Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi

AÖB Gaziantep Bölge Kampı Sona Erdi
Yayın Tarihi: 11/03/2018 08:00

Anadolu Öğrenci Birliğinin Gaziantep'te düzenlediği "Bugünü Konuşuyoruz" başlıklı öğrenci kampı ikinci gününde yapılan oturumların ardından sona erdi.

Kampın ikinci gününün sabah bölümünde tecrübe paylaşımı programı yapıldı. Burada öğrenciler gruplar halinde oturarak Bülbülzade Vakfı’nda görevli tecrübeli komisyon üyeleri ile bir araya geldi. Yaklaşık bir buçuk saat süren tecrübe paylaşımının ardından tekrar Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonun geçildi.

Sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir

Burada Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Mesut Çaça tarafından öğrencilere bir selamlama konuşması yapıldı. Çaça, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Dün Kayseri’de vira bismillah dedik. 14 üniversiteden kardeşlerimizle bir aradaydık. Ardından Malatya’ya geçtik orada da 11 üniversiteden kardeşlerimizle bir aradaydık. Bugünde buradayız. Her yerde ayrı bir heyecanı, umudu görmek bizleri mutlu ediyor. Biz Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu yıl Türkiye’de bugünü konuşmaya başladık. Bizim buradan asıl muradımız sizlerin birbiriyle kardeşane bir şekilde, samimi şekilde ünsiyetinizi arttırmanız ve bunu bulunduğunuz yerlere aktarmanız. Bireysellikten öte birliktelik ruhunu yakalamış, tabiri caizse bir zincir gibi birbirine tutunmuş bireylerle bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir. Buradan da bir değişime adım atarsak Allah orayı bereketlendirecektir” dedi.

Büyük bir davanın temsilcilerisiniz

Mesut Çaça’nın konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Zamanı Ruhu” adlı sunumunda öğrencilere hitap etti. Konuşmasına salondakilerin büyük bir davanın temsilcileri olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatan Aldemir, konuşmasına şöyle devam etti; “bulunduğunuz her an büyük bir davanın temsilcilerisiniz. Bu şuurla, bu bilinçle hayatın içerisinde yer almanız gerekir. Söz söylerken, cümle kurarken, bir davranışı sergilerken biz bizden ibaret değiliz. Biz kadim bir geçmişin ve adaletle bezenecek bir geleceğin bugünkü izdüşümleriyiz. Bu bilinçle bulunduğunuz yerde dimdik ama derin bir müktesebata yaslanarak durmanız gerekir.

Büyük bir göz uygarlığı ile karşı karşıyayız

Bugün her şeyin görünenden ibadet olduğu, olağanüstü bir göz uygarlığın içinde doğdunuz. Adeta android bir nesille yüz yüzeyiz, her şey görünenden ibadet. Görünmeyenin yok sayıldığı ve görünen üzerinden meselelerin konuşulduğu, tartışıldığı, görünenin tecrübe edilmediği ama birçok bilginin aktığı bir enformasyonun içerisindesiniz. Bu öyle bir enformasyon ki olağanüstü bir hızla akıyor. Burada bize özgürlük diye dayatılanlar, iştiyakla tükettiğimiz, aldıklarımız bilin ki geniş bir tutsaklıktır. Kendi mekânınızda, kendi imkânınız ve paranızla büyük bir göz uygarlığının işçilerisiniz. O büyük göz uygarlığının mabedi durumunda şu an Amerika var. İnsanlar onunla irtibat kurmadan rahat edemiyor. Oysa insan kendisini yaratan Allah’la irtibat içersinde olmadığı her an bir kayıptır.

Göz insanın kendisini dahi göremez

Buradan edindiğimiz bilgiler bilgi değil malumattır. Malumat bilgi değildir. Burada en iyi oyunları oynayabilirsiniz fakat söz konusu olan bir savaş olduğunda başka yerde durursunuz. Bir aracı sürmek olduğunda veya herhangi bir yeteneği geliştirmek olduğunda orada çakılır kalırsınız. Bunun için bizim uygarlığımızın duyu organı göz değildir. Göz insanın kendisini dahi göremez der düşünürler. Geçmişin sesini, vahyin mesajını, kendi iç sesimizi, diğer insanların sözlerle dahi konuşmayanların beyanlarını kulağımızla, yüreğimizle ve duygularımızla hissederiz. Göze fazla odaklandığınız zaman inanın kendinizi dahi işitemez, göremez ve muhasebenizi yapamazsınız. Birçok âmâ insan tanıdım hiç görmemişler ama her şeyi duyuyor ve her şeyin farkındalar. Demek ki göz büyük bir nimettir ama bugün her şeyimizi onunla ünsiyet kurarak sürdürdüğümüzde hayat ondan ibaret değilmiş.

Kendimizi fark ettikten sonra seçimlerimiz bize aittir

İnsanı insan yapan, insanı kâmil yapan, bizi tamamlayan Allah’ın bizi yaratırken bize lütfettiklerini açmamız lazım. İnsanın bu serüveninde, yürüyüşünde, hayat içersindeki yolculuğunda bir kısım noktalar vardır ki bunlar etraflıca konuşulması lazım. İçinde doğduğumuz ailemiz, aşiretimiz, akrabalarımız, ülkemiz, coğrafyamız bizim için coğrafya kaderdir der üstad. Bunlar Allah’ın bize takdir ettiği kaderlerdir. Bunlara itiraz etmek Allah’a eş koşmanın yanına bizi götürür. Bunlar bizim için bir ayrıcalık değildir. Bunları biz seçmedik. Gaziantep’te, Urfa’da, Batman’da, Adıyaman’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da, Londra’da veya Mekke’de yaşamayı biz seçmedik. Orada doğmak bizi yoktan var eden Allah’ın bir takdiridir. Ailemizi biz seçmedik. Ama hayatı öğrendikten sonra, kendimizi fark ettikten sonra seçimlerimiz bize aittir. Onun için kendi irademizle elde etmediğimiz hiçbir vasfımız bir diğer insan için baskı unsuru, yerme veya övünme nedeni olmamalıdır. Allah kimimizi kimimizden farklı yaratmış. Bir kısım konularda ayrı yaratmış. Her insanın şu parmak izi, göz retinası, avuç içi, hilkati farklıdır. Asla hiç biri diğerine benzememektedir. İlahi bir yaratılış, bir ritim vardır, bir akış vardır. Bundan dolayı şuanda yeryüzündeki insanların ırkından dolayı, renginden dolayı, kabilesinden, aşiretinden dolayı birbirini nasıl hunharca acı çektirdiğini görmekteyiz. Bu insanlığın düştüğü yerdir. Biz insanlığı düştüğü yerden yeniden ayağa kaldırmak için bunların hiç birinin üstünlük nedeni olmadığını biliriz. Esmeriyle, siyahıyla, beyazıyla her türlü ırkıyla biz insanlık ailesinin bir ferdi olduğumuzun bilinciyle daha büyük bir çabaya girmemiz gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Mesut Çaça tarafından Turgay Aldemir’e günün anısına plaket takdim edildi.

Sunumun ardından kampın sonuç bildirgesi Ahmetcan Alpcan tarafından okundu. Ardından program toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Gençlik kategorisinde bulunan tüm haberler


Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbihal

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi bu sene üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerle hasbihal toplantısı gerçekleştirdi.

AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması

AÖB İdlib’de yaşanan gelişmelerle ilgili dünya dillerinde basın açıklaması yaparak vicdan sahibi tüm insanlara katliama sessiz kalmamaları çağrısı yaptı.

20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu

AÖB Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Biriminin başlattığı “Benim Evim Kütüphanem Projesi”nde şuana kadar 20 yetimin evine kütüphane kuruldu.

AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi öğrencileri 29 Temmuz Pazar günü yetim aileleri ziyaret ederek ailelerin sorunlarını dinledi.

AÖB Yönetimi Gaziantep’te Toplandı

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Genel Merkez Yönetimi 1 Temmuz Pazar günü Gaziantep’te toplandı.

Genç Vekil Adaylarından AÖB’ye Ziyaret

AK Parti Gaziantep genç milletvekili adayları Hatice Merve Tatar ve Muhammed Melaz Aktoğ AÖB Gaziantep Şubesini ziyaret ederek öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Kardeşlik Sofrası 10 Ülkede Yetimler için Kuruldu

Anadolu Öğrenci Birliği, Dünya Yetimler Günü’nde 10 ülkede kurulan kardeşlik sofralarıyla yetim çocukların yüzünü güldürdü.

AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenledi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Birimi kız öğrencilere yönelik iftar programı düzenledi.

Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında

AÖB Gaziantep Şubesinin çıkardığı Hemhâl Dergisi 8-13 Mayıs tarihlerinde TÜRDEB tarafından organize edilen 9. Uluslararası Dergi Fuarında stant açtı.

AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivaline Katıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivalinde stant açarak çalışmalarını tanıttı.
Alt Manşet
Gündem
Kurtuluş Ormanında Badem Hasadı Başladı
Emek ve Uyum
Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıld
13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışma
13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları
13. Anadolu Buluşmasına İslam Ülkelerinden Yo
AP Birimleri Anadolu Buluşmaları’nda Bir Aray
13. Anadolu Buluşmaları AÖB Çalışmaları
13. Anadolu Buluşmaları İyilikder Çalışmaları
Yardım
Paylaşınca Hayat Bayram Olur.
Paylaşınca Hayat Bayram Olur!
İyilikder Gaziantep’te 1500 Gıda Paketi Dağıt
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Eğitim
Çaresizsiniz Projesinin Bitirme Programı Yapı
Katre Sanat’ta Yeni Dönem Kurs Kayıtları Başl
AÖB Komisyon Başkanları Çalıştayı Kayseri’de
Genişletilmiş Öğretmen Komisyonu Toplantısı Y
BEKAM Düşünce Atölyeleri Ekim Ayında Başlıyor
13. Anadolu Buluşması Çocuk Etkinlikleri
“Anadolu Buluşmaları 13” Sonuç Bildirisi
Kapanış Konuşması: Zekeriya Şengöz
Değerlendirme Toplantısı, Genel Kritik
Kurumsal
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Vatan Derneğinden Vakfımıza ziyaret
Kurtuluş Ormanımıza Ziyaret
Bayramlaşma Bayramın III. Günü Yapıldı
Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (TR, KU, AR, E
Alemi İslam’ın Kurban Bayramı Mübarek Olsun
Körfezder Dörtyol Temsilciliği’nden Vakfımıza
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Gençlik
Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbih
AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması
20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu
AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti
AÖB Yönetimi Gaziantep’te Toplandı
Genç Vekil Adaylarından AÖB’ye Ziyaret
Kardeşlik Sofrası 10 Ülkede Yetimler için Kur
AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenl
Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında
Aile
Mozaikder’de Seçim Heyecanı
Mozaikder’den Gece Yolculuğu adlı Hizmetiçi P
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
4. Yetim Şenliği Video Görüntüleri
Senai Demirci Şafak FM’de Söyleşi Programına
Onlar Eğlenerek Öğrendiler
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı