Türkiye’nin Güvenli Bölge Stratejileri

Türkiye’nin Güvenli Bölge Stratejileri Öne Çıkarılmış

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) “Kuzey Suriye’de Kürt Nüfuzunun Dünü Bugünü ve Yarını, Türkiye’nin Güvenli Bölge Stratejileri” atölye çalışması raporunu yayımladı.

BEKAM tarafından düzenlenen Kuzey Suriye’de Türkiye’nin Güvenli Bölge Stratejileri başlıklı atölye çalışmalarının ilkinde Kürt Nüfuzunun Dünü Bugünü ve Yarını alt başlığında değerlendirildi. Sahadan aktörlerin, ilgili sivil toplum ve kamu kurumu temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen bir günlük çalıştayın çıktılarından oluşan rapor iki bölümden oluşuyor.

Çalıştayda Türkiye’nin Kuzey Suriye’de oluşturmaya oluşturduğu güvenli bölgeler hakkında mülahazalarda bulunuldu. Fırat Kalkanı operasyon bölgesi, Zeytin Dalı Harekâtı operasyon bölgesi ve Fırat’ın Doğusu’na düzenlenen operasyon bölgesinde yaşayan Kürt nüfuzunun durumunu değerlendirerek sürecin doğru yönetilmesine yönelik fikir vermektir. İlgili otoritelerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve kamu kurumlarının bir araya geldiği çalıştayda, Suriyeli Kürt nüfuzunun güvenli bölgelerdeki durumunun değerlendirilmesi hedeflendi. Operasyon bölgelerindeki eğitim, sağlık, demografi, barınma, ekonomi, kültür ve sosyal psikoloji bakımından neler yapılabileceği ile ilgili önerilerin tartışılmasıdır. Özellikle güvenli bölgede istikrarlı bir ortamın oluşması için tüm tarafların fikirlerini beyan etmeleri amaçlanmaktadır.

BEKAM Yönetim Kurulu tarafından ilgilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde çalıştay konu başlıkları belirlenmiştir. Davetliler listesinin oluşturulmasının ardından konu başlıkları davetlilere iletilmiştir.

Atölye çalışması oturumda gerçekleştirilmiştir.

1. Oturum: Savaş Öncesi Suriye’de Kürt Nüfuzunun Analizi

2. Oturum: Suriye’de Kürt Nüfuzun Güvenli Bölgelerdeki Siyasi ve Sosyal Durumunun Analizi

Her oturum başında konu başlığı moderatör tarafından katılımcılara aktarılmıştır. Katılımcılar söz alarak konuşmalarını gerçekleştirmiştir.

Raporu incelemek için Tıklayın

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Beşinci Oturum: Din ve Gelenek

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Din, Dindarlık ve Değerler” atölye çalışmasının beşinci ve son oturumu “Din ve Gelenek” başlığı ile yapıldı.

  Atölye çalışmasının değerlendirme oturumu olan programa Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehmus Demir konuşmacı olarak katıldı. 16 Kasım Cumartesi günü BEKAM Çok Amaçlı Salonda oturumda “Din ve Gelenek”  konusu interaktif bir sunumla irdelendi.

  Atölye çalışmasının 5 oturumu önümüzdeki dönemde BEKAM tarafından raporlaştırılarak basılacak ve okuyucuların hizmetine sunulacak.

 • Dördüncü Oturum: Din, Gençlik ve Ahlaki Değerler

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Din, Dindarlık ve Değerler” atölye çalışmasının dördüncü oturumunda “Din, Gençlik ve Ahlaki Değerler” ele alındı.

  Ömer Faruk Kavuncu’nun moderatörlüğünü yaptığı oturum 9 Kasım Cumartesi günü BEKAM Çok Amaçlı Salonda yapıldı. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Güngör tarafından sunulan “Din, Gençlik ve Ahlaki Değerler” konusu interaktif bir sunumla irdelendi.

  Atölye çalışmasında önümüzdeki hafta değerlendirme oturumu yapılacak. Oturumda “Din, Dindarlık ve Değerler” konusu masaya yatırılacak.

 • Üçüncü Oturum: Din ve Etik İlişkisi

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Din, Dindarlık ve Değerler” atölye çalışmasının üçüncü oturumunda “Din ve Etik İlişkisi” ele alındı.

  Ömer Faruk Kavuncu’nun moderatörlüğünü yaptığı oturum 2 Kasım Cumartesi günü BEKAM Toplantı Salonunda yapıldı. Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Okan Bağcı tarafından sunulan   “Din ve Etik İlişkisi” interaktif bir sunumla masaya yatırıldı.

  Atölye çalışmasının önümüzdeki hafta yapılacak dördüncü oturumunda “Din, Gençlik ve Ahlaki Değerler” konusu ele alınacak. Atölye çalışmasının sonunda bir de değerlendirme oturumu yapılacak.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız