Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

11. Öğretmen Sempozyumu Gaziantep’te Başladı

11. Öğretmen Sempozyumu Gaziantep’te Başladı
Yayın Tarihi: 05/05/2018 08:00

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu “Eğitim Felsefemiz” üst başlığıyla Gaziantep’te başladı.

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılan sempozyuma ülkemizin 60 ilinden 500 öğretmen katılıyor. İki gün sürecek sempozyumda birçok eğitimci, yazar ve akademisyen tebliğ sunacak.

Sempozyumun açılışı 5 Nisan Cumartesi günü Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Açılışa; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Nezir Gül, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ve davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasını Anadolu Platformu Öğretmen Birimi Başkanı Saim Dursun gerçekleştirdi. Dursun, konuşmasında Anadolu Platformu olarak bugüne kadar 10 öğretmen sempozyumu gerçekleştiklerini belirterek; “Bu sempozyumla öğretmenlerine kariyerlerinde kolaylık sağlamaya çalışıyoruz. Bu sempozyuma ülkemizin değişik şehirlerinden katılımcılar geldi. Daha önce gerçekleştirdiğimiz 10 sempozyumu kitaplaştırdık ve milli eğitim camiasıyla paylaştık. Bu coğrafyada yaşayan bizler birçok devlet kurmuşuz. Son olarak Osmanlı medeniyeti ile günümüze kadar gelmişiz. Ancak Batı medeniyetinin yükselişi ile dengeler bozulmuş ve kendi bakış açımız da değişmiştir.

Tarih boyunca bütün medeniyetler ortak değerlerden bir kısmını almışlar, bir kısmını reddetmiş ve bir kısmını yenileyerek hayata geçirmişlerdir. Felsefesi olmayan medeniyetler asla girdaptan kurtulamazlar. Düşünce olmadan, eğitim olmaz prensibi ile güçlü bir eğitim felsefesi diyoruz. Yerli, eşitçi ve dayanışmacı bir eğitim istiyoruz.  Kişilik sahibi, yerli değerlerimize bağlı, yabancı değerlere açık bir felsefe planlıyoruz” dedi.

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir de; “ Değerlerimizden kendi kadim hikayelerimizden koptuğumuz dönemler oldu. Dünyaya yeni bir eğitim paradigmasının çıkması için vakit gelmiş de geçiyor da. Biz değil Müslümanların, Gayri Müslimlerin bile umuduyuz.  Hepimizin yaşadığı acılar var. Artık acılarımızı yan yana sıralamaktan çok burada çözüm bulmalıyız ve bir çıkış elde etmeliyiz. Akılla, irfanla, fenle yeniden inşa edilme vakti gelmiştir. Camililerimizi, okullarımızı ve şehirlerimizi yeniden inşa etmek için yan yanayız” dedi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ise eğitim felsefesinin her toplumun meselesi olduğunu vurgulayarak; “Eğitim felsefesinin her toplumun meselesi olduğunu düşünüyorum. Ne ekersek onu biçeriz. Aynı zamanda evlatlarımızın dünyada ve ahrette mutluluğu için en donanımlı ve en güzel eğitimi vermek zorunda olduğumuzu biliyoruz.  Hepimizin derdinin insan yetiştirmek, en önemlisi de iyi bir insan yetiştirmek olduğunu çok iyi biliyorum.  Hepimizin gözbebeği olan evlatlarımızın ruhlarının tam anlamıyla doyuma ulaşması çok önemli.  İnsan yetiştirirken hepimizin sorumluluğu var. Öğretmenlerimizin eğitimli ve yetenekli olması büyük bir avantaj ve geleceğin öğretmen adayları için büyük bir şans” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Nezir Gül de; “Öğretmenlerimizin; bizim toplum olarak en temel gayelerimizden biri olan hayatın güzel yanlarını kendine örnek alan, her türlü yanlış ve çirkefliklere karşı direnç gösteren, birer arkeolog edasıyla öğrencilerini evlat edinen, özlemini çektiğimiz neslin yetişmesine özne olduklarını biliyorum” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise; “Bizim en büyük sermayemiz neslimizdir. Eğer bir toplumu inşa etmek istiyorsanız, insan kaynaklarını geliştirmek zorundasınız. İslam devletlerinde eğitim baş faktördür. Selçuklular bugünkü konumuz olan eğitimin temelini oluşturan Nizamiye medreselerini kurarlar. Nizamiye Medreseleri’nin ne olduğunu merek ederseniz yetiştirdiği meyvelere bakın. İlk meyvelerinden biri İmam-ı Gazali’dir.

Eğitim sayesinde dünyaya kök salabilmek için eğitimli fertlere ihtiyacımız var. Gücünüzü kaybederseniz güçlüleri taklit edersiniz. Biliyorum sevgili öğretmenlerim sizin de sıkıntınız var. Unutmayalım ki son süreçte neslimizi heba ettik. FETÖ’nün yaptığı en büyük alçaklık bu ülkenin gelecek sermayesi olan en zekilerini alarak yok ettiler. Biz istediğimiz kadar yer altı ve yerüstü kaynaklarımızla övünelim. Gücümüzü, birliğimizi koruyarak tekrar geleceği inşa etmek zorundayız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün tarafından “Eğitim Felsefemiz, Yönlendirici Temel Değerler” başlıklı sunum yapıldı.

 

Eğitim kategorisinde bulunan tüm haberler


13. Anadolu Buluşması Çocuk Etkinlikleri

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmalarında çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler yapıldı.

“Anadolu Buluşmaları 13” Sonuç Bildirisi

Anadolu Platformu tarafından Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen Anadolu Buluşmaları 13 sempozyumunun sonuç bildirisi Anadolu Platformu İstişare Kurulu üyesi Hüseyin Özhazar tarafından okundu.

Kapanış Konuşması: Zekeriya Şengöz

05-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da yapılan Anadolu Buluşmaları 13 sempozyumunun kapanış konuşması Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz tarafından yapıldı.

Değerlendirme Toplantısı, Genel Kritik

Anadolu Buluşmaları 13’te Ahmet Turan Koçer ve İbrahim Özmantar 5 gündür devam eden sempozyumla ilgili değerlendirme yaparken Mustafa Özel de kısa bir sunum gerçekleştirdi.

İslam Dünyasında İşbirliği İçin Rol Görevler

Raşid Gannuşi: “Bugün yapmamız gereken şey derinlikli bir şekilde düşünmektir. Müslümanlar İslami birliği gerçekleştirmekle sorumludur” dedi.

Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?

Sempozyumda konuşan Prof. Nihat Erdoğmuş “Her konuda, görünenin arkasında büyük bir altyapı var. O nedenle uzun çabalara ve çalışmalara ihtiyacımız var" dedi.

V. OTURUM: Geleceğin Dünyası ve Müslümanlar

13. Anadolu Buluşmasında konuşan Prof. Yasin Aktay: “İslam, bir teori ve geleceğe dair vaat olmaktan çok bugüne dair bir pratiktir. Bu pratiğe odaklanmak gerekir”

Yurtdışından Heyetlerin Müzakereleri -II

Anadolu Buluşmaları 13’te konuşan Filistin’den İsmail Hasan Habbazi: Öncelikler sırasında birliktelik ruhunu birinci sıraya koymalıyız. Eğer İslam ümmetinin kültürünü birleştirebilirsek ayağa kalkabiliriz.

IV. OTURUM: Model Arayışları ve İşbirliği Önerileri

Anadolu Buluşmaları 13’te dördüncü gün ilk oturumunda “İşbirliğinin Önündeki Zihinsel Engeller ve Aşmanın Yolları” başlıklı oturum yapıldı.

III. OTURUM: İslam Dünyası İşbirliği Modelleri ve Öneri

Anadolu Buluşmaları 13’te konuşan Ayşe Böhürler; “Bu yüzyılın hedefinde İslam değerlerini parçalamak yer alıyor. Bu yüzyılı anlamadan kadınların geleceğini de anlayamayız”
Alt Manşet
Gündem
13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışma
13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları
13. Anadolu Buluşmasına İslam Ülkelerinden Yo
AP Birimleri Anadolu Buluşmaları’nda Bir Aray
13. Anadolu Buluşmaları AÖB Çalışmaları
13. Anadolu Buluşmaları İyilikder Çalışmaları
13.Anadolu Buluşmaları AKADDER Çalışmaları
ANESİAD’dan Kamuoyuna Duyuru!
Akaslan TRT GAP’ta Vakfımızı Tanıttı
Yardım
Paylaşınca Hayat Bayram Olur!
İyilikder Gaziantep’te 1500 Gıda Paketi Dağıt
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bu Ramazanda da KARDEŞİZ DEĞİL Mİ?
Eğitim
13. Anadolu Buluşması Çocuk Etkinlikleri
“Anadolu Buluşmaları 13” Sonuç Bildirisi
Kapanış Konuşması: Zekeriya Şengöz
Değerlendirme Toplantısı, Genel Kritik
İslam Dünyasında İşbirliği İçin Rol Görevler
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?
V. OTURUM: Geleceğin Dünyası ve Müslümanlar
Yurtdışından Heyetlerin Müzakereleri -II
IV. OTURUM: Model Arayışları ve İşbirliği Öne
Kurumsal
Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (TR, KU, AR, E
Alemi İslam’ın Kurban Bayramı Mübarek Olsun
Körfezder Dörtyol Temsilciliği’nden Vakfımıza
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Bayramlaşma Bayramın II. Günü Yapıldı
Alemi İslam’ın Bayramı Mübarek olsun...
Geleneksel Ramazan İstişaremizin İkincisi Yap
Ahmet Faruk Ünsal Vakfımızı Ziyaret Etti
Gutalı Göçmenlerin Temsilcilerinden Vakfımıza
Gençlik
20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu
AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti
AÖB Yönetimi Gaziantep’te Toplandı
Genç Vekil Adaylarından AÖB’ye Ziyaret
Kardeşlik Sofrası 10 Ülkede Yetimler için Kur
AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenl
Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında
AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivalin
AÖB Öğrencilerinden Diyarbakır ve Hasankeyf’e
Aile
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
Onlar Eğlenerek Öğrendiler
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu (Vid
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old