Salı, 26 Eylül 2023
"Dönüşen Dünya ve Dayanıklı Toplumun İnşası" konu başlıklı 17.Anadolu Buluşmaları Afyonkarahisar’da Başladı

"Dönüşen Dünya ve Dayanıklı Toplumun İnşası" konu başlıklı 17.Anadolu Buluşmaları Afyonkarahisar’da Başladı Öne Çıkarılmış

14-18 Ağustos tarihlerini kapsayan Afyonkarahisar Sandıklı’da Dönüşen Dünya ve Dayanıklı Toplumun İnşası" başlığıyla gerçekleştirilen 17. Anadolu Buluşmaları; üye dernekler, gönüllüler ve ilgililerin katılımıyla 14 Ağustos Pazartesi günü May Thermal Hotel Salonunda başladı.

Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program Sinevizyon gösterimi ile devam etti. Daha sonra Anadolu Federasyonu Yönetim kurulu üyesi Mehmet Alpcan, takdim konuşmasını gerçekleştirdi. Alpcan, "Geçtiğimiz yıl "Dijital Çağ ve Dönüşen Dünya" başlıklı buluşmada buluşmuştuk. Bu buluşmada da 6 Şubattaki depremde yaşanan olaylar ve Anadolu Platformunun bu olaydaki çabasını göreceğiz" ifadelerini kullanarak 17.Anadolu Buluşmalarının program akışından bahsetti.

Program, Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Şamil Kılıçparlar'ın konuşmasıyla devam etti. Kılıçparlar konuşmasında, Anadolu Öğrenci Birliği'nin "Oku-yorum" projesinden bahsetti:
"17.sini düzenlediğimiz bu buluşmada sizlere "oku-yorum" projesinden bahsedeceğim. Bu projede üniversite öğrencilerinin fikirlerini rahat bir şekilde ortaya koyması için planladık. Projede ana hedef kitlesi; lisans, ön lisans ve yüksek lisans olmakla birlikte olabildiğince geniş bir kitleye ulaşmak, 50 okuma gruba ortaya çıkarmak ve 500 öğrenci hedeflemektir. 2 Ekim 2023 de başlatacağımız bu projeyi 10 Ocak 2024'de sona erdireceğiz. Zira okumak her daim sürecektir. Okunacak olan kitaplar öğrencilere ücretsiz bir şekilde verilecektir. Projenin hayırlara vesile olmasını diliyoruz."

Ardından Anadolu Federasyonu İnsan Kıymetleri ve Teşkilatlanma Birimi Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın “Anadolu Federasyonu Deprem Süreci Çalışmaları” konu başlığıyla devam etti. Kılıçparlar konuşmasında;
17 buluşmanın akabinde 18. buluşma için ne öneriyorsunuz? sorusu üzerine odaklanılıp 5 teklif oluşturulup onun tek bir başlık haline getirilmesiyle ve alt başlıklarının oluşumuyla bir programın ortaya çıkışı hikayesi anlattı.
Bölgesel planlamalar ile deprem bölgelerine intikal yapıldığı anlatıldı. Bir fikir hareketi olarak Anadolu Federasyonu’nun depremin sosyal fay hatlarını inceleyerek bir araştırma yapmasından, fikir hareketleri ile yaşadıklarını filme çekme konusundan, STK'ların depremde yüz akıyla mücadele ettiğinden, derinleşmeden genişlemenin bizi daha az görünür hale getireceğinden bahsetti.

Daha sonra Yeryüzü Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Seyfullah Kar moderatörlüğünde katılımcıların görüş ve değerlendirmeleri ile “Deprem Günlerinde Neler Yaşadık? Deprem Günlerinde Neler Yaptık?” konu başlıklı oturum yapıldı.
"Asrın felaketi olarak adlandırılan olayın başından beri etkilerine maruz kaldık, deneyimledik ve bu etkiler hala devam ediyor.
Yaşadığımız süreç boyunca sosyal yardımlarımızın dijital sistemlerini yeniden yapılandırdık, her talebi teyit edip, yardımları ulaştırdık, gönüllülerimizle bu zor günlerin üstesinden gelmeye çalıştık.
Dünyanın ve Türkiye’nin her yerinden iyiliksever gönüllü insanlarla birçok toplumsal dayanışma örnekleri gösterdik ve asrın felaketinden sonra yalnız kalan, enkaz başında bekleyen, annesini, babasını, kardeşlerini kaybeden herkese, yalnız olmadığını hissettirmek için ilk günden bu yana ihtiyaçlarını karşılamak ve manevi destek bağlamında buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz."
Görüş ve değerlendirmelerin ardından birinci gün oturumu sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow