Bugün: Sık Kullanılanlara Ekleyin
Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Vakfı
İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
Aristoteles
  Online Bağış Sistemimiz Açıldı!    
Online Bağış
  Online Bağış Sayfamızdan güvenli olarak vakfımıza bağış yapabilirsiniz. Bağışlarınızı bekliyoruz...

Emek ve Uyum

Emek ve Uyum
Yayın Tarihi: 15/09/2018 08:00

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen yeni dönemin ilk hizmetiçi eğitim programı “Gece Yolculuğu” temasıyla Gaziantep’te yapıldı.

Mozaik Kadın ve Aile Derneği yeni dönemin ilk hizmetiçi eğitim programını 14-15 Eylül Cuma-Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirdi. “Gece Yolculuğu” isimli hizmetiçi eğitim programına Mozaikder Başkanı Rabia Aldemir, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

14 Eylül akşamı Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirilen açılış oturumunda Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Emek ve Uyum” üst başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Aldemir sunumunda şu ifadelere yer verdi;

“Her birinizin ruhuna iyilik tohumları serpilmiş insanlar olarak bir aradayız. Sorunları birlikte konuşmak, birlikte ele almak, birlikte çözmek için.

Enformasyonun bu kadar yaygın olduğu bir çağda sıkı sıkıya değerleriyle bağ kuramayanları bir nesneye, bir akışın parçasına dönüştürüyor.

Allah tüm âlemler için rahmet olarak yaratığı biz insanlar varlığımızla yerin altındaki, üstündeki tüm canlıların hayat bulması gereken bir düsturla var olduk.

Varlığımızla güvenin, umudun artması, birliğimizle de zulmedenlerin, insanlığın yürüyüşüne engel olanları aşmak ve ileri taşımak için bir aradayız.

Sezai Karakoç’un dediği gibi geceye yenilmeyen her kişiye ödül olarak bir sabah bir gündüz ve bir güneş vardır.

Uyurken dahi zikir halinde olmak… Nasıl uyursak öyle uyanır ve mahşere de öyle yürürüz.

Bir şeyi elde etmek kadar onun bizden alınışına da hazır olmalıyız.

Modern bir süreç yaşıyoruz. Hıristiyanlık ve pozitivizm tartışması sonucunda din adına her şey boşluğa düşürüldü. Bu tartışma sonucunda kutsal olan her şey yorumlanmaya, tartışılmaya başlandı. Bir kenara bırakıldı. Örf, adet, kültür geride bırakıldı.

Batının bu sürüklenmesi bin yıllık bir zulmün, kilisenin insanları giyotine göndermesinin bir sonucuydu ama İslam bir merhamet olarak gönderildi.

Toplumdaki duyarsızlık, bencillik belli bir noktaya geldi. Benim bir çıkarım yoksa burada durmamın ne anlamı var sorusu açıkça sorulmaya başlandı. Diğerinin mutluluğundan mutluluk çıkaran, acısına acı duyan insanlar altında yer alacak çınar oldu. İnsanlar birbirinden kopunca kimseye güvenemez hale geldi ve kolay yönetilebilir oldu.

Bizim verimliliğimiz ortaya çıkan sonuç, insanlığa kattığımız değerdir. Varlığımız etrafımıza umut, değer, güven oluşturmuyorsa tehdittir.

İnsanların referans değerleri, sembolleri vardır. Ailelerin, toplumların önemli günleri, anıları, bayramları vardır. Bizim için kurban bayramının insanlık tarihinden kopup gelen bir anlamı vardır. Hz. İsmail ile Hz. İbrahim ile buluşturur günümüzü.

Toplumların sembol değerleri vardır. Bu referans metinleri, sembolleri değersizleştirdiğimiz zaman boşluğa düşeriz.

Biz bu değerlere sahip çıkanlara gölge olmalıyız. Bunları tartışmaya açıp tutunacak bir şey kalmayınca değerlerimiz kayboluyor.

Bundan dolayı biz de referans metinlerimizi, insanlarımızı, günlerimizi kaybetmeyeceğiz.

Öyle bir hal aldı ki namaz da tartışılıyor. Sahur vakti üzerinden başlayıp orucu tartışır hale geldik. Bu hak-batıl üzerinden yapılan tartışmalar insanların değerlerine zarar veriyor.

Ben hiçbir şey tartışmayalım demiyorum. Ama sınırlarımızı bilelim. Referans metinlerimizi koyalım. Üzerine tartışalım. Referans metinleri tartışmaya başlayınca değerleri özü zayıflıyor.

Rabbimizle arayı iyi tutmadığımız zaman kifayetsizlikler çıkar. Bu konulardaki sınırlarımız nerde başlar, nerde durur? Neyi nerde konuşacağız teşkilat olarak bilmeliyiz. Fikri tartışalım, tartışmanın içi dolu olsun. Gıybet, boş konuşma olunca birbirimizi yıpratıyoruz. Her şeyi tartışmak özgürlük değildir.

Bizim sınırlarımız var, değerlerimiz var bunları korumalıyız. Tartışmada nerde duracağımıza herkesten önce biz dikkat etmeliyiz. Neyi büyütmek, neyi geliştirmek istiyorsak onu konuşmalıyız.

Anlam arayışında kendimizi kurmalıyız. Hızlı bilgi akışında değeri ortaya koymazsak şekilci oluruz. Şekil açısından çok güzel dindarlık var ama bir değer üretmiyor.

Burada yaptığımız bir toplantıda bir karar alıp çıkmazsak ajandamızda güzel not olarak kalır. Vakıf çalışmaları fedakârlık istiyor, kolay bir iş değil. Bu çağda bir şeyleri değiştirmeye talip olmak bir şeylerden fedakârlık etmeyi gerektiriyor.

Hayatlarımızda yer açmazsak yeni bir şeyler alamayız. Aldığımız bilgiyi, birikimi hikmete dönüştürmeliyiz. Niçin buradayız sorusunu tekrar sormalıyız. Anlam kaymasına uğrarsak boşluğa düşer birbirimizden şüphe duymaya başlarız.

Batıdaki sivil toplum önümüze kavram olarak konuldu ama batıdaki sivil toplumun dayandığı şey çıkardır. Ama bizim için ötekinin ihtiyaçlarıdır, onun için çalışmaktadır. Bir taraftan sorunu engellemek için çalışırken bir taraftan o sorunun olduğu yeri onarıyoruz. Bunu yaparken diğerinden daha çok menfaatleniyorsak burada bir bozulma vardır. Bunu yaparken bir şeyler vermek gerekir. Bunu yaparken yeni insanlara ulaşmak bu çalışmayı daha da anlamlı kılar.

Birçok çalışmanın birbiriyle irtibatı, eşleşmesi, sinerjisi toplumun her alanında iyileşmeye, kötülüğün azalmasına iyiliğin çoğalmasına sebep olur. Huzurun, güvenin, itminan olmamız için konuşmalıyız. Hangimizin hangi sorunu varsa konuşmak gerekiyor.

İşi yürütenin kafasındaki karışıklık alttakilerin de karışmasına yol açar. Kafamızdaki her soruna çözüm bulamayabiliriz. Bu çağın en önemli özelliklerinden biri her şeyin her konunun aynı anda konuşulabilmesidir. Bunu yaparken bazı şeyleri kaybetmememiz gerekir. Sorun nerden başlıyorsa oradan konuşmaya başlamalıyız.

Kış hazırlığını ne kadar özene bezene yaparsak bahara güzel çıkarız. Özenmezsek veya doğru yerde hazırlık yapamazsak o kuruluklar böceklenir bozulur.

İnsanların aklının alabileceği kadar konuşun yoksa fitneye düşürürsünüz. Amacımız bizden sonrakilere bir şeyler hazırlamaksa özene bezene bir şeyler hazırlayıp doğru yerde tutmalıyız.

Emeksiz iş olmaz. Emek de çaba gerektirir. Tarlada izi olmayanın harmanda yeri olmaz. Bir konu bir mecliste konuşulacaksa o işe en çok emek veren kişinin konuşmasına izin verilmesi gerekir. Arkadaşlarımızı bu emeğin içine katmamız gerekir. Bir işin paydaşı olmak o emeğin ucundan tutmakla başlar.

Zerre kadar hayrın ve şerrin kayıt altına alındığı güne hazırlanıyorsak canı gönülden daha fazla emek vermek gerekiyor.

Bizim çabamız budur. Birileri eleştirir, birileri fikir üretir. Bizde bu kavmin efendisi kim denildiğinde kavme hizmet edendir. Saygı, ilgi, hürmet görmek istiyorsak emek vermek, hürmet etmek gerek. Böyle olursak Allah bize kendi gözünde ve insanların gönlünde yer açar.

Mümin yaptığı işi en iyi yapandır. Uyumumuzla, işi iyi yapmamızla insanlığı iyi bir yere getirebiliriz.

Emek verenlerin de konuşmasına dikkat etmesi gerekir. Biz güzel bir şekilde konuşacağız. Muhatap bulacağı yerde gündem edeceğiz. Uğruna mücadele edilmiş insanların sözü bir şeyleri değiştiriyor. Onun için sözü pişireceğiz. Zaten o zaman söze gerek yok davranışımız konuşur.

Birbirine nasihati geçmeyen toplumlar ıslah olmaz. Biz birbirimize nasihat vereceğiz onu da tutacağız ki toplum da bizim nasihatimizi tutsun.

Kötülüğü iyilikten daha fazla konuşuyoruz. Negatif düşünceler insanın enerjisini alır, mutsuz ve güçsüz olan bir insan insanlara nasıl ümit olabilir. Kafalardaki dağınıklıkları gidermemiz lazım.

Sınırları ve mezhepleri aşan Müslüman olmazsak 80 günde devri alem yapsak da ufkumuz genişlemez. Cılız bir millet ve devlet olarak tekrar tekrar doğarız.

Zaman yönetimi konusunda daha hassas olup önceliklerimizi belirlemeliyiz.”

Gündem kategorisinde bulunan tüm haberler


STK Kadın Temsilcileri Bülbülzade Vakfı’nda Toplandı

Gaziantep’te faaliyet gösteren STK’ların kadın temsilcileri Mozaik Kadın ve Aile Derneği’nin ev sahipliğinde toplandı.

Türk ve Suriyeli STK’lardan Kardeşlik Ormanı

Türk ve Suriyeli 10 sivil toplum kuruluşu tarafından kardeşlik ormanı projesi Gaziantep’te başlatıldı.

Üniversite Öğrencileriyle Tanışma Programı Yapıldı

Bülbülzade Aygün Erkek Yurdu yönetimi ve Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Aygün Erkek Yurdu’nda kalan erkek öğrencilerle tanışma programı düzenledi.

EKE Yılın İlk Değerlendirme Toplantısını Yaptı

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi (EKE) Komisyonu 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk değerlendirme toplantısını 29 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirdi.

Kurtuluş Ormanında Badem Hasadı Başladı

Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında badem hasadı başladı. Geliri vakıf çalışmalarında kullanılmak üzere kabuklu bademin kilosu 15 TL’den satışa sunuldu.

Emek ve Uyum

Mozaikder tarafından düzenlenen hizmetiçi eğitim programında Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Emek ve Uyum” üst başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu tarafından yürütülen Çare Sizsiniz Projesinde öğrencilerle müze gezileri düzenlendi.

13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışmaları

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmasında Yetim Komisyonu tarafından bir dizi değerlendirme toplantısı düzenlendi.

13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmasında EKE Komisyonu tarafından bir dizi toplantı gerçekleştirildi.

13. Anadolu Buluşmasına İslam Ülkelerinden Yoğun İlgi

Anadolu Platformu tarafından bu sene Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 13. Anadolu Buluşmasına 7 farklı İslam ülkesinden 30’un üzerinde davetli katıldı.
Alt Manşet
Gündem
STK Kadın Temsilcileri Bülbülzade Vakfı’nda T
Türk ve Suriyeli STK’lardan Kardeşlik Ormanı
Üniversite Öğrencileriyle Tanışma Programı Ya
EKE Yılın İlk Değerlendirme Toplantısını Yapt
Kurtuluş Ormanında Badem Hasadı Başladı
Emek ve Uyum
Çare Sizsiniz Projesinde Müze Gezileri Yapıld
13. Anadolu Buluşması Yetim Komisyonu Çalışma
13. Anadolu Buluşması EKE Çalışmaları
Yardım
Paylaşınca Hayat Bayram Olur.
Paylaşınca Hayat Bayram Olur!
İyilikder Gaziantep’te 1500 Gıda Paketi Dağıt
İyilik Sofrası Çobanbey'de Kuruldu
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Bir Çocuk da Siz Giydirin
Geleneksel Ramazan Yardımları Başladı
İyilikder’den 2 bin Aileye Gıda Yardımı
Yetimlerle İftar Sofralarında Buluşuyoruz
Eğitim
Türkiye'de ve Dünyada Düşünce Kuruluşları
Eğitimcilerin Eğitimi Ders Planlaması Toplant
Katre Sanat Merkezi Yeni Dönem Kursları Başla
Medya Akademi Kurs Kayıtları Başladı
Sivil Toplum ve Düşünce Kavramı
Yetim Annesi Olmak
Öğretmen Komisyonundan Kahvaltılı Hasbihal Pr
Çaresizsiniz Projesinin Bitirme Programı Yapı
Katre Sanat’ta Yeni Dönem Kurs Kayıtları Başl
Kurumsal
Ekim Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı
Önder Dayanışma Derneği’nden Vakfımıza Ziyare
13. Anadolu Buluşması Müzakere Edildi
Vakıf Personeli Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Anadolu Platformu Gaziantep Bölge Toplantısı
Vatan Derneğinden Vakfımıza ziyaret
Kurtuluş Ormanımıza Ziyaret
Bayramlaşma Bayramın III. Günü Yapıldı
Bülbülzade Vakfı Bayram Mesajı (TR, KU, AR, E
Gençlik
Üniak’dan AÖB’ye Ziyaret
Cins Dergisinin Eylül Sayısı Tahlil Edildi
Gündem Oturumları Başladı
Ortaöğretim Öğrencileriyle Tanışma Programı Y
Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerle Hasbih
AÖB’den Dünya Dillerinde Basın Açıklaması
20 Yetimin Evine Kütüphane Kuruldu
AÖB Öğrencilerinden Yetim Aile Ziyareti
AÖB Yönetimi Gaziantep’te Toplandı
Aile
Mozaikder’de Seçim Heyecanı
Mozaikder’den Gece Yolculuğu adlı Hizmetiçi P
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Sonuç Bildi
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
“Değerler ve Desenler” Sempozyumu Van’da Yapı
Dijital Çağda Müslüman Kalmak
Prof. Dr. Ali Gür Öğrencilere Tavsiyelerde Bu
AKADDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yap
Maksim Gorki’nin Ana Kitabı Tahlil Edildi
Röportajlar
Aldemir Orient TV’ye Konuştu: Ortak Paydamız
Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek B
Yurt Anlayışını Yeni Bir Konsepte Dönüştürdük
Anadolu'nun ötekisi şeytandır, emperyalistler
28 Şubat'ı Cezalandıramadığımız için 15 Temmu
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj
15 Temmuz Sonrası Sokak Röportajları
Bölge halkını savaşın aracı yapmak istiyorlar
Suriye'nin geleceğine 'entelektüel yatırım'
Yayınlarımız
4. Yetim Şenliği Video Görüntüleri
Senai Demirci Şafak FM’de Söyleşi Programına
Onlar Eğlenerek Öğrendiler
Bültenimizin 15. Sayısı Yayımlandı
Renas Programı Çok Yakında TRT Kürdi Ekranlar
Tefsîra Quranê TRT Kürdi’de
11. Öğretmen Sempozyumu Video Görüntüleri
Bitcoin Çağında İslam Ekonomisi (video)
Hemhal Dergisi 3 Dilde Yayın Hayatına Başladı