Pazartesi, 01 Haziran 2020
Ahmet Şerif İzgören Seminerine Yoğun İlgi

Ahmet Şerif İzgören Seminerine Yoğun İlgi Öne Çıkarılmış

 Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD) Gaziantep tarafından düzenlenen “Değerlerle Yönetmek” konulu seminer programı 01 Kasım Cuma günü Şehitkâmil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezin (ŞKM) ‘de yapıldı.

Ahmet Şerif İzgören’in konuk olduğu, ANESİAD Gaziantep Şubesi’nin organizasyonunda gerçekleşen programa, şehrimizden birçok firma destek verdi.

Programa ANESİAD Genel Başkanı Niyazi Dilek, ANESİAD Gaziantep Başkanı Yunus Atilla Hamallar, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Şehitkâmil Belediye Başkan Yardımcısı M. Hayri Özkeçeci, MHP Gaziantep İl Başkanı Muzaffer Çelik, STK Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

İzgören’in programına yoğun ilgi gösteren izleyiciler kongre salonunu hınca hınç doldurdu. Salonda yer bulamayan izleyicilerin bir kısmı sahneye oturmak zorunda kalırken, bir kısmı da ayakta kaldı. Ayrıca etkinliğe çocuğuyla katılan Aileler de İzgören tarafından ayrıca tebrik edildi.

Renkli kişiliği ve interaktif tarzıyla seyircilerden büyük bir ilgi toplayan İzgören, program boyunca katılımcılarla iletişimi maksimum seviyede tutarak, programın her saniyesinde seyircilere yeni bilgiler aktardı.

İzgören; Toplumsal değerlerimizin dayanağı olan tarihi olaylar, uluslararası ticarette çeşitli başarılara imza atan iş adamları, Türkiye’de kurulup bütün dünyaya yayılan çeşitli markalar, gündelik hayatta karşımıza çıkan yöneticiler, seyirciler arasında yapılan interaktif etkinlikler ve çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gibi örnekler, temel konunun anlaşılması açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Mütevazılığı, kolay iletişim kurabiliyor oluşu, güler yüzü ve pozitif enerjisiyle bütün salonu hem eğlendirip hem bilgilendiren İZGÖREN, programı organize eden ANESİAD Gaziantep ve destek veren sponsor firmalara teşekkür ederek sunumunu bitirdi.

Sunumun ardından program boyunca #izgörenanesiadda hashtag’iyle twit atan 5 kişiye program sonunda İzgören’in imzalı kitapları kendisi tarafından hediye edildi.

Gecenin anısına Ahmet Şerif İzgören ‘e  ANESİAD Genel Başkanı Niyazi Dilek ve ANESİAD Gaziantep Başkanı Yunus Atilla Hamallar tarafından hediye takdimi yapıldı.

Program toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş “Sordukça” Programına Konuk Oldu

  Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, 30 Mayıs Cumartesi Günü Anadolu Platformu tarafından Youtube kanalında Canlı olarak yayınlanan “Sordukça” programına konuk oldu.

  Anadolu Platformu tarafından hazırlanan “Sordukça” programının üçüncüsü “Değişime Hazır mıyız?” başlığı ile YouTube kanalında canlı olarak yayınlandı. Programın moderatörlüğünü Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Öğretmen Birimi Sorumlusu İbrahim Özmantar yaptı.

  Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

 • Süleyman Seyfi Öğün “Sordukça” Programına Konuk Oldu

  Anadolu Platformu tarafından organize edilen ve İbrahim Özmantar’ın moderatörlüğünde yapılan “Gelecek Dünya ve Ulus Devlet Modeli” söyleşi programı Süleyman Seyfi Öğün’ün katılımıyla yapıldı.

  26 Mayıs Salı günü Anadolu Platformu’nun Youtube Kanalı üzerinden canlı olarak yapılan programda; yaşadığımız korona virüs sürecinde sermaye, ulus devlet ve gelecek konularında dünyada neler olup bittiğinin analizi yapıldı.

  Programın açılışında konuşan İbrahim Özmantar; “bütün küreyi etkileyen bir pandemi yaşıyoruz. Hepimiz evlerimize sığındık. Dahası devletler politikalarını değiştirdiler, ticaret başka bir hal aldı, ülkeler güvenlik duvarlarını kalınlaştırdılar, daha korumacı söylemler, daha muhafazakâr tutumlar kendini gösteriyor. İlişkiler zorlanıyor bambaşka bir dünyaya uyanıyoruz. Neredeyse bütün dünyada koro halinde koronadan sonra dünya eskisi gibi olmayacak deniyor. Peki, ne olacak, geleceği nasıl görüyorsunuz?”

  Modern dünyanın tarihi krizler silsilesi olarak devam ediyor

  Süleyman Seyfi Öğün; “Bunun spekülasyonları çok yapılıyor. Bir tür fütürizm salgını halini aldı. Bir tıbbi salgın var ama bunun zihinsel yansımalarında da tuhaf salgınlar var. bu salgınlardan bir tanesi de fütürizm. Fütürizm önemli bir şeydir. Fütürologlara ihtiyacımız var insanlığın ufkunu açmak için. Bunu çok ucuz ve bence biraz da çığırından çıkartılmış örnekleriyle fazlaca karşılaşır olduk. Bunun sebebi birazda nasıl bir dünyadan böyle bir dünyaya geçiş olacak bunun muhasebesini yapabileceğimiz bir birikim, bir donanım maalesef yok. İnsanların tarih bilinçleri önemli ölçüde sakatlanmış vaziyette. Gelecekte bizi nasıl bir dünya bekliyor üzerine spekülasyon yapanlara sormak lazım? Peki, bugünkü dünya nasıl bir dünyadır veya dünkü dünya nasıl bir dünya idi? Bu soruların cevapları verilmeden kendimizi fütürologların spekülasyonların kaptırırsak bundan çok fazla bir şey çıkmayacaktır kanaatindeyim. Bir kere salgınlar yeni bir olgu değil. Bu insanlık tarihinde her yüz yılda bir görülüyor. Bunun bir döngüsü var. Kriziler de öyle. Krizler bugün yaşadığımız bir şey değil. Modern dünyanın tarihi bir krizler silsilesi olarak devam ediyor.” dedi.

  Söyleşinin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

 • "Sivil Muhasebe" Semineri Turgay Aldemir’in Katılımıyla Yapıldı

  Şehir ve Medeniyet Akademisi Seminerinin bu haftaki konuğu "Sivil Muhasebe" konulu sunumu ile Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’di.

  Hür Akademisyenler Derneği (HAKAD) ve Şehir ve Medeniyet Derneği’nin birlikte yürüttüğü Şehir ve Medeniyet Akademisi Seminerinin bu haftaki konuğu "Sivil Muhasebe" konulu sunumu ile Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’di. Geniş bir katılım ve yoğun bir ilgi ile gerçekleşen programda Aldemir şunları söyledi:

  “Güncel konular bağlamında STK ve gönüllülük kavramı üzerine durulmuş, sivil toplum akıl ve hikmete dayalı bir muhasebe ile değerlendirilmiştir.

  -İçinde bulunduğumuz dünyaya karşı sorumluluklarımızı nasıl şekillendireceğiz?

  -Din bu süreçte teselli eden mi onaran bir fonksiyon mu üstlenecek?

  -Modern dünyada her şeyin nesne kılındığı, aklın araçtan amaca dönüştürüldüğü bu süreçte yeni krizler yaşanıyor. İnsanın doğa ile kurduğu ilişkiden dolayı mı bu krizler yaşanıyor yoksa Allah’ın bir imtihanı mıdır?

  -Müslümanlar olarak biz ne yapabiliriz? Sorularının muhasebesini yapmalıyız.

  STK’larda bulunan kişilerde tatminsizlik bulunmaktadır. Bu durum her gün bir şeye saldırarak süreci daha da sıkıntıya sokmaktadır. Kalben mutmain olan sivil toplumların bulunması toplumu değiştirerek iyi yönde dönüştürebilir. İnsan bedensel isteklerini terbiye ettiği zaman özgürleşir, kalben mutmain olur ve toparlanır. Vicdanın işlemesi vicdanın imanın zeminini hazırlanması gerekmektedir ve vicdan imandan önce gelir. Diri gönüllü insanların gönül merkezli dünyayı oluşturması en önemli sorumluluklarıdır. Kur’an’daki gerçeklerle birlikte düşünerek gönlümüzde bu çalışmaları sağlam merkeze oturtmalıyız.

  Gönüllülük gönülden iş yaparak samimi olmayı gerektirir ve etrafı şekillendirir. Adanmanın insanlara yeni bit ruh verip gönlünü dirilttiği bir gerçektir. O diri gönüllerin yaptıkları ile biz şu an dirilmeye devam ediyoruz. Her insanın dalgası frekansı farklıdır. Gönül diriliğinin şekli farklıdır. Bu sebeple gönüllerde kimi keşfedip kalplere dokunmalıyız. Sözün pratiğini hayatımızda yaşamadığımızda söz karşı tarafa ulaşmaz. Yarım ağız söylenen sözler kalbe inmez. Sivil toplumda sorumluluk almak demek eli açık, gönlü açık olmak, hep birlikte bir amaç için işe koyulmak, kararları disiplinle yapmak demektir.

  Aristo sivil toplumu bireysel çıkarlardan uzak bir topluluk olarak tanımlamıştır. Hegel ise siyaset ve oligarşi den uzak daha üst bir formu, erdemi göz önüne koyan bir tanım yapmaktadır.

  Sivil toplum arınma paylaşma ve hizmet kapısıdır. Almak değil vermektir. Kendi hukukumuzu değil zayıfın hukukunu gözetmektir. Sivil toplumlar toplumun değerleri için mücadele ederler. Toplumun inanç değerlerine karşı sorumluluk hissederler. Kötülüğe karşı tavır ortaya koyarlar. Fakat aynı zamanda bu tavrın sivil toplum da bulunan kişiler tarafından içselleştirilmesi de çok önemlidir. Aksi takdirde yerine ulaşmaz.

  Vakıf ve sivil toplum anlayışı kültürümüzde geçmişten bu yana bulunmaktadır. Bizim kültürümüz ile Batı kültürü arasında farklılık vardır. Günümüzdeki sivil toplum batıdaki kültürü revize ederek yeniden oluşmaktadır. Bizim Vakıf kültürümüzde ise STK tüm zayıflar için imkân oluşturmayı zül kabul etmiştir. İnsanlar öldüklerinde mal varlıklarını buralara bağışlamışlardır. Etnisite sınıf gözetmeden herkesi kucaklayan insanların yarasını saran bunun için bir araya gelen yerler olmuşlardır. Ancak günümüzde maalesef acıları daha da tazelemek söz konusudur. Fakat bize gelenlerin bizde dirilmesi kalbimizin yeniden imar edilmesi gerekir. İslam toplumunda Vakıf sayısı çok fazladır günümüzde ise her kişiye bir STK düşecek hale gelmiştir ama işlevselliği kalmamıştır. STK’lar yalnızca yardım kuruluşları haline gelmiştir. Ancak STK’lar insanları içinde bulundukları sıkıntıdan kurtarıp özgürleştirme amacı gütmelidir. Paylaşılacak tek şey para değildir. Birbirimizle paylaşılacak o kadar çok değerimiz var ki. Geçmişimizde fethedilen yerlerde yapılan ilk iş Vakıf kurmaktır. Vakıflarla bu yerler ihya edilmiştir. Biz STK’lara kendi açlığımızı gidermek için geliyoruz. Ancak artık doymuş, olmuş kişilerden bunu oluşturmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra sivil toplumlarda şeffaflık ve hesap verebilirlik gerekmektedir. Allah karşısında gri alana düşürecek şeylerden uzak durmalıyız. Açık ve şeffaf olursak insanlar hayrını verdiği gibi gönlünü de verir. Faaliyetlerde şeffaflık oldukça önemlidir. Sorumlu kişilerin yetkinliği ve şeffaflık ile sivil toplumlar daha da güçlenir.

  STK’larda insan çeşitliliğine, farklı ses ve akıllara ihtiyaç vardır. İstişare ve ehil kişiler önemlidir ve alınan kararın sorumluluğu üstlenilmelidir. Ehline başvurulmaz ve sorumluluk gerektiği gibi üstlenilmezse sürekli değişen işler buraları terk edilen yerlere dönüştürür.

  Bir kuruluşun adının STK olması bu yeri gerçekten STK yapmaz ancak kuruluş felsefesinde ki toplumsal değerler o yeri Sivil toplum yapar. Bugün Suriye’ye biz yardım götürürken orada bulunan yabancı güçler şehitlerin çocuklarını yetiştirerek yeni Suriye kurmaktalar. Bizler de, bizden sonrakilere miras bırakacak işler yapmalıyız. Yapmamız gereken al ver işinden ötesi olmalıdır. İş bölümü yapılarak işi ehline vermek önemlidir. Ancak bugün sivil toplumlar da insan sayısı çok olmasına rağmen var olanlar sadece birbiri ile uğraşmaktadır. Müslümanlar ne kadar çok bu işi üstlenirlerse Allah da o derece mustazafları yeryüzünde üstün konuma getireceğini vaat etmektedir.

  Mücadele tutkusundan yoksun bir hayat ölümden farksızdır. Bizde mücadele potansiyelimizi güncelleyip doğru hedeflere yol almalıyız.

  Ruhlarımızı şehirleştirmeliyiz.  Peygamberler farklı insanların bir arada yaşamak zorunda olduğu insan çeşitliliğinin çok olduğu yerlerde bulunmuşlardır. Ancak kimseye ayrımcılık yapmamışlardır. Bizler de kimseyi ötekileştirmeden farklılıkları fırsat bilerek harekete geçmeliyiz. Yoksa nasıl insanlarla gönül bağı kuracağız. İnsanlara güven evi sunmak şehri münevver hale getirmek... İşte İslam budur. Yaptığımız işlere ha var ha yok gözüyle bakıyorsak yaptığımız işler bizi tatmin etmiyorsa nasıl topluma rehberlik edeceğiz. Bu yüzden dini kaynaklara bağlı kalarak kendimizle yüzleşip kendimizi güncelleyip tutuculuktan kurtulmaya hakkaniyetli bir temsile ihtiyacımız bulunmaktadır. Din hayatın içinde yaşanırsa anlamı vardır. Bizler toplumun çeperinde durarak o topluma söz söyleyemeyiz. İçinde bulunarak içinde aktif olarak rol model olarak ancak bir şeyler söyleyebiliriz.

  Bizler insanların yürekleriyle Rabblerini buluşturup özgürleşmelerini amaçlamalıyız.  Müslümanların temel ilkelerine bağlı kalarak bugünün sorunları ile yüzleşmesi gerekmektedir. Müslümanlar tepki vermekten çıkıp pozitif düşünmeye geçmelidir. Yalnızca karşı durarak bu hayatı yaşayamayız. Bunun dışında da bir şeyler yapmalıyız. Toplumda diğer gamlığa, paylaşamaya ihtiyaç var, bunu sağlamazsak bizler de insanlık da huzur bulamaz. Bizler aktif özne olarak varlığına şahit olunan Müslümanlardan olmalıyız. Burada önemli olan şey insanın gönlüdür, kalbidir.  Gönlü mutmain olmuş kişiler toplumun yüz akı ve gönül aydınlığı olur. Toplumun aktif öznesi olmalıyız. 

  STK’lar insan yetiştiren bir ocak olmalıdır. Yapılan işlerin amacı ikinci plana atılmamalı, nasıl yapıldığından öte niçin sorusu da sorulmalıdır. Tercihlerimiz ile istikamet üzere yaşamak için birbirimize ihtiyacımız var. Böylece birbirimizi istikamette tutarak yanlıştan çekip alabiliriz." dedi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız