Çarşamba, 06 Aralık 2023
Öğretmen Komisyonu Yeni Dönem Toplantısı Gerçekleşti

Öğretmen Komisyonu Yeni Dönem Toplantısı Gerçekleşti Öne Çıkarılmış

 Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu üyeleri yeni sezon açılışı ve tanışma programı için bir araya geldi.

Gaziantep’e yeni gelen öğretmenler ve komisyonumuzun gönüllüleri ile vakfımız bünyesinde çalışmalara katılan öğretmenler programa katılım sağladı. Yeni sezonda yapılacak etkinliklerden ve genel faaliyetlerden bahsedildi.

 Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ; “Türkiye'nin üç asırlık maarif davasında değişik yönlere savrulduğunu bu savrulmaların sonunda kendisine bir istikamet bulmaya gayret ettiğini söyledi. 300 yıllık maarif serencamının içinde değişik fikir adamlarının maarif üzerine çalıştıklarını bunlar içerisinde öne çıkanların Nurettin Topçu, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi isimler olduğunu ancak yine de bu düğümün tam anlamıyla çözüldüğünün söylenemeyeceğini belirtti. İstikamet arayışı içindeki maarifin bir yanda Köy Enstitülerine bir yanda İmam Hatip projesine savrulduğunu fakat hiçbirisinden yeterli bir verim alınamadığını ifade etti. ilkokula gelen öğrencilerin okul süresi boyunca kendilerinden beklenen becerileri tam anlamıyla kazanamadıkları ve toplumda hali hazırda bir maarif probleminin varlığını devam ettirdiğini ifade etti. Maarif davasının merkezinde öğretmen ve öğretmen profilinin olmalı. Öğretmen eğer eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra eğitim kurumlarında çalışmakla yetinirse eksik kalacağını sivil toplum kuruluşları kapsamında görev icra eden öğretmenlerin hakikaten mesleğin gereklerini ifa edebileceklerini anlattı. Bu sene yapılacak olan öğretmen faaliyetlerinin başlıcalarının kitap tahlili, film tahlili, açık hava film gösterileri ve bisiklet turu olduğunu ifade etti.’’

Programın devamında Öğretmen Komisyonu üyesi Betül Kaplan, öğretmenlere yönelik olarak yapılacak ders gruplarının ve çeşitli faaliyetlerle birlikte vakfımızın değişik birimlerindeki görevlerin öğretmenler için çok uygun alanlar oluşturduğunu söyledi. Yetim faaliyetleri, yardım çalışmaları, kadın komisyonu çalışmaları, tematik okumalar, yüksek öğrenim ve orta öğrenim çalışmalarında öğretmenlerin görev alabileceklerinden bahsetti.

Ayrıca programa vakıf gönüllülerimizden Hayri Tunç Güvenç, İdris Tekin ve Burhan Güvenç canlı performans ile şarkı ve türküler icra ettiler.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow