Çarşamba, 10 Ağustos 2022
Suriye’deki AKM’lerde “İlk Bahar” kitabı tahlil edildi

Suriye’deki AKM’lerde “İlk Bahar” kitabı tahlil edildi Öne Çıkarılmış

Suriye’nin Azez, Cerablus, El Bab ve Afrin kentlerinde faaliyetlerine devam eden Anadolu Kültür Merkezlerinde Waddah Khanfar’ın “İlk Bahar” isimli Siyer kitabı tüm öğrenciler ve öğretmenler tarafından tahlil edildi.

Azez, Afrin, El Bab ve Cerablus Anadolu Kültür Merkezilerinde öğrenciler ve öğretmenler tarafından Waddah Khanfar’ın kaleminden çıkan “Ilk Bahar Hz. Peygamber (Sav)’ın Hayatına Dair Stratejik ve Siyasi Bir Okuma” kitabının tahlili gerçekleştirildi. Hz. Muhammed’in hayatının ve yaşadığı coğrafyanın durumunu anlamlı bir şekilde dile getiren eserde yaşanan olaylarda peygamberimizin önemli stratejilerinin tespiti yapıldığını değinildi. Yine kitapta Peygamberimizin hayatı boyunca yaşadığı tüm olaylarda aldığı kararların, verdiği mücadelenin ve ortaya çıkardığı Medine medeniyetinin hangi yollardan geçerek oluştuğu ve peygamberimizin stratejik adımları enine boyuna incelendiği çıkarımında bulunuldu.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği Protokolü imzalandı

  Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı ve Vatan Derneği arasında İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği Protokolü imzalandı.

  Vatan Derneği Başkanı Muhammed Rami Al Aswad, 8 Ağustos Pazartesi Vakfımızı ziyarette bulunarak Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen ziyarette Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ve Vatan Derneği Başkanı Muhammed Rami Al Aswad tarafından kurumlar arası “İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği” Protokolü imzalandı. 

  Yapılan protokolde VATAN Derneği ile Vakfımız arasında, Türkiye ve Suriye’deki Güvenli Bölgelerde (Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı vb. ilgili diğer bölgelerde) yürütülecek olan Kütüphane, Eğitim, Meslek Edindirme, Kültür, Sanat, Spor, Sağlık, Kapasite Geliştirme, Gıda Temini, Barınma, Hijyen ve Temiz Su, Teknoloji ve Medya, Gençlik, Sosyal Hizmet, Toplum Merkezi gibi Sivil Toplum faaliyetleriyle ilgili projelerin de yapılacağı çalışmalara ilişkin iş birliği esasları belirlendi. Protokolde, Vakfımız ve VATAN Derneği, ortak maslahat gördükleri insani yardım çalışmalarında birlikte hareket ederek Suriye’deki iç savaştan etkilenmiş ve ülkelerinde iç veya dış göçe mecbur bırakılmış savaş mağdurları için eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma, entegrasyon ve bölge şartlarının gerektireceği diğer tüm ihtiyaçların karşılanabilmesi adına, maddi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçlarının da karşılandığı güvenli ortamlar hazırlayabilecek, ortak bir şekilde insani yardım projeleri geliştirebilecektir. Her iki tarafta elinde bulunan ve uygulamayı düşündükleri insani yardım çalışmalarını birbirlerine sunarak, yapılacak çalışmalara ilişkin iş birliği yürütülecektir.

 • Anadolu Kültür Merkezlerinde konferanslar devam ediyor

  Vakfımız bünyesinde eğitim faaliyetleri yürüten Cerablus Anadolu Kültür Merkezinde “Güvenli Bölgelerde Eğitim ve Eğitimin Geleceği” konulu bir konferans düzenlendi.

  Vakfımız bünyesinde eğitim faaliyetleri yürüten Cerablus Anadolu Kültür Merkezinde, Midad Derneği Başkanı Azzam Hancı ile “Güvenli Bölgelerde Eğitim ve Eğitimin Geleceği” konulu bir konferans düzenlendi. Konferans öncesinde Kültür Merkezimizi gezen Hancı yapılana çalışmalar hakkında bilgi aldı. Merkez öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik düzenlenen konferansta konuşan Midad Derneği Başkanı Azzam Hancı, eğitimin çok önemli ve çok geniş bir konu olduğuna değinirken yeni nesillerin ancak eğitimle gelişip yetişebileceğini ifade etti.  İnsanların eğitime yönelik hedeflerinin olması gerektiğini aktaran Hancı, “Güvenli bölgedeki eğitim üzerine düşülmesi gereken en kıymetli meselelerdendir. Hayat sürekli gelişme ile doludur. Bu gelişmeler içerisinde siz öğrencilerinde olması gerekir. Kendinizi her an geliştirmelisiniz. Hedefsiz bir insan kokusuz bir gül gibidir. Hedefi olan insan mücadele dolu bir hayat geçirir. Âlim insanlar eğitim vasıtasıyla Âlim olmuşlardır. Sizde onlardan birisi olabilirsiniz” ifadelerini kulandı.

  Azzam Hancı konferans sonunda öğrencilerin sorusunu cevapladı.      

 • Vakfımızdan Vali Yardımcısı Mehmet Bek’e Ziyaret

  Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet bir dizi program kapsamında gittikleri Suriye’de Cerablus bölgesinden sorumlu Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek’i ziyaret etti.

  Gerçekleştirilen ziyarette Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Bek ile Kültür merkezlerimizde verilen eğitim, yerel halkın güvenli bölgelere geri dönüşü ve güvenlik gibi konular gündem edilerek, güvenli bölgelerde yaşanılan sorunlara ve çözüm önerilerine değinildi. Bölgede yapılacak projeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinin ardından ziyaret sonlandırıldı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow