Perşembe, 23 Ocak 2020
İşrak Gazetesi Başyazarından Veda Ziyareti

İşrak Gazetesi Başyazarından Veda Ziyareti Öne Çıkarılmış

İşrak Gazetesi Başyazarı Suphi Dusuki vakfımızı ziyaret edip vedalaştı.

Bundan sonraki süreçte Fransa’da bulunmak üzere Türkiye’den ayrılacak olan İşrak Gazetesi Başyazarı Dusuki Türkiye’den ayrılmayı hiç istemediğini belirterek, “Vatanımdan ayrıldığım için üzgünüm. Sizlerden ayrıldığım için üzgünüm. Bülbülzade Vakfı bana büyük bir aile oldu. İnsan ailesinden ayrılırken ne hissederse, sizlerden ayrılırken onu hissediyorum. Suriye’den ayrılırken bu kadar üzüldüğümü hatırlamıyorum” dedi. İşrak Gazetesi için Fransa’da girişimlerde bulunacağını belirten Dusuki, “Gazetemizi Avrupa’ya da ulaştıracağız inşallah. Fransa’da bir eviniz olduğunu bilin” ifadelerini kullandı.

İşrak Gazetesi’nde yürüttüğü çalışmalardan ötürü Dusuki’ye teşekkür eden Vakıf Başkanımız Turgay Aldemir de, “Gönüllerin, duyguların mesafesi, sınırları olmaz. Bizler kardeş olduk. Aynı davaya hizmet ediyoruz. Yol arkadaşlarıyız. Bu özveriniz, bu temiz vicdanınız her yerde sizi iyi işler yapmaya sevk edecektir zaten. Bizler sizlerle tanışmış, çalışmış olmaktan memnunuz. Bundan sonraki süreçte de gazetemizi Avrupa’da en iyi şekilde temsil edeceğinize olan inancımız tamdır” dedi.

Ziyaret vakıf başkanımızın hediye takdiminin ardından son buldu.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Vakfımızdan Savaş Göç Kadın Sempozyumuna Katkı

  Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından 9-10 Aralık tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Savaş Göç Kadın Sempozyumuna Anadolu Öğrenci Birliği, Belkıs Kadın Derneği ve Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu üyeleri de katılarak çeşitli katkılarda bulundu.

  "Mezopotamya’da Kadın Olmak" projesi kapsamında gerçekleştirilen projenin bitirme programı olarak düzenlenen sempozyumda Yetim Komisyonu ve Belkıs Derneği yönetiminden Perihan Kaya'nın ve Anadolu Öğrenci Birliği Kız öğrenciler sorumlusu Şehadet Gerçek'in de sunumları da yer aldı.

  "Göçten Sonra STK'larda Kadınların İnşa Edici Rolü”nü anlatan Şehadet Gerçek, şu hususlara değindi; “Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar diyor Tolstoy; ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir.” Burada hikâyeler yüzyıl önce başladı. Anadolu toprakları işgal edildiğinde ecdadımız eşleri ve çocuklarını İdlib’e, Halep’e bırakıp savaşa dönmüşler. Bugün de aynı hikâye tersine yaşanıyor.

  Bu toprakların geçmişten günümüze hikâyesine, kadim kültürüne yenileri ekleniyor. İnsanlar yola çıktı, sınırları aştı, şehre yabancılar geldi, kadınlar, adamlar koşarak şehre girdiler; acısını, kültürünü, zevklerini, umutlarını getirdiler. Biz Bülbülzade Vakfı’nın kadınları olarak, Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) adıyla tüm Türkiye’de, Mozaik Kadın ve Aile Dermeği adıyla Gaziantep’te çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmalarımız neslin ıslahı arzın imarı düsturuyla gerçekleşiyor. Arzın imarı, neslin ıslahı için “merhamet bizi başkalarının hikâyesine değer vermeye davet ediyor.”

  Değer vermemiz gerekiyordu, çünkü mücadele çok büyüktü gözümüzün önündeydi. Şahit olduğumuzdan sorumluyduk ve sanki bazı çiçekler, bazı ağaçlar, küçük fidanlar yerinden edilmiş gelmiş toprağa suya havaya uyum sağlamak ister gibiydi. Yaşamaya çalışıyordu. Sayılar veriler istatistikler yeni dünya düzeninin karmaşası; insanın hikâyesini yok sayışı hepimizin başına geleceği ihtimaliyle canımızı acıtıyordu" dedi.

  Göçten sonra yapılan yetim çalışmaları ve yetim anneler üzerine yapılan projelerden bahseden Yetim Komisyonu üyesi Perihan Kaya da şu noktalara değindi; “Savaşlar görünür görünmez birçok yaralar açar. Açık yaralar belki bir ilk yardım müdahalesi ya da ilaçla tedavi edilebilir. Açlık belki gönderilen bir gıda kolisiyle giderilebilir. Soğuk belki bir battaniye veya sobayla halledilebilir. Ama görünmeyen yaralar vardır ki ilk göze çarpan olmadığı için derinleştikçe derinleşir ve sonunda kangrene dönüşebilir. Suriyeli kardeşlerimiz ülkemize geldiklerinden sonra insanlık adına, iyilik adına yasadığımız topluma değer katmak adına yardım çalışmalarına başladık. Ama sadece veren el - alan el olarak konumlanmak bizi rahatsız etti. Kendi dillerini kendi kültürlerini iyi bilen kişiler olarak Suriyeli kardeşlerimizle eğitim faaliyetlerimizi birlikte planladık. Onları da sürece katarak sorumluluklarımızı da paylaşarak çalışmalarımızı birlikte yürütmeye başladık." dedi.

  Programın medya organizasyonunda Anadolu Öğrenci Birliği istişaresinden Zeynep Aksu, Betül Yiğit, Sena Kavuncu ve Hazal Çakır da yer aldı.

  Program toplu fotoğraf çekimi ve organizasyon gönüllülerine verilen teşekkür belgesi ve yemekle sona erdi.

 • Gönüllü Kuruluşlar Toplantısı Vakfımızda Yapıldı

  Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu (GÖNÜLKUR)’un aylık yapılan mutat toplantılarının bu ayki oturumu Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Gaziantep’deki sivil toplum kuruluşları her ay düzenli olarak bir araya gelip şehrin çeşitli sorunlarını ele alarak çözüm aramakta ve belirlenen konuları istişare ederek paylaşmaktadır. Bu bilgilendirme ve görev paylaşımı toplantıları her ay bir kurumun ev sahipliğinde gerçekleşmektedir. 2019 yılının son ayında yapılan Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar toplantılarında Bülbülzade Vakfı ev sahipliği yaparak 30 sivil toplum kuruluş temsilcisini bünyesinde topladı.

  60 davetlinin katıldığı toplantı ev sahibi Bülbülzade Vakfı'nın kedi kurumu tanıtması ile başladı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü ve karşılıklı istişarelerin yapıldığı toplantı çok verimli geçti. Toplantıda şehrimizin çeşitli konuları istişare edildi. 2020 yılının dönem sekretaryasını da belirlendiği toplantı 3 Aralık Salı günü akşamın geç saatlerine kadar devam etti. Katılımcıların tamamının memnun olarak ayrıldığı toplantıda ev sahipliği yaptığımız için Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar teşekkürlerini ilettiler.

  Bülbülzade Vakfı olarak katılan bütün Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine teşriflerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 • Ramazan Kayan Semt Derneklerimizi Ziyaret Etti

  Bülbülzade Vakfı ve semt dernekleri tarafından düzenlenen “Aile Olmak” isimli konferansa konuşmacı olarak Gaziantep’e gelen Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan 9 Kasım Cumartesi günü semt derneklerimizi ziyaret etti.

  Ramazan Kayan ve beraberindeki heyet sırayla Merveşehir Derneği, Semt-i İbrahimli Derneği ve Fidander’i ziyarette bulundu.  Kayan, burada derneklerin çalışmaları ile ilgili bilgi aldı, dernek yönetimi ve gönüllüleri ile hasbihal etti, tavsiyelerde bulundu.

  Ramazan Kayan hasbihallerin ardından kitaplarını da imzaladı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız