Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

AÖB’nin Söyleşi Programına Fadıloğlu Konuk Oldu

AÖB’nin Söyleşi Programına Fadıloğlu Konuk Oldu
Yayın Tarihi: 25/04/2018 11:00

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi tarafından düzenlenen söyleşi programına Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu konuk olarak öğrencilerle hasbihal etti.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Biriminin 24 Nisan Salı günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlediği söyleşi programına Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu konuk oldu. Programa, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol, Şehitkâmil belediyesinden yetkililer, Bülbülzade Vakfı gönüllüleri ve öğrenciler katıldı.

Hangi işi yapıyorsanız en iyisini yapın

Kur’an-ı Kerim tilaveti başlayan programda daha sonra Şehitkâmil Belediyesinin tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filminin ardından söyleşiye geçildi. Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu söyleşinin başında kendi eğitim hayatından bahsederek; “Öğrenciler olarak hayatın içinde olmamız lazım. Bugün burada ekip arkadaşlarımla beraber hayatın içinden gelmenin faydalarını gördük. Her biriniz okuduğunuz bölümlerden sonra mutlak surette bir yerlerde görev alacaksınız. Bu görevleri aldığınızda hiç bir şey hayatın içindeki yaşanmışlıklar kadar faydalı olmayacaktır. Biz bugün bir parça bir şey yapabildiysek ticari ve yöneticilik hayatımızdaki tecrübelerimizi buraya aktarmamızdandır. Aksi takdirde belediyeciliğin herhangi bir okulu yok. Oraya geldiğinizde neler yapacağınızı geçmişiniz olması sağlıyor. Bu geçmişinizdeki en önemli şey de hangi işi yapıyorsanız yapın en iyisini yapmak zorundasınız. Çay mı demliyorsunuz en iyi çayı demleyeceksin. Temizlik mi yapıyorsunuz en iyi temizliği sen yapacaksın. Bulunduğun yerde hangi işi yapıyorsan yap en iyisini yap. Ondan sonra başarı kendiliğinden gelecek.

Hazır olan ve farklı olan kazanır

Benim kendi yaklaşımımda başarının iki sırrı var. Hazır olan ve farklı olan kazanıyor. Bu hazırlık işte demin bahsettiğim gibi bugünkü öğrenci sıralarından geçiyor. Her bir günü değerlendirerek kendinize bir birikim elde edeceksiniz. Başarı sadece akademik alanda değildir. Akademik başarının sosyal hayata entegre edilmesiyle gerçek manada başarıyı elde edebiliyoruz. Burada yalnızca akademik başarı, yalnızca sosyal başarı da tam manasıyla sonuç getirmiyor.

İnsanın hayatını üç evreye bölmesi gerekir

İnsanın hayatını üç evreye bölmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanın aile yaşantısı olacak; onu ihmal etmeyecek, sosyal hayatı olacak; sivil toplum kuruluşlarında görev yapacak, iş hayatı olacak. Bu dengeli şekilde devam ettirilirse sürdürülebilir bir başarıdan bahsedebiliriz. Aksi takdirde iş kolik birisinin aile hayatının düzgün olması, sosyal hayatının düzgün olması mümkün değildir. Sırf sosyal faaliyetlerle ilgilenip de dünyalıkla ilgili çoluk çocuğunun nafakasını evine getiremezse yine başarılı olması söz konusu değildir. Bir diğer taraftan aile hayatını devam ettirmek adına eş çocuk ilişkilerini üst düzeyde tutabilmek ve bunu da yalnızca çekirdek aile değil geniş aile boyutunda bakarak devam ettirmek gerekiyor. Bundan dolayı benim naçizane 54 yıllık hayatımda elde ettiğim birikimler neticesinde hayatınızı tek noktadan geliştirmemeniz gerektiğine inanıyorum. Normal şartlarda bir bebek yalnızca sağ kolu büyürse veya sağ bacağı büyürse dengeli büyümesi söz konusu değildir. Vücudun orantılı şekilde büyümesi için hepsinin dengeli şekilde devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Coğrafyamıza karşı sorumluluğumuz var

Bugün eğitim sistemi içerisinde hangi branşta okuyorsak okuyalım, hangi bölümde okuyorsak okuyalım büyük bir sorumluluğumuz var. Bu coğrafyada doğmuşuz, bu coğrafyada bize düşen özel görevler var. Mesleğinizi icra ederken yalnızca kendinizi kurtarmak değil öncelikle kendi içinde bulunduğumuz topluma karşı sorumluluğumuz ve bu coğrafyaya karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Bundan dolayı çok çalışmamız gerekiyor. Bize düşen gayret. Biz bu gayreti göstereceğiz ondan sonra rabbim ne derse o olacak.

Önce iyi insan olalım

Belediye başkanı olmadan önce hangi branşta ne olursak olalım önce iyi insan olalım. Gerisinin hepsi boş. Benim bu koltukta seçilmiş birisi olarak aday gösterilmemde benim hiçbir dahilim olmadı. Demin söylediğim gibi normal hayatımım sürdürürken yapmış olduğum işin en iyisini yapmaya çalıştım. Hiçbir zaman niceliği ön plana almadım, niteliği ön planda tuttum. Az olsun ama en kalitelisi olsun mantığı ile hareket ederek o şekilde yaşamaya gayret gösterdim. Bu makamlar gelip geçicidir. Esas olan bu kubbede hoş seda bırakmak adına arkamızdan Allah razı olsun dedirte bilmektir. Yoksa bizden önce de ne başkanlar geldi geçti, bizler de geçeceğiz. Geçmiş dönemdeki siyasilerin çoğu unutuldu siyasi çöplükte kayboldu gitti. Ama bu memlekete hizmet eden yöneticiler bugün hala rahmetle anılıyor. Diğer yönüyle bir bakarsak belediyecilik çok karlı bir iştir. Ama bu dünyalık kardan bahsetmiyorum. Manevi kârı ve hazzı çok fazla arkadaşlar. Neden derseniz; insan ne kadar varlıklı olursa olsun kendi servetiyle yapabileceği hayır hasenat bir noktaya kadardır. Ama belediyecilik hizmeti direkt insana dokunan bir hizmet olması hasebiyle milletin parasıyla millete hizmet edecek başka karlı bir yer yoktur. Gece yarısı millete hizmet eden temizlikçi, yine gece yarısı bir yetimin yardımına koşan bir görevli insanlara faydalı olarak hem dünyevi hem de uhrevi saadeti için çalışmaktadır” dedi.

Fadıloğlu, sunumun ardından öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.  Programın sonunda Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir gecenin anısına Fadıloğlu’na kitap hediye etti. Bülbülzade Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan da Rıdvan Fadıloğlu’na çiçek takdim etti.

Program toplu çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Gençlik kategorisinde bulunan tüm haberler


AÖB Öğrencileri Diyarbakır Gençlik Festivaline Katıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi öğrencileri 18-21 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleşen Gençlik Festivaline katıldı.

Üniak’dan AÖB’ye Ziyaret

AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (Üniak) Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi’ni ziyaret etti.

Cins Dergisinin Eylül Sayısı Tahlil Edildi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yükseköğretim Birimi öğrencileri Cins Dergisi’nin Eylül ayı sayısını tahlil etti.

Gündem Oturumları Başladı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesinde haftalık olarak düzenlediği Gündem Oturumları’na başladı.

Ortaöğretim Öğrencileriyle Tanışma Programı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi kız öğrencilerle tanışma programı düzenledi.

Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbihal

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi bu sene üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerle hasbihal toplantısı gerçekleştirdi.

AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması

AÖB İdlib’de yaşanan gelişmelerle ilgili dünya dillerinde basın açıklaması yaparak vicdan sahibi tüm insanlara katliama sessiz kalmamaları çağrısı yaptı.

20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu

AÖB Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Biriminin başlattığı “Benim Evim Kütüphanem Projesi”nde şuana kadar 20 yetimin evine kütüphane kuruldu.

AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi öğrencileri 29 Temmuz Pazar günü yetim aileleri ziyaret ederek ailelerin sorunlarını dinledi.

AÖB Yönetimi Gaziantep’te Toplandı

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Genel Merkez Yönetimi 1 Temmuz Pazar günü Gaziantep’te toplandı.
Alt Manşet
Gündem
STK Kadın Temsilcileri Bülbülzade Vakfı’nda T
Türk ve Suriyeli STK’lardan Kardeşlik Ormanı
Üniversite Öğrencileriyle Tanışma Programı Ya
EKE Yılın İlk Değerlendirme Toplantısını Yapt
Kurtuluş Ormanında Badem Hasadı Başladı
Emek ve Uyum
Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıld
13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışma
13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları
Yardım
Paylaşınca Hayat Bayram Olur.
Paylaşınca Hayat Bayram Olur!
İyilikder Gaziantep’te 1500 Gıda Paketi Dağıt
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Eğitim
Medya Akademi Kurs Kayıtları Başladı
Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun
Türkiye’deki Düşünce Kuruluşlarının Faaliyet
AÖB Ortaöğretim Biriminden Hizmetiçi Eğitim P
Türkiye'de ve Dünyada Düşünce Kuruluşları
Eğitimcilerin Eğitimi Ders Planlaması Toplant
Katre Sanat Merkezi Yeni Dönem Kursları Başla
Sivil Toplum ve Düşünce Kavramı
Yetim Annesi Olmak
Kurumsal
Ekim Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
Önder Dayanışma Derneği’nden Vakfımıza Ziyare
13. Anadolu Buluşması Müzakere Edildi
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Vatan Derneğinden Vakfımıza ziyaret
Kurtuluş Ormanımıza Ziyaret
Bayramlaşma Bayramın III. Günü Yapıldı
Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (TR, KU, AR, E
Gençlik
AÖB Öğrencileri Diyarbakır Gençlik Festivalin
Üniak’dan AÖB’ye Ziyaret
Cins Dergisinin Eylül Sayısı Tahlil Edildi
Gündem Oturumları Başladı
Ortaöğretim Öğrencileriyle Tanışma Programı Y
Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbih
AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması
20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu
AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti
Aile
Mozaikder’de Seçim Heyecanı
Mozaikder’den Gece Yolculuğu adlı Hizmetiçi P
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
4. Yetim Şenliği Video Görüntüleri
Senai Demirci Şafak FM’de Söyleşi Programına
Onlar Eğlenerek Öğrendiler
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı