlar
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Demokrasi Meydanından Canlı Röportajlar
Yayınlarımız
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu (Vid
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old
İş Dünyası Programına ANESİAD Konuk Oldu
Anadolu Platformu Fikriyat ve Yapılanma İlkel
İktidar Mücadelesi Haricilik ve Tarihin Teker
“Yort Savul” Video Görüntüleri
Kurtuluş Ormanı Tanıtım Filmi Yayınlandı
Her Mevsim Kitap Programı Şafak FM’de
Ramazan Günlükleri Şafak Radyo’da