Çarşamba, 10 Ağustos 2022
Makedonyalı STK’lara Ziyaret

Makedonyalı STK’lara Ziyaret Öne Çıkarılmış

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından yürütülen "Gençlik Çalışanları İçin Dijital Dönüşüm Fırsatı" projesi dolayısıyla Kuzey Makedonya'da bulunan gönüllülerimiz, Kuzey Makedonya'da faaliyet gösteren çeşitli STK'lara ziyaretlerde bulundu.

Türkiye Ulusal Ajansı'nın desteklediği proje kapsamında Sivil Toplumda Dijital Dönüşüm Eğitim Müfredatı çalıştayına katılan Anadolu Federasyonu, Bülbülzade Vakfı, BEKAM, REFAR, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi ve Mozaik Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Majka İnsani Yardım Derneği Başkanı Lidija Ilijevska, Shtepia Botuese, Nun Derneği Başkanı Bekir Halimi, Axis Vakfı Başkanı Rıfat Sherifi, Köprü Derneği YK Üyesi Kadriye Süleyman ile görüştü.

Kuzey Makedonya’da sivil toplum kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi alan heyet, Bülbülzade Vakfı’nın ve BEKAM’ın yürüttüğü çalışmalardan bahsederek, sivil toplum çalışmalarının her iki ülke açısından önemi hakkında istişarelerde bulundu.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa Vakfımızı Ziyaret Etti

  Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa Vakfımızı Ziyaret Etti

  Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa ve Genel sekreteri Feyiz Nabi Vakfımızı ziyaret ederek Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi.

   Gerçekleştirilen ziyarette Türkiye’de ve Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişi yapıldı.  Yapılacak çalışmalar ve faaliyetler hakkında istişare edildi. Ziyarette konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir: “Hem Suriye’de hem Türkiye içerisinde birçok halktan insan yaşıyor. Biz kadim bir medeniyete sahibiz ve yeni bir medeniyet değiliz. Bu farklılıkların hepsini kucaklayan kalıcı söylemlere ihtiyacımız var. Suriye’nin geleceğinin çözümü masaya sorunu yaşayanların ortak edilmesiyle ancak çözülür. Suriye de ve Türkiye’de yaşayan göçmen halkın kısa vadeli değil, uzun vadeli planlamalar ile gelişimi ve refahı sağlanabilir. Suriye'nin Geçici Hükümetinin, eğitim ve kültür çalışmalarında ve Suriye'nin geleceğinde daha önemli adımlar atmalarını isteriz. Biz ne kadar görürsek, ne kadar istişare edersek güvenli bölgelerde daha yaşanılır bir ortam oluşur. Yüz yıldan bu yana kurtuluş için her yolu denedik. Bir araya gelip, fikri mülahazalarında bulunup, çözüm üretmeliyiz. Bir toplumda fikir ve düşünce öne çıkmazsa askeri güç öne çıkar.” söylemlerinde bulundu.

  Suriye Geçici Hükümet Başkanı Mustafa: “Suriye'nin geleceğinde Türkiye'nin kültürünü, yönetim tecrübesini, eğitim çalışmalarına örnek olarak daha yaşanır bir devlet kurmak istiyoruz. Şuan ki durumumuz bizim Şam'ı, Halep'i, Lazkiye’yi unutmamıza sebep olmamalıdır. Türkiye ile güçlü bir kültürel bağımız var. Bunu her ne kadar bozmak isteseler de buna izin vermeyip geleceğimizi hep birlikte inşa edeceğiz. Söylemlerimiz de kararlarımızda ve planlarımızda bizi birbirimizden koparacak fevri davranışlara fırsat vermemeliyiz. Suriye’nin önemli bir kısmı Türkiye’nin oluşturduğu güvenli bölgelerde Türkiye ile beraber yiyip içiyor. Bu kadar sıkı sıkıya bağlı olan bu iki toplumun kardeşliğini güçlendirmek en temel görevimiz. İş birliği içerisinde STK'larla ve yardım kurumlarımızla hareket ederek çalışmalarımızı sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Merkezi yönetim ne kadar güçlü olursa halkın refahı o kadar çabuk artar. Diplomatik, stratejik ve planlı çalışmalar yapmamız lazım. Bu çalışmalar ile insanlarımıza katkı sağlamalıyız” şeklinde konuşmasını bitirdi.

 • Elbirliği Dernek Başkanı Handan Karataş’dan Vakfımıza Ziyaret

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, Şanlıurfa sivil toplum kuruluşları insani yardım platformu Başkan yardımcısı ve Elbirliği Dernek başkanı Handan Karataş 1 Ağustos Pazartesi günü Vakfımızı ziyaret etti.
  Gerçekleştirilen ziyarette Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Aldemir ve üyelerimiz ile görüşen Karataş, faaliyetlerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgi aldı. Ayrıca birlikte yapılacak projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Elbirliği Dernek başkanı Handan Karataş, görüşme esnasında Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Aldemir’e hediye takdim etti. Ziyaret sonrası Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi bünyesinde bulunan Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’ni ziyaret eden Karataş; Şafak Radyo, Fecr Radyo ve TV Stüdyosunu gezerek faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

 • Kilis Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan’dan Vakfımıza Ziyaret

  Kilis Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret ederek Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi.

  Yapılan ziyarette bölgedeki gençlik çalışmalarının önemi üzerinde durulurken gençlerin spor ile olan münasebetlerinin önemine dikkat çekildi. Ayrıca Suriye içerisinde gençlik alanında yapılan faaliyetler gündem edildi. Aynı zamanda Azez ve Çobanbey bölgelerinde gerçekleştirilebilecek ortak çalışmalar konuşuldu. Ziyaret sırasında vakfımız bünyesinde Suriye’deki güvenli bölgelerden eğitim faaliyetleri yürüten Anadolu Kültür Merkezleri hakkında da karşılıklı fikir alışverişinde bulunurken oradaki faaliyetlerimizi geliştirmek adına yapılabilecek iş birlikleri hakkında istişarelerde bulunuldu. Metin Kaplan, ziyaretin ardından faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow