Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu
Yayın Tarihi: 05/12/2017 09:00

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğünün katkılarıyla 4 Aralık Pazartesi günü Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Talha Kaplan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda AÖB Bölge Başkanı Huzeyfe Akaslan bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Selamlama konuşmasının ardından yazarlar küsüye gelerek konuşmalarını gerçekleştirdiler.

İnsana vacip olan ilk mesele kuşku duymaktır

İlk konuşmayı İsmail Kılıçaslan gerçekleştirdi. Kılıçarslan özgürlük ve kuşku üzerinde durduğu konuşmasında şunları söyledi; “Özgürlük bilhassa 20. yüzyılın hatta geriye doğru gidersek 19. ve 18. yüzyılın en önemli tartışma meselelerinden biridir. Bugün özgürlük kavramının etrafında tartışma kalmamış görünüyor. Modern dünya özgürlük kavramıyla ilgili derdini bitirmiş görünüyor. İnsan özgür cümlesinin üzerinde anlaşmış görünüyor. İnsan iradesiyle özgürdür, yapabildikleriyle özgürdür. İnsanın özgürlüğü bir diğerine zarar vermeksizin insan her türlü fiili gerçekleştirebilir. Buna insanın özgürlük kavramı gibi genel geçer tanımlamalarla modern dünya özgürlük meselesini tartışmayı rafa kaldırmış.

Biz modern dünyanın büyük ötekisiyiz

Bugün modern dünyanın gerçek ötekisi hiç tartışmasız Müslümanlardır. Batı kendini diğeri üzerinden, öteki üzerinden var etmeyi seven bir yer olduğu için bunu önce Yahudiler üzerinden gerçekleştirmiştir. Yahudilerle anlaştıktan sonra gözünü Müslümanlar üzerine dikmiştir. Biz modern dünyanın büyük ötekisiyiz. Özgürlük meselesini de şöyle tartışıyoruz. Biz özgürlüğü kendisine ve başkasına zarar vermeden yapabilendir diyoruz.  Oysa özgürlük bu değil. Özgürlük başka bir yerde. Bugün insanların özgürlük değdi şey bir yığın saçmalığın arasından kendine bir şey seçme özgürlüğüdür. Kapitalizmin bize açtığı özgürlükten bahsediyoruz. Ne demek bu? Neredeyse binlerce cep telefonu modeli var. Herhangi bir cep telefonu modelini seçmek bizde bir özgürlük hissi uyandırıyor. Oysa cep telefonunun kendisinin bize ne vaat ettiği ile ilgili düşünmemiz gerekir. Teknoloji kendi ideolojisiyle gelir. Bu konuda anlaşalım. Cep telefonunun hangi ideolojiyle bize geldiğine dair bir şey düşünmüyor olmak, bunun üzerinde kafa yormamak özgürlüğümüzü kısıtlayan bir şey olarak sunulmuyor bizlere.

Eğer sorgulamıyorsak özgür değiliz

Eğer sorgulamıyorsak özgür değiliz. Yani tüketebilen insan özgürdür diyor. Benim sana verdiğim alanda özgürlük var, seçim özgürlüğü. Peki, özgürlük burada mı? Değil. Cep telefonu kullanmayalım demiyorum. Cep telefonu kullanarak neye dönüşüyoruz sorusunu soralım diyorum. Bazı kelamcılar, İslam’ın inanç esaslarını açıklayan bazı adamlar insana vacip olan ilk meselesin kuşku olduğunu söylerler. Şüphe duymak. Bir akıldan söz ediyorsak o akıl aynı zamanda şüphe duyan bir şeydir. Bir aklın akıl olabilmesi için gerekli ilk temel şey şüphedir. Bu kuşu neyi sağlar? İnsanın akıllı olmasını sağlar. İnsanın aklını kullanabilmesi de onun çeşitli sorumluluklarla donanabilmesini sağlar. Hukukende dinen de mükellefiyet dediğimiz şey ancak akıllı insanların üzerine borçtur” dedi.

En yobaz, en keskin inançlı insan modern insandır

İsmail Kılıçarslan’ın konuşmasının ardından yazar Aykut Ertuğrul sözü aldı. Aykut Ertuğrul şunları söyledi; “Şüphe duymak zaten yeni bir nasihat değildir. İnsanlığın başından beri şüphe duyması için, tekâmül etmesi için kendiyle ilgili şüphe duyması gerektirdiği sürekli tekrarlanan bir şey. 20 yıl önce bizim sistemle ilgili şüphe duymamız kolaydı. Bize vaaz edilenle ilgili şüphe duymamız kolaydı. Çünkü çok aleni bir şekilde mağdur ediliyorduk. Mütedeyyin kesimi kastediyorum. Her şeye kolaylıkla şüphe içinde yaklaşabiliyorduk. Fakat son 10-15 yılda şüphe duymak konusunda zorlanmaya başladık. Peki, şimdi şüphe duyabilecek miyiz?  Kişisel olarak da bu dünya düzenine angaje oluyoruz. Yanımızda taşıdığımız telefon, internette bunu hızlandırıyor. Bugün 40’lı yaşlara yaklaşan bir Almanla aramızda pek bir fark yok. Aynı şeyleri düşünüyoruz neredeyse, aynı şeyleri sevip aynı şeylerden nefret ediyoruz. Bu hepimizin sisteme gayet güzel angaje olduğunu gösteriyor. Bunun dışı da neredeyse imkânsız. Bunun dışına çıkmaya çalışan pek çok kişi, pek çok kurum, pek çok ülke meczuplaştırılıyor, marjinalleşiyor, konuşulamaz hale, anlaşılamaz hale geliyor. Bugün şüphe duymamız daha zor o yüzden daha çok şüphe duymalıyız, kendimizi bu konuda zorlamalıyız. Sistem bize sekülerlik veya dindarlık biçimlerinden bir seçim yapmamızı istiyor. Sürekli bir seçim yapmamız isteniyor ama şüphe duymadan. Bir sonraki adımda da o seçimin tek doğru olduğunu savunmamız gerekiyor nedense. Birden bire kendi yolumuzun tek doğru yol olduğuna inanıyor ve onun için yanı başımızdakine bağırıyoruz. Gerçekte en vahşi insan ötekine tahammül edemeyen, yanındakine tahammül edemeyen modern insan gibi geliyor bana. En yobaz, en keskin inançlı insan insanlık tarihi boyunca modern insandır. Bu çok net bir şekilde ortada” dedi.

İnsanın her istediğini yapması çılgınlıktır

Programda son konuşmayı yapan Yusuf Genç ise; “21. Yüzyılda modern zamanlarda ürettiğimiz pek çok kavrama rağmen 1945’ten bu güne kadar öldürülen insan sayısı Hz. Adem’den bu yana öldürülmedi. Sadece II. Dünya savaşında 70-75 milyon insanın öldürüldüğünü biliyoruz. Bütün bu incelemelerimize, propaganda araçlarına, görünürdeki nezakete rağmen aslında barbarlaşıyor modern insan. Biz de bunun içindeyiz zannediyorum. Fransız varoluşçulardan Albert Kamu’nun 20. yüzyıl insanını tarif ederken bir sözü vardı. 20. Yüzyıl insanı gazete okur ve zina yapar diyordu. İkinci dünya savaşına şahitlik etmiş bir kafanın yorumu bu. 20. yüzyıl insanı sürekli değişiyor ve bozguna uğruyor. Neydi özgürlük başkasına zarar vermeden insanın istediğini yapmasıydı. Bu tanım dünyada geçerli tanım bugün. Diller, dinler fark etmeksizin geçerli tanım. Abbas Halim Paşanın bir tarifi var özgürlükle ilgili, insanın her istediğini yapması çılgınlıktır diyor” dedi.

Konuşmaların ardından yazarlar öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Ardından günün anısına yazarlara AÖB temsilcileri Şehadet Gerçek, Yunus Keklikçi ve Huzeyfe Akaslan tarafından hediye takdimleri yapıldı.

Program sahnede çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Gençlik kategorisinde bulunan tüm haberler


Ortaöğretim Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi eğitimcilere yönelik hizmetiçi eğitim programı düzenledi.

AÖB’den Ortaokul Öğrencileri için Günübirlik Kamp

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi ortaokul kız öğrencileri için günübirlik kamp düzenledi.

5. Gençlik Buluşması Sona Erdi

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi’nin düzenlediği “Vakti Kuşanmak Geleceği Konuşmak” temalı 5. Gençlik Buluşması, 3. gün etkinliklerinin ardından sona erdi.

AÖB YKS Kampı Sona Erdi

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Biriminin “Bir Ülke Bir Şahsiyet” temasıyla Türkiye geneli düzenlediği ortaöğretim il kampları 20 Ocak 4 Şubat tarihleri arasında yapılıyor.

Lise Son Sınıf Öğrencileri için YKS Kampı Başladı

AÖB Ortaöğretim Biriminin “Bir Ülke Bir Şahsiyet” temasıyla Türkiye geneli düzenlediği ortaöğretim il kampları 20 Ocak 4 Şubat tarihleri arasında yapılıyor.

AÖB 5. Gençlik Buluşması Malatya’da Yapılacak

AÖB Ortaöğretim Biriminin düzenlediği Türkiye Geneli 5. Gençlik Buluşması bu sene “Vakti Kuşanmak Geleceği Konuşmak” temasıyla Malatya’da yapılacak.

Bir Ülke Bir Şahsiyet Kız Öğrenci Kampı Yapılıyor

AÖB Ortaöğretim Biriminin “Bir Ülke Bir Şahsiyet” temasıyla Türkiye geneli düzenlediği ortaöğretim il kampları 20 Ocak 4 Şubat tarihleri arasında yapılıyor.

Bir Ülke Bir Şahsiyet Kampı Devam Ediyor

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Biriminin “Bir Ülke Bir Şahsiyet” temasıyla Türkiye geneli düzenlediği ortaöğretim il kampları 20 Ocak 4 Şubat tarihleri arasında yapılıyor.

AÖB Lise Öğrenci Kamp Başladı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu lise öğrencilerine yönelik düzenlediği kamp programı başladı.

AÖB Öğrencilerinden Coşkulu Kudüs Gecesi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu öğrencileri tarafından hazırlanan “Kudüs Gecesi” coşkulu bir kalabalığın katılımıyla yapıldı.
Alt Manşet
Gündem
Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi
Kan Bağışı Kampanyasına Davet
En Soğuk Gün 28 Şubat
En Soğuk Gün 28 Şubat
İstikrar Spor Yine Kupaya Koştu
Yetim Anneleri Umreden Döndü
Himme Yardım Kuruluşundan İyilikder’e Ziyaret
Pusula Kitabevi Yenilendi
Şafak Radyo’ya Büyük Onur
Yardım
İyilikder’den Vurulan Camiye ve Şehitlere Ziy
Ortaokul Öğrencilerinden Örnek Yardım Kampany
Yetim Anneleri Kutsal Topraklara Uğurlandı
10 Yetim Annesi Daha Umreye Gidiyor
İyilikder’den Çobanbey’e İyilik Eli
İyilikder’den 650 Öğrenciye Kıyafet Yardımı
İyilikder’den Çobanbey’e Eğitim Desteği
İyilikder Kamplarda Soba Dağıttı
Cerablus’ta 50 Yetime Kıyafet Yardımı Yapıldı
Eğitim
ANTEB Fikriyat ve Yapılanma İlkeleri Müzakere
Proje Yazma ve Uygulama Eğitimlerimiz Başladı
Çare Sizsiniz Projesi Hizmetiçi Eğitim Progra
Öğretmen Hasibhal Seminerleri Bahar Dönemi Ba
Fikriyat ve Yapılanma Esasları Müzakere Edild
EKE Aylık Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
EKE ve Yetim Merkezi'nden Çocuklarla Sinema E
Kemal Öztürk Fecr Radyo’da Gündemi Değerlendi
Esnaf Komisyonumuz Hasbihal Programı Düzenled
Kurumsal
Dr. Leyla Şahin Usta Vakfımızı Ziyaret Etti
Çevre ve Şehircilik İl Müdürüne Ziyaret
Yetim Anneleri Vakfımızı Ziyaret Etti
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
TİKA Başkanı Vakfımızı Ziyaret Etti
Turgay Aldemir’den Reyhanlı’ya Taziye Ziyaret
Bülbülzade Vakfı'ndan Nezaket Ziyaretleri
Diriliş Derneğinden Vakfımıza Ziyaret
Suriyeli ve Mısırlı Akademisyenlerden Vakfımı
Gençlik
Ortaöğretim Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı
AÖB’den Ortaokul Öğrencileri için Günübirlik
5. Gençlik Buluşması Sona Erdi
AÖB YKS Kampı Sona Erdi
Lise Son Sınıf Öğrencileri için YKS Kampı Baş
AÖB 5. Gençlik Buluşması Malatya’da Yapılacak
Bir Ülke Bir Şahsiyet Kız Öğrenci Kampı Yapıl
Bir Ülke Bir Şahsiyet Kampı Devam Ediyor
AÖB Lise Öğrenci Kamp Başladı
Aile
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Mozaikder Üyeleri “Momo”yu Tahlil Etti
Türk ve Suriyeli Kadın Derneklerinden Güç Bir
Mozaikder Aile İçi İletişim Semineri Düzenled
Mozaikder Üyeleri “Hac”ı Tahlil Etti
Mozaikder Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı
Röportajlar
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Demokrasi Meydanından Canlı Röportajlar
Yayınlarımız
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old
İş Dünyası Programına ANESİAD Konuk Oldu
Anadolu Platformu Fikriyat ve Yapılanma İlkel
İktidar Mücadelesi Haricilik ve Tarihin Teker
“Yort Savul” Video Görüntüleri
Kurtuluş Ormanı Tanıtım Filmi Yayınlandı
Her Mevsim Kitap Programı Şafak FM’de
Ramazan Günlükleri Şafak Radyo’da
‘Etkinliklerle Yaz Okulu Kitabım’ Çıktı!