Pazartesi, 01 Haziran 2020
Dinin Bütünleştirici-Ayrıştırıcı Yönü

Dinin Bütünleştirici-Ayrıştırıcı Yönü Öne Çıkarılmış

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen “Din, Dindarlık ve Değerler” atölye çalışmasının ikinci oturumu yapıldı.

Doç. Dr. Mustafa Ünverdi’nin atölye danışmanlığını yaptığı ikinci oturum 26 Ekim Cumartesi günü BEKAM Toplantı Salonunda yapıldı. Moderatörlüğünü Ömer Farku Kavuncu’nun yaptığı oturumda Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Erkan  “Dinin Sosyal Bütünleştirici-Ayrıştırıcı Yönü ve Sosyal Çatışma”  adlı sunumunu gerçekleştirdi.

Atölye çalışmasında önümüzdeki hafta “Din ve Gelenek” konusu ele alınacak. Çalışma 4 hafta devam edecek.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Suriyeli Kanat Önderleri Toplantısının İkincisi Yapıldı

  Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) işbirliği ile düzenlenen Suriyeli Kanaat Önderleri toplantılarının ikincisi 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü sanal ortamda gerçekleştirildi.

  Toplantıya Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz, İstişare Kurulu üyesi Ramazan Kayan, BEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Ayna, Adana Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Vecihi Cuma, PSRD Derneği’nden Zekeriya Malahfi, Suriyeli Siyasetçi Ahmed Toma, MİDAD Eğitim Derneği Başkanı Azzam Hancı, Muhacir Hakları ve Sosyal Uyum Dernek Başkanı Nesrin Keyyali, Suriyeli Sivil Toplum Temsilcisi Kinda Havasli, Suriyeli Gazeteci Yazar Subhi Desuki, Suriyeli Gazeteci Hasan al-Nifi, İmran Araştırma Enstitüsü Başkanı Ammar el-Kaif, Suriyeli Sivil Toplum Temsilcisi Emel Şeyhu, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü’nden Mahmut Kaçmazer, Tekin Başer, Cemal Akıncı, Mustafa Şanverdi, Melih Ay, Minber Şam Derneği’nden Mustafa el-Hüseyin, BEKAM Genel Sekreteri Ömer Faruk Kavuncu katıldı.

  Toplantıda ülkemizin ve tüm dünyanın maruz kaldığı Covid-19 pandemisinin ülkemizde yaşayan Suriyeliler üzerindeki etkisi çerçevesindeki gündemlerin değerlendirilmesinin ardından, pandemi sonrasında neler yapılabileceğine dair görüşler alındı. Gerek Türkiye’de gerekse güvenli bölgede yaşayan Suriye vatandaşlarına yönelik sosyal, iktisadi ve kültürel çalışmaların hız kesmeden devam etmesi gerektiği belirtilerek, özellikle ekonomik olarak buhran içerisinde bulunan Suriye vatandaşlarına yönelik yardımların daha sistematik hale getirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

  Katılımcıların tek tek söz alarak gündem maddelerini değerlendirdiği toplantıda Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Ayna, Suriyelilerin pandemi ile birlikte yaşadığı problemlerin önlenmesine ve resmi işlemlerin aksamaması için atılan adımlara değindi. Fatih Ayna’nın ardından Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi Ramazan Kayan söz alarak katılımcılara hitap etti.

  Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz ise sürece dair yapmış olduğu değerlendirmesinin ardından  “İçinde bulunduğumuz durumun bizleri yalnızlaştırmasına, bizi birbirimizden koparmasına asla müsaade etmemeliyiz. Bunun için her zamankinden daha fazla birbirimizle iletişim halinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.

  Kapanış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir gündem maddeleri ile ilgili değerlendirmelerini aktararak, yürütülen bu toplantıların daha geniş gruplarla periyodik olarak sürdürüleceğini ifade etti.

  Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantıları farklı kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla devam edecektir.

 • Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı Gerçekleştirildi

  Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi’nin (BEKAM) koordinasyonunda Suriyeli kanaat önderleri ile sanal ortamda bir toplantı gerçekleştirildi.

  Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve BEKAM koordinasyonunda 1 Mayıs Cuma günü Suriyeli kanaat önderleri ile gerçekleştirilen toplantıya Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Minber Şam Derneği Başkanı Ali Bekir, ÖNDER Derneği Başkanı Abdurrahman Dadam, MİDAD Eğitim Derneği Başkanı Azzam Hancı, İşrak Gazetesi Yazarları Ahmed Mazhar Sadoo ve Ali Muhammed Şerif, Ataa Derneği Gaziantep Temsilcisi M. Vail Dada, Acu Derneği Başkanı Muhammed Hassno, Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Muhammed el-Şemeli, Tekeffül Şam Derneği Başkanı Muhammed Kallavi, LDO Derneği Başkanı Yusuf Nirabani, Gazeteci-Yazar Hasan el-Nifi, Fecr Radyo Genel Yayın Yönetmeni Alaaddin Hüsso, Rozana Radyo Programcısı ve Yazar Melek Touma, Yazar Zekeriyya Malahfi, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü’nden Cemal Akıncı, Tekin Başer, Abdullah Başyiğit ve Melih Ay, Minber Şam Genel Sekreteri Mustafa el-Hüseyin, BEKAM Genel Sekreteri Ömer Faruk Kavuncu katıldı.

  Tanışma ile başlayan toplantıda Anadolu Platformu Turgay Aldemir’in açılış konuşmasının ardından söz alan Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gündeme dair meselelerin ele alındığı bu tür toplantıların Suriye meselesinin çözümüne katkısının üst düzeyde olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Mehmet Görmez’in konuşmasının ardından gündem maddelerinin değerlendirilmesine geçildi.

  İlk gündem maddesi olarak Koronavirüs salgınının Suriye içerisindeki ve Türkiye’de yaşayan Suriye vatandaşları üzerindeki etkisi ele alındı. Pandemi sebebiyle tüm dünyada görülen bir takım sosyal kısıtlamaların sebep olduğu problemlerin sığınmacılar üzerindeki etkisine dikkat çekilerek, özellikle alt hizmet sektöründe çalışanların bu süreçte işlerini kaybettikleri ifade edildi. Ayrıca Suriyeli sığınmacıların birçoğunun ekonomik birikime sahip olmaması nedeniyle evde geçirdikleri süre zarfında yeterli temel gıda maddelerine ulaşamadıklarına, ev kirası, elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi aylık giderlerini karşılayamadıklarına ve yeterli temizlik ve hijyen malzemesi tedarik edemediklerine vurgu yapıldı. Bununla birlikte savaşa ait geçmiş acıların yeniden hatırlandığı ve psikolojik sorunların katlanarak ortaya çıktığına değinilerek, sürecin uzaması durumunda bireysel, sosyal ve ailevi birtakım vakaların ortaya çıkabilme ihtimalinin olduğu ifade edildi. Bu çerçevede ortaya konan öneriler şu şekildedir:

  -           Belirlenecek kurul veya vefa sosyal destek grupları vasıtası ile daha fazla Suriyeli aileye yardım ulaştırılmalıdır.

  -           Sosyal medya başta olmak üzere çeşitli basın yayın kuruluşlarında Suriyelilere yönelik yürütülen karalama kampanyalarına karşı bilgilendirici ve açıklayıcı içerikler oluşturulmalıdır.

  -           Türkiye’ye desteklerini ve ‘’Biz bize yeteriz Türkiye’m’’ kampanyasına bağış yaptığını bildiğimiz Suriyelilerin görünürlüğü arttırılmalıdır.

  -           İlgili bakanlıklar ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından pandemi ile mücadelede alınan ve alınacak tedbirler ile ilgili ülkemizdeki tüm yabancıları hedef kitlesi görerek Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 3 dilde içeriklerin hazırlanması ve sosyal platformlarda ve medyada yayınlanması elzemdir.

  -           Şehirlerde valiliklerin ve yerel yöneticilerin aldığı karar ve tedbirlerin de aynı şekilde Arapça ve İngilizce dillerine çevrilmesi ve yayınlanması sosyal uyum açısından gereklidir.

  Alınan bu kararların yanı sıra Türkiye tarafından yapılan operasyonlarla oluşturulan güvenli bölgelerde şu ana kadar herhangi bir Covid-19 tanısına rastlanmadığı bilgisi verilmiş, ancak bundan sonra rastlanmayacağı anlamına gelmediği ifade edilerek özellikle bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının inisiyatif almasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.

  Toplantıda gündem edilen diğer konular ve alınan kararlar şu şekildedir:

  -           Kızılay’ın kan stoklarında azalma yaşandığı bilinmektedir. Suriyeli sığınmacılar tarafından sürece katkı sağlamaları ve gerekli resmi izinlerin alınması noktasında ilgili kurumlarla irtibata geçilme kararı alınmıştır.

  -           Hür Akademisyenler Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği olarak yürütülen Koca Çınarlar Projesi Suriyelileri de kapsayacak şekilde genişletilecektir.

  -           Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından düzenlenen “Hikâyeye Ses Ver” yarışmasına Suriyeli ilkokul çocuklarının katılımı sağlanacaktır.

  -           Güvenli bölgelerde faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları, yardım çalışmalarının yanı sıra eğitim faaliyetlerine de ağırlık vermelidir.

  Gündemlerin değerlendirilmesinin ardından kapanış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir sürece dair önerilerin ortak bir rapor haline getirilmesinin daha anlamlı olduğunu dile getirdi. “Ortaya koymuş olduğumuz önerileri ortak bir proje etrafında seslendirirsek, çözüm önerilerinin bir an önce hayata geçirilmesinde daha başarılı oluruz.” ifadelerini kullanarak, bu tür toplantıların periyodik olarak gerçekleştirileceğini ve sonraki toplantıların planlamalarının yapıldığını vurguladı.

  Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı, temennilerin ve bilgilendirmelerin ardından sona erdi. Bir sonraki toplantı geniş bir katılımla gerçekleştirilecektir.

 • Sivil İletişim ve Koordinasyon Toplantısının 3.sü Ankara’da Yapıldı

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından düzenlenen Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Toplantılarının üçüncüsü Anadolu Platformu Ankara Ofisinde yapıldı.

  İlki Gaziantep’te, ikincisi İstanbul’da yapılan toplantıya; Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Geçici Hükümetinden Amal Al Sheikho, Türkmen Meclisi Başkanı Vecih Cuma, Bağımsız Kürt Konseyi Başkanı Abdulaziz Temmo, siyasetçiler, STK temsilcileri, kanat önderleri, gazeteciler, yazarlar, basın mensupları, Kızılay, Gaziantep Üniversitesi,  Yunus Emre Enstitüsü ve Milli Eğitim Bakanlığından temsilciler katıldı.  

  Toplantının açılış konuşmasını Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu yaptı. Eminoğlu, toplantıyla ilgili bilgi verdiği konuşmasında şunları söyledi; “Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu; Türkiye’de bulunmuş, halen bulunmakta olan veya farklı nedenlerden dolayı Avrupa’nın farklı ülkelerine gitmiş Suriyelileri hedef alan ve hedefinde de iletişim ve koordinasyon olan bir çalışma. Bu toplantımızın birinci bölümünde Türkiye’de hâlihazırda yürütülen uyum sürecinin sağlıklı yürütülmesi, var olan çalışmaların ne tür sonuçlar oluşturduğu, verimliliğinin ne olduğuyla ilgili çalışmalar yapılacak. İkinci bölümde ise; yapılanların üzerine ne tür katkılar sağlanabilir, eleştiriler, konu daha farklı bir şekilde nasıl gündeme alınabilir gibi konuları konuşacağız.

  Özelde konunun ilgilisi akademisyen, sanatçı, araştırmacı, sivil toplum temsilcisi, siyasetçi insanları bu masanın etrafında toparlamaya çalıştık. Türkiye’den ve Suriye’den katılımcılar var. Suriye’den Kürt halkını, Türkmenleri, Arapları temsil eden her kesim var masanın etrafında. Türkiye’den de farklı görüşleri olan kişileri bu masanın etrafında toplamaya çalıştık. Bu toplantı serimizin üçüncüsünü yapıyoruz. Toplantılarımız bundan sonra da gerek Türkiye’de gerek Avrupa’nın farklı ülkelerinde devam edecek. Bu proje kapsamında bir web portalı oluşturacağız. Oluşturacağımız web portalında dünyanın neresinde olursa olsun Suriye konusunda çalışan veya Suriyeli olan kanaat önderleri, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının kayıt olmalarını sağlayacağız. Bu web portalı üzerinden bir iletişim kanalı oluşturmayı planlıyoruz” dedi.

  Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise; “İnsanlığa bekçilik etmek, vicdanın sesi olmak, insanlığın nöbetini tutmak çok kolay bir iş değil, bedel istiyor. Tıpkı bugün burada olduğumuz gibi. Burada insanlık konuşuluyor; kadınlar, çocuklar, itilmişler, yok edilmişler konuşuluyor. Sıcak bir yuvası olmayan çok çocuk var. Binlerce çocuk Akdeniz’in sularında daha iyi bir yaşam için kayboluyor. Daha ne kadar Aylan bebek ölecek bunu bilmiyoruz. İnsanlar dilinden, dininden, renginden, görüşünden dolayı yerinden edilmesin, özgürce yaşasın. Bunları icra etsin istiyoruz. Biz vicdana konuluyoruz, insana konuşuyoruz. Biz birbirimizi dinlemek için buraya geldik. Hakkı beraber bulabilmek ve beraber ayağa kalkabilmek, birbirimizi dengede tutabilmek, bunun için ortak bir geçmişimiz var. Ortak da bir geleceğimiz var. Bundan hiç şüphemiz yok. Bugün yaptıklarımız o günü belirleyecek” dedi.

  İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi” kapsamında yapılan üçüncü toplantıda konuşmaların ardından katılımcılar tek tek söz alarak gündem maddeleri olarak belirlenen konularda düşünce, fikir ve önerilerini paylaştı. Toplantıda gündeme getirilen konular bir rapor haline getirilerek dışişleri bakanlığı, içişleri bakanlığı ve cumhurbaşkanlığına rapor olarak sunulacak.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız