Cumartesi, 26 Eylül 2020
Öğretmen Komisyonu İftarı Yapıldı

Öğretmen Komisyonu İftarı Yapıldı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen, öğretmenler ve ailelerinin katıldığı iftar programı 29 Mayıs Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

İftar programına; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, Kadın Öğretmen Komisyonu Başkanı Ayşegül Günaslan, şube müdürleri, eğitim yöneticileri, komisyon üyeleri ve 450 civarında davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftar programında daha sonra Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filmi izlendi. Ardından Bülbülzade Vakfı Kadın Öğretmen Komisyonu Başkanı Ayşegül Günaslan kürsüye gelerek kısa bir selamla konuşması yaptı. Günaslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Hepimiz gençlerin durumundan kaygılıyız. Her gün öğretmenler odasında gençlerin durumunu konuşuyoruz, şikayetleniyoruz, tartışıyoruz. Biz inanıyoruz ki şikâyet ettiğimiz durumu düzeltecek olan da yine biz öğretmenleriz. Bu amaçla düzenlediğimiz bir dizi etkinliğin sonuna geldik ve her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz iftar sofrasında hep birlikteyiz. Hepinizin ayaklarına sağlık hoş geldiniz” dedi.

Tahammülsüzlük ve şikâyet bizim işimiz değildir

Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ konuşmasında şu hususlara değindi; “Ramazan aynının son günlerinde hep birlikte bir sofrada buluşmak bizler için büyük bir mutluluk kaynağı. Biliyorsunuz biz Hz. Peygamber’in vahiyle buluşmasını, oruçlar tutarak, iftarlarda bir araya gelerek, sahurlara kalkarak kutlamaktayız. Açıkçası vahyi konuştuğumuz bir dönemdir ramazan. Ramazan yeniden vahyi idrak etmenin, yeniden vahiyle buluşmanın zamanıdır. Bizler Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu olarak tahammülsüzlüğün ve şikâyetin olduğu yerde maarif davasının olmayacağına inanan bir kitleyiz. Tahammülsüzlük ve şikâyet bizim işimiz değildir. Biz yegâne çalışma alanımız olan insana ne kadar dokunabiliriz, insanı ne kadar Resullullah’ın yoluna yönlendirebiliriz onun hesabını yapmaktayız. Vahiyle buluştuğumuz ramazan ayı fetihlerin de ayıdır. Mekke’nin fethi bir ramazan gününde nasip oldu. Hz. Peygamber sahabe-i kiramla beraber Mekke’ye doğru yol alırken şöyle diyor; ‘artık oruçlarınızı açabilirsiniz. Yarın Mekke’ye giriyoruz. Şuanda sizin oruçlarınızı açmanız Mekke’nin fethi açısından çok önemlidir’ deyip önce kendisi oruçlarını açıyor. Bizler de yeni gönüller fethetmek için adımlarımızı sıklaştırdık. Bütün öğretmenlerle birlikte yemeklerimizi hazırladık yetimlerin evlerine misafir olduk. Yardımlarımızla fakir fukaranın gönlüne dokunmaya çalıştık. Nesli ıslah ederken yeryüzünü imar etmenin de kaygısını içimizde taşıyarak Kurtuluş Ormanımıza yeni fidanlar diktik. Kurtuluş Ormanımız insanın içinde huzur bulduğu bir mekâna dönüştü. Bizler arzın imarı neslin ıslahı için yola çıkan Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu olarak yaklaşan kadir gecenizi tebrik ediyoruz, onun ardından gelecek olan ramazan bayramınızı tebrik ediyoruz. Allah’tan sevdiklerinizle beraber nice kadir gecelerine, nice ramazan bayramlarına, nice kurban bayramlarına çıkmanızı temenni ediyoruz” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından iftar programı Celal Er tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • “Sivil Toplum ve Öğretmen” Çalıştayı Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen “Sivil Toplum ve Öğretmen” çalıştayı 26 Eylül Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

  Sürdürülebilirlik üzerine gelecek planlaması yapmak, Sivil toplumda öğretmenin yeri ve önemini belirlemek; gönüllülük, iyilik hareketleri alanında öğretmenlerin aktif katılımını sağlamak için yeni çalışma alanları oluşturmak, Öğretmenleri heyecanlandıran, öğretmenlerin soru ve sorunlarına cevap veren, mesleki gelişimine katkı sunan bilgi ortamları oluşturmak, Çalışmalarımızda öğretmen katılımını artırmak için iletişim kanallarını güncellemek ve geliştirmek; yeni söylem ve tutumun önemini kavramak, Yerelde oluşturulan çalışma modellerinin tüm temsilciliklere ulaştırılmasıyla farklı alternatifler oluşturmak amacıyla düzenlenen çalıştaya Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, komisyon üyeleri ve davetli öğretmenler katıldı.

  Çalıştayın açılış konuşmasını öğretmen komisyonu üyesi Gülhan Dinç yaptı. Dinç, konuşmasında şu hususlara yer verdi; “Yeni bir gelecek perspektifi ve yeni bir gelecek inşa etmek istiyoruz. Bu inşayı hangi yöntemleri kullanarak, gelecek tasavvurumuzu konuşarak, hangi metotları kullanarak, birlikte bir gelecek tasavvuru ortaya çıkarmak amacıyla bu çalıştayı planladık. Siz öğretmenlerimizin enerjisini yanımızda hissederek onu bir sinerjiye dönüştürmek istiyoruz. Birlikte iyiliği daha öteye taşıyabilmek amacıyla çalıştayımızda üreteceğiniz fikirler bizim için çok çok kıymetli. İmkânlarımızı, fırsatlarımızı, tehditlerimizi ve aynı zamanda sorunlarımızı ele alacağız. Yeni durumlara karşı inisiyatif almak, sorunlara yenik düşmemek için vakti kuşandık. Sivil toplumun ve özellikle de gönüllüğün özü istişaredir. Burada bulunan her arkadaşın fikri çalışmalarımızda var olacak” dedi.

  Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ ise; “Bizim bir maarif davamız var. Biz insanların ruhlarını şekillendirmekle mükellef varlıklarız. Bize öğretmenlik misyonu yüklenirken sadece öğretim misyonu verildi. Ama bizim çok daha derin bir eğitim misyonumuz var. Evimizden başlayarak, mahallemiz, sokağımız, şehrimiz ve ülkemiz için çok büyük işler yapmakla mesulüz. Bu mesuliyeti hatırlamak ve yeniden çevremizdeki insanları bu mesuliyetten haberdar etmek için bu gibi kurumlarımız faaliyetlerini devam ettiriyor. Bu faaliyetlerin yol haritası yine öğretmenler tarafından, bizler tarafından çiziliyor. Bizler önümüzde birçok engeller olsa da bu engelleri motivasyonumuzu arttırmak için kullanacak bir zümreyiz. Ne kadar çok engel o kadar çok azim düsturuyla yola çıktık. Çünkü karşımıza seksenli yıllarda çok büyük engeller çıkmıştı biz buralara gelmeyi başardık. Tarihimiz büyük öğretmenlerle süslü. 1929 yılında üstat Hasan El Benna Müslüman Kardeşler teşkilatını kurarken bir öğretmendi ve tek gayesi bildiklerini çevresindeki insanlara ulaştırmaktı. Bugün Müslüman Kardeşler teşkilatının kuruluşunun üzerinden yüz yıl geçmiş dünya üzerinde etkilenmedik İslami coğrafya kalmamış. Bu bir öğretmenin hareketidir. Bir öğretmen bir okulu, bir şehri, bir ülkeyi ve bir dünyayı değiştirebilir” dedi.

  Konuşmanın ardından çalıştay kısmına geçildi. İki gruba ayrılan öğretmenlerin birinci grubu “Sivil Toplum ve Öğretmen” konusunu, ikinci grubu da “Öğretmen ve Kurumsal İletişim” konusunu değerlendirdi.

  Çalıştay sonucunda çıkan kararlar rapor haline getirilerek Anadolu Platformu Öğretmen birimine sunulacak.

 • Öğretmen Komisyonu “Uygarlıkların Batışı”nı Tahlil Etti

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen kitap tahlili programında Amin Maalouf’un “Uygarlıkların Batışı” kitabı tahlil edildi.

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından 11 Şubat Salı günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlenen kitap tahlili programında Amin Maalouf’un “Uygarlıkların Batışı” kitabı tahlil edildi. Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ’ın modertörlüğünde yapılan programda kitabın sunumunu eğitimci Şavaş Ahmet Aksu yaptı.  Bu yıl ilki yapılan programa çok sayıda komisyon üyesi öğretmen katıldı.

 • Öğretmen Birimi Gaziantep’te Toplandı

  Anadolu Platformu öğretmen birimi yönetim kurulu toplantısı Gaziantep’te yapıldı.

  14 Aralık Cumartesi günü yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile birim başkanı İbrahim Özmantar başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ev sahipliğini Bülbülzade Vakfı üstlendi. Yapılan görüşmeler ile öğretmen çalışmalarının son hali değerlendirildi. Önemli kararlar alınan toplantının önümüzdeki dönemlerde genişletilmiş olarak iki aylık periyotlarla toplanması kararlaştırıldı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız