Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu

AÖB Öğrencileri Gaziantep’te Yazarlarla Buluştu
Yayın Tarihi: 05/12/2017 09:00

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğünün katkılarıyla 4 Aralık Pazartesi günü Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde Cins Dergisi yazarları İsmail Kılıçaslan, Yusuf Genç ve Aykut Ertuğrul’un katılımıyla “Yort Savul” isimli söyleşi programı düzenledi.

Talha Kaplan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda AÖB Bölge Başkanı Huzeyfe Akaslan bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Selamlama konuşmasının ardından yazarlar küsüye gelerek konuşmalarını gerçekleştirdiler.

İnsana vacip olan ilk mesele kuşku duymaktır

İlk konuşmayı İsmail Kılıçaslan gerçekleştirdi. Kılıçarslan özgürlük ve kuşku üzerinde durduğu konuşmasında şunları söyledi; “Özgürlük bilhassa 20. yüzyılın hatta geriye doğru gidersek 19. ve 18. yüzyılın en önemli tartışma meselelerinden biridir. Bugün özgürlük kavramının etrafında tartışma kalmamış görünüyor. Modern dünya özgürlük kavramıyla ilgili derdini bitirmiş görünüyor. İnsan özgür cümlesinin üzerinde anlaşmış görünüyor. İnsan iradesiyle özgürdür, yapabildikleriyle özgürdür. İnsanın özgürlüğü bir diğerine zarar vermeksizin insan her türlü fiili gerçekleştirebilir. Buna insanın özgürlük kavramı gibi genel geçer tanımlamalarla modern dünya özgürlük meselesini tartışmayı rafa kaldırmış.

Biz modern dünyanın büyük ötekisiyiz

Bugün modern dünyanın gerçek ötekisi hiç tartışmasız Müslümanlardır. Batı kendini diğeri üzerinden, öteki üzerinden var etmeyi seven bir yer olduğu için bunu önce Yahudiler üzerinden gerçekleştirmiştir. Yahudilerle anlaştıktan sonra gözünü Müslümanlar üzerine dikmiştir. Biz modern dünyanın büyük ötekisiyiz. Özgürlük meselesini de şöyle tartışıyoruz. Biz özgürlüğü kendisine ve başkasına zarar vermeden yapabilendir diyoruz.  Oysa özgürlük bu değil. Özgürlük başka bir yerde. Bugün insanların özgürlük değdi şey bir yığın saçmalığın arasından kendine bir şey seçme özgürlüğüdür. Kapitalizmin bize açtığı özgürlükten bahsediyoruz. Ne demek bu? Neredeyse binlerce cep telefonu modeli var. Herhangi bir cep telefonu modelini seçmek bizde bir özgürlük hissi uyandırıyor. Oysa cep telefonunun kendisinin bize ne vaat ettiği ile ilgili düşünmemiz gerekir. Teknoloji kendi ideolojisiyle gelir. Bu konuda anlaşalım. Cep telefonunun hangi ideolojiyle bize geldiğine dair bir şey düşünmüyor olmak, bunun üzerinde kafa yormamak özgürlüğümüzü kısıtlayan bir şey olarak sunulmuyor bizlere.

Eğer sorgulamıyorsak özgür değiliz

Eğer sorgulamıyorsak özgür değiliz. Yani tüketebilen insan özgürdür diyor. Benim sana verdiğim alanda özgürlük var, seçim özgürlüğü. Peki, özgürlük burada mı? Değil. Cep telefonu kullanmayalım demiyorum. Cep telefonu kullanarak neye dönüşüyoruz sorusunu soralım diyorum. Bazı kelamcılar, İslam’ın inanç esaslarını açıklayan bazı adamlar insana vacip olan ilk meselesin kuşku olduğunu söylerler. Şüphe duymak. Bir akıldan söz ediyorsak o akıl aynı zamanda şüphe duyan bir şeydir. Bir aklın akıl olabilmesi için gerekli ilk temel şey şüphedir. Bu kuşu neyi sağlar? İnsanın akıllı olmasını sağlar. İnsanın aklını kullanabilmesi de onun çeşitli sorumluluklarla donanabilmesini sağlar. Hukukende dinen de mükellefiyet dediğimiz şey ancak akıllı insanların üzerine borçtur” dedi.

En yobaz, en keskin inançlı insan modern insandır

İsmail Kılıçarslan’ın konuşmasının ardından yazar Aykut Ertuğrul sözü aldı. Aykut Ertuğrul şunları söyledi; “Şüphe duymak zaten yeni bir nasihat değildir. İnsanlığın başından beri şüphe duyması için, tekâmül etmesi için kendiyle ilgili şüphe duyması gerektirdiği sürekli tekrarlanan bir şey. 20 yıl önce bizim sistemle ilgili şüphe duymamız kolaydı. Bize vaaz edilenle ilgili şüphe duymamız kolaydı. Çünkü çok aleni bir şekilde mağdur ediliyorduk. Mütedeyyin kesimi kastediyorum. Her şeye kolaylıkla şüphe içinde yaklaşabiliyorduk. Fakat son 10-15 yılda şüphe duymak konusunda zorlanmaya başladık. Peki, şimdi şüphe duyabilecek miyiz?  Kişisel olarak da bu dünya düzenine angaje oluyoruz. Yanımızda taşıdığımız telefon, internette bunu hızlandırıyor. Bugün 40’lı yaşlara yaklaşan bir Almanla aramızda pek bir fark yok. Aynı şeyleri düşünüyoruz neredeyse, aynı şeyleri sevip aynı şeylerden nefret ediyoruz. Bu hepimizin sisteme gayet güzel angaje olduğunu gösteriyor. Bunun dışı da neredeyse imkânsız. Bunun dışına çıkmaya çalışan pek çok kişi, pek çok kurum, pek çok ülke meczuplaştırılıyor, marjinalleşiyor, konuşulamaz hale, anlaşılamaz hale geliyor. Bugün şüphe duymamız daha zor o yüzden daha çok şüphe duymalıyız, kendimizi bu konuda zorlamalıyız. Sistem bize sekülerlik veya dindarlık biçimlerinden bir seçim yapmamızı istiyor. Sürekli bir seçim yapmamız isteniyor ama şüphe duymadan. Bir sonraki adımda da o seçimin tek doğru olduğunu savunmamız gerekiyor nedense. Birden bire kendi yolumuzun tek doğru yol olduğuna inanıyor ve onun için yanı başımızdakine bağırıyoruz. Gerçekte en vahşi insan ötekine tahammül edemeyen, yanındakine tahammül edemeyen modern insan gibi geliyor bana. En yobaz, en keskin inançlı insan insanlık tarihi boyunca modern insandır. Bu çok net bir şekilde ortada” dedi.

İnsanın her istediğini yapması çılgınlıktır

Programda son konuşmayı yapan Yusuf Genç ise; “21. Yüzyılda modern zamanlarda ürettiğimiz pek çok kavrama rağmen 1945’ten bu güne kadar öldürülen insan sayısı Hz. Adem’den bu yana öldürülmedi. Sadece II. Dünya savaşında 70-75 milyon insanın öldürüldüğünü biliyoruz. Bütün bu incelemelerimize, propaganda araçlarına, görünürdeki nezakete rağmen aslında barbarlaşıyor modern insan. Biz de bunun içindeyiz zannediyorum. Fransız varoluşçulardan Albert Kamu’nun 20. yüzyıl insanını tarif ederken bir sözü vardı. 20. Yüzyıl insanı gazete okur ve zina yapar diyordu. İkinci dünya savaşına şahitlik etmiş bir kafanın yorumu bu. 20. yüzyıl insanı sürekli değişiyor ve bozguna uğruyor. Neydi özgürlük başkasına zarar vermeden insanın istediğini yapmasıydı. Bu tanım dünyada geçerli tanım bugün. Diller, dinler fark etmeksizin geçerli tanım. Abbas Halim Paşanın bir tarifi var özgürlükle ilgili, insanın her istediğini yapması çılgınlıktır diyor” dedi.

Konuşmaların ardından yazarlar öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Ardından günün anısına yazarlara AÖB temsilcileri Şehadet Gerçek, Yunus Keklikçi ve Huzeyfe Akaslan tarafından hediye takdimleri yapıldı.

Program sahnede çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Gençlik kategorisinde bulunan tüm haberler


AÖB Öğrencileri Diyarbakır Gençlik Festivaline Katıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi öğrencileri 18-21 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleşen Gençlik Festivaline katıldı.

Üniak’dan AÖB’ye Ziyaret

AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (Üniak) Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi’ni ziyaret etti.

Cins Dergisinin Eylül Sayısı Tahlil Edildi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi öğrencileri Cins Dergisi’nin Eylül ayı sayısını tahlil etti.

Gündem Oturumları Başladı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesinde haftalık olarak düzenlediği Gündem Oturumları’na başladı.

Ortaöğretim Öğrencileriyle Tanışma Programı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi kız öğrencilerle tanışma programı düzenledi.

Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbihal

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi bu sene üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerle hasbihal toplantısı gerçekleştirdi.

AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması

AÖB İdlib’de yaşanan gelişmelerle ilgili dünya dillerinde basın açıklaması yaparak vicdan sahibi tüm insanlara katliama sessiz kalmamaları çağrısı yaptı.

20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu

AÖB Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Biriminin başlattığı “Benim Evim Kütüphanem Projesi”nde şuana kadar 20 yetimin evine kütüphane kuruldu.

AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi öğrencileri 29 Temmuz Pazar günü yetim aileleri ziyaret ederek ailelerin sorunlarını dinledi.

AÖB Yönetimi Gaziantep’te Toplandı

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Genel Merkez Yönetimi 1 Temmuz Pazar günü Gaziantep’te toplandı.
Alt Manşet
Gündem
STK Kadın Temsilcileri Bülbülzade Vakfı’nda T
Türk ve Suriyeli STK’lardan Kardeşlik Ormanı
Üniversite Öğrencileriyle Tanışma Programı Ya
EKE Yılın İlk Değerlendirme Toplantısını Yapt
Kurtuluş Ormanında Badem Hasadı Başladı
Emek ve Uyum
Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıld
13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışma
13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları
Yardım
Paylaşınca Hayat Bayram Olur.
Paylaşınca Hayat Bayram Olur!
İyilikder Gaziantep’te 1500 Gıda Paketi Dağıt
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Eğitim
Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun
Türkiye’deki Düşünce Kuruluşlarının Faaliyet
AÖB Ortaöğretim Biriminden Hizmetiçi Eğitim P
Türkiye'de ve Dünyada Düşünce Kuruluşları
Eğitimcilerin Eğitimi Ders Planlaması Toplant
Katre Sanat Merkezi Yeni Dönem Kursları Başla
Medya Akademi Kurs Kayıtları Başladı
Sivil Toplum ve Düşünce Kavramı
Yetim Annesi Olmak
Kurumsal
Ekim Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
Önder Dayanışma Derneği’nden Vakfımıza Ziyare
13. Anadolu Buluşması Müzakere Edildi
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Vatan Derneğinden Vakfımıza ziyaret
Kurtuluş Ormanımıza Ziyaret
Bayramlaşma Bayramın III. Günü Yapıldı
Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (TR, KU, AR, E
Gençlik
AÖB Öğrencileri Diyarbakır Gençlik Festivalin
Üniak’dan AÖB’ye Ziyaret
Cins Dergisinin Eylül Sayısı Tahlil Edildi
Gündem Oturumları Başladı
Ortaöğretim Öğrencileriyle Tanışma Programı Y
Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbih
AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması
20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu
AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti
Aile
Mozaikder’de Seçim Heyecanı
Mozaikder’den Gece Yolculuğu adlı Hizmetiçi P
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
4. Yetim Şenliği Video Görüntüleri
Senai Demirci Şafak FM’de Söyleşi Programına
Onlar Eğlenerek Öğrendiler
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı