Pazartesi, 01 Haziran 2020
Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği İftarı Yapıldı

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği İftarı Yapıldı Öne Çıkarılmış

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB), 17 Mayıs Cuma günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda iftar programı düzenledi.

İftara programına ANTEB Başkanı Nevzat Arslan, yönetim kurulu üyeleri ile davetliler katıldı. Bülbülzade Vakfı’nın ve Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’nin tanıtım filmlerinin de izlendiği iftar programında ANTEB Başkanı Nevzat Arslan kısa bir selamla konuşması yaptı.

İftar programının ardından ANTEB Üyesi Hayri Tunç Güvenç “İslam ve Musiki” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından tambur ve bağlama ile çeşitli eserler seslendirdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • ANTEB “Uygarlıkların Batışı”nı Tahlil Etti

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında Amin Maalouf’un “Uygarlıkların Batışı” kitabı tahlil edildi.

  14 Şubat Cuma günü Bülbülzade Vakfı Hacı Firdevs Aslan Mescidinde düzenlenen kitap tahlili programına ANTEB Başkanı Nevzat Aslan, yönetim kurulu üyeler, üyeler ve davetliler katıldı. Program da kitabın sunumunu Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar gerçekleştirdi.

  Kitap tahlili programı soru cevap ve ikramların ardından sona erdi.

 • ANTEB “Gençlerle İslam’ı Konuştuk” Kitabını Tahlil Etti

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB), Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın “Gençlerle İslam’ı Konuştuk” adlı eserinin tahlilinin yapıldığı kitap tahlili programı düzenledi.

  10 Aralık Salı günü Bülbülzade Vakfı Hacı Firdevs Aslan Mescidinde düzenlenen kitap tahlili programına ANTEB Başkanı Nevzat Aslan, yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldı. Tire Kitap tarafından yayımlanarak okuyucuların istifadesine sunulan kitabın sunumunu eğitimci Celal Er yaptı. Celal Er, sunumunda Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın hayatı, fikirleri ve mücadelesini slâyt eşliğinde dinleyicilere interaktif olarak aktardı. Kitap tahlili programı soru cevap ve ikramların ardından sona erdi.

  Kitabın Önsözünden;

  İnsanlık tarihi boyunca yaşanan her olay, üretilen her fikir, gerçekleştirilen her yenilik veya yapılan her hata, insanlığın ortak mirası ve tecrübesi olarak adlandırılır. Bu tarihî akış içerisinde biz Müslümanlar da kimi zaman yetiştirmiş olduğumuz bilim adamları, aydınlar, âlimler, entelektüeller ile bir çığır açtık, kimi zaman mimarlar, sanatkârlar ve zanaatkârlar ile bir medeniyet inşa ettik, kimi zaman ise içimizden çıkan önderler, liderler ve siyasetçiler ile devletler kurduk. Böylelikle İslam dünyasında kadim bir medeniyete, köklü bir tecrübeye, derin bir bilgi ve birikime sahip olduk.

  Yaşamış olduğumuz topraklar ise bu tecrübenin, bu medeniyetin bizlere mirası ve dahi büyük bir devletin bakiyesidir. Bu sebeple yaşanan tecrübelerden faydalanmadan geleceğe dair hayaller kurmak, planlar yapmak, çalışmalar yürütmek beyhude olacaktır. Özellikle Türkiye’de yakın tarihimiz içerisinde yaşanan fikirsel, siyasal, sosyal tecrübeyi ve sorunları bilmeden çözümler bulmak imkânsız olacaktır.

  Bizler de Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu tarihî birikimi öğrenmek ve gelecek nesillerimize aktarmak için mütefekkirlerimiz, âlimlerimiz, entelektüellerimiz, edebiyatçılarımız ve sanatçılarımız ile bir çalışma içerisine girdik. Zira biliyoruz ki her şeyi yeniden keşfetmeye ve tecrübe etmeye gerek yoktur, çünkü tecrübe sahibi insanlarımızın birikimi de bizlerin birikimi ve tecrübesidir. Bu birikimi yansıtacak kitap çalışmaları ile gençlerimizin merak etmiş oldukları soruların cevaplarını arıyoruz. Deneyimlerimizin, kültürel mirasımızın ve insanlık tecrübemizin peşinden gidiyor ve bunları kayıt altına alıyoruz.

  Bu arayışın bir devamı ve kitap çalışmalarının ilki olarak kıymetli büyüğümüz Prof. Dr. Hayrettin Karaman Hocamız ile kendi evinde bir araya geldik. Önceden belirlemiş olduğumuz konularımızın sorularını Hocamıza sorduk. Türkiye tecrübemiz, Türkiye’deki fikir hareketleri, gençlik oluşumları, kadının sosyal hayattaki yeri, medeniyet tasavvurumuz ve geleceğe dair yapmamız gerekenler gibi birbirinden önemli konu başlıklarını beraberce değerlendirdik. Bu değerlendirmeler sonrasında dört bölümden oluşan bu kitap ortaya çıktı. Kitap çalışmalarımız; farklı mütefekkirlerimiz, âlimlerimiz, entelektüellerimiz, edebiyatçılarımız ve sanatçılarımız ile devam edecektir.

 • ANTEB Tanışma ve Hasbihal Programı Düzenledi

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB), 30 Kasım Çarşamba günü yeni faaliyet yılının başlaması dolayısıyla tanışma ve hasbihal programı düzenledi.

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Toplantı Salonunda yapılan programa ANTEB Başkanı Nevzat Arslan, Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurlu Üyesi İbrahim Özmantar, komisyon üyeleri ve gönüllüler katıldı.

  Toplantının başında yeni dönem ile ilgili kısa bilgi veren ANTEB Başkanı Nevzat Arslan giriş konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurlu Üyesi İbrahim Özmantar “Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Özmantar, sunumunda gelecek tahayyülleri, düşünce kuruluşlarının gelecek çalışmaları, yapay zekâ, teknolojinin insan nesli üzerindeki etkileri gibi konulara değindi. İbrahim Özmantar, Müslüman bireyin nasıl bir gelecek bekliyorsa o doğrultuda yılmadan çalışmalarına devam etmesi gerektiğini Hz. Peygamber’den alıntılar yaparak haziruna aktardı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız