Pazar, 28 Kasım 2021
“Suriye Devrimi ve Eğitim” Semineri Yapıldı

“Suriye Devrimi ve Eğitim” Semineri Yapıldı Öne Çıkarılmış

Gaziantep Suriye Topluluğu ve Bülbülzade Vakfı iş birliği ile Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde “Suriye Devrimi ve Eğitim” başlıklı bir seminer düzenlendi.

16 Ekim Salı günü düzenlenen seminer, 6 haftalık bir seminer kuşağının ilkini oluşturuyor. Seminere İşrak Gazetesi yazarlarından Hasan Nifi ve Gaziantep Suriye Topluluğu başkanı Mustafa Al Hüseyin katıldı. Öğretmen ve öğrencilere yönelik olarak yapılan seminerde Gaziantep’te ikamet eden öğretmen ve öğrencilerin Suriye Devrimi ve Eğitim üzerine okumalarını arttırmak ve bu konudaki bilinçlerini geliştirmeleri hedefleniyor.

Seminere önümüzdeki hafta farklı bir konu ve konuk ile devam edilecek.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Suriye Çalışmaları ve Sivil Toplum

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Sosyal ve Demokratik Derneği tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen “Suriye Çalışmaları ve Sivil Toplum” üst başlıklı seminere konuşmacı olarak katıldı.

  23 Kasım Salı günü dernek merkezinde düzenlenen panele dernek yetkilileri ve STK temsilcileri katıldı. Aldemir, konuşmasında şu huşulara değindi;

  Kanaat önderleri, edebiyatçılar, düşünürler, din adamları, öğretmenler, akademisyenlerin geleceğin inşasında çok önemli rolü vardır.

  Kadınlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı sahiplenmezsek batılılar Afganistan’da olduğu gibi onları yetiştirip tekrar buraya gönderirler.

  Bir toplumda fikir ve düşünce öne çıkmazsa askeri güç öne çıkar.

  İnsanlar size gelmez, meramınızı onlara anlatmalısınız. İçinizden bir heyet oluşturup tüm kesimleri gezip derdinizi anlatmalısınız.

  Türkiye’deki STK’larla iş birliği yapmalısınız. Sizin yönetim kurullarınızda onlardan temsilci olmalı. Onların yönetiminde de sizin temsilciniz olmalı. Biz bunu başardık. Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Federasyonu yönetimlerinde seçilmiş Suriyeli arkadaşlarımız var.

  Yüz yıldan bu yana kurtuluş için her yolu denedik. Bir araya gelip, fikri mülahazalarda bulunup, çözüm üretmeliyiz.

  Aldemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Gerek Türkiye’nin gerek Suriye’nin gerek İslam coğrafyasının, dünyanın geleceği farklılıklara saygı duyan topluluklara bağlı. Bizler insanlıkta kardeş, en nihayetinde yolda arkadaş insanlarız. Diğer taraftan özellikle sivil toplum örgütlerinin bakış açısının daha üstünde bir pozisyonda olması, ayrıştırıcı değil birleştirici olması, yara sarıcı olması gerekir.

  Bizim bir teşkilatımızın, bir derneğimizin, bir vakfımızın, bir siyasi partimizin olması gayet normaldir, olmalıdır da. Ancak bizim gibi düşünmeyenler bizim düşmanımız değildir, ötekimiz değildir. Tıpkı akşam gideceğimizin bir evimizin olması gibi. Ancak arada gittiğimiz amcamızın, dayımızın, halamızın evinin olması gibi farklı evlerle de bağımızın ve akrabalığımızın olması gerekir. Bunun gibi faklı teşkilatlarla da bağımızın olması ve bunu ihmal etmemeliyiz. Bugün burada da farklı teşkilatlarla bir aradayız ve coğrafyamızın geleceği için konuşuyoruz. Bu çok kıymetli bir şey” dedi.

  Turgay Aldemir, panele katılanlar tarafından kendisine yöneltilen sorulara da yanıt verdi. Toplantıya katılanlar ilk defa böyle nitelikli, ufuk açıcı bir organizasyon yapıldığını belirterek bu tür organizasyonların devam etmesi gerektiğinin altını çizdiler.

 • “İnsan Ne ile Yaşar” Kitabı El Bab AKM’de Tahlil Edildi

  El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nde, Lew Tolstoy’un Tire Kitap tarafından Arapça’ya çevrilen eseri “İnsan Ne ile Yaşar” kitabının tahlili yapıldı.

  Suriye’nin El Bab kentinde faaliyetlerine devam eden Anadolu Kültür Merkez’nde birçok alanda eğitimler ve kurslar devam ediyor.  Anadolu Kültür Merkezinde son yapılan etkinlikte Rus yazar Lew Tolstoy’un Tire Kitap tarafından Arapça’ya çevrilen eseri “İnsan Ne ile Yaşar” kitabının tahlili yapıldı. 16 Kasım Salı günü yapılan kitap tahlili etkinliğine kültür merkezlerinde eğitimlere devam eden öğrenciler ve eğitimciler katıldı. Sunumcu tarafından etkileşimli bir şekilde sunulan kitap tahliline katılımcılarda katkıda bulundu.

 • Haftalık Seminer Kuşağında Arapça Dili İrdelendi

  Vakfımız ve Gaziantep Suriye Topluluğu’nun iş birliği ile Suriyeli öğrencilere yönelik olarak haftalık düzenlenen seminer kuşağında bu hafta “Arapça Dilinin Önemi” konusu işlendi.

  13 Kasım Cumartesi günü Cumhuriyet Kültür Merkezinde düzenlenen seminere Fatma Al Musto konuk oldu. Öğrencilerle interaktif bir sunum gerçekleştiren Al Musto, sunumunda Arapça dilinin kökeni ve yapısı üzerine öğrencilere faydalı bilgiler verdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow