Cumartesi, 08 Ağustos 2020
Gönüllü Kuruluşlar Toplantısı Vakfımızda Yapıldı

Gönüllü Kuruluşlar Toplantısı Vakfımızda Yapıldı Öne Çıkarılmış

Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu (GÖNÜLKUR)’un aylık yapılan mutat toplantılarının bu ayki oturumu Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Gaziantep’deki sivil toplum kuruluşları her ay düzenli olarak bir araya gelip şehrin çeşitli sorunlarını ele alarak çözüm aramakta ve belirlenen konuları istişare ederek paylaşmaktadır. Bu bilgilendirme ve görev paylaşımı toplantıları her ay bir kurumun ev sahipliğinde gerçekleşmektedir. 2019 yılının son ayında yapılan Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar toplantılarında Bülbülzade Vakfı ev sahipliği yaparak 30 sivil toplum kuruluş temsilcisini bünyesinde topladı.

60 davetlinin katıldığı toplantı ev sahibi Bülbülzade Vakfı'nın kedi kurumu tanıtması ile başladı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü ve karşılıklı istişarelerin yapıldığı toplantı çok verimli geçti. Toplantıda şehrimizin çeşitli konuları istişare edildi. 2020 yılının dönem sekretaryasını da belirlendiği toplantı 3 Aralık Salı günü akşamın geç saatlerine kadar devam etti. Katılımcıların tamamının memnun olarak ayrıldığı toplantıda ev sahipliği yaptığımız için Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar teşekkürlerini ilettiler.

Bülbülzade Vakfı olarak katılan bütün Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine teşriflerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • 14. Anadolu Buluşması "İnsanı Yeniden Düşünmek"

 • İlimizdeki ve Kuzey Suriye’deki Sorunlar Görüşüldü

  Gaziantep Valisi Davut Gül’ün himayelerinde, Suriye ve Türkiye’den Kanaat Önderleri, Siyasetçiler, Akademisyenler, İşadamları, STK Temsilcileri, Meslek Grubu Temsilcileri ve Gazetecilerin katılımıyla ilimizde ve Kuzey Suriye’de yaşayan Suriyelilerin sorunlarını görüşmek ve fikir teatisinde bulunmak üzere bir toplantı düzenlendi.

  Video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya; Gaziantep Valisi Davut Gül, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Türkmenler Meclisi Başkanı Mohamed Vajih Joumah, Afrin Meclis Başkanı Muhammed Said Süleyman, Suriye Geçici Hükümet Temsilcisi Muhammed Elşimali, Minberşam Derneği Başkanı Ali Bekir, ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar, MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk ve çok sayıda davetli katıldı.

  Toplantıda Suriye’nin Kuzeyindeki Fırat kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde yaşayan halk ile Gaziantep’te yaşayan Suriyeli misafirlerin sorunları ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

  Bu kapsamda; Kuzey Suriye’deki halkın ekonomik durumu, bölge halkına günlük yaşam desteği verilmesi; ekmek, tarım, yerel yönetimler, ihracat, sivil toplum kuruluşları, Covit19 ve normalleşme faaliyetleri gibi konular müzakere edildi.

  Gaziantep’te yaşayan Suriyeli misafirlerle ilgili olarak da; Covit19’un etkilerini azaltmak için destek çalışmaları, resmi dairelerdeki işlemler, pasaprot işlemleri, konsolosluk çalışmaları, Suriye’ye geçişler, geçici koruma kimlikleri, çalışma izinleri, ehliyet ve diploma denklik sorunları, asayiş konuları, kanaat önderlerinin Suriye’ye geçişlerine kolaylık sağlanması gibi konular görüşülerek çözüm yolları ele alındı.

 • Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu “Sordukça” Programına Konuk Oldu

  Sordukça Programının Dördüncüsüne Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu Konuk Oldu.

  Sordukça Programının Dördüncüsü 5 Haziran Cuma günü yapıldı. Program Moderatör Doç. Dr. Mahsum Aytepe’nin, Hadis başta olmak üzere farklı disiplinlerde çalışmaları olan Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu’nu tanıtmasıyla başladı.  Yazılarında Müslümanların yaşadığı fikri ve ameli problemlere dikkat çeken Prof. Dr. Kırbaşoğlu, Sordukça programının dördüncüsünde İslam dünyasına dair tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

  İslami hareketin kavramsal çerçevesi tanımlanarak “Türkiye’de İslami Hareketlerde Entelektüel Derinlik ve Özgünlük” konusuna giriş yapıldı. Türkiye’de İslami hareketlerin başlamasında “Yeşil Kuşak”  projesinin etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Kırbaşoğlu, “Büyük ölçüde küresel gelişmelerle bağlantısı olan bir hareket olarak ortaya çıktı” dedi.

  Türkiye’deki son 50 yılda ortaya çıkan İslami Hareket ile Osmanlı’nın geç dönemlerinde ortaya çıkan İslamcılık arasındaki ilişkinin belirtildiği programda; Türkiye’deki İslami camiaların ne kadar yerli olduğu ve özgün fikri yapılarını oluşturup oluşturamadığı konuşuldu.


Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız