Pazar, 19 Ocak 2020
Vakfımızdan Savaş Göç Kadın Sempozyumuna Katkı

Vakfımızdan Savaş Göç Kadın Sempozyumuna Katkı Öne Çıkarılmış

Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından 9-10 Aralık tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Savaş Göç Kadın Sempozyumuna Anadolu Öğrenci Birliği, Belkıs Kadın Derneği ve Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu üyeleri de katılarak çeşitli katkılarda bulundu.

"Mezopotamya’da Kadın Olmak" projesi kapsamında gerçekleştirilen projenin bitirme programı olarak düzenlenen sempozyumda Yetim Komisyonu ve Belkıs Derneği yönetiminden Perihan Kaya'nın ve Anadolu Öğrenci Birliği Kız öğrenciler sorumlusu Şehadet Gerçek'in de sunumları da yer aldı.

"Göçten Sonra STK'larda Kadınların İnşa Edici Rolü”nü anlatan Şehadet Gerçek, şu hususlara değindi; “Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar diyor Tolstoy; ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir.” Burada hikâyeler yüzyıl önce başladı. Anadolu toprakları işgal edildiğinde ecdadımız eşleri ve çocuklarını İdlib’e, Halep’e bırakıp savaşa dönmüşler. Bugün de aynı hikâye tersine yaşanıyor.

Bu toprakların geçmişten günümüze hikâyesine, kadim kültürüne yenileri ekleniyor. İnsanlar yola çıktı, sınırları aştı, şehre yabancılar geldi, kadınlar, adamlar koşarak şehre girdiler; acısını, kültürünü, zevklerini, umutlarını getirdiler. Biz Bülbülzade Vakfı’nın kadınları olarak, Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) adıyla tüm Türkiye’de, Mozaik Kadın ve Aile Dermeği adıyla Gaziantep’te çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmalarımız neslin ıslahı arzın imarı düsturuyla gerçekleşiyor. Arzın imarı, neslin ıslahı için “merhamet bizi başkalarının hikâyesine değer vermeye davet ediyor.”

Değer vermemiz gerekiyordu, çünkü mücadele çok büyüktü gözümüzün önündeydi. Şahit olduğumuzdan sorumluyduk ve sanki bazı çiçekler, bazı ağaçlar, küçük fidanlar yerinden edilmiş gelmiş toprağa suya havaya uyum sağlamak ister gibiydi. Yaşamaya çalışıyordu. Sayılar veriler istatistikler yeni dünya düzeninin karmaşası; insanın hikâyesini yok sayışı hepimizin başına geleceği ihtimaliyle canımızı acıtıyordu" dedi.

Göçten sonra yapılan yetim çalışmaları ve yetim anneler üzerine yapılan projelerden bahseden Yetim Komisyonu üyesi Perihan Kaya da şu noktalara değindi; “Savaşlar görünür görünmez birçok yaralar açar. Açık yaralar belki bir ilk yardım müdahalesi ya da ilaçla tedavi edilebilir. Açlık belki gönderilen bir gıda kolisiyle giderilebilir. Soğuk belki bir battaniye veya sobayla halledilebilir. Ama görünmeyen yaralar vardır ki ilk göze çarpan olmadığı için derinleştikçe derinleşir ve sonunda kangrene dönüşebilir. Suriyeli kardeşlerimiz ülkemize geldiklerinden sonra insanlık adına, iyilik adına yasadığımız topluma değer katmak adına yardım çalışmalarına başladık. Ama sadece veren el - alan el olarak konumlanmak bizi rahatsız etti. Kendi dillerini kendi kültürlerini iyi bilen kişiler olarak Suriyeli kardeşlerimizle eğitim faaliyetlerimizi birlikte planladık. Onları da sürece katarak sorumluluklarımızı da paylaşarak çalışmalarımızı birlikte yürütmeye başladık." dedi.

Programın medya organizasyonunda Anadolu Öğrenci Birliği istişaresinden Zeynep Aksu, Betül Yiğit, Sena Kavuncu ve Hazal Çakır da yer aldı.

Program toplu fotoğraf çekimi ve organizasyon gönüllülerine verilen teşekkür belgesi ve yemekle sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Gönüllü Kuruluşlar Toplantısı Vakfımızda Yapıldı

  Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu (GÖNÜLKUR)’un aylık yapılan mutat toplantılarının bu ayki oturumu Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Gaziantep’deki sivil toplum kuruluşları her ay düzenli olarak bir araya gelip şehrin çeşitli sorunlarını ele alarak çözüm aramakta ve belirlenen konuları istişare ederek paylaşmaktadır. Bu bilgilendirme ve görev paylaşımı toplantıları her ay bir kurumun ev sahipliğinde gerçekleşmektedir. 2019 yılının son ayında yapılan Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar toplantılarında Bülbülzade Vakfı ev sahipliği yaparak 30 sivil toplum kuruluş temsilcisini bünyesinde topladı.

  60 davetlinin katıldığı toplantı ev sahibi Bülbülzade Vakfı'nın kedi kurumu tanıtması ile başladı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü ve karşılıklı istişarelerin yapıldığı toplantı çok verimli geçti. Toplantıda şehrimizin çeşitli konuları istişare edildi. 2020 yılının dönem sekretaryasını da belirlendiği toplantı 3 Aralık Salı günü akşamın geç saatlerine kadar devam etti. Katılımcıların tamamının memnun olarak ayrıldığı toplantıda ev sahipliği yaptığımız için Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar teşekkürlerini ilettiler.

  Bülbülzade Vakfı olarak katılan bütün Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine teşriflerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 • Ramazan Kayan Semt Derneklerimizi Ziyaret Etti

  Bülbülzade Vakfı ve semt dernekleri tarafından düzenlenen “Aile Olmak” isimli konferansa konuşmacı olarak Gaziantep’e gelen Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan 9 Kasım Cumartesi günü semt derneklerimizi ziyaret etti.

  Ramazan Kayan ve beraberindeki heyet sırayla Merveşehir Derneği, Semt-i İbrahimli Derneği ve Fidander’i ziyarette bulundu.  Kayan, burada derneklerin çalışmaları ile ilgili bilgi aldı, dernek yönetimi ve gönüllüleri ile hasbihal etti, tavsiyelerde bulundu.

  Ramazan Kayan hasbihallerin ardından kitaplarını da imzaladı.

 • Semt Derneklerimizden Aile Olmak Konferansı

  Bülbülzade Vakfı ve semt dernekleri tarafından düzenlenen ve Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Aile Olmak” isimli konferans 9 Kasım Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

  Bülbülzade Vakfı’na bağlı olarak Gaziantep’in çeşitli semtlerinde faaliyetlerde bulunan Merveşehir Derneği, Semt-i İbrahimli Derneği, Bilimder, Fidander, Şehreküstü Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen programa vakıf ve dernek temsilcileri ile çok sayıda gönüllü katıldı.

  Anadolu Platformu’nun tanıtım filmi ile başlayan programda daha sonra dernek başkanlarının selamlama konuşmaları ile devam edildi. İlk konuşmayı Merveşehir Derneği Başkanı Mustafa Şakı yaptı. Şakı konuşmasında; “Aile Rabbimizin bize en büyük lütuflarından birisidir. Aile içerisinde mutluluğu, huzuru ve geleceğimizi kurgularız. Aile bizim için çok önemlidir ve bunun kıymetini bilmemiz lazım” dedi.

  Semt-i İbrahimli Derneği Başkanı Mahmut Kaçmazer de; “Azgın fırtınalara kapılmış bir gemi nasıl sükûnet bulacağı bir yer ararsa bizler için de aile odur. Aile olmak İbrahim olmaktır, İsmail olmaktır, Hacer olmaktır. Aile olmak Allah’a kul olmaktır. Allah bizleri nesillere örnek olmayı nasip etsin” dedi.

  Fidander Başkanı Mustafa Minüsker ise; “Dernek olarak şehrimizin Düztepe/Cengiz Topel semtinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kendi iç dünyamızda, ailemizde, mahallemizde, derneğimizde, vakfımızda aile olabilmeliyiz” dedi.

  Şehreküstü Derneği Başkanı Mehmet Özkan da; “Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir. Bugün hayır için buradayız. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi daim etsin” dedi.

  Bilimder Başkanı Hamdi Keleş ise; “Bizler yerelde Bülbülzade Vakfı’na bağlı genelde ise Anadolu Platformuna bağlı kuruluşlarız. Bir mahalle, bir semt içerisinde tüm bireylerin uğrayabileceği ortamlar sağlıyoruz. Gençlerin frekansını yakalamamız lazım.   Gençlerimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Onları iyi yetiştirebilirsek gelecekte bayrağı gönül rahatlığı ile onlara devredebileceğiz” dedi.

  Selamlama konuşmalarının ardından “Aile Olmak” isimli konferansını sunmak üzere Ramazan Kayan sahneye geldi. Kayan sözlerini şöyle sürdürdü; “Aile Allah’ın ayetlerinden bir ayettir. Bu ayeti doğru okumak lazım, bu ayeti güzel tefsir etmek lazım. Böylesine önemli bir sınavı nasıl vereceğiz? Aile imtihanımızı nasıl gerçekleştireceğiz? Bu konuda hem çocuklarımıza karşı, topluma karşı, ümmete karşı ve en önemlisi mahşerde Allah’a karşı mahcup olmamak için nasıl bir aile örnekliği ortaya koymamız gerekiyor? Bunu üç S formülü ile inşallah anlatacağım.

  Birincisi Sonsuzluk. Aile sıkıntılarımızı, sorunlarımızı aşabilmenin ilk ilacı sonsuzluktur. Şöyle bir düşünelim, yeryüzünde ilk aile nerede ne zaman kuruldu? Allah Hz. Âdem’i yarattı, beraberinde Hz. Havva’yı yarattı ve ilk ailenin yeri neresidir cennettir. Aile sınavı cennette başladı. Cennette her şeyi elde edebilirsiniz yalnız şu yasak ağaca dokunmayacaksınız. Sonsuza kadar cennette mutlu olarak yaşayabilirsiniz. Tek şartım yasak ağacın meyvesine dokunmayacaksınız. Şeytan boş durmadı. Devreye girdi ilk aileyi bozmak için iblis devreye girdi. Âdem ile Havva’nın kulağına fısıldadı, eğer bu ağacın meyvesinden yerseniz melekleşeceksiniz. Eğer bu ağacın meyvesinden yerseniz ebedi olarak cennette kalacaksınız. İlk aile sınavı cennette başladı. İlk aile sürgünü de cennetten yeryüzüne oldu. Peki, yeryüzüne gelip ne yaptılar? Allah bunları uzunca bir süre birbirinden ayırdı ki ailenin kıymetini anlasınlar diye. Tekrar Mekke’de Arafat meydanında buluştular birlikte tövbe ettiler, rablerine dua ettiler. Allah ikisinin de duasını kabul etti, tekrar cennetin yolunu açtı. Birbirini suçlamadılar, birlikte Allah’a dua ettiler ve yeniden o aileyi, o birlikteliği cennete taşımak nasip oldu.

  Dünyadaki tüm evliliklerimizin hedefini belirleyeceğiz. Biz niçin aile oluyoruz? Niçin evlat sahibi oluyoruz? Hedefimiz ne olacak? Sadece üç günlük dünyada mutlu olmak için değil bu evliliği sonsuzluğa nasıl taşıyacağız, cennette nasıl sürdüreceğiz? En güzel evlilik cennete taşınabilen evliliktir. Gerçek dost kimdir biliyor musunuz? Birbirlerini cennete hazırlayan insanlardır. Gerçek eş kimdir biliyor musunuz? Birbirlerinin cennetine destek veren insanlardır. Dünyadaki evliliklerimiz evliliğin provasıdır. Gerçek evlilik inşallah cennette gerçekleşecek. Dünyadaki evlerimiz maket evlerdir. Kalcı konutları Allah cennette hazırlamış bizi bekliyor. Maket evlerde, prefabrik evlerde teselli bulmayın çıtayı yükseltin. Allah sizi Daru’s Selam’a davet ediyor. O zaman dünya sınavımız kolaylaşacaktır. Aile ilişkilerimiz ahretimizi riske atmasın gerisi önemli değil.

  İkincisi sorumluluk bilinci. Evlilik demek sorumluluk demektir, sabır demektir, Allah’ın sınırlarını muhafaza etmek demektir. Sorumluluk sadakat demektir, ciddiyet demektir. Hac’da Safa ile Merve arasında yürüyorum. Acaba bu iki tepe arasında neden yürüyoruz? Say’ın manasını, sırrını çözebildim. Şimdi sizinle paylaşayım. Kur’an-ı Kerim üç aileyi öne çıkarır. Bir İbrahim’in ailesi, İmran ailesi, Muhammed ailesi. Mekke’ye gittiğinizde İbrahim Ailesine misafir olursunuz. Medine’ye gittiğinizde Muhammed Ailesi sizi misafir edecektir. Kudüs’e gidince de İmran Ailesi sizi misafir edecektir. Safa ile Merve arasında yürüyorum. 4 bin yıldır bu devam ediyor. Büyük insanların, büyük ailelerin imtihanları büyük olur. Eğer siz büyük bir aile olmak istiyorsanız büyük imtihanlara hazır olacaksınız. Allah sevdiklerini büyük imtihanlarla derecelerini yükseltiyor. Allah Hacer annemizin yürüyüşünü öyle önemsedi ki çölde zemzem fışkırttı. Kıyamete kadar hacı olmak isteyen kişiler Hacer’in yaptığını yapmadan hacı olamıyor. İnsanlık için çıkarılmış hayırlı bir ümmetiz biz. Yeryüzündeki tüm acıları paylaşacağız. Allah da bizim acılarımızı azaltacak. Mutlaka beş vakitten bir vakit namazı ailemizle birlikte kılalım. Mutlaka bir yemeği birlikte yiyelim. Ve en az günde 10 dakika ailemizle sohbet edelim. Hatta mümkünse birlikte seyahat edelim.

  Aile sınavımızı vermenin üçüncüsü de sadelik. İslam bizden sade yaşamamızı istiyor. Sünneti seniye bize bunu öğretiyor. Müslüman sade olacak, doğal olacak dürüst olacak. Sadeliği İslam çok önemsiyor. Bana sorsalar dünyanın en sade yapısı neresidir deseler Kâbe’dir derim. Allah kendi evinin neden bu kadar sade olmasını istemiş? Niçin? Yerlerin göklerin hâkimi olan Allah’ın evine bakıyorsun dört duvar. Allah’ın evinin sadeliği hiç mi bize yansımayacak. Bu kadar şatafat nereye kadar? Zerreyi miskal şerrin de hayrın da ortaya çıkacağı bir gün bizi bekliyor” dedi.

  Ramazan Kayan sunumun ardından kitaplarını imzaladı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız