Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu
Yayın Tarihi: 05/12/2017 09:00

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğünün katkılarıyla 4 Aralık Pazartesi günü Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Talha Kaplan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda AÖB Bölge Başkanı Huzeyfe Akaslan bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Selamlama konuşmasının ardından yazarlar küsüye gelerek konuşmalarını gerçekleştirdiler.

İnsana vacip olan ilk mesele kuşku duymaktır

İlk konuşmayı İsmail Kılıçaslan gerçekleştirdi. Kılıçarslan özgürlük ve kuşku üzerinde durduğu konuşmasında şunları söyledi; “Özgürlük bilhassa 20. yüzyılın hatta geriye doğru gidersek 19. ve 18. yüzyılın en önemli tartışma meselelerinden biridir. Bugün özgürlük kavramının etrafında tartışma kalmamış görünüyor. Modern dünya özgürlük kavramıyla ilgili derdini bitirmiş görünüyor. İnsan özgür cümlesinin üzerinde anlaşmış görünüyor. İnsan iradesiyle özgürdür, yapabildikleriyle özgürdür. İnsanın özgürlüğü bir diğerine zarar vermeksizin insan her türlü fiili gerçekleştirebilir. Buna insanın özgürlük kavramı gibi genel geçer tanımlamalarla modern dünya özgürlük meselesini tartışmayı rafa kaldırmış.

Biz modern dünyanın büyük ötekisiyiz

Bugün modern dünyanın gerçek ötekisi hiç tartışmasız Müslümanlardır. Batı kendini diğeri üzerinden, öteki üzerinden var etmeyi seven bir yer olduğu için bunu önce Yahudiler üzerinden gerçekleştirmiştir. Yahudilerle anlaştıktan sonra gözünü Müslümanlar üzerine dikmiştir. Biz modern dünyanın büyük ötekisiyiz. Özgürlük meselesini de şöyle tartışıyoruz. Biz özgürlüğü kendisine ve başkasına zarar vermeden yapabilendir diyoruz.  Oysa özgürlük bu değil. Özgürlük başka bir yerde. Bugün insanların özgürlük değdi şey bir yığın saçmalığın arasından kendine bir şey seçme özgürlüğüdür. Kapitalizmin bize açtığı özgürlükten bahsediyoruz. Ne demek bu? Neredeyse binlerce cep telefonu modeli var. Herhangi bir cep telefonu modelini seçmek bizde bir özgürlük hissi uyandırıyor. Oysa cep telefonunun kendisinin bize ne vaat ettiği ile ilgili düşünmemiz gerekir. Teknoloji kendi ideolojisiyle gelir. Bu konuda anlaşalım. Cep telefonunun hangi ideolojiyle bize geldiğine dair bir şey düşünmüyor olmak, bunun üzerinde kafa yormamak özgürlüğümüzü kısıtlayan bir şey olarak sunulmuyor bizlere.

Eğer sorgulamıyorsak özgür değiliz

Eğer sorgulamıyorsak özgür değiliz. Yani tüketebilen insan özgürdür diyor. Benim sana verdiğim alanda özgürlük var, seçim özgürlüğü. Peki, özgürlük burada mı? Değil. Cep telefonu kullanmayalım demiyorum. Cep telefonu kullanarak neye dönüşüyoruz sorusunu soralım diyorum. Bazı kelamcılar, İslam’ın inanç esaslarını açıklayan bazı adamlar insana vacip olan ilk meselesin kuşku olduğunu söylerler. Şüphe duymak. Bir akıldan söz ediyorsak o akıl aynı zamanda şüphe duyan bir şeydir. Bir aklın akıl olabilmesi için gerekli ilk temel şey şüphedir. Bu kuşu neyi sağlar? İnsanın akıllı olmasını sağlar. İnsanın aklını kullanabilmesi de onun çeşitli sorumluluklarla donanabilmesini sağlar. Hukukende dinen de mükellefiyet dediğimiz şey ancak akıllı insanların üzerine borçtur” dedi.

En yobaz, en keskin inançlı insan modern insandır

İsmail Kılıçarslan’ın konuşmasının ardından yazar Aykut Ertuğrul sözü aldı. Aykut Ertuğrul şunları söyledi; “Şüphe duymak zaten yeni bir nasihat değildir. İnsanlığın başından beri şüphe duyması için, tekâmül etmesi için kendiyle ilgili şüphe duyması gerektirdiği sürekli tekrarlanan bir şey. 20 yıl önce bizim sistemle ilgili şüphe duymamız kolaydı. Bize vaaz edilenle ilgili şüphe duymamız kolaydı. Çünkü çok aleni bir şekilde mağdur ediliyorduk. Mütedeyyin kesimi kastediyorum. Her şeye kolaylıkla şüphe içinde yaklaşabiliyorduk. Fakat son 10-15 yılda şüphe duymak konusunda zorlanmaya başladık. Peki, şimdi şüphe duyabilecek miyiz?  Kişisel olarak da bu dünya düzenine angaje oluyoruz. Yanımızda taşıdığımız telefon, internette bunu hızlandırıyor. Bugün 40’lı yaşlara yaklaşan bir Almanla aramızda pek bir fark yok. Aynı şeyleri düşünüyoruz neredeyse, aynı şeyleri sevip aynı şeylerden nefret ediyoruz. Bu hepimizin sisteme gayet güzel angaje olduğunu gösteriyor. Bunun dışı da neredeyse imkânsız. Bunun dışına çıkmaya çalışan pek çok kişi, pek çok kurum, pek çok ülke meczuplaştırılıyor, marjinalleşiyor, konuşulamaz hale, anlaşılamaz hale geliyor. Bugün şüphe duymamız daha zor o yüzden daha çok şüphe duymalıyız, kendimizi bu konuda zorlamalıyız. Sistem bize sekülerlik veya dindarlık biçimlerinden bir seçim yapmamızı istiyor. Sürekli bir seçim yapmamız isteniyor ama şüphe duymadan. Bir sonraki adımda da o seçimin tek doğru olduğunu savunmamız gerekiyor nedense. Birden bire kendi yolumuzun tek doğru yol olduğuna inanıyor ve onun için yanı başımızdakine bağırıyoruz. Gerçekte en vahşi insan ötekine tahammül edemeyen, yanındakine tahammül edemeyen modern insan gibi geliyor bana. En yobaz, en keskin inançlı insan insanlık tarihi boyunca modern insandır. Bu çok net bir şekilde ortada” dedi.

İnsanın her istediğini yapması çılgınlıktır

Programda son konuşmayı yapan Yusuf Genç ise; “21. Yüzyılda modern zamanlarda ürettiğimiz pek çok kavrama rağmen 1945’ten bu güne kadar öldürülen insan sayısı Hz. Adem’den bu yana öldürülmedi. Sadece II. Dünya savaşında 70-75 milyon insanın öldürüldüğünü biliyoruz. Bütün bu incelemelerimize, propaganda araçlarına, görünürdeki nezakete rağmen aslında barbarlaşıyor modern insan. Biz de bunun içindeyiz zannediyorum. Fransız varoluşçulardan Albert Kamu’nun 20. yüzyıl insanını tarif ederken bir sözü vardı. 20. Yüzyıl insanı gazete okur ve zina yapar diyordu. İkinci dünya savaşına şahitlik etmiş bir kafanın yorumu bu. 20. yüzyıl insanı sürekli değişiyor ve bozguna uğruyor. Neydi özgürlük başkasına zarar vermeden insanın istediğini yapmasıydı. Bu tanım dünyada geçerli tanım bugün. Diller, dinler fark etmeksizin geçerli tanım. Abbas Halim Paşanın bir tarifi var özgürlükle ilgili, insanın her istediğini yapması çılgınlıktır diyor” dedi.

Konuşmaların ardından yazarlar öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Ardından günün anısına yazarlara AÖB temsilcileri Şehadet Gerçek, Yunus Keklikçi ve Huzeyfe Akaslan tarafından hediye takdimleri yapıldı.

Program sahnede çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Gençlik kategorisinde bulunan tüm haberler


AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenledi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Birimi kız öğrencilere yönelik iftar programı düzenledi.

Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında

AÖB Gaziantep Şubesinin çıkardığı Hemhâl Dergisi 8-13 Mayıs tarihlerinde TÜRDEB tarafından organize edilen 9. Uluslararası Dergi Fuarında stant açtı.

AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivaline Katıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivalinde stant açarak çalışmalarını tanıttı.

AÖB Öğrencilerinden Diyarbakır ve Hasankeyf’e Ziyaret

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, 28 Nisanda 40 öğrencinin katılımıyla Batman/Hasankeyf ve Diyarbakır’a gezi düzenledi.

AÖB Ortaöğretim Pikniği Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi tarafından 29 Nisan Pazar günü ortaöğretim öğrencilerine yönelik piknik düzenlendi.

AÖB Meal Yarışması Gaziantep Bölgesinde Yapıldı

AÖB Ortaöğretim Biriminin Gaziantep Bölgesinde düzenlediği meal yarışması Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep illeri ile Nizip ilçesinde yapıldı.

EKE Pikniğinde 200 Öğrenci Doyasıya Eğlendi

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından düzenlenen piknikte 200 EKE öğrencisi doyasıya eğlendi.

Para, Ulus ve Roman Konferansı GAÜN’de Yapıldı

Anadolu Öğrenci Topluluğu’nun organize ettiği ve Mustafa Özel’in konuşmacı olarak katıldığı “Para, Ulus ve Roman” konulu konferans GAÜN'de yapıldı.

AÖB’nin Söyleşi Programına Fadıloğlu Konuk Oldu

AÖB Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi tarafından düzenlenen söyleşi programına Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu konuk olarak öğrencilerle hasbihal etti.

Söyleşiye Davetlisiniz

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesinin düzenlediği söyleşi programına Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu konuk oluyor.
Alt Manşet
Gündem
EKE ve Yetim Komisyonu İftarı Yapıldı
GAÜN Öğrencileri Filistin için Meydanlarda
Gaziantepliler Filistin için Yürüdü
Ramazan-ı Şerif’iniz Mübarek Olsun
Suriyeli Gazeteciler TRT'nin Özel Davetine Ka
Hayır Çarşısı ve Bahar Şenliklerimize Davetli
11. Öğretmen Sempozyumu Değerlendirildi
Mustafa Özel Söyleşi Programına Katıldı
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi
Yardım
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bu Ramazanda da KARDEŞİZ DEĞİL Mİ?
50 Yetim Ailesine Gıda Yardımı Yapıldı
İyilikder’den 130 Yetim Ailesine Yardım
9 Yetim Aile Evlerinde Ziyaret Edildi
İyilikder’den Yabancı Öğrencilere Yardım
İyilikder’den Vurulan Camiye ve Şehitlere Ziy
Eğitim
EKE Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?
Hayatın İçinde Hayat Boyu Öğretmen
Sempozyumun Akşam Bölümü Hasbihallerle Devam
Öğretmenlik Davası ve Geleceğin İnşası
İkinci Oturum: Eğitim Felsefemiz
Eğitim Felsefemiz, Yönlendirici Temel Değerle
11. Öğretmen Sempozyumu Gaziantep’te Başladı
Kurumsal
Mehmet Emin Er İHL Yönetiminden Vakfımıza Ziy
Fotoğraflarla Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Orman
Hayır Çarşısı ve Bahar Şenliklerimiz Sona Erd
Hayır Çarşımıza ve Bahar Şenliklerimize Bekli
Gönüllülük ve Yardım Anlayışımız Müzakere Edi
Ülfetder Ortaöğretim Öğrencilerinden Vakfımız
Sivas AÖB Öğrencilerinden Vakfımıza Ziyaret
S.Bahattin Teymur Ortaokulu’ndan Vakfımıza Zi
Nisan Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
Gençlik
AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenl
Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında
AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivalin
AÖB Öğrencilerinden Diyarbakır ve Hasankeyf’e
AÖB Ortaöğretim Pikniği Yapıldı
AÖB Meal Yarışması Gaziantep Bölgesinde Yapıl
EKE Pikniğinde 200 Öğrenci Doyasıya Eğlendi
Para, Ulus ve Roman Konferansı GAÜN’de Yapıld
AÖB’nin Söyleşi Programına Fadıloğlu Konuk Ol
Aile
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu (Vid
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old
İş Dünyası Programına ANESİAD Konuk Oldu
Anadolu Platformu Fikriyat ve Yapılanma İlkel