Salı, 26 Eylül 2023
“Dijital Çağda Büyümek, Gençlerin Gözünden Dijital Dünya” Temalı Ara Dönem Kampı Başladı

“Dijital Çağda Büyümek, Gençlerin Gözünden Dijital Dünya” Temalı Ara Dönem Kampı Başladı Öne Çıkarılmış

Gaziantep Ortaöğretim Komisyonunun öğrencilere yönelik düzenlediği 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan “Dijital Çağda Büyümek, Gençlerin Gözünden Dijital Dünya” Temalı Ara Dönem Kampı 15 Kasım Salı Günü başladı.

İki gün sürecek olan ara dönem kampının ilk gününde tanışmalardan sonra Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir’in Dijital, Dijitalleşme ve Dijital Dönüşüm nedir? sunumuyla program başladı.

Sunumda, Dijitalleşmek nedir? Nasıl dijital olunur? Dijital ahlaksızlık nedir? Teknolojiyi irade ile yönetebilir miyiz? Nüfus artışının beraberinde getirdiği zorluklar, İnsan ve teknolojiyi nasıl geliştirebiliriz? gibi konular hakkında bilgi verdi.

Aldemir, “Kendini geliştirmeyen insan, kendini geliştiren insana mahkumdur. Teknoloji, insanı aşan bir şey değildir eğer öyle olsaydı Allah bizi bununla sorumlu tutmazdı. Teknoloji sadece tembelleri aşan bir olaydır. Resim çekmek de bir dert anlatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Program Ömer Faruk Kavuncu’nun “Dijital Yaşam ve Kariyer Becerileri” sunumuyla devam etti. Sunumda Kavuncu, Doğru bilgiye ulaşmanın yollarını araştırmak ve sorgulamak, Amacından sapan sosyal medya mecraları, değişen dünyaya ayak uydurma telaşı, programlama ve yapay zekanın farkı, geleceğini belirleyemeyen çocuklar, yapay zekanın insanlığın üstünde olması, yapay zekâ şans mı yoksa felaket mi? İnovasyon ve yaratıcılık, iletişim, iş birliği ve takım çalışması, problem çözme, proje tabanlı çalışmalar, hayat boyu öğrenme, sosyal kültürel ve evrensel farkındalık gibi konular hakkında bilgi verdi.

Kavuncu, “Her şey düzenlidir ve asayiş bozulmaz. Dünyanızın sınırı diliniz kadardır. Yaşadığımız sorunlara inovatif yaklaşmak. Yaşadığımız çevreyi gezmek, bilmek de bir farkındalıktır” şeklinde konuştu.

Program daha sonra Meryem Aşkar’ın “Annem -Babam Çocukken Ne Yapardı?” Drama sunumu gerçekleştirildi. Ardından Akıl oyunları (Meta Formül Oyunu), Sinema Gösterimi (Searching- Kayıp Aranıyor) ile ara dönem kampın ilk günü sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow