Cumartesi, 26 Eylül 2020
Öğrenci İşi Projesi Etkinliklerin Ardından Sona Erdi

Öğrenci İşi Projesi Etkinliklerin Ardından Sona Erdi Öne Çıkarılmış

Gaziantep Üniversitesinde faaliyet gösteren Anadolu Öğrenci Topluluğu öğrencileri tarafından hazırlanan “Öğrenci İşi” projesi yapılan etkinliklerin ardından sona erdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri destekleme programı kapsamında yürütülen proje ile Gaziantep'te bulunan gençlik toplulukları ortak bir payda da buluşturmak hedeflendi. Gençlerin fikir ve katkılarıyla düzenli bir şekilde Youtube'dan yapılan canlı yayınlarla kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam oluşturuldu.

60’ı kız 60’ı da erkek olmak üzere 120 öğrencinin katıldığı projede Ortadoğu Medya İletişim Merkezi stüdyolarında 5 ayrı bölüm çekildi. Çekilen bölümlerde zamanın ruhuna uygun olarak gençlerin ortak paydalarını genişletecek şekilde; bilim, teknoloji, sosyal medya, kültür, sanat, müzik, edebiyat, spor, tarih, coğrafya ve güncel meseleler konuşuldu.

Proje ile öğrencilere tartışma kültürü kazandırmak, farklı fikirlere saygı duymalarını ve farklılıkları zenginlik görebilmelerini sağlamak, ortak paydamızı güçlendirecek arşiv oluşturmak, öğrencilerin özgüvenlerini artırmak, analitik düşünce kazanabilecekleri ve kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlandı.

Proje kapsamında Kahramanmaraş’a günü birlik gezi de düzenlendi. Gezide Kahramanmaraş’ın tarihi ve kültürel yerleri gezildi. “Öğrenci İşi” projesi gezinin ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Gençlerimiz Sanat ve Sporla Buluşuyor

  Vakfımızın gençlerimizi spor ve sanatla buluşturmak için başlattığı Birlikte Başaralım Projesi’nde etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor.

  Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonunun Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile gençlerimizi spor ve sanatla buluşturmak için başlattığı Birlikte Başaralım Projesi’nde etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor.

  Geçtiğimiz Nisan ayında başlayan, 13-29 yaş aralığındaki 120 öğrencinin katıldığı projede kursiyerlere; Gitar, Bağlama, Keman, Yüzme, Taekwondo ve Filografi kursları veriliyor.  Poje kapsamında; kitap tahlilleri, imza günleri, gezi, piknik, doğa kampı gibi etkinlikler de yer alacak. Kasım ayında bitecek olan proje toplam 7 ay sürecek.

 • BAGEP Proje İftarı Salı Günü Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı, Beceri ve Akademik Gelişim Projesi (BAGEP) kapsamında eğitim alan öğrenci ve öğretmen ailelerine yönelik düzenlediği iftar programı 28 Mayıs Salı günü yapıldı.

  Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapılan iftar programına BAGEP Proje Koordinatörü Cumali Kaplan, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

  İftar programı proje öğrencileri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve Türkçe meali ile başladı. İftar yemeğinin ardından yemek duası da yine bir proje öğrencisi tarafından yapıldı.

  İftar dolayısıyla bir konuşma yapan BAGEP Proje Koordinatörü Cumali Kaplan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İçinde kadir gecesini aradığımız, cehennem ateşinden de azat olmayı umduğumuz, bayrama doğru adım adım yaklaştığımız Ramazanın son günlerinde bizleri bu sofrada bir araya getiren Rabb’imize hamdolsun. Coğrafya olarak zor zamanlardan geçiyoruz. İnsanoğlunun tarih boyunca en büyük sorunu yine kendisi olmuştur. İnsanın başı kendi ile derttedir. Tıpkı insanlık tarihinin başlama noktası olan Hz. Âdem’in çocuklarından Kabil’in Habil’i katlettiği gibi bugünde Kabiller Habilleri katletmeye devam ediyor. Mazlumların, güçsüzlerin, hastaların, muhacirlerin olmadığı bir dünyamız asla hiçbir dönemde olmayacak. Dolayısıyla bu sıfatlarla andığımız insanları en iyi anlamaya çalıştığımız günlerdir Ramazan.

  Ramazan’ın kelime anlamı kavrulmaktır, yanmaktır ve orucun açlığı ile tabiri caizse kavrulacaktır insan. Yanacaktır adeta. Oruç insana dışarıya karşı bir iç duruş, içteki korkuyu adeta ümide dönüştürür. Biz hayatta kalıyorsak yediklerimiz ve içtiklerimiz sayesinde değil, Rabbimizin bizim hayatta kalmamızı istediği için varız. Bir milletin bekası insanlığa katkıda bulunmuş, medeniyete emek sarf etmiş bireyleriyle ancak mümkündür. Bugün bu sofranın etrafında bir araya gelmemize vesile olan çocuklarımızla bu coğrafyanın bekası için geleceğe doğru emin adımlarla yürümekteyiz.

  Müslümanlar olarak dünyaya bir şekilde bir şeyler bırakmak zorundayız. Bunun için de insan yetiştirmemiz gerekiyor. İnsanı yetiştirmeden yapacağımız her güzellik bir gün yok olmaya mahkûmdur. Dolayısıyla güzellikleri yaşatacak olan, güveni ve huzuru sağlayacak olan insandır. Bu insanlarımızın nitelikli yetişmesi, emin adımlarla geleceğe hazırlanması başta biz eğitimciler olmak üzere siz velilerin desteği ve çocukların da çabası ile mümkündür. Biz bu projemizde ilk günden bu yana neyi planladık ve yaptıysak çocuklarımızın daha iyi yetişmesi ve sizlerin hayallerini gerçekleştiren birer evlat olmaları içindir. Biz çocuklarımızın sadece teknolojiyi bilen, dijital beceriliri iyi, verilenleri ezberleyen ve yeri geldiğinde bunları sınavlarda ortaya koyan çocuklar olmasını sadece istemiyoruz. Biz inanıyoruz ki bir öğretmen isterse, bir öğrenci isterse kendisinin ve dünyanın kaderini değiştirebilir. Çocuklarımızın zekâsıyla, projeleriyle, fikirleriyle bu eğitim sürecinde ortaya koydukları performansla bir kez daha gördük ki sistem ne olursa olsun aslında her birimizin kendi dünyasına kurduğu bir sistem var. Kendi dünyasında hayal ettiği bir gelecek var. Bu gelecek için doğrusu emek sarf ediyoruz. Bu süreçte siz velilerin çocuklarımıza olan güveni ve emeği yadsınamaz. Önümüzdeki süreçte buna benzer programlarla siz velilerimizle daha sık bir araya gelmeyi sürdüreceğiz” dedi.

  İftar programı yapılan konuşmanın ardından sona erdi.

 • Benim Evim Kütüphanem Projesi Bu Yılda Devam Ediyor

  Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Ortaöğretim Birimi tarafından yetim çocukların evlerinde kitaplık oluşturmak için geçen yıl başlatılan “Benim Evim Kütüphanem Projesi”nde kitaplık ve kitap teslimatları bu yıl da devam ediyor.

  Benim Evim Kütüphanem Projesi kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki yetim çocukların evlerine birer kitaplık kuruluyor. “Bir kitap yürekten gelmişse ancak o zaman başka yüreklere ulaşabilir” sloganıyla öğrencilerin okuyabileceği kitaplar bağış olarak alınıyor. Ayrıca kitap alınması için nakdi bağış da kabul ediliyor.

  Geleceğin dünyasını inşa edecek olan çocuklarımızın kitapla büyüyüp kendilerini kitapla geliştirmeleri için duyarlı vatandaşlarımızı projeye destek olmaya davet ediyoruz.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız