Çarşamba, 10 Ağustos 2022

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa Vakfımızı Ziyaret Etti

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa ve Genel sekreteri Feyiz Nabi Vakfımızı ziyaret ederek Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi.

 Gerçekleştirilen ziyarette Türkiye’de ve Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişi yapıldı.  Yapılacak çalışmalar ve faaliyetler hakkında istişare edildi. Ziyarette konuşan Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir: “Hem Suriye’de hem Türkiye içerisinde birçok halktan insan yaşıyor. Biz kadim bir medeniyete sahibiz ve yeni bir medeniyet değiliz. Bu farklılıkların hepsini kucaklayan kalıcı söylemlere ihtiyacımız var. Suriye’nin geleceğinin çözümü masaya sorunu yaşayanların ortak edilmesiyle ancak çözülür. Suriye de ve Türkiye’de yaşayan göçmen halkın kısa vadeli değil, uzun vadeli planlamalar ile gelişimi ve refahı sağlanabilir. Suriye'nin Geçici Hükümetinin, eğitim ve kültür çalışmalarında ve Suriye'nin geleceğinde daha önemli adımlar atmalarını isteriz. Biz ne kadar görürsek, ne kadar istişare edersek güvenli bölgelerde daha yaşanılır bir ortam oluşur. Yüz yıldan bu yana kurtuluş için her yolu denedik. Bir araya gelip, fikri mülahazalarında bulunup, çözüm üretmeliyiz. Bir toplumda fikir ve düşünce öne çıkmazsa askeri güç öne çıkar.” söylemlerinde bulundu.

Suriye Geçici Hükümet Başkanı Mustafa: “Suriye'nin geleceğinde Türkiye'nin kültürünü, yönetim tecrübesini, eğitim çalışmalarına örnek olarak daha yaşanır bir devlet kurmak istiyoruz. Şuan ki durumumuz bizim Şam'ı, Halep'i, Lazkiye’yi unutmamıza sebep olmamalıdır. Türkiye ile güçlü bir kültürel bağımız var. Bunu her ne kadar bozmak isteseler de buna izin vermeyip geleceğimizi hep birlikte inşa edeceğiz. Söylemlerimiz de kararlarımızda ve planlarımızda bizi birbirimizden koparacak fevri davranışlara fırsat vermemeliyiz. Suriye’nin önemli bir kısmı Türkiye’nin oluşturduğu güvenli bölgelerde Türkiye ile beraber yiyip içiyor. Bu kadar sıkı sıkıya bağlı olan bu iki toplumun kardeşliğini güçlendirmek en temel görevimiz. İş birliği içerisinde STK'larla ve yardım kurumlarımızla hareket ederek çalışmalarımızı sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Merkezi yönetim ne kadar güçlü olursa halkın refahı o kadar çabuk artar. Diplomatik, stratejik ve planlı çalışmalar yapmamız lazım. Bu çalışmalar ile insanlarımıza katkı sağlamalıyız” şeklinde konuşmasını bitirdi.

Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı ve Vatan Derneği arasında İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği Protokolü imzalandı.

Vatan Derneği Başkanı Muhammed Rami Al Aswad, 8 Ağustos Pazartesi Vakfımızı ziyarette bulunarak Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen ziyarette Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ve Vatan Derneği Başkanı Muhammed Rami Al Aswad tarafından kurumlar arası “İnsanı Yardım Faaliyetleri Alanında Genel İş birliği” Protokolü imzalandı. 

Yapılan protokolde VATAN Derneği ile Vakfımız arasında, Türkiye ve Suriye’deki Güvenli Bölgelerde (Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı vb. ilgili diğer bölgelerde) yürütülecek olan Kütüphane, Eğitim, Meslek Edindirme, Kültür, Sanat, Spor, Sağlık, Kapasite Geliştirme, Gıda Temini, Barınma, Hijyen ve Temiz Su, Teknoloji ve Medya, Gençlik, Sosyal Hizmet, Toplum Merkezi gibi Sivil Toplum faaliyetleriyle ilgili projelerin de yapılacağı çalışmalara ilişkin iş birliği esasları belirlendi. Protokolde, Vakfımız ve VATAN Derneği, ortak maslahat gördükleri insani yardım çalışmalarında birlikte hareket ederek Suriye’deki iç savaştan etkilenmiş ve ülkelerinde iç veya dış göçe mecbur bırakılmış savaş mağdurları için eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma, entegrasyon ve bölge şartlarının gerektireceği diğer tüm ihtiyaçların karşılanabilmesi adına, maddi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçlarının da karşılandığı güvenli ortamlar hazırlayabilecek, ortak bir şekilde insani yardım projeleri geliştirebilecektir. Her iki tarafta elinde bulunan ve uygulamayı düşündükleri insani yardım çalışmalarını birbirlerine sunarak, yapılacak çalışmalara ilişkin iş birliği yürütülecektir.

Pazartesi, 08 Ağustos 2022 10:55

İşrak Gazetesi’nin 157. sayısı çıktı

Ülkemizde; Türkçe ve Arapça olarak yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 157. sayısı çıktı. Pandemi döneminde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında “Arapça Dili: Sığınma ülkelerindeki zorluklar” manşetiyle yayında.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Ali Muhammed Şerif, “Dil de Zulmün Kurbanıdır”, Yasemin El Akkad, ‘‘Suriyeli çocuklar ve Arapça dilini korumanın zorlukları”, Semir Salih,” Bir adamın aklı dilinin altında gömülüdür”, Taha Kılınç,” Soğuk Duş”, Yasin Aktay, ”Babalar ve Oğullar, sekülarizm ve dindarlık arasında”, Burhanettin Duran,” ABD’nin Ortadoğu ile yeni bir angajmanı mümkün mü?”, makaleleri öne çıkıyor.
Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleleri ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok etkinlik ve habere de yer veriliyor.

İşrak Gazetesi’nin 157. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın

Hayata Dokun Yetim Derneği tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Yaz Okulunda eğitimlerine devam eden yetim öğrencilerimiz Vâkıfımız bünyesinde faaliyet gösteren İstikrar Spor Kulübünün yüzme havuzuna götürüldü. Yüzme havuzunda serinleyen çocuklar oyunlar oynayarak keyifli vakitler geçirdi. Daha sonra Bülbülzade Eğitim ve Hizmet Merkezinin avlusunda yenilen öğle yemeğinin ardından etkinlik sona erdi.

Bülbülzade Vakfı’nın her sene yaz “Eğlenerek Öğreniyoruz” sloganıyla düzenlediği Ödüllü Yaz Okulu 5 Ağustos Cuma günü Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirilen kapanış programıyla sona erdi.

 “Yaz Okulu Kapanış Programına” öğrenciler velileri ile birlikte katılım gösterdiler. Program, Ortaokul öğrencilerimizden Aybüke Algan ve İbrahim Bilben tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ortaöğretim ve Evde Karakter Eğitimi yaz okulu koordinatörlerimiz Yaz Okulu etkinliklerini, öğrencilerin aldığı dersleri ve yapılan aktiviteler hakkındaki bilgi paylaşımında bulundu. Program kapsamında İlkokul öğrencilerimiz tarafından müzik ve dans gösterileri yapılırken, öğrencilerimizin Yaz Okulu boyunca yapmış oldukları etkinlikler ve derslerden hazırlanan videolarda velilerimize izletildi. Ayrıca programda Anadolu Öğrenci Birliği üyemiz Bekir Taha Güvenç, canlı müzik dinletisi gerçekleştirdi. Program öğrencilerimize başarı belgelerinin takdimini ardından sona erdi.

Çocuklarımızın yaz aylarını değerlerimizle buluşarak daha verimli geçirilmeleri amacıyla bu sene 27 Haziran- 5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Hafta içinde tam gün olarak yapılan yaz okulu; sabahtan öğleye kadar Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler, Hz. Peygamber’in Hayatı (siyer), Peygamberlerimiz ve İletişim, Adabı Muaşeret ve Müzik dersleri verildi. Öğleden sonraki bölümde ise yüzme, halı saha, voleybol ve basketbol maçları, hayvanat bahçesi ve şehir gezisi, izci kampı ve müze ziyaretleri, satranç dersi, akıl oyunlar, bağlama ve gitar dersleri ile sinema etkinlikleri yer aldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, Şanlıurfa sivil toplum kuruluşları insani yardım platformu Başkan yardımcısı ve Elbirliği Dernek başkanı Handan Karataş 1 Ağustos Pazartesi günü Vakfımızı ziyaret etti.
Gerçekleştirilen ziyarette Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Aldemir ve üyelerimiz ile görüşen Karataş, faaliyetlerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgi aldı. Ayrıca birlikte yapılacak projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Elbirliği Dernek başkanı Handan Karataş, görüşme esnasında Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Aldemir’e hediye takdim etti. Ziyaret sonrası Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi bünyesinde bulunan Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’ni ziyaret eden Karataş; Şafak Radyo, Fecr Radyo ve TV Stüdyosunu gezerek faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Fatih Ayhan ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret ederek Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi.

Gerçekleştirilen ziyarette Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir ile görüşen heyet; vakıf çalışmalarımız ve yeni dönemde yapılacak sivil toplum faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı. Göç konuları üzerinde müzakerelerde bulundu. Görüşme sonrası vakıf merkezimizi gezen Sivil Toplum İlişkiler İl Müdürü Fatih Ayhan ve beraberindeki heyet İstikrar Spor Merkezi ve Katre Sanat Merkezinde kursları gezerek öğrencilerle hasbihal etti. Daha sonra Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’ni ziyaret eden heyet, Şafak Radyo, Fecr Radyo ve TV Stüdyosunu gezerek faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep şubesinin geleneksel olarak düzenlediği "Şehir Dışında Okuyan Gaziantepli Öğrenci Buluşması" 30 Temmuz Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında gerçekleşti.

Programa Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan AÖB birimi kız ve erkek öğrenciler, Vakıf Başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimiz katıldı. Program, AÖB öğrenciler tarafından Kurtuluş Orman’ı gezilerek başladı. Gezinin ardından öğrencilerin dönem içerisinde yaptıkları faaliyetler konuşuldu. Daha sonra etkinlik kapsamında saz çalındı ve şarkılar söylendi. Programda yeni dönem ile ilgili projeler hakkında fikir alışverişleri yapılırken Celal Er hocamız İyilik, merhamet, Aidiyet bilinci, birlikte iş yapma hayatı, projeli çalışma, kardeşlik hakkında konuşmasından sonra soru cevap yapıldı.

Program akşam yemeği ile sona erdi.

Kilis Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret ederek Başkanımız Turgay Aldemir ile bir araya geldi.

Yapılan ziyarette bölgedeki gençlik çalışmalarının önemi üzerinde durulurken gençlerin spor ile olan münasebetlerinin önemine dikkat çekildi. Ayrıca Suriye içerisinde gençlik alanında yapılan faaliyetler gündem edildi. Aynı zamanda Azez ve Çobanbey bölgelerinde gerçekleştirilebilecek ortak çalışmalar konuşuldu. Ziyaret sırasında vakfımız bünyesinde Suriye’deki güvenli bölgelerden eğitim faaliyetleri yürüten Anadolu Kültür Merkezleri hakkında da karşılıklı fikir alışverişinde bulunurken oradaki faaliyetlerimizi geliştirmek adına yapılabilecek iş birlikleri hakkında istişarelerde bulunuldu. Metin Kaplan, ziyaretin ardından faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldı.

Vakfımız bünyesinde faaliyet Fecr Radyo’da yayınlanan Antep Söyleşileri programına Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Karadaş konuk olarak katıldı.

Gerçekleştirilen programda "Göç sığınma ve nefret söylemleri" konusunda konuşan Yücel Karadaş, Göçmenlik ve iltica arasındaki farkları, nefret söyleminin nasıl azaltılacağını, iki tarafın sorumluluğunun ne olduğunu anlattı. Ayrıca Göçmenlik Enstitüsü'nün görevlerine ve yaptığı çalışmalara değinen Karadaş, enstitünün yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bulbulza/public_html/templates/shaper_newsplus/html/com_k2/templates/default/user.php on line 260
Page 1 of 158

 Snow  Snow   

         Snow Snow          Snow