Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu
Yayın Tarihi: 05/12/2017 09:00

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğünün katkılarıyla 4 Aralık Pazartesi günü Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Talha Kaplan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda AÖB Bölge Başkanı Huzeyfe Akaslan bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Selamlama konuşmasının ardından yazarlar küsüye gelerek konuşmalarını gerçekleştirdiler.

İnsana vacip olan ilk mesele kuşku duymaktır

İlk konuşmayı İsmail Kılıçaslan gerçekleştirdi. Kılıçarslan özgürlük ve kuşku üzerinde durduğu konuşmasında şunları söyledi; “Özgürlük bilhassa 20. yüzyılın hatta geriye doğru gidersek 19. ve 18. yüzyılın en önemli tartışma meselelerinden biridir. Bugün özgürlük kavramının etrafında tartışma kalmamış görünüyor. Modern dünya özgürlük kavramıyla ilgili derdini bitirmiş görünüyor. İnsan özgür cümlesinin üzerinde anlaşmış görünüyor. İnsan iradesiyle özgürdür, yapabildikleriyle özgürdür. İnsanın özgürlüğü bir diğerine zarar vermeksizin insan her türlü fiili gerçekleştirebilir. Buna insanın özgürlük kavramı gibi genel geçer tanımlamalarla modern dünya özgürlük meselesini tartışmayı rafa kaldırmış.

Biz modern dünyanın büyük ötekisiyiz

Bugün modern dünyanın gerçek ötekisi hiç tartışmasız Müslümanlardır. Batı kendini diğeri üzerinden, öteki üzerinden var etmeyi seven bir yer olduğu için bunu önce Yahudiler üzerinden gerçekleştirmiştir. Yahudilerle anlaştıktan sonra gözünü Müslümanlar üzerine dikmiştir. Biz modern dünyanın büyük ötekisiyiz. Özgürlük meselesini de şöyle tartışıyoruz. Biz özgürlüğü kendisine ve başkasına zarar vermeden yapabilendir diyoruz.  Oysa özgürlük bu değil. Özgürlük başka bir yerde. Bugün insanların özgürlük değdi şey bir yığın saçmalığın arasından kendine bir şey seçme özgürlüğüdür. Kapitalizmin bize açtığı özgürlükten bahsediyoruz. Ne demek bu? Neredeyse binlerce cep telefonu modeli var. Herhangi bir cep telefonu modelini seçmek bizde bir özgürlük hissi uyandırıyor. Oysa cep telefonunun kendisinin bize ne vaat ettiği ile ilgili düşünmemiz gerekir. Teknoloji kendi ideolojisiyle gelir. Bu konuda anlaşalım. Cep telefonunun hangi ideolojiyle bize geldiğine dair bir şey düşünmüyor olmak, bunun üzerinde kafa yormamak özgürlüğümüzü kısıtlayan bir şey olarak sunulmuyor bizlere.

Eğer sorgulamıyorsak özgür değiliz

Eğer sorgulamıyorsak özgür değiliz. Yani tüketebilen insan özgürdür diyor. Benim sana verdiğim alanda özgürlük var, seçim özgürlüğü. Peki, özgürlük burada mı? Değil. Cep telefonu kullanmayalım demiyorum. Cep telefonu kullanarak neye dönüşüyoruz sorusunu soralım diyorum. Bazı kelamcılar, İslam’ın inanç esaslarını açıklayan bazı adamlar insana vacip olan ilk meselesin kuşku olduğunu söylerler. Şüphe duymak. Bir akıldan söz ediyorsak o akıl aynı zamanda şüphe duyan bir şeydir. Bir aklın akıl olabilmesi için gerekli ilk temel şey şüphedir. Bu kuşu neyi sağlar? İnsanın akıllı olmasını sağlar. İnsanın aklını kullanabilmesi de onun çeşitli sorumluluklarla donanabilmesini sağlar. Hukukende dinen de mükellefiyet dediğimiz şey ancak akıllı insanların üzerine borçtur” dedi.

En yobaz, en keskin inançlı insan modern insandır

İsmail Kılıçarslan’ın konuşmasının ardından yazar Aykut Ertuğrul sözü aldı. Aykut Ertuğrul şunları söyledi; “Şüphe duymak zaten yeni bir nasihat değildir. İnsanlığın başından beri şüphe duyması için, tekâmül etmesi için kendiyle ilgili şüphe duyması gerektirdiği sürekli tekrarlanan bir şey. 20 yıl önce bizim sistemle ilgili şüphe duymamız kolaydı. Bize vaaz edilenle ilgili şüphe duymamız kolaydı. Çünkü çok aleni bir şekilde mağdur ediliyorduk. Mütedeyyin kesimi kastediyorum. Her şeye kolaylıkla şüphe içinde yaklaşabiliyorduk. Fakat son 10-15 yılda şüphe duymak konusunda zorlanmaya başladık. Peki, şimdi şüphe duyabilecek miyiz?  Kişisel olarak da bu dünya düzenine angaje oluyoruz. Yanımızda taşıdığımız telefon, internette bunu hızlandırıyor. Bugün 40’lı yaşlara yaklaşan bir Almanla aramızda pek bir fark yok. Aynı şeyleri düşünüyoruz neredeyse, aynı şeyleri sevip aynı şeylerden nefret ediyoruz. Bu hepimizin sisteme gayet güzel angaje olduğunu gösteriyor. Bunun dışı da neredeyse imkânsız. Bunun dışına çıkmaya çalışan pek çok kişi, pek çok kurum, pek çok ülke meczuplaştırılıyor, marjinalleşiyor, konuşulamaz hale, anlaşılamaz hale geliyor. Bugün şüphe duymamız daha zor o yüzden daha çok şüphe duymalıyız, kendimizi bu konuda zorlamalıyız. Sistem bize sekülerlik veya dindarlık biçimlerinden bir seçim yapmamızı istiyor. Sürekli bir seçim yapmamız isteniyor ama şüphe duymadan. Bir sonraki adımda da o seçimin tek doğru olduğunu savunmamız gerekiyor nedense. Birden bire kendi yolumuzun tek doğru yol olduğuna inanıyor ve onun için yanı başımızdakine bağırıyoruz. Gerçekte en vahşi insan ötekine tahammül edemeyen, yanındakine tahammül edemeyen modern insan gibi geliyor bana. En yobaz, en keskin inançlı insan insanlık tarihi boyunca modern insandır. Bu çok net bir şekilde ortada” dedi.

İnsanın her istediğini yapması çılgınlıktır

Programda son konuşmayı yapan Yusuf Genç ise; “21. Yüzyılda modern zamanlarda ürettiğimiz pek çok kavrama rağmen 1945’ten bu güne kadar öldürülen insan sayısı Hz. Adem’den bu yana öldürülmedi. Sadece II. Dünya savaşında 70-75 milyon insanın öldürüldüğünü biliyoruz. Bütün bu incelemelerimize, propaganda araçlarına, görünürdeki nezakete rağmen aslında barbarlaşıyor modern insan. Biz de bunun içindeyiz zannediyorum. Fransız varoluşçulardan Albert Kamu’nun 20. yüzyıl insanını tarif ederken bir sözü vardı. 20. Yüzyıl insanı gazete okur ve zina yapar diyordu. İkinci dünya savaşına şahitlik etmiş bir kafanın yorumu bu. 20. yüzyıl insanı sürekli değişiyor ve bozguna uğruyor. Neydi özgürlük başkasına zarar vermeden insanın istediğini yapmasıydı. Bu tanım dünyada geçerli tanım bugün. Diller, dinler fark etmeksizin geçerli tanım. Abbas Halim Paşanın bir tarifi var özgürlükle ilgili, insanın her istediğini yapması çılgınlıktır diyor” dedi.

Konuşmaların ardından yazarlar öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Ardından günün anısına yazarlara AÖB temsilcileri Şehadet Gerçek, Yunus Keklikçi ve Huzeyfe Akaslan tarafından hediye takdimleri yapıldı.

Program sahnede çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Gençlik kategorisinde bulunan tüm haberler


AÖB’den Suriyeli Yetim Öğrencilere Ziyaret

AÖB Gaziantep Şubesi Yönetimi, İyilikder Yardım Koordinasyon Merkezinde eğitim gören Suriyeli yetim öğrencileri ziyaret ederek çeşitli hediyeler dağıttı.

Üniversite Gençliği Kudüs için Meydanlarda

AÖB Gaziantep Şubesi, ABD Başkanı Donalt Trump’ın terör devleti İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıyan açıklamasını telin etmek için basın açıklaması düzenledi.

Kudüs Pazarlık Konusu Edilemez!

Kudüs ümmetin göz bebeğidir. Hiçbir şekilde pazarlık konusu edilemez ve asla terörist İsrail’in başkenti olarak tanınamaz!

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Diyarbakır AÖB Öğrencileri Vakfımızı Ziyaret Etti

Diyarbakır Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Yüksek Öğretim Komisyonu öğrencileri 2 Aralık Cumartesi günü vakfımızı ziyaret etti.

AÖB Öğrencileri Yazarlarla Buluşuyor

AÖB öğrencileri, 4 Aralık Pazartesi GAÜN AKM'de Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul ile buluşuyor.

AÖB Gaziantep’te Hizmetiçi Eğitim Programı Düzenledi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep ve Kilis illerinden öğrencilerin katıldığı hizmetiçi eğitim programı düzenledi.

“Bilgi ve Bilinç” Suriyeli Öğrencilerle Tahlil Edildi

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi Suriyeli öğrencilerle “Bilgi ve Bilinç” kitabının tahlil edildiği bir kitap tahlili programı düzenledi.

Ramazan Kayan İmza Gününe Katıldı

Araştırmacı yazar Ramazan Kayan Fidan Kitap Kafe ve Farabi Kitap Kafe tarafından düzenlenen söyleşi ve imza gününe katıldı.

Kardeşlik Turnuvası Başladı

Çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan ve Gaziantep’te ikamet eden Suriyeli ve Türk’lerden oluşan 16 takım arasında futbol kardeşlik turnuvası başladı.
Alt Manşet
Gündem
Binlerce Gaziantepli Özgür Kudüs için Yürüdü
ANTEB Voleybol Turnuvası Başladı
Hüseyin Özhazar İmza Gününde Okuyucularıyla B
Tecrübe Paylaşımına Turgay Aldemir Konuk Oldu
Suriye Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı
EKE Komisyonu Çocuklar için Şenlik Düzenledi
“Bitmeyen Gece” Kitabı Tahlil Edildi
Dernek ve Komisyonlar Denetlendi
Türk ve Suriyeli Yetimler Doyasıya Eğlendi
Yardım
İyilikder’den 650 Öğrenciye Kıyafet Yardımı
İyilikder’den Çobanbey’e Eğitim Desteği
İyilikder Kamplarda Soba Dağıttı
Cerablus’ta 50 Yetime Kıyafet Yardımı Yapıldı
Yetimlerin Mont Sevinci
AKADDER Suriyeli Çocuklara Umut Oldu
Fotoğraflarla Açılış Töreni
İyilik Okulları Açılış Törenleri Video Görünt
Suriye’deki İyilik Okulları Törenle Hizmete A
Eğitim
Çocuklar Kitapsız Kalmasın
İktidar Mücadelesi Haricilik ve Tarihin Teker
ANTEB Medya Kursları Devam Ediyor
Proje Döngüsü Yönetimi Bilgilendirme Toplantı
Sosyal Medya ve Eğitim
Ya Tahammül Ya Sefer
EKE Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Öğrencilere ve Personele Acil Durum Eğitimi V
Hanım Öğretmenler Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Kurumsal
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Kudüs İnsanlığın Vicdanı, Ümmetin Göz Bebeğid
Yazarlar Teşkilat Toplantısına Katıldı
Yazarlardan Vakfımıza Ziyaret
Bülbülzade Vakfı’ndan Şahinbey Belediyesi’ne
Suriye Masir Topluluğu’ndan Vakfımıza Ziyaret
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Vakfımızı Ziya
Komşularımızla Vakıf Merkezimizde Buluştuk
Ekim Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
Gençlik
AÖB’den Suriyeli Yetim Öğrencilere Ziyaret
Üniversite Gençliği Kudüs için Meydanlarda
Kudüs Pazarlık Konusu Edilemez!
AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluş
Diyarbakır AÖB Öğrencileri Vakfımızı Ziyaret
AÖB Öğrencileri Yazarlarla Buluşuyor
AÖB Gaziantep’te Hizmetiçi Eğitim Programı Dü
“Bilgi ve Bilinç” Suriyeli Öğrencilerle Tahli
Ramazan Kayan İmza Gününe Katıldı
Aile
Mozaikder Üyeleri “Momo”yu Tahlil Etti
Türk ve Suriyeli Kadın Derneklerinden Güç Bir
Mozaikder Aile İçi İletişim Semineri Düzenled
Mozaikder Üyeleri “Hac”ı Tahlil Etti
Mozaikder Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı
Mozaikder “Ölümcül Kimlikler”i Tahlil Etti
Okul Kampanyası için Kahvaltı Programı Düzenl
Kültür ve Kardeşlik Buluşmasına Davetlisiniz
Mozaikder, Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü Tah
Röportajlar
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Demokrasi Meydanından Canlı Röportajlar
Yayınlarımız
“Yort Savul” Video Görüntüleri
Kurtuluş Ormanı Tanıtım Filmi Yayınlandı
Her Mevsim Kitap Programı Şafak FM’de
Ramazan Günlükleri Şafak Radyo’da
‘Etkinliklerle Yaz Okulu Kitabım’ Çıktı!
Muhacirler Belgeseli’nin 24. Bölümü Yayınland
Bültenimizin 14. Sayısı Çıktı
Suriyeli Muhacirlere Sosyal Uyum Rehberi Çıkt
İşrak Gazetesi'nin 1.Yıl Lansmanı Yapıldı