Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi

11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi
Yayın Tarihi: 06/05/2018 16:00

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.’si düzenlenen Öğretmen Sempozyumu yapılan oturumların ardından okunan sonuç bildirisiyle sona erdi.

“Eğitim Felsefemiz” üst başlığı ile 5-6 Mayıs tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenen sempozyumda birçok eğitimci, yazar ve akademisyenin tebliğ sundu. Sempozyum 6 Mayıs Pazar günü okunan sonuç bildirgesinin ardından sona erdi.

İşte sonuç bildirisi;

11. ÖĞRETMEN SEMPOZYUMU “EĞİTİM FELSEFEMİZ” SONUÇ BİLDİRİSİ

5-6 MAYIS 2018 GAZİANTEP

Eğitim alanında önemli bir tecrübe ve birikime sahibiz. Lakin Selçuklu Danişmend ve Osmanlı’nın ilk dönemi kadim geleneğimizde var olan, bireyi önemseyen çoğulcu eğitim felsefesi, Osmanlı Devletinin son döneminde yerini kısır tartışmalara bırakmış; Cumhuriyet döneminde ise yönünü ve ruhunu maalesef Batıya teslim etmiştir.

Bilinmelidir ki Dil, din ve kültür ithal edilemez. İnsanımızın zihin inşası başkalarına emanet edilemez. Batılı eğitim felsefesinin kötü taklitçiliğinden kurtulup, tek tip insan yetiştiren bu paradigma terk edilip yeni ve yerli bir eğitim felsefesi oluşturmanın vakti gelmiştir. Eğitim felsefesinde lokal değişimler yerine tarihsel köklerinden de beslenen milli bir dönüşüme gidilmelidir. Yeni bir eğitim paradigması ve önerisi ile sadece Müslümanların değil tüm insanlığın umudu olmalıyız.

Batı merkezli tarih ve coğrafya okumaları kabul edilemez; çünkü Avrupa orta çağını yaşarken biz eğitim kurumlarımız üzerinden eleştirel düşünme ve hoşgörü zeminini oluşturmuştuk. Bizim karanlık bir orta çağımız yoktur. Bize öğretilmiş olan zihinsel kodlar yerine eleştirel bir yaklaşımla insana, olaylara ve tarihe bakabilmeliyiz.

Allah’ın kul ile olan ilişkisi kulu özgürleştirmeye yönelik bir ilişkidir. Özgür ve eleştirel düşünce önündeki engeller behemehâl kaldırılmalıdır. Ancak özgürlük sınırsızlık değildir. “İslam, insanı inkâr etmez” düşüncesini şiar ederek, insanın fıtri olan kök değerlerinin yok sayılmadığı ancak kontrol altına alındığı bir eğitim felsefesini gündemleştirmeliyiz.

Kavramlar olmadan felsefe olmaz. Kavramlar bizim için mercektir. Hayata, dünyaya bu kavramlardan bakmaktayız. Kendi kavramlarımızla konuşmadığımız sürece yapılan felsefe bizi tam olarak ifade edememektedir. Bize güç katan bilgi; dinlediğimiz, okuduklarımız neticesinde elde ettiğimiz bilgi değil; asıl bilgi kendimizin üretip inşa sürecine kattıklarımızdır.

Güçlü devlet olmanın göstergesi eğitimdir. Bilim ve sanat takdir edildiği yerde yaşar. Tarihimizde devlet büyükleri himayeleri ile ilmin, irfanın gelişmesinde aktif rol oynamışlardır. Sivil toplumlar, devlet ile millet arasında ilişkileri düzenleyip dengeleyecek kurumlardır. Sivil toplum ortaya koyduğu düşünce ve eylemlerle bu konuda da devlete yol gösterebilmelidir.

Her bir bireyin eşsiz olduğu kabul edilerek ve ihtiyaçları dikkate alınarak eğitim felsefemiz inşa edilmelidir. Kendi ben idrakimizin inşası korkularımızın da üstesinden gelmemizi sağlar. Bununla beraber biz bilinci ben bilincinden daha kayda değer görülmelidir. İnsanı insandan ayıran üst değerleri eğitimin temel değerleri haline getirmeliyiz.

Zamanımızın en büyük eğitim sorunlarından biri çocuklarımızın irade eğitimidir. Bu hususta eğitimin bütün yükü ve sorumluluğu öğretmene yüklenmemeli, terbiyenin ailede talimin ise okulda olduğu unutulmamalıdır.

 Eğitimin en önemli sacayaklarından biri öğretmendir. Öğretmen bir modeldir. Model öğretmen bilgiyi aktaran değil inşa edendir. Formal bir zihniyetle çalışan, mesai odaklı öğretmen profilinden sosyal sorumluluk alan öğretmen profiline geçebilmeliyiz. Sivil toplum içindeki tüm öğretmenler okyanus içindeki bir kurtuluş adasıdır. Öğretmenlerimiz sorumluluk alanında bulunan muhataplarına ibadet bilinci ile yaklaşmalıdır. Öğretmenlerin fedakârca yaptığı küçük dokunuşlar büyük dönüşümler sağlar.

Öğretmenler, öğretmen duyarlılığı bağlamında bulundukları yeri sorgulamalıdır. Sadece güzel olanla ilgilenmek yerine ilgilendiklerini güzelleştirmelidirler. Bulundukları yeri neye dönüştürdüklerini sorgulayarak duyarlılıklarını geliştirmek zorundadırlar. Birer eğitimci olarak bulundukları yerlerde güvenliğin teminatı olmalıdırlar.

Çocuklarımızın sorun çözme becerilerini geliştiremezsek onlara problem çözme yollarını sunmazsak problemin çözümünü güvenli olmayan yerlerde ararlar. Her türlü bağımlılık insan iradesini ortadan kaldıran bir durumdur. Bir bağımlılık bir başka bağımlılığın tetikleyicisidir.  Kültür, sanat, spor faaliyetleri ve aile içindeki güçlü ilişkiler çocukların iradelerinin güçlenmesini sağlayarak; onların bağımlılar olmasını engeller.

Bizler inanıyoruz ki, çok önemli bir kırılma dönemini yaşadığımız bu süreçte, kendi değerleriyle ve insanlık birikimine dayanarak ürettiğimiz eğitim felsefesi, yarınımızın şekillenmesinde çok önemli bir etkiye sahip olacaktır. Böyle bir dönemde sivil-resmi ayrımı yapmadan herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz.

ANADOLU PLATFORMU

Eğitim kategorisinde bulunan tüm haberler


Medya Akademi Kursları Başladı

Ortadoğu Medya İletişim Akademisi tarafından Fotoğrafçılık ve Kısa Film Yapımı alanlarında düzenlenen Medya Akademi kursları başladı.

EKE Yılın İlk Hizmetiçi Eğitim Programını Yaptı

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk hizmetiçi eğitim programını 40’a yakın eğitimci katılımıyla gerçekleştirdi.

Suriyelilerin Sosyal Uyumuna Dair STK’ların Çalışmaları

“Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun Rolü” atölye çalışmasında “Suriyelilerin Sosyal Uyumuna Dair Sivil Toplum Kuruluşlarının Çalışmaları” ele alındı.

Siyasal Liderlik ve R.Tayyip Erdoğan’ın Liderlik Kodlar

BEKAM Doktora Kürsüsü bölümünde Dr. Oğuz Göksu’nun sunumuyla “Siyasal Liderlik ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderlik Kodları” isimli seminer düzenledi.

Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun Rolü

BEKAM’ın bu seneki ikinci atölye çalışması olan “Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun Rolü” atölye çalışmasının ilk oturumu yapıldı.

İslam Dünyasının Değişim Dinamikleri

ANTEB tarafından düzenlenen hasbihal programında “İslam Dünyasının Değişim Dinamikleri” ve “Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?” başlıkları müzakere edildi.

Yetim Anneleri için “Gayret ve Çaba” Semineri

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu tarafından yürütülen Çare Sizsiniz Projesinde yetim annelere yönelik "Gayret ve Çaba" başlıklı kişisel gelişim semineri verildi.

Öğretmen Hasbihal Seminerleri Başlıyor

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerleri 23 Kasım Cuma günü başlıyor.

Bir STK Örgütlenme Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları

BEKAM, Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş’un konuşmacı olarak katıldığı “Bir Sivil Toplum Örgütlenmesi Modeli Olarak Düşünce Kuruluşları” başlıklı konferans düzenledi.

Geçmişten Geleceğe Vakıf Kültürü

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen Gençlerle Hasbihal programına bu hafta Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir konuk oldu.
Alt Manşet
Gündem
Merveşehir Derneği Öğrencilerinden Vakfımıza
Aldemir “Kartepe Zirvesi 2018”de Konuştu
STK Kadın Temsilcileri Bülbülzade Vakfı’nda T
Türk ve Suriyeli STK’lardan Kardeşlik Ormanı
Üniversite Öğrencileriyle Tanışma Programı Ya
EKE Yılın İlk Değerlendirme Toplantısını Yapt
Kurtuluş Ormanında Badem Hasadı Başladı
Emek ve Uyum
Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıld
Yardım
Paylaşınca Hayat Bayram Olur.
Paylaşınca Hayat Bayram Olur!
İyilikder Gaziantep’te 1500 Gıda Paketi Dağıt
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Eğitim
Medya Akademi Kursları Başladı
EKE Yılın İlk Hizmetiçi Eğitim Programını Yap
Suriyelilerin Sosyal Uyumuna Dair STK’ların Ç
Siyasal Liderlik ve R.Tayyip Erdoğan’ın Lider
Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun
İslam Dünyasının Değişim Dinamikleri
Yetim Anneleri için “Gayret ve Çaba” Semineri
Öğretmen Hasbihal Seminerleri Başlıyor
Bir STK Örgütlenme Modeli Olarak Düşünce Kuru
Kurumsal
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Ahmet Şat Vakfımızı Ziyaret Etti
Türksat Gaziantep İl Müdüründen Vakfımıza Ziy
Ekim Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
Önder Dayanışma Derneği’nden Vakfımıza Ziyare
13. Anadolu Buluşması Müzakere Edildi
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Vatan Derneğinden Vakfımıza ziyaret
Gençlik
AÖB Öğrencileri Diyarbakır Gençlik Festivalin
Üniak’dan AÖB’ye Ziyaret
Cins Dergisinin Eylül Sayısı Tahlil Edildi
Gündem Oturumları Başladı
Ortaöğretim Öğrencileriyle Tanışma Programı Y
Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbih
AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması
20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu
AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti
Aile
Mozaikder’de Seçim Heyecanı
Mozaikder’den Gece Yolculuğu adlı Hizmetiçi P
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
4. Yetim Şenliği Video Görüntüleri
Senai Demirci Şafak FM’de Söyleşi Programına
Onlar Eğlenerek Öğrendiler
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı