Ramazan İstişaremizin İkincisi Yapıldı

Ramazan İstişaremizin İkincisi Yapıldı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ikinci ve son oturumu 25 Mayıs Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. 

Arınma ve muhasebe ayı olan Ramazan’da yapılan ikinci istişare oturumuna vakıf yönetimi, vakıf bünyesinde faaliyet gösteren 18 komisyon ve birim ile semt derneklerinden temsilciler katıldı. Ramazanın ruhuyla örtüşen istişarelerin ikinci oturumunda yeni yılın planlanması, öne çıkarılacak konular ve faaliyetler ile şehrimizin, ülkemizin ve ümmetin öne çıkan sorun ve gündemlerine dair fikirler müzakere edildi. İftardan sonra başlayıp sahur vaktinde kadar süren Ramazan istişaremizin ikinci oturumunun gündem maddeleri ise;

- Ramazan İstişarelerinin Genel Değerlendirmesi

- Kurumsallaşma ve Vakıf Kültürümüz

- Kurumlarımızın Görünürlüğü ve İşlevselliği

- Entelektüel Gelişimimiz

- Mali Yönetim

- Genel katılımlı programların (Âlimler Çalıştayı, Kadın Buluşması, Öğretmen Sempozyumu, Öğrenci Buluşmaları vd.) olarak belirlendi.

Yönetim Kurulu üyesi M.Hıdır Akaslan’ın moderatörlüğünde başlayan programın sunuş konuşmasında Akaslan şu ifadelere yer verdi; “İftardan sahura ramazan istişaremizin ikinci oturumundayız. Birinci oturumumuzda pratiği konuşmuştuk. Yaptığımız çalışmaların değerlendirmesini yapmıştık. Bu ikinci oturumumuzda da daha çok teorik üzerinde konuşacağız. Teoriğin değerlendirmesini yapacağız. Ne yaptık, nasıl yaptık, nasıl yapmamız gerekirin hep beraber müzakeresini yapacağız. Kendimizi sürekli yenilemek, revize etmek gerekiyor. Bu değişimin içerisinde en fazla kurumlarımız etkileniyor. Aslında kurumlarımız kuruluş sırasında benimsemiş olduğu varoluş gayeleri ve bütün bunları niçin yaptığı gibi ana etkenler dışında organizasyon şekli,  yönetim biçimi, mali kaynak temini, faaliyet alanları, görünürlük, resmi kurumlarla ilişki biçimi, toplumun diğer kesimleri ile ilişki biçimi gibi alanlarının tamamını revize etmek zorunda kalmıştır. Ya da revize etmeyerek oyundan düşmüşlerdir. Son 20 yıldır Türkiye’de baş döndürücü bir hızla değiştiği zaman dilimi olmuşlardır. 20 yıl öncesinin mahkûmları 20 yıl sonra günün, vaktin belirleyici unsurları haline gelmişlerdir. Biz bu değişimle beraber büyüdük, büyüyoruz. Her büyüme aslında bir krizi beraberinde getiriyor. Bir krizle karşı karşıyayız. Aslında bütün STK’lar da böyle bir krizi yaşıyor. Bu krizi aşabilirsek STK’lar olarak daha da büyümüş olacağız. En önemli sıkıntılardan biri de muhafazakârlaşma. Yapılan çalışmaları olduğundan daha fazla büyütmek de bir muhafazakârlaşmayı getirecek. Böyle bir muhafazakârlığın içine düşmeden teorimizi konuşmamız gerekir” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de değerlendirme konuşmasında şunları söyledi; “Ramazanın başından beri yoğun bir program icra ettik. Yaptığımız işi bir bilgi ve bilinçle yapmamız gerekiyor. Burası da içinde yaşadığımız toplumun sorunları için bir arayış. Bizim sürekli yenilenmeye ihtiyacımız var. Zaman bizim için bir imtihan. Asla geri getirme imkânımız yoktur. Hiçbir şeyle onu satın alamayız. Onun için bir teşkilatın zaman bilinci yoksa onun mekânda yer tutması mümkün değildir. Başka bir zamanda kalır. Hep geç kalmışlığı, dünü konuşur. Bu işlerimizi yaparken ortak bir dil ve hissin meydana gelmesi için ortak referans metinler, referans kitaplar vardır. Bizim teşkilatımızda da gerek fikri birlik, gerek dil birliği, gerek eylem birliği için insanların birbirine yakınlaşması için referans metinlere ihtiyaç var. Toplumsal süreçlere, özelikle toplumsal meselelere dönük yüzümüz olmadığı zaman, söz hayatla buluşmadığında sokakla bağ kurulamıyor. Sokağın, gençlerin, kadınların, engellilerin, azınlıkların, farklı dini ve fikri grupları anlamaya dair bir çabanız yoksa kendi oluşturduğunuz o konfor dünyasında başka bir sürece evriliyor. Bunları gerçekleştirirken karşılaştığımız bir sıkıntımız var. Reel politiğin tansiyonu an be an değişen gösterimleri bu tansiyonun bizim teşkilatlarımızda da çok fazla gündem oluyor olması. Muhtemel yaşanan ülkedeki sorunlar bunlara çok evirildiğimiz zaman aşırı gergin veya aşırı özgüvenli olan, her an bir meselede patlayan, öbür meselede dünyayı kurtaran bir insan profili ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunun için bir İslami hareketin, toplumsal değişimi hedefleyen bir hareketin reel politiğin gündemine, tansiyonuna kendini teslim etmemesi lazım. Hayatın hızı düşüncenin demlenmesini engellediği için ayaküstü, yalnız kalmaktan korkan, kendi ile yüzleşmekten kaçınan insanlar var oluyor.

Bir diğer konumuzda dil ve düşünce. Yani daha sorumlu, daha kapsayıcı, özellikle kadim dilimizle yaşadığımız toplumun dilini buluşturmamız gerekiyor. Dünyamızda, hareketimizde, cemiyetimizde dil; dünyamızın, fikir hayatımızın taşıyıcı sistemidir. Bununla barışmamız gerekir. Buna dair okumalara ve gayretlere biraz daha ağırlık vermemiz gerekiyor. Bir hareketin dinamizmi muhafaza etmesi iç bütünlüğünü korurken süreklilik içerisinde değişimi başarmasına bağlıdır. Hem dinamizmi koruyacağız, hem iç bütünlüğümüzü muhafaza edeceğiz, hem de süreklilik içerisinde kurucu referans metinlerimize bağlantıyı koparmayacağız. Birbirimizi ve bu hayırlı işlerimizi istikamette tutmak çok önemli. Özle, ruhla, varoluş meselesiyle daha köklü bağlar kurmamız lazım” dedi.

Konuşmaların ardından Ramazan İstişaresi sahura kadar devam etti.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Bülbülzade Yurtlarında Görev Değişimi Yapıldı

  Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ve Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdunda yeni yöneticiler göreve başladı. Bülbülzade Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan görevi Oktay Altun’a, Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu Müdiresi Sümeyra Kaçmazer de görevi Saliha Arslan’a devretti.

  Görev değişimi dolayısıyla Bülbülzade Vakfında küçük bir merasim düzenledi. Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir Sıddık Akdoğan ve Sümeyra Kaçmazer’e hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu. Yeni müdürler Oktay Altun ve Saliha Arslan da halef selef müdürlere hediye takdiminde bulundu. Ardından toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

 • Personellerimiz Kahvaltıda Bir Araya Geldi

  Bülbülzade Vakfı yönetimi, vakıf ve bağlı birimlerde çalışan personellerle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

  3 Eylül Salı günü düzenlenen ve yeni dönemde ayda bir yapılması kararlaştırılan kahvaltı programına; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Aldemir ve Fadime Eminoğlu, Bülbülzade Vakfı Müdürü Cumali Kaplan, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi Genel Koordinatörü Mehmet Fatih Eminoğlu, Bülbülzade Yurtları Genel Müdürü Oktay Altun, vakıf çatısı altında faaliyet gösteren, Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder), Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi, İyilikder Yardım Koordinasyon Merkezi, İstikrar Spor Kulübü, Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ile Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu’nda çalışan personeller katıldı.

  “Vakıf İnsana Birlikte Yaşamayı Öğretiyor”

  Tanışma ve personellerin görüş ve önerilerinin dinlenmesi ile başlayan programda konuşan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Bülbülzade Vakfı’nın toplumdaki amaç ve misyonuna değinerek çalışmaların bu idealller doğrultusunda özveriyle yürütüldüğünün altını çizdi. Aldemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Vakıf insana birlikte yaşamayı öğretiyor. Faaliyetlerimizi çevremize anlatmalıyız. Bu personellerimizin ve gönüllülerimizin vefa borcudur. Bu tür kurumların farklılığını ve özgünlüğünü yaşatmamız lazım. Hz. Peygamber (a.s)’ı farklı kılan inandığı idealleri hayata geçirmesiydi. İnsanlığın yeniden hayat bulacağı yer güçlünün zayıfa el uzattığı yerdir. Atalarımız bilenler yol alır, bilmeyenler yolda kalır demiş. Vakıf personelleri olarak günlük bir saat okuma saati koyalım ve o kitapların tahlilini yapalım. Vakıfçılık demek ahenk demektir. O da fikirle olur. Yine personellerimiz için aylık kişisel gelişim seminerleri düzenleyeceğiz” dedi.

 • Eylül Ayı Teşkilat Toplantısı Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı Eylül ayı teşkilat toplantısı 2 Eylül Pazartesi günü vakıf merkezinde yapıldı.

  Vakıf yönetimi tarafından aylık olarak düzenlenen teşkilat toplantısına; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, yönetim kurulu üyeleri ve komisyon başkanları katıldı.

  Toplantıda; Anadolu Öğrenci Birliği tarafından Gaziantep’te düzenlenen Hikâyemiz Anadolu Türkiye Buluşması, yurtlar ve vakfın iştiraklerindeki yönetim değişiklikleri, semt dernekleri çalıştayı, İyilikder kurban organizasyonu, yeni dönemde istişare sohbetlerinin planlanması, proje birimi faaliyetleri, eğitimcilerin eğitimi, komisyonların ve birimlerin faaliyet raporları, yeni dönem planlamaları, aidatlar, öğrenci bursları, 7-8 Eylül’de Kayseri’de yapılacak hizmetiçi eğitim programı ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız