Vakıf Personelleri ve İyilik Gönüllüleri İftarda Buluştu

Vakıf Personelleri ve İyilik Gönüllüleri İftarda Buluştu Öne Çıkarılmış

İyilikder Gaziantep Şubesi gönüllüleri, Bülbülzade Vakfı personelleri ve aileleri için düzenlenen iftar programı 31 Haziran Cuma günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

İftar programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, İyilikder gönüllüleri ve aileleri ile vakfımızda bağlı birimlerde çalışan personeller ve aileleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Bülbülzade Vakfı tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan programda bir konuşma yapan İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Buradaki insanlar sabahtan akşama kadar yorgunluk bilmeden, orucun kendilerinde oluşturduğu açlığa susuzluğa rağmen mağazamıza gelip oradaki yoksul, yetim, gariban insanların ellerinden tutup onların sevinmesine, onların duygulanmasına, onların ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı oldular. Onlarla beraber sevinip onlarla beraber üzüldüler. Bir çocukta siz giydirin yardım kampanyasını bugün bitirmiş olduk. Çalışan kardeşlerimizle beraber bir aile olduğumuzu hissettik. Her yıl olduğu gibi yardımların bittiği gün ailelerimizle beraber iftarımızı açtık. Bu yıl mağazamızda 14 Mayısta başlattık yardımlarımızı. 31 Mayısta da sona erdirdik. Bu sürede 1071 aileyi giydirdik. Bu süre zarfında 6 bin 398 çocuk giydirdik. Bununla beraber Suriye’de Cerablus’ta, Azez’de ve Afrin’de iftar yemeği verdik. Yine buralarda gıda paketleri dağıttık. Yardımlarımız öyle kişilere ulaşıyor ki hiç bilmediğimiz, tanımadığımız insanlar bizlere dua ediyor. Yardım edene de dua ediyor, buna aracı olana da dua ediyor, giydirene dua ediyor ve bu dualar beklide bizim kurtuluş reçetemiz olacak” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Ramazan boyunda bu mekânda birçok iftar programı gerçekleştirdik. Bunun için büyük bir ekip canı gönülden çalışarak bu ortamlara bizlere hazırladı. Ramazan bizim kardeşliğimizin sınandığı aylardan biridir. Şuan biz burada otururken onlarca ailemiz evinde öğrencileri, yine onlarca ailemiz evlerinde hazırladıkları yemekleri ile yetimlere konuk olmuş durumda. Ne mutlu bu ailelerimize. Bu vakıf ortamında kadını ile yaşlısıyla, çocuğuyla, kundaktaki bebeleriyle milletinin geleceği için çaba sarf edip bunu bize nasip eden rabbimize şükürler olsun. Bu programlar için emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Geceniz mübarek olsun” dedi.

İyilikder gönüllüsü Elif Aksu da; “İyilikder olarak her yıl düzenlediğimiz giyim yardımcılarımızın bugün sonuncusunu yaptık. AÖB ile çocuklarımıza yaptığımız yüz boyama, ritim oyunları ve bilgi yarışmalarıyla çocuklarımızı eğlendirdik. Yenilenmiş mağazamızda da çocuklarımıza yeni bayramlıklarını verdik. Bize gelen insanların yardıma ne kadar ihtiyacı varsa bizim de bu yardım çalışmalarına o kadar ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Hepinize verdiğiniz destekten dolayı çok teşekkür ederim. Rabbim sayılarınızı arttırsın” dedi.

Daha sonra iyilik gönüllülerinden Yasemin Aksu, Sibel Yeter, Zeynep Evren, Dilek Karaca duygu ve düşünceleri ile yardım süresi boyunca kendilerini etkileyen bir olayı hazirun ile paylaştılar.

İftar programı yapılan duanın ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Bülbülzade Vakfı Genel Kurulu Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı Genel Kurulu 17 Haziran Pazartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

  7 kişilik yönetim kurulunun seçildiği genel kurula Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, mevcut yönetim kurulu üyeleri, komisyon başkanları, komisyon üyeleri ve gönüllüler katıldı.

  Seçimi gerçekleştirmek üzere yönetim kurulu tarafından görevlendirilen tertip kurulunda Mustafa Kar, Mehmet Ali Eminoğlu ve Adem Er yer aldılar. Tertip kurulu adına konuşan Mustafa Kar; “bu seçim tarihe tanıklıktır. Bu kadar rahat, bu kadar huzurlu kendi yönetimini belirleyen camialar gerçekten azdır. Hepimiz üzerimizdeki mesuliyetin farkındayız. Buradan çıkacak kararlarla bu camianın bu şehirde daha güzel şeyler yapacağına inanıyoruz. Buradan çıtayı biraz daha yükselterek daha güzel şeyler yapmamızın başlangıcı olacağının kanaatindeyiz” dedi.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de seçim dolayısıyla yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Bugün Muhammed Mursi’yi Rabb’inin katına gönderdik. Mursi hayatının birçok noktasına tanıklık ettiğimiz ailemizin bir ferdi idi. Mısır tarihinde bu son dönemdeki zulümler firavun döneminin ötesine geçti. Yanı başımızda Suriye’de bir milyon insan öldü. Hapishanelerdeki 7 yüz 8 yüz bin insandan 5 yüz bininin kayıp olduğundan bahsediliyor. Bir milyondan fazla dul, iki milyondan fazla yetim var. Irak bundan farksız 1 milyon 6 yüz bin şehit verdi. Libya’da şehit olan insanların kayıtları bile tutulmuyor. Hakikaten bir kaos çağına tanıklık ediyoruz. Güvenden, merhametten söz etmek neredeyse imkânsız.

  Allah’u Teala bu yaşananlara yeniden bir uyanış için, yeniden bir umut için bizleri bir uçurumun kenarından alıverip dini ile müşerreflendirdi ve bizleri de kardeş kıldı. Bu kardeşliğimizde bizleri merhametiyle buluşturdu bu buluşmalar sonucunda bu hayır kurumları oluştu. Düştük, kalktık, itildik, ötelendik, yanlış yaptık, doğru yaptık, birbirimizi üzdük, kavga ettik ama hep kardeş kaldık. Çünkü şunu öğrenmiştik, biz iyi olmak zorundaydık. Bize umut bağlamış hiç tanımadığımız, bilmediğimiz dünyanın en ücra köşesinden kardeşlerimiz olduğunu biliyoruz. Birçoğumuz gittik bunlara şahitlik ettik. Nerdeydiniz? Varlığınız bizlere umut oluyor dediklerini gördük.

  Bugün 118 arkadaşımızla bu camianın geleceğinde, yönetiminde yer alacak arkadaşlarımızı seçeceğiz. Bu yapının bir hikâyesi var. Bizler seksenli yılların ikinci yarsından sonra Türkiye’nin o uyanışlarla beraber bir araya geldik. Ağaç altlarında, camilerin sofasında bir araya geldik. Bir ders halkası için beş camiden kovamadığımız günleri biliriz. Burada tefsir dersi yapamazsınız dendiği günler oldu bu ülkede. Ama bugün bu topluluktan hangi arkadaşımız hangi camiye gitse saygı ve ilgi ile karşılanır. Türkiye olağanüstü bir süreçten geçti. Dolaplarımızda birkaç kitap bulunduğu için yurttan atılanımız oldu. Ama bu vakıf binlerce, on binlerce kitabın olduğu kitabevleri, kütüphaneler açtı. Şuanda bu ülkede 21 tane kitap kafemiz var. Her arkadaşımızın evi bir kütüphane oldu.

  Biz 28 Şubattan sonra şöyle bir karar aldık; asla gizli saklı iş yapmayacağız, şiddetle işimiz olmayacak, insanlığa karşı bir işin içersinde olmayacağız, işimizi istişare ile yapacağız, cinsiyeti değil şahsiyeti merkeze alıp bu işleri ailecek gerçekleştireceğiz. Aynı fikir ve maneviyat dünyasını soluyan ve aynı hedefe doğru yürüyen kişiler bir geleneği, bir medeniyeti oluşturabilirler. Bunun için ders halkalarımızın, eğitim programlarımızın, kültürel çalışmalarımızın önemini, çok daha kıymetli olduğunu gördük. Bunun için öğretmen çalışmalarını hareketin en önemli birimlerinden birine dönüştürdük. Zihinlerdeki ve gönüllerdeki bu birlik, bu beraberlik, bu adanmışlık, bu hikâye zarar görürse bizim bedenen bir arada durmamızın hiçbir anlamı kalmaz. Onun için bu birlikteliği canlı tutmamız gerekiyor.

  Toplumsal ahitleşme dinamik bir süreçtir. Bugün yaptığımız toplumsal bir ahitleşmedir. Bir topluluğun en önemli özelliği krizlere cevap verme kapasitesidir. Türkiye ve İslam dünyası bir krizden geçiyor. Bu krizlere cevap verme biçimimiz, bunları karşılama biçimimiz, bunları alıp bir üst akılla cevap vermemiz bizi geleceğe taşıyacaktır. Eğer krizleri panik içinde karşılarsanız buradan bir çıkış elde edemezsiniz. Onun için yönetimi tabana yaymalıyız. Bu işe herkesi ortak etmek, herkesi bu işin bir parçası haline getirmek gerekiyor. Bu topluluğu farklı kılan en önemli şey dayanışmadır. Her akla, her yaklaşıma ihtiyacımız var” dedi.

  Konuşmanın ardından seçime geçildi. Seçim için Cavit Karakaş, Nevzat Arslan ve Canan Yılmaz divan kuruluna seçilerek seçimi yönetti. Seçim imza karşılığında pusulular verilerek seçmenden 7 kişi seçmesi istendi. Seçimin ardından sayım işlemine geçildi. Sayım işlemi sırasında mevcut yönetim kurulu sahneye gelerek yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Salondaki hazirun da seçimle ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etti.

  Sayımın ardından divan kurulu tarafından seçim sonucu açıklandı. Sonuca göre; Turgay Aldemir, Rabia Aldemir, İbrahim Kutlu Özmantar, Adem Er, Yunus Atilla Hamallar, Mahmut Kaçmazer ve M. Hıdır Akaslan yeniden yönetim kuruluna seçilen isimler oldular.

  Bülbülzade Vakfında başlayan bu seçim geleneği 3 yılda bir gerçekleştirilecek.

 • Hayır Çarşısı ve Bahar Şenliklerimiz Sona Erdi

  Vakfımızın bu sene 13-14-15-16 Haziran tarihlerinde Festival Park’ta düzenlediği Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri sona erdi.

  Her yıl ihtiyaç sahipleri yararına geleneksel olarak düzenlenen Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri bu sene 13-14-15-16 Haziran tarihlerinde Festival Park’ta yapıldı. Hayır Çarşımızda; yöresel ev yemekleri, halı, ayakkabı, pasta, tatlı, döner, zücaciye, kıyafet, meşrubat ve tanıtım stantları yer aldı. Bahar şenlikleri kapsamında İstikrar Spor Kulübü tarafından Tekvando, Karate ve Aba Güreşi gösterileri gerçekleştirildi. Ayrıca canlı müzik ve çocuk etkinlikleri de ilgi ile takip edildi.

  İyilikder, Anadolu Öğrenci Birliği, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu, Yetim Komisyonu, Bülbülzade Öğrenci Yurtları ve İstikrar Spor Kulübü de Hayır Çarşımızda stant açarak faaliyetlerini tanıtıyor. Yaz Okulu kayıtları ve Evde Karakter Eğitimi standındaki yüz boyama erkinliklerine çocuklar büyük ilgi gösterdi.

  Hayırseverlerin, gönüllülerimizin ve ailelerinin buluşma, kaynaşma noktası haline gelen geleneksel Hayır Çarşımıza emeği geçen tüm gönüllülerimize Bülbülzade Vakfı ailesi olarak teşekkür eder, hayır yolunda çalışmalarının devamını dileriz…

 • Hayır Çarşısı ve Bahar Şenliklerimiz Başladı

  Vakfımızın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri Festival Park’ta başladı.

  Bülbülzade Vakfı’nın her yıl ihtiyaç sahipleri yararına geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri bu sene 13-14-15-16 Haziran tarihlerinde yapılıyor. Hayır Çarşımızda; yöresel ev yemekleri, kitap, halı, ayakkabı, pasta, tatlı, döner, zücaciye, kıyafet, meşrubat ve tanıtım stantları yer er alıyor. Bahar şenlikleri kapsamında canlı müzik, söyleşi, çocuk ve spor etkinlikleri de yer alacak.

  İyilikder, Anadolu Öğrenci Birliği, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu, Yetim Komisyonu, Bülbülzade Öğrenci Yurtları ve İstikrar Spor Kulübü de Hayır Çarşımızda stant açarak faaliyetlerini tanıtıyor.

  13-14-15-16 Haziran tarihlerinde Festival Park’ta düzenlediğimiz Hayır Çarşısı ve Bahar Şenliklerimize ailenizle birlikte bekliyoruz…

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız