Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi

AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi
Yayın Tarihi: 11/03/2018 08:00

Anadolu Öğrenci Birliğinin Gaziantep'te düzenlediği "Bugünü Konuşuyoruz" başlıklı öğrenci kampı ikinci gününde yapılan oturumların ardından sona erdi.

Kampın ikinci gününün sabah bölümünde tecrübe paylaşımı programı yapıldı. Burada öğrenciler gruplar halinde oturarak Bülbülzade Vakfı’nda görevli tecrübeli komisyon üyeleri ile bir araya geldi. Yaklaşık bir buçuk saat süren tecrübe paylaşımının ardından tekrar Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonun geçildi.

Sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir

Burada Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Mesut Çaça tarafından öğrencilere bir selamlama konuşması yapıldı. Çaça, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Dün Kayseri’de vira bismillah dedik. 14 üniversiteden kardeşlerimizle bir aradaydık. Ardından Malatya’ya geçtik orada da 11 üniversiteden kardeşlerimizle bir aradaydık. Bugünde buradayız. Her yerde ayrı bir heyecanı, umudu görmek bizleri mutlu ediyor. Biz Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu yıl Türkiye’de bugünü konuşmaya başladık. Bizim buradan asıl muradımız sizlerin birbiriyle kardeşane bir şekilde, samimi şekilde ünsiyetinizi arttırmanız ve bunu bulunduğunuz yerlere aktarmanız. Bireysellikten öte birliktelik ruhunu yakalamış, tabiri caizse bir zincir gibi birbirine tutunmuş bireylerle bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir. Buradan da bir değişime adım atarsak Allah orayı bereketlendirecektir” dedi.

Büyük bir davanın temsilcilerisiniz

Mesut Çaça’nın konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Zamanı Ruhu” adlı sunumunda öğrencilere hitap etti. Konuşmasına salondakilerin büyük bir davanın temsilcileri olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatan Aldemir, konuşmasına şöyle devam etti; “bulunduğunuz her an büyük bir davanın temsilcilerisiniz. Bu şuurla, bu bilinçle hayatın içerisinde yer almanız gerekir. Söz söylerken, cümle kurarken, bir davranışı sergilerken biz bizden ibaret değiliz. Biz kadim bir geçmişin ve adaletle bezenecek bir geleceğin bugünkü izdüşümleriyiz. Bu bilinçle bulunduğunuz yerde dimdik ama derin bir müktesebata yaslanarak durmanız gerekir.

Büyük bir göz uygarlığı ile karşı karşıyayız

Bugün her şeyin görünenden ibadet olduğu, olağanüstü bir göz uygarlığın içinde doğdunuz. Adeta android bir nesille yüz yüzeyiz, her şey görünenden ibadet. Görünmeyenin yok sayıldığı ve görünen üzerinden meselelerin konuşulduğu, tartışıldığı, görünenin tecrübe edilmediği ama birçok bilginin aktığı bir enformasyonun içerisindesiniz. Bu öyle bir enformasyon ki olağanüstü bir hızla akıyor. Burada bize özgürlük diye dayatılanlar, iştiyakla tükettiğimiz, aldıklarımız bilin ki geniş bir tutsaklıktır. Kendi mekânınızda, kendi imkânınız ve paranızla büyük bir göz uygarlığının işçilerisiniz. O büyük göz uygarlığının mabedi durumunda şu an Amerika var. İnsanlar onunla irtibat kurmadan rahat edemiyor. Oysa insan kendisini yaratan Allah’la irtibat içersinde olmadığı her an bir kayıptır.

Göz insanın kendisini dahi göremez

Buradan edindiğimiz bilgiler bilgi değil malumattır. Malumat bilgi değildir. Burada en iyi oyunları oynayabilirsiniz fakat söz konusu olan bir savaş olduğunda başka yerde durursunuz. Bir aracı sürmek olduğunda veya herhangi bir yeteneği geliştirmek olduğunda orada çakılır kalırsınız. Bunun için bizim uygarlığımızın duyu organı göz değildir. Göz insanın kendisini dahi göremez der düşünürler. Geçmişin sesini, vahyin mesajını, kendi iç sesimizi, diğer insanların sözlerle dahi konuşmayanların beyanlarını kulağımızla, yüreğimizle ve duygularımızla hissederiz. Göze fazla odaklandığınız zaman inanın kendinizi dahi işitemez, göremez ve muhasebenizi yapamazsınız. Birçok âmâ insan tanıdım hiç görmemişler ama her şeyi duyuyor ve her şeyin farkındalar. Demek ki göz büyük bir nimettir ama bugün her şeyimizi onunla ünsiyet kurarak sürdürdüğümüzde hayat ondan ibaret değilmiş.

Kendimizi fark ettikten sonra seçimlerimiz bize aittir

İnsanı insan yapan, insanı kâmil yapan, bizi tamamlayan Allah’ın bizi yaratırken bize lütfettiklerini açmamız lazım. İnsanın bu serüveninde, yürüyüşünde, hayat içersindeki yolculuğunda bir kısım noktalar vardır ki bunlar etraflıca konuşulması lazım. İçinde doğduğumuz ailemiz, aşiretimiz, akrabalarımız, ülkemiz, coğrafyamız bizim için coğrafya kaderdir der üstad. Bunlar Allah’ın bize takdir ettiği kaderlerdir. Bunlara itiraz etmek Allah’a eş koşmanın yanına bizi götürür. Bunlar bizim için bir ayrıcalık değildir. Bunları biz seçmedik. Gaziantep’te, Urfa’da, Batman’da, Adıyaman’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da, Londra’da veya Mekke’de yaşamayı biz seçmedik. Orada doğmak bizi yoktan var eden Allah’ın bir takdiridir. Ailemizi biz seçmedik. Ama hayatı öğrendikten sonra, kendimizi fark ettikten sonra seçimlerimiz bize aittir. Onun için kendi irademizle elde etmediğimiz hiçbir vasfımız bir diğer insan için baskı unsuru, yerme veya övünme nedeni olmamalıdır. Allah kimimizi kimimizden farklı yaratmış. Bir kısım konularda ayrı yaratmış. Her insanın şu parmak izi, göz retinası, avuç içi, hilkati farklıdır. Asla hiç biri diğerine benzememektedir. İlahi bir yaratılış, bir ritim vardır, bir akış vardır. Bundan dolayı şuanda yeryüzündeki insanların ırkından dolayı, renginden dolayı, kabilesinden, aşiretinden dolayı birbirini nasıl hunharca acı çektirdiğini görmekteyiz. Bu insanlığın düştüğü yerdir. Biz insanlığı düştüğü yerden yeniden ayağa kaldırmak için bunların hiç birinin üstünlük nedeni olmadığını biliriz. Esmeriyle, siyahıyla, beyazıyla her türlü ırkıyla biz insanlık ailesinin bir ferdi olduğumuzun bilinciyle daha büyük bir çabaya girmemiz gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Mesut Çaça tarafından Turgay Aldemir’e günün anısına plaket takdim edildi.

Sunumun ardından kampın sonuç bildirgesi Ahmetcan Alpcan tarafından okundu. Ardından program toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Gençlik kategorisinde bulunan tüm haberler


Genç Vekil Adaylarından AÖB’ye Ziyaret

AK Parti Gaziantep genç milletvekili adayları Hatice Merve Tatar ve Muhammed Melaz Aktoğ AÖB Gaziantep Şubesini ziyaret ederek öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Kardeşlik Sofrası 10 Ülkede Yetimler için Kuruldu

Anadolu Öğrenci Birliği, Dünya Yetimler Günü’nde 10 ülkede kurulan kardeşlik sofralarıyla yetim çocukların yüzünü güldürdü.

AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenledi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Birimi kız öğrencilere yönelik iftar programı düzenledi.

Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında

AÖB Gaziantep Şubesinin çıkardığı Hemhâl Dergisi 8-13 Mayıs tarihlerinde TÜRDEB tarafından organize edilen 9. Uluslararası Dergi Fuarında stant açtı.

AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivaline Katıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivalinde stant açarak çalışmalarını tanıttı.

AÖB Öğrencilerinden Diyarbakır ve Hasankeyf’e Ziyaret

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, 28 Nisanda 40 öğrencinin katılımıyla Batman/Hasankeyf ve Diyarbakır’a gezi düzenledi.

AÖB Ortaöğretim Pikniği Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi tarafından 29 Nisan Pazar günü ortaöğretim öğrencilerine yönelik piknik düzenlendi.

AÖB Meal Yarışması Gaziantep Bölgesinde Yapıldı

AÖB Ortaöğretim Biriminin Gaziantep Bölgesinde düzenlediği meal yarışması Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep illeri ile Nizip ilçesinde yapıldı.

EKE Pikniğinde 200 Öğrenci Doyasıya Eğlendi

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından düzenlenen piknikte 200 EKE öğrencisi doyasıya eğlendi.

Para, Ulus ve Roman Konferansı GAÜN’de Yapıldı

Anadolu Öğrenci Topluluğu’nun organize ettiği ve Mustafa Özel’in konuşmacı olarak katıldığı “Para, Ulus ve Roman” konulu konferans GAÜN'de yapıldı.
Alt Manşet
Gündem
Yazarlar Ortadoğu Medya’nın İftarında Buluştu
Kadir Geceniz Mübarek Olsun!
İyilikder Gönüllüleri ve Aileleri İftarda Bul
Öğretmen Komisyonu İftarı Yapıldı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşalım
Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Yapıldı
ANESİAD Gaziantep Şubesi İftarı Yapıldı
ANTEB İftarı Yapıldı
EKE ve Yetim Komisyonu İftarı Yapıldı
Yardım
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bu Ramazanda da KARDEŞİZ DEĞİL Mİ?
50 Yetim Ailesine Gıda Yardımı Yapıldı
İyilikder’den 130 Yetim Ailesine Yardım
Eğitim
Yaz Okulu Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
Yaz Okullarımız Başladı
Yaz Okullarımıza Kayıtlar Devam Ediyor...
AÖB’den Kız Öğrenciler için Yatılı Kamp Progr
İyilikder Ramazan Kardeşliğini Suriye’de Yaşa
EKE Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?
Hayatın İçinde Hayat Boyu Öğretmen
Kurumsal
Bayramlaşma Bayramın II. Günü Yapıldı
Alemi İslam’ın Bayramı Mübarek olsun...
Geleneksel Ramazan İstişaremizin İkincisi Yap
Ahmet Faruk Ünsal Vakfımızı Ziyaret Etti
Gutalı Göçmenlerin Temsilcilerinden Vakfımıza
Mehmet Sait Kirazoğlu Vakfımız Ziyaret Etti
Geleneksel Bülbülzade Vakfı İftarı Yapıldı
Geleneksel Ramazan İstişaremizin İlki Yapıldı
Vakıf Personeli ve Mahalle Sakinleri İftarda
Gençlik
Genç Vekil Adaylarından AÖB’ye Ziyaret
Kardeşlik Sofrası 10 Ülkede Yetimler için Kur
AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenl
Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında
AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivalin
AÖB Öğrencilerinden Diyarbakır ve Hasankeyf’e
AÖB Ortaöğretim Pikniği Yapıldı
AÖB Meal Yarışması Gaziantep Bölgesinde Yapıl
EKE Pikniğinde 200 Öğrenci Doyasıya Eğlendi
Aile
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu (Vid
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old
İş Dünyası Programına ANESİAD Konuk Oldu