Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

Geleneksel Bülbülzade Vakfı İftarı Yapıldı

Geleneksel Bülbülzade Vakfı İftarı Yapıldı
Yayın Tarihi: 01/06/2018 08:00

Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar programı, Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

31 Mayıs Perşembe günü yapılan iftar programına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ev sahibi Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, ilçe müftüleri, daire amirleri,  eğitim yöneticileri, Gaziantep ve çevre il ve ilçelerden gelen STK temsilcileri, Suriyeli misafirler ve gönüllüler ile beraber 600’ü aşkın davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda bir selamlama konuşması yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,  ramazanın birliği, kardeşliği ve dayanışmayı hatırlatan mukaddes bir ay olduğunu söyledi.

Müslüman coğrafyada kan, zulüm, işgal yaşanıyor

Bu mübarek ayda insanların birbirlerinin halinden daha iyi anladığını ifade eden Gül, "Ülkemizin geleceğini, bölgemizin ve dünyada yaşanan bütün gelişmeleri daha iyi bir şekilde tahlil edebiliyoruz. Bu gözle bakarken sanki küfür cephesi iş birliği yaparak anlaşmış gibi her ramazan ayında bir Müslüman coğrafyada yine kan, yine zulüm, yine işgal yaşanıyor ve bizim Müslüman aleminin kalbini derinden yaralıyor. Bu sene de işgalci zalim terör devleti İsrail, yine 60'ın üzerinde Filistinli kardeşimizi şehit etti. ABD ve İsrail, bölgede barışı ve huzuru ortadan kaldıracak daha büyük kaoslara yol açacak işlere girdi. ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması girişimi Ortadoğu'ya atılmış en büyük bombalardan biri olarak tarihe geçti" diye konuştu.

Ramazanda Kudüs'e, Mescid-i Aksa'ya ve Filistin'e yapılan zulümlerin Müslüman alemini derinden yaraladığına dikkati çeken Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu zulme karşı sesini yükselten Türkiye'den başka ülke, Recep Tayyip Erdoğan'dan başka lider yoktur. 'Dünya beşten büyüktür', 'dünyada sizin dediğiniz değil, insanlığın dediği, adaletin dediği olacak', 'küresel adalet öyle ya da böyle bugün ya da yarın er geç tecelli edecek' diyen başka bir lider çıkmadı. İslam aleminin bu zulme, bu işgal girişimine, bu adaletsizliğe sessiz kalması da bir ramazan ayında bütün Müslümanlar için en büyük burukluktan birisidir.”

80 milyon bizim birinci sınıf vatandaşımızdır

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan herkesin kardeş olduğunu vurgulayan Bakan Gül, “80 milyon bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. Kimse kimseden üstün değildir. İşte bu birliği ve beraberliği her zaman hakim kılacağız. Sultan Alparslan ile Selahattin Eyyubi’nin kardeşliği kıyamete kadar baki kalacaktır. Biz kıyamete kadar et ile tırnak gibiyiz. Bizi kimse ayıramaz kan siyaseti yaparak oyunlar oynayanların oyunları kendi başlarına geçirilecektir” diye konuştu.

Ramazan, mizan, Kur’an iklimidir

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de konuşmasında hayatımızda ramazana yer açmak gerektiğini vurgulayarak; “Ramazan, mizan, Kur’an iklimidir. Rabbimiz buyurur ki; “bütün alışverişlerinizde ölçü ve tartıya tam olarak, adaletle uyun; biz hiçbir insana taşıyabileceğinden daha fazla yük yüklemeyiz. Bir görüş belirttiğinizde, yakın akrabanıza karşı olsa da adil olun”

Ramazan adeta fabrika ayarlarımıza, kalibrasyon ayarımıza yeniden her alanda dönme zamanı. Her şey yeniden yerli yerinde olmalı. Türkiye’nin tüm birikimini, farklılıklarını bu sürece katarak yol almalıyız. Farklılıklarımızı zenginlik, fırsat görmeliyiz. Ramazan ikliminde birliği, beraberliği, sevgiyi, muhabbeti çoğaltmalıyız.”

Kur’an’ın tekrar tekrar bize anlattığı infak, yardımlaşma, komşuluk, sıla-i rahim, yetimler, şükür, tefekkür iklimini buram buram yaşamamız gerektiğini belirten Aldemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeniden ramazanla ölçüyü, tartıyı, mizanı ayarlamalıyız. Ölçüde, tartıda adalet, sözde, dilde adalet, aklın, kalbin yeniden mizana girmesi, sosyal medyada ölçü ve adalet. Bizler birbirimize küskün aşıklar gibi davranamayız. Sosyal medyada sert yazılar, savaş havası estiriliyor. Ancak sokakta herkes ramazan ikliminin muhabbetiyle birbirine selam veriyor, ramazanı yaşıyor. Maksadı aşan yaklaşımlarımıza çeki düzen vermeliyiz. Ülkenin içinden geçtiği bu süreçte azami duyarlı ve hassas olmalıyız. Kısmi arızalara takılıp bütünü ıskalamayız.

Yeni süreci kimse tek başına hedefe taşıyamaz

Bu yeni süreci kimse tek başına hedefe taşıyamaz. Tek başına STK, tek başına siyaset, tek başına iş dünyası, tek başına güvenlik birimleri. Herkes yaptığı işin hakkını vermeli ve en iyisini yapmalı. Sivil alanı büyütmeliyiz. Fikir ve düşünceye hayatımızda daha fazla yer açmalıyız. STK sivil kalmalı, siyasete karışmamalı. Siyasette sivil alana saygı duymalı. Birbirini tamamlayan iki el olmalı, birbirini karıştıran değil.

Tüm farklılıklarımızı ve zenginliklerimizi ortak amaç için senkronize etmeliyiz. Türkiye çok önemli bir ülke, nüfusundan, yüz ölçümünden çok öte bir coğrafya. Anadolu göç yollarının kesiştiği ve büyük uygarlıkların kurulduğu önemli bir jeopolitiği temsil ediyor. Etnisite-inançlar-kültürler insanlık tarihinin kökü, ocağı Anadolu’dadır. Dolayısıyla farklılıkların burada olması son derece normal. Kökü bu toprakların dışında olmayan farklı fikirler ve yaklaşımlara tahammül etmeli ve saygı duymalıyız.  Değerleri oluştururken desenleri görmeliyiz. Bu farklılıkların artık bizim gücümüz olma vaktidir.

Gün kadim tarihi misyonumuza dönme vaktidir

Gün kendimiz olarak birlik günüdür. Gün kadim tarihi misyonumuza dönme vaktidir. Tarih bizi çağırıyor. Yeniden adaletin, merhametin her alanda kalkınmanın başkenti olma vaktidir. Bunun için tarihi misyon çok önemli. Anadolu’nun tarihi birçok millet için ilham kaynağıdır.

Gaziantep bu coğrafyanın kesişme, buluşma noktasıdır

Gaziantep yakın tarihimizde kurtuluş mücadelesinde önemli bir yerde duruyor. Bu şehrin aziz insanlarının direnişiyle yüzyıl önce Anadolu’nun topyekûn direnişine, dirilişine ilham verdi. Bugün bu aziz ensar şehrinin misyonu daha da önemli. Gaziantep bu coğrafyanın kesişme, buluşma noktası. Buradan dünyaya açılıyoruz. Dünya da buradan bölgeye geliyor. Türkiye artık tarihi misyonuna hızla dönerek ticarette, ulaşımda, sağlıkta, STK çalışmalarında dünya devleti olma yolunda hızla ilerlerken;  Gaziantep artık bir dünya şehridir. Dünyada bazı şehirler ülkeleri ve coğrafyalarını aşan bir misyonu taşır. Türkiye en büyük organize sanayi bölgesi Gaziantep’te. 2017 yılında 3 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan bir şehir. Gaziantep dünya çapında bir marka olma yolunda.

Bazı fırsatların kazası olmaz

Bu yeni süreci STK, üniversite, bürokrasi, sanayi, siyaset doğru okuyamazsa bu imkânı kaybederiz. Bazı fırsatların kazası olmaz. Şehrin, bölgenin, dünyanın geleceği için Allah bizlere birçok fırsat sunuyor. Küçük hesap peşinde olamayız. Eskiler; “bin dost az bir düşman çok” der. Birbirimize saygı duyarak yol almalıyız. Gaziantep halkını da bu büyümeye, kalkınmaya hazırlamalıyız. İktisadi sermaye hızla büyüyor. Ancak bu büyümeyi sürdürülebilir kılacak beşeri sermayeyi ve sosyal sermayeyi öncelikli hedeflerimizin arasına almamız gerekir. Bir şehri yaşanılır kılan en temel değerler olan fikre, düşünceye, sanata, edebiyata, çevreye, mimariye hayatımızda daha fazla yer açmalıyız. Geleceğin dünyasında Türkiye çok önemli bir yerde. Gaziantep’e bu amacın gerçekleşmesi için önemli bir misyon düşüyor. Geleceğin dünyasında Türkiye çok önemli bir yerde duruyor. Gaziantep’imiz de bu misyonda çok önemli bir yere sahip” dedi.

İftar programı selamlama konuşmalarının ardından sona erdi.

Kurumsal kategorisinde bulunan tüm haberler


Ekim Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Ekim ayı teşkilat toplantısı 8 Ekim Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezinde yapıldı.

Önder Dayanışma Derneği’nden Vakfımıza Ziyaret

Önder Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Abdurrahman Dadam 8 Ekim Pazartesi günü vakfımızı ziyaret etti.

13. Anadolu Buluşması Müzakere Edildi

Vakfımızın aylık olarak düzenlediği ve bu dönem ilki yapılan İstişare Sohbetlerinde 13. Anadolu Buluşması müzakere edildi.

Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Bülbülzade Vakfı yönetimi, vakıf ve alt kurumlarında çalışan personellerle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı Yapıldı

Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı 23 Eylül Pazar günü Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

Vatan Derneğinden Vakfımıza ziyaret

Vatan Derneği yetkilileri 19 Eylül Çarşamba günü vakfımızı ziyaret ederek çalışmalarımızla ilgili bilgi aldı.

Kurtuluş Ormanımıza Ziyaret

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altındaş ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanını ziyaret etti.

Bayramlaşma Bayramın III. Günü Yapıldı

Vakfımızın Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma programı bayramın III. günü Eğitim ve Hizmet Merkezimizin avlusunda yapıldı.

Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (TR, KU, AR, EN)

Alemi İslam'ın Bayramı Mübarek Olsun... Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce)

Alemi İslam’ın Kurban Bayramı Mübarek Olsun

Hz. İbrahim'in adanmışlığı ve Hz. İsmail'in teslimiyetinin simgesi olan Kurban Bayramı bereketi ve bolluğu ile insanlık için hayırlara vesile olsun...
Alt Manşet
Gündem
STK Kadın Temsilcileri Bülbülzade Vakfı’nda T
Türk ve Suriyeli STK’lardan Kardeşlik Ormanı
Üniversite Öğrencileriyle Tanışma Programı Ya
EKE Yılın İlk Değerlendirme Toplantısını Yapt
Kurtuluş Ormanında Badem Hasadı Başladı
Emek ve Uyum
Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıld
13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışma
13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları
Yardım
Paylaşınca Hayat Bayram Olur.
Paylaşınca Hayat Bayram Olur!
İyilikder Gaziantep’te 1500 Gıda Paketi Dağıt
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Eğitim
Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun
Türkiye’deki Düşünce Kuruluşlarının Faaliyet
AÖB Ortaöğretim Biriminden Hizmetiçi Eğitim P
Türkiye'de ve Dünyada Düşünce Kuruluşları
Eğitimcilerin Eğitimi Ders Planlaması Toplant
Katre Sanat Merkezi Yeni Dönem Kursları Başla
Medya Akademi Kurs Kayıtları Başladı
Sivil Toplum ve Düşünce Kavramı
Yetim Annesi Olmak
Kurumsal
Ekim Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
Önder Dayanışma Derneği’nden Vakfımıza Ziyare
13. Anadolu Buluşması Müzakere Edildi
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Vatan Derneğinden Vakfımıza ziyaret
Kurtuluş Ormanımıza Ziyaret
Bayramlaşma Bayramın III. Günü Yapıldı
Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (TR, KU, AR, E
Gençlik
AÖB Öğrencileri Diyarbakır Gençlik Festivalin
Üniak’dan AÖB’ye Ziyaret
Cins Dergisinin Eylül Sayısı Tahlil Edildi
Gündem Oturumları Başladı
Ortaöğretim Öğrencileriyle Tanışma Programı Y
Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbih
AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması
20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu
AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti
Aile
Mozaikder’de Seçim Heyecanı
Mozaikder’den Gece Yolculuğu adlı Hizmetiçi P
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
4. Yetim Şenliği Video Görüntüleri
Senai Demirci Şafak FM’de Söyleşi Programına
Onlar Eğlenerek Öğrendiler
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı