Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

Suriyeli Yazarlarla Afrin Meselesi Konuşuldu

Suriyeli Yazarlarla Afrin Meselesi Konuşuldu
Yayın Tarihi: 27/02/2018 16:00

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Yazarlar ve Edebiyatçılar Derneği tarafından düzenlenen söyleşi programına katılarak Afrin konusunu değerlendirdi.

26 Şubat Pazartesi günü dernek binasında düzenlenen programa, Suriye Yazarlar ve Edebiyatçılar Derneği Başkanı Subhi Dusuki ve Arap, Kürt, Türkmen, Süryani, Marunî, Dürzî, Ermeni çok sayıda dernek üyesi katıldı.

Fikrin, düşüncenin olmadığı yerde terör vardır

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir fikir ve düşünce özgürlüğünün önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Fikrin, düşüncenin, fikri özgürlüğün olmadığı yerde insan yoktur, terör vardır, terör devleti vardır. Bu baskıyı, bu zulmü en çok yaşayan, Esad’ın zulmüyle hayatları paramparça olan siz Suriyeli kardeşlerim bunu daha iyi bilirsiniz. Suriye, Ortadoğu’yu hafızasında taşıyan kadim bir coğrafyadır. Bundan 100 yıl önce kimin Kürt olduğu, kimin Türk olduğu, kimin Arap olduğu, hattan kimin Hıristiyan, Ermeni olduğuna bakılmazdı. Onun toplum hayatına hangi değeri kattığına bakılırdı. Birinci cihan harbinden bu yana ulus devletler eliyle bu toprakların insanı birbirinden koparılmak ve birbirine düşman edilmek istendi. Tüm engellemelere rağmen bizler şuanda Müslümanıyla, Ermenisiyle, Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla bir arada ve beraberiz. Bu küçücük salonda bu kadar çeşitli insan bir arada olabiliyoruz. Neden kocaman coğrafyada birbirimizin hukukunu korumayalım ki?

Türkiye’deki kardeşleriniz olarak bizler de zorluklar yaşadık. Ama hamdolsun birbirimizle mücadele etmek yerine birbirimizi kucaklaştık ve Allah bu coğrafyayı mazlumlar için bir sığınak yaptı. Bir ülkede bir insan kendisini dininden, dilinden dolayı özgür hissetmiyorsa orada zulüm vardır. Türkiye’nin sosyal dokusunu bir arada tutan en önemli etkenlerden bir tanesi de ülkemizde yaşayan Kürt kardeşlerimizdir. Ancak Emperyalistler destelediği bir kısım örgütler Kürt halkını değerlerinden, kendi topraklarından ve kendi birlikte yaşadığı bin yıllık hikâyesinden koparmaya çalıştı. Tüm bu ayartma çabalarına karşı Kürt halkı ve Türk halkı onları eştikleri hendeklere gömdü. Ve 15 Temmuzda olduğu gibi kendi geleceklerini kendi ellerine almayı başardılar.

Bedeli ne olursa olsun Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız

Sizler Esat’ın akıl almaz zulümlerine maruz kalıp yollara düştünüz. Büyük bir kısmımızın özgürlüğünü DEAŞ gibi IŞİD gibi örgütler çaldı. Dinimizi, dini duyarlılığımızı kullanarak bunu yapmaya çalıştılar. Diğer bir kısmımızın özellikle Türkiye sınırında yaşayan halkımızın özgürlük, adalet, demokrasi diye PYD ve PKK terör örgütü bölge insanının duygularını kullanarak, çocuklarını ve özgürlük duygularını çalmak istedi. Bu örgütler şunu unutuyorlardı, eğer bunlar zulme boyun eğselerdi Esat’ın zulmüne razı olur ve orada yaşarlardı. Suriye halkı Esat’ın zulmüne karşı olduğu kadar Rusya’nın, İran’ın, Amerika’nın, İsrail’in DEAŞ’ın ve PYD’nin de zulmüne karşıdır. Bizim için zalimin milliyeti ve ırkı fark etmez. Zalim zalimdir. Bizi bin yıldır bu topraklarda var eden adalettir. Adalet zayıfı güçlü olana karşı bedeli ne olursa olsun savunmaktır. Biz Türkiye’deki halklar olarak bedeli ne olursa olsun Suriye’deki kardeşlerimizin yanında olmaya ant içmişiz. Bilin ki bu mücadele birinci cihan harbinin ikinci mücadelesidir. Bu muharebeyi bu bölgenin insanları kazanacaktır.

Teorik eğitimlerin verildiği yer Afrin’dir

Afrin’de rejim uzunca süredir Kürt halkını batılı ülkelerin desteği ile ifsat ederek terör kampları oluşturuyordu. Bundan tüm coğrafya haberdardı. Bölgenin geleceğini tehdit eden emperyalist unsurların tetikçisi olan terör örgütlerinin silahlı eğitimlerinin verildiği yer Kandil’se teorik eğitimlerinin verildiği yer Afrin’dir. Dikkat ederseniz Esat güçleri buraya bir tane bomba atmamıştır. Müttefik ülkeler bir tane saldırı düzenlememiştir. Oysa Emevi Camisini, Zekeriya Camisini bombalayan bu aşağılık insanlar buralara hiç dokunmamıştır. Çünkü buraları korumak istiyorlar. Suriye’de sadece Müslümanların ibadet yerlerini değil Mesihilerin de ibadet yerlerini bu terör örgütlerinin eliyle yerle bir ettiler. Türkiye olarak bizim Afrin’de olmamızın temel nedeni bölgenin istikbalini ortadan kaldırmak isteyen terör odaklarını ortadan kaldırmaktır. Yoksa burada bir toprak parçası edinmek derdinde değiliz. Türkiye bu coğrafyanın kadim bir gücüdür. Biz bu zulümler, bu haksızlıklar farklı düşünenlerin darağaçlarında, kurşuna dizilenlerin olduğu yerde kendimizi özgür hissedemeyiz. Yeryüzünde bir kişi bile özgür değilse kendimizi özgür hissedemeyiz. Bu bölgeyi kontrol eden terör örgütünün Türkiye’deki uzantısı 40 yıldır tüm farklı unsurları yok etti. Ve aynısını Suriye’de kendi bölgelerinde de gerçekleştiriyorlar. Afrin’in merkezinde kaç yıldır farklı düşünen insanların kurşuna dizildiğini en iyi sizler biliyorsunuz. İnşallah bunların ortadan kalkması için Türkiye tüm emperyalistlerin cephe almasına rağmen inisiyatif aldı. İnşallah Afrin’i gerçek Afrinliler yönetecek. Geçmişteki günlerde olduğu gibi bu bölgenin insanları yeniden bölgenin geleceğinde söz sahibi olacaklar” dedi.

Aldemir konuşmasının ardından yazarlardan gelen soruları yanıtladı.

Gündem kategorisinde bulunan tüm haberler


Emek ve Uyum

Mozaikder tarafından düzenlenen hizmetiçi eğitim programında Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Emek ve Uyum” üst başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu tarafından yürütülen Çare Sizsiniz Projesinde öğrencilerle müze gezileri düzenlendi.

13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışmaları

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmasında Yetim Komisyonu tarafından bir dizi değerlendirme toplantısı düzenlendi.

13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmasında EKE Komisyonu tarafından bir dizi toplantı gerçekleştirildi.

13. Anadolu Buluşmasına İslam Ülkelerinden Yoğun İlgi

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmasına 7 farklı İslam ülkesinden 30’un üzerinde davetli katıldı.

AP Birimleri Anadolu Buluşmaları’nda Bir Araya Geldi

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmaları platforma bağlı birimlerin teşkilat toplantılarına da ev sahipliği yaptı.

13. Anadolu Buluşmaları AÖB Çalışmaları

Sempozyumda Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Yükseköğretim ve Ortaöğretim Birimleri tarafından çeşitli toplantılar gerçekleştirildi.

13. Anadolu Buluşmaları İyilikder Çalışmaları

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmaları platforma bağlı birimlerin teşkilat toplantılarına da ev sahipliği yaptı.

13.Anadolu Buluşmaları AKADDER Çalışmaları

05-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında “İslam Dünyası: Birliktelik Modeli&Gelecek Perspektifi” üst başlığı sempozyumda AKADDER tarafından çeşitli toplantılar gerçekleştirildi.

ANESİAD’dan Kamuoyuna Duyuru!

ANESİAD (Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği), ABD yönetiminin Türkiye’ye yönelik başlattığı ekonomik saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.
Alt Manşet
Gündem
Emek ve Uyum
Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıld
13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışma
13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları
13. Anadolu Buluşmasına İslam Ülkelerinden Yo
AP Birimleri Anadolu Buluşmaları’nda Bir Aray
13. Anadolu Buluşmaları AÖB Çalışmaları
13. Anadolu Buluşmaları İyilikder Çalışmaları
13.Anadolu Buluşmaları AKADDER Çalışmaları
Yardım
Paylaşınca Hayat Bayram Olur.
Paylaşınca Hayat Bayram Olur!
İyilikder Gaziantep’te 1500 Gıda Paketi Dağıt
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Eğitim
Katre Sanat’ta Yeni Dönem Kurs Kayıtları Başl
AÖB Komisyon Başkanları Çalıştayı Kayseri’de
Genişletilmiş Öğretmen Komisyonu Toplantısı Y
BEKAM Düşünce Atölyeleri Ekim Ayında Başlıyor
13. Anadolu Buluşması Çocuk Etkinlikleri
“Anadolu Buluşmaları 13” Sonuç Bildirisi
Kapanış Konuşması: Zekeriya Şengöz
Değerlendirme Toplantısı, Genel Kritik
İslam Dünyasında İşbirliği İçin Rol Görevler
Kurumsal
Vatan Derneğinden Vakfımıza ziyaret
Kurtuluş Ormanımıza Ziyaret
Bayramlaşma Bayramın III. Günü Yapıldı
Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (TR, KU, AR, E
Alemi İslam’ın Kurban Bayramı Mübarek Olsun
Körfezder Dörtyol Temsilciliği’nden Vakfımıza
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Bayramlaşma Bayramın II. Günü Yapıldı
Alemi İslam’ın Bayramı Mübarek olsun...
Gençlik
Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbih
AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması
20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu
AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti
AÖB Yönetimi Gaziantep’te Toplandı
Genç Vekil Adaylarından AÖB’ye Ziyaret
Kardeşlik Sofrası 10 Ülkede Yetimler için Kur
AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenl
Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında
Aile
Mozaikder’de Seçim Heyecanı
Mozaikder’den Gece Yolculuğu adlı Hizmetiçi P
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
Onlar Eğlenerek Öğrendiler
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu (Vid
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old