Pazartesi, 24 Şubat 2020
Aldemir Hatay'da Eğitim Koordinasyon Toplantısına Katıldı

Aldemir Hatay'da Eğitim Koordinasyon Toplantısına Katıldı Öne Çıkarılmış

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet, Hatay’da düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgelerindeki okulların durumunun ele alındığı MEB Eğitim Koordinasyon Toplantısına katıldı.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgelerindeki okulların durumu ve eğitim ihtiyaçlarının değerlendirildiği toplantıya MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül başkanlığındaki Milli Eğitim Bakanlığı heyeti ile bölge il milli eğitim müdürleri ve konu ile ilgili çalışma yürüten STK temsilcileri katıldı.

“Gelecek Güçlünün Zayıfa El Uzattığı Yerdedir”

Toplantıda bir konuşma yapan konuşan Aldemir şunları söyledi;

“Büyük bir soykırıma şahitlik ediyoruz. Dünyada var olan sosyal bilimlerin Suriye’de çaresiz kaldığına görüyoruz.  Bu millet devletiyle, milletiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla Suriye meselesine kucak açtı. Onun içinde birçok batılı kuruluşun rakamsal olarak tarif edemediği bir durumla karşı karşıyayız. Dünyada birçok yerde krizler yaşanıyor. Bizde bu krizin içerisine girip krizin bir parçası mı olacağız yoksa çözmek için inisiyatif mi alacağız? Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgesinin eğitim üssü olması için çaba sarf ediyoruz.  Eğer bu bölgenin çocukları buralarda eğitilmezlerse dünyanın neresinde olursa olsunlar terör grupları onları rahat bırakmayacaktır. Gelecek güçlünün zayıfa el uzattığı yerdedir. Buradaki okulların tamamına kütüphane kurmak istiyoruz. Ayrıca; Afrin’de, Azez’de, Cerablus’ta öğretmenlerin de gelip oturabileceği kültür merkezi projelerimiz var ve Azez’dekine başladık. Buraya Türkiye’den entelektüellerinde geleceği bir mekân kurmak istiyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Öğrencilere Hijyen ve Çevre Bilinci Eğitimi Verildi

  Bülbülzade Vakfı Eruslu Kız Öğrenci Yurdu ve Aygün Erkek Öğrenci Yurtlarındaki öğrencilere “Kişisel Hijyen” ve “Çevre Bilinci” eğitimi verildi.

  Bülbülzade Vakfı Eruslu Kız Öğrenci Yurdu ve Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurtlarında kalan öğrencilere “Kişisel Hijyen” ve “Çevre Bilinci” eğitimi verildi. 20 Şubat Perşembe günü Bülbülzade Davut Özgül Konferans Salonunda, Gençlerle Hasbihal programı kapsamında yapılan etkinlik Kalite Yönetim Temsilcisi Nurettin Yener'in katılımıyla yapıldı. Programa çok sayıda öğrenci ve yurt yönetimleri katıldı.

 • Güvenli Bölgede Eğitim Öğretim Faaliyetleri Çalıştayı Yapıldı

  SETA Vakfı ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) işbirliği ile gerçekleştirilen “Güvenli Bölgenin Geleceği: Eğitim Öğretim Faaliyetleri” başlıklı çalıştay 28 Ocak Salı günü BEKAM’ın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

  Çalıştaya; SETA Vakfı Eğitim ve Sosyal Politikalar Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Atilla Arkan, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Türkiye ve Suriye’den STK temsilcileri, akademisyenler, araştırmacılar ve eğitimciler katıldı.

  SETA Vakfı Eğitim ve Sosyal Politikalar Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Atilla Arkan çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada; “Bugün burada toplanmamızın amacı güvenli bölgede Suriyeli kardeşlerimize yönelik eğitim faaliyetlerini konuşmak istiyoruz. Bununla ilgili kanaatlerinizi, sahada gördüğünüz sorunları ve tekliflerinizi alacağız. Bu çalıştayın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

  BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu da; “Bizler, Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi kapsamında buradaki dostlarımızla geçen hafta toplantı yaptık. Bunun üzerine de bu toplantının olması bizi memnun etti. İnşallah hayırlara vesile olur” dedi.

  Çalıştayda, Eğitimin Yönetimi ve Koordinasyonu başlığı altında; eğitimin yönetimi ve finansmanı, eğitimin paydaşları ve koordinasyon, STK’ların rolü, Eğitime Erişim ve Sürdürülebilirlik başlığı altında; eğitime erişimde mevcut durum, okul devamsızlığı ve terk durumları, kademeler arası geçiş sınavları, Eğitimin Beşeri Kaynakları: Öğretmenler başlığı altında; öğretmenlerin belirlenmesi, öğretmenlerin özlük hakları, öğretmenlerin eğitimi, fırsatlar, Eğitimin İçeriği ve Müfredat başlığı altında ise; eğitimin programı, eğitimin müfredatı, ders kitapları ve eğitim materyalleri, fırsatlar, güçlükler ve öneriler başlıkları ele alındı. Son bölümde Eğitimin Geleceği ve Beklentiler ele alınarak çalıştay tamamlandı.

 • Bülbülzade Abdullah Edip Efendi Kabri Başında Anıldı

  Bülbülzade Abdullah Edip Efendi, şahadetinin 93. sene-i devriyesinde kabri başında dualarla anıldı.

  Vakfımıza ismini veren Gaziantep’in yetiştirdiği mütefekkir ve âlimlerden olan Bülbülzade Abdullah Edip Efendi, şahadetinin 93 sene-i devriyesinde kabri başında dualarla anıldı. 23 Ocak Perşembe günü düzenlenen anma etkinliğine Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar ve gönüllüler katıldı. Yasin-i Şerif suresinin okunmasıyla başlayan etkinlikte dua ve konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, Bülbülzade Abdullah Edip Efendi’nin bir âlim ve müderris olarak Gaziantep’in kurtuluşunda gösterdiği fedakârlık ve çalışma azmi ile yüz yıl sonra bile insanlara örnek olduğunu belirtti. Özmantar, Cemiyet-i İslamiye’yi kurarak Fransızlara karşı direnişi örgütleyen bir teşkilat adamı ve bir müderris olan Bülbülzade Abdullah Edip Efendi’nin kendi imkânlarıyla kurduğu kütüphanesi ile aynı zamanda gençlerin de yetişmesine de büyük katkı sağladığını belirtti.

  Bülbülzade Abdullah Edip Efendi 23 Ocak 1927 yılında kızının evine giderken bir kiralık katil tarafından şehit edilmişti.

  Bülbülzade Abdullah Edip Efendi’nin hayatı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız