Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

Geleneksel Bülbülzade Vakfı İftarı Yapıldı

Geleneksel Bülbülzade Vakfı İftarı Yapıldı
Yayın Tarihi: 01/06/2018 08:00

Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar programı, Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

31 Mayıs Perşembe günü yapılan iftar programına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ev sahibi Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, ilçe müftüleri, daire amirleri,  eğitim yöneticileri, Gaziantep ve çevre il ve ilçelerden gelen STK temsilcileri, Suriyeli misafirler ve gönüllüler ile beraber 600’ü aşkın davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda bir selamlama konuşması yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,  ramazanın birliği, kardeşliği ve dayanışmayı hatırlatan mukaddes bir ay olduğunu söyledi.

Müslüman coğrafyada kan, zulüm, işgal yaşanıyor

Bu mübarek ayda insanların birbirlerinin halinden daha iyi anladığını ifade eden Gül, "Ülkemizin geleceğini, bölgemizin ve dünyada yaşanan bütün gelişmeleri daha iyi bir şekilde tahlil edebiliyoruz. Bu gözle bakarken sanki küfür cephesi iş birliği yaparak anlaşmış gibi her ramazan ayında bir Müslüman coğrafyada yine kan, yine zulüm, yine işgal yaşanıyor ve bizim Müslüman aleminin kalbini derinden yaralıyor. Bu sene de işgalci zalim terör devleti İsrail, yine 60'ın üzerinde Filistinli kardeşimizi şehit etti. ABD ve İsrail, bölgede barışı ve huzuru ortadan kaldıracak daha büyük kaoslara yol açacak işlere girdi. ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması girişimi Ortadoğu'ya atılmış en büyük bombalardan biri olarak tarihe geçti" diye konuştu.

Ramazanda Kudüs'e, Mescid-i Aksa'ya ve Filistin'e yapılan zulümlerin Müslüman alemini derinden yaraladığına dikkati çeken Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu zulme karşı sesini yükselten Türkiye'den başka ülke, Recep Tayyip Erdoğan'dan başka lider yoktur. 'Dünya beşten büyüktür', 'dünyada sizin dediğiniz değil, insanlığın dediği, adaletin dediği olacak', 'küresel adalet öyle ya da böyle bugün ya da yarın er geç tecelli edecek' diyen başka bir lider çıkmadı. İslam aleminin bu zulme, bu işgal girişimine, bu adaletsizliğe sessiz kalması da bir ramazan ayında bütün Müslümanlar için en büyük burukluktan birisidir.”

80 milyon bizim birinci sınıf vatandaşımızdır

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan herkesin kardeş olduğunu vurgulayan Bakan Gül, “80 milyon bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. Kimse kimseden üstün değildir. İşte bu birliği ve beraberliği her zaman hakim kılacağız. Sultan Alparslan ile Selahattin Eyyubi’nin kardeşliği kıyamete kadar baki kalacaktır. Biz kıyamete kadar et ile tırnak gibiyiz. Bizi kimse ayıramaz kan siyaseti yaparak oyunlar oynayanların oyunları kendi başlarına geçirilecektir” diye konuştu.

Ramazan, mizan, Kur’an iklimidir

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de konuşmasında hayatımızda ramazana yer açmak gerektiğini vurgulayarak; “Ramazan, mizan, Kur’an iklimidir. Rabbimiz buyurur ki; “bütün alışverişlerinizde ölçü ve tartıya tam olarak, adaletle uyun; biz hiçbir insana taşıyabileceğinden daha fazla yük yüklemeyiz. Bir görüş belirttiğinizde, yakın akrabanıza karşı olsa da adil olun”

Ramazan adeta fabrika ayarlarımıza, kalibrasyon ayarımıza yeniden her alanda dönme zamanı. Her şey yeniden yerli yerinde olmalı. Türkiye’nin tüm birikimini, farklılıklarını bu sürece katarak yol almalıyız. Farklılıklarımızı zenginlik, fırsat görmeliyiz. Ramazan ikliminde birliği, beraberliği, sevgiyi, muhabbeti çoğaltmalıyız.”

Kur’an’ın tekrar tekrar bize anlattığı infak, yardımlaşma, komşuluk, sıla-i rahim, yetimler, şükür, tefekkür iklimini buram buram yaşamamız gerektiğini belirten Aldemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeniden ramazanla ölçüyü, tartıyı, mizanı ayarlamalıyız. Ölçüde, tartıda adalet, sözde, dilde adalet, aklın, kalbin yeniden mizana girmesi, sosyal medyada ölçü ve adalet. Bizler birbirimize küskün aşıklar gibi davranamayız. Sosyal medyada sert yazılar, savaş havası estiriliyor. Ancak sokakta herkes ramazan ikliminin muhabbetiyle birbirine selam veriyor, ramazanı yaşıyor. Maksadı aşan yaklaşımlarımıza çeki düzen vermeliyiz. Ülkenin içinden geçtiği bu süreçte azami duyarlı ve hassas olmalıyız. Kısmi arızalara takılıp bütünü ıskalamayız.

Yeni süreci kimse tek başına hedefe taşıyamaz

Bu yeni süreci kimse tek başına hedefe taşıyamaz. Tek başına STK, tek başına siyaset, tek başına iş dünyası, tek başına güvenlik birimleri. Herkes yaptığı işin hakkını vermeli ve en iyisini yapmalı. Sivil alanı büyütmeliyiz. Fikir ve düşünceye hayatımızda daha fazla yer açmalıyız. STK sivil kalmalı, siyasete karışmamalı. Siyasette sivil alana saygı duymalı. Birbirini tamamlayan iki el olmalı, birbirini karıştıran değil.

Tüm farklılıklarımızı ve zenginliklerimizi ortak amaç için senkronize etmeliyiz. Türkiye çok önemli bir ülke, nüfusundan, yüz ölçümünden çok öte bir coğrafya. Anadolu göç yollarının kesiştiği ve büyük uygarlıkların kurulduğu önemli bir jeopolitiği temsil ediyor. Etnisite-inançlar-kültürler insanlık tarihinin kökü, ocağı Anadolu’dadır. Dolayısıyla farklılıkların burada olması son derece normal. Kökü bu toprakların dışında olmayan farklı fikirler ve yaklaşımlara tahammül etmeli ve saygı duymalıyız.  Değerleri oluştururken desenleri görmeliyiz. Bu farklılıkların artık bizim gücümüz olma vaktidir.

Gün kadim tarihi misyonumuza dönme vaktidir

Gün kendimiz olarak birlik günüdür. Gün kadim tarihi misyonumuza dönme vaktidir. Tarih bizi çağırıyor. Yeniden adaletin, merhametin her alanda kalkınmanın başkenti olma vaktidir. Bunun için tarihi misyon çok önemli. Anadolu’nun tarihi birçok millet için ilham kaynağıdır.

Gaziantep bu coğrafyanın kesişme, buluşma noktasıdır

Gaziantep yakın tarihimizde kurtuluş mücadelesinde önemli bir yerde duruyor. Bu şehrin aziz insanlarının direnişiyle yüzyıl önce Anadolu’nun topyekûn direnişine, dirilişine ilham verdi. Bugün bu aziz ensar şehrinin misyonu daha da önemli. Gaziantep bu coğrafyanın kesişme, buluşma noktası. Buradan dünyaya açılıyoruz. Dünya da buradan bölgeye geliyor. Türkiye artık tarihi misyonuna hızla dönerek ticarette, ulaşımda, sağlıkta, STK çalışmalarında dünya devleti olma yolunda hızla ilerlerken;  Gaziantep artık bir dünya şehridir. Dünyada bazı şehirler ülkeleri ve coğrafyalarını aşan bir misyonu taşır. Türkiye en büyük organize sanayi bölgesi Gaziantep’te. 2017 yılında 3 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan bir şehir. Gaziantep dünya çapında bir marka olma yolunda.

Bazı fırsatların kazası olmaz

Bu yeni süreci STK, üniversite, bürokrasi, sanayi, siyaset doğru okuyamazsa bu imkânı kaybederiz. Bazı fırsatların kazası olmaz. Şehrin, bölgenin, dünyanın geleceği için Allah bizlere birçok fırsat sunuyor. Küçük hesap peşinde olamayız. Eskiler; “bin dost az bir düşman çok” der. Birbirimize saygı duyarak yol almalıyız. Gaziantep halkını da bu büyümeye, kalkınmaya hazırlamalıyız. İktisadi sermaye hızla büyüyor. Ancak bu büyümeyi sürdürülebilir kılacak beşeri sermayeyi ve sosyal sermayeyi öncelikli hedeflerimizin arasına almamız gerekir. Bir şehri yaşanılır kılan en temel değerler olan fikre, düşünceye, sanata, edebiyata, çevreye, mimariye hayatımızda daha fazla yer açmalıyız. Geleceğin dünyasında Türkiye çok önemli bir yerde. Gaziantep’e bu amacın gerçekleşmesi için önemli bir misyon düşüyor. Geleceğin dünyasında Türkiye çok önemli bir yerde duruyor. Gaziantep’imiz de bu misyonda çok önemli bir yere sahip” dedi.

İftar programı selamlama konuşmalarının ardından sona erdi.

Kurumsal kategorisinde bulunan tüm haberler


Bayramlaşma Bayramın II. Günü Yapıldı

Vakfımızın Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma programı bayramın II. günü Eğitim ve Hizmet Merkezimizin avlusunda yapıldı.

Alemi İslam’ın Bayramı Mübarek olsun...

Bayramlaşma bayramın II. günü 11.00 – 13.00 saatleri arasında vakıf merkezimizde yapılacaktır. Ailenizle birlikte davetlisiniz…

Geleneksel Ramazan İstişaremizin İkincisi Yapıldı

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ikincisi 9 Haziran Cumartesi günü yapıldı.

Ahmet Faruk Ünsal Vakfımızı Ziyaret Etti

Saadet Partisi Gaziantep 1. sıra milletvekili adayı Ahmet Faruk Ünsal ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret etti.

Gutalı Göçmenlerin Temsilcilerinden Vakfımıza Ziyaret

Doğu Guta’dan Kuzey Suriye’ye gelmek zorunda kalan göçmenlerin temsilcilerinden oluşan bir heyet vakfımızı ziyaret ederek yaşanan sıkıntıları dile getirdiler.

Mehmet Sait Kirazoğlu Vakfımız Ziyaret Etti

AK Parti Gaziantep milletvekili adayı Mehmet Sait Kirazoğlu ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret etti.

Geleneksel Bülbülzade Vakfı İftarı Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar programı, Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

Geleneksel Ramazan İstişaremizin İlki Yapıldı

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ilki 26 Mayıs Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Vakıf Personeli ve Mahalle Sakinleri İftarda Buluştu

Bülbülzade Vakfı tarafından düzenlenen iftar programında vakıf personeli ve mahalle sakinleri bir araya geldi.

Mehmet Emin Er İHL Yönetiminden Vakfımıza Ziyaret

Mehmet Emin Er Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi okul idarecilerinden oluşan heyet vakfımızı ziyaret etti.
Alt Manşet
Gündem
Yazarlar Ortadoğu Medya’nın İftarında Buluştu
Kadir Geceniz Mübarek Olsun!
İyilikder Gönüllüleri ve Aileleri İftarda Bul
Öğretmen Komisyonu İftarı Yapıldı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşalım
Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Yapıldı
ANESİAD Gaziantep Şubesi İftarı Yapıldı
ANTEB İftarı Yapıldı
EKE ve Yetim Komisyonu İftarı Yapıldı
Yardım
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bu Ramazanda da KARDEŞİZ DEĞİL Mİ?
50 Yetim Ailesine Gıda Yardımı Yapıldı
İyilikder’den 130 Yetim Ailesine Yardım
Eğitim
Yaz Okulu Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
Yaz Okullarımız Başladı
Yaz Okullarımıza Kayıtlar Devam Ediyor...
AÖB’den Kız Öğrenciler için Yatılı Kamp Progr
İyilikder Ramazan Kardeşliğini Suriye’de Yaşa
EKE Yılsonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
11. Öğretmen Sempozyumu Sona Erdi
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?
Hayatın İçinde Hayat Boyu Öğretmen
Kurumsal
Bayramlaşma Bayramın II. Günü Yapıldı
Alemi İslam’ın Bayramı Mübarek olsun...
Geleneksel Ramazan İstişaremizin İkincisi Yap
Ahmet Faruk Ünsal Vakfımızı Ziyaret Etti
Gutalı Göçmenlerin Temsilcilerinden Vakfımıza
Mehmet Sait Kirazoğlu Vakfımız Ziyaret Etti
Geleneksel Bülbülzade Vakfı İftarı Yapıldı
Geleneksel Ramazan İstişaremizin İlki Yapıldı
Vakıf Personeli ve Mahalle Sakinleri İftarda
Gençlik
Genç Vekil Adaylarından AÖB’ye Ziyaret
Kardeşlik Sofrası 10 Ülkede Yetimler için Kur
AÖB Kız Öğrenciler için İftar Programı Düzenl
Hemhal Dergisi TURDEB Fuarında
AÖB Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivalin
AÖB Öğrencilerinden Diyarbakır ve Hasankeyf’e
AÖB Ortaöğretim Pikniği Yapıldı
AÖB Meal Yarışması Gaziantep Bölgesinde Yapıl
EKE Pikniğinde 200 Öğrenci Doyasıya Eğlendi
Aile
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
KAGEM’den Mozaikder’e Ziyaret
Değerler Psikolojisi ve İnsan Kitabı Tahlil E
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı
Sykes – Picot’tan Arap Baharına Ortadoğu (Vid
İş Dünyası Programına Triko Sektörü Konuk Old
İş Dünyası Programına ANESİAD Konuk Oldu