Çarşamba, 20 Ocak 2021
Vakfımızdan Savaş Göç Kadın Sempozyumuna Katkı

Vakfımızdan Savaş Göç Kadın Sempozyumuna Katkı Öne Çıkarılmış

Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından 9-10 Aralık tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Savaş Göç Kadın Sempozyumuna Anadolu Öğrenci Birliği, Belkıs Kadın Derneği ve Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu üyeleri de katılarak çeşitli katkılarda bulundu.

"Mezopotamya’da Kadın Olmak" projesi kapsamında gerçekleştirilen projenin bitirme programı olarak düzenlenen sempozyumda Yetim Komisyonu ve Belkıs Derneği yönetiminden Perihan Kaya'nın ve Anadolu Öğrenci Birliği Kız öğrenciler sorumlusu Şehadet Gerçek'in de sunumları da yer aldı.

"Göçten Sonra STK'larda Kadınların İnşa Edici Rolü”nü anlatan Şehadet Gerçek, şu hususlara değindi; “Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar diyor Tolstoy; ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir.” Burada hikâyeler yüzyıl önce başladı. Anadolu toprakları işgal edildiğinde ecdadımız eşleri ve çocuklarını İdlib’e, Halep’e bırakıp savaşa dönmüşler. Bugün de aynı hikâye tersine yaşanıyor.

Bu toprakların geçmişten günümüze hikâyesine, kadim kültürüne yenileri ekleniyor. İnsanlar yola çıktı, sınırları aştı, şehre yabancılar geldi, kadınlar, adamlar koşarak şehre girdiler; acısını, kültürünü, zevklerini, umutlarını getirdiler. Biz Bülbülzade Vakfı’nın kadınları olarak, Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) adıyla tüm Türkiye’de, Mozaik Kadın ve Aile Dermeği adıyla Gaziantep’te çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmalarımız neslin ıslahı arzın imarı düsturuyla gerçekleşiyor. Arzın imarı, neslin ıslahı için “merhamet bizi başkalarının hikâyesine değer vermeye davet ediyor.”

Değer vermemiz gerekiyordu, çünkü mücadele çok büyüktü gözümüzün önündeydi. Şahit olduğumuzdan sorumluyduk ve sanki bazı çiçekler, bazı ağaçlar, küçük fidanlar yerinden edilmiş gelmiş toprağa suya havaya uyum sağlamak ister gibiydi. Yaşamaya çalışıyordu. Sayılar veriler istatistikler yeni dünya düzeninin karmaşası; insanın hikâyesini yok sayışı hepimizin başına geleceği ihtimaliyle canımızı acıtıyordu" dedi.

Göçten sonra yapılan yetim çalışmaları ve yetim anneler üzerine yapılan projelerden bahseden Yetim Komisyonu üyesi Perihan Kaya da şu noktalara değindi; “Savaşlar görünür görünmez birçok yaralar açar. Açık yaralar belki bir ilk yardım müdahalesi ya da ilaçla tedavi edilebilir. Açlık belki gönderilen bir gıda kolisiyle giderilebilir. Soğuk belki bir battaniye veya sobayla halledilebilir. Ama görünmeyen yaralar vardır ki ilk göze çarpan olmadığı için derinleştikçe derinleşir ve sonunda kangrene dönüşebilir. Suriyeli kardeşlerimiz ülkemize geldiklerinden sonra insanlık adına, iyilik adına yasadığımız topluma değer katmak adına yardım çalışmalarına başladık. Ama sadece veren el - alan el olarak konumlanmak bizi rahatsız etti. Kendi dillerini kendi kültürlerini iyi bilen kişiler olarak Suriyeli kardeşlerimizle eğitim faaliyetlerimizi birlikte planladık. Onları da sürece katarak sorumluluklarımızı da paylaşarak çalışmalarımızı birlikte yürütmeye başladık." dedi.

Programın medya organizasyonunda Anadolu Öğrenci Birliği istişaresinden Zeynep Aksu, Betül Yiğit, Sena Kavuncu ve Hazal Çakır da yer aldı.

Program toplu fotoğraf çekimi ve organizasyon gönüllülerine verilen teşekkür belgesi ve yemekle sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Suriyeli ve Türk İş Adamları Koordinasyon Toplantısı

  Gaziantep Valiliği’nin koordinasyonunda düzenlenen Suriyeli ve Türk İş Adamları Koordinasyon Toplantısı 30 Aralık Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yapıldı.

  Ayda bir yapılan toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül, Cerablus ve El-Bab valileri, vali yardımcıları, Gaziantep il göç idaresi, ANESİAD, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Minberşam Derneği Başkanı Ali Berkir, Suriyeli ve Türkiyeli iş adamları katıldı.

  Toplantının görüşülen gündem maddeleri arasında; Suriyeli ve Türk iş adamlarının güvenli bölgedeki rolü, güvenli bölgede serbest ticaret çalışmalarının önünün açılması, üretim sağlanması için Antep’te üretim bandı bulunan mesleklerinin güvenli bölgeye taşınması, istihdam alanı oluşturulması, Suriyelilerin güvenli bölgelere göçünün sağlanması, güvenli bölgeden üretilen ürünlerin dünya ülkelerine ticaretinin kolaylaştırması, güvenli bölgede tarım faaliyetlerinin arttırılarak devam ettirilmesi yer aldı. Toplantıda ayrıca Suriyeli ve Türk iş adamları arasında çalıştay düzenlenmesi de önerildi.

  Toplantıda alınan kararlar ise şöyle;

  Suriyeli ve Türk iş adamlarının güvenli bölgeye giriş-çıkış izinlerinin 6 aydan 1 yıla çıkarılması, 50 bin doların üstünde ihracatı olan iş adamları için Suriye’ye sadece belirli günlerde ve sınırlı sayıda yapılan giriş çıkışların kolaylaştırılarak haftanın her günü yapılabilmesi ve giriş-çıkış sınırının kaldırılması, Suriyeli iş adamlarının şehirlerarası yol izinlerinin kolaylaştırılması kararlaştırıldı.

 • Uyum ve Kabulde Kültürün Rolü

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve Kilis Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çevirimiçi çalıştaya katılarak "Uyum ve Kabulde Kültürün Rolü" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

  29 Aralık Salı günü video konferans yöntemiyle düzenlenen çalıştayda konuşan Aldemir; Suriye'ye yönelik olarak yapılan yardım, eğitim ve kültür çalışmalarının önemine değindi. Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin işin içinde olması gerektiğini dile getirdi. Bülbülzade Vakfı tarafından yürütülen Suriye sosyal uyum çalışmaları; Anadolu Kültür Merkezleri, Fecr Radyo, İşrak Gazetesi, Sosyal Uyum Kitapları, Kanaat Önderleri Toplantıları, Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi, Sözlü Tarih Projesi, Muhacirler Belgeseli, Muhacir Hikayeleri, Mahalle Buluşmaları, Yeryüzü Gençlik, Arapça Kitap Tercümeleri, Küresel Barış Vizyonu Çalıştayı hakkında da bilgi verdi.

  İki oturum şeklinde gerçekleştirilen çalıştayda; Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar; Ahilik: Yol Arkadaşlığı, Prof. Dr. Fırat Purtaş; Kültürün Birleştirici Gücü, Hüseyin Polat; Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim, Muhammet Hac Hasan; Suriyeli Eğitiminin Serencamı, Dr. Öğr. Üyesi Bekir Mehmetali; Türkiye’de Suriyelilerin Eğitimi, Doç. Dr. İbrahim Efe; Uyum ve İletişim, Doç. Dr. İbrahim  Gültekin; Eğitim Dil ve Kültür Suriyeli Öğrenciler için Gelecek  Arayışı, Dr. Öğr. Üyesi Ali Zafer Sağıroğlu; Türkiye'de uyum  kavramından ne anlıyoruz?, Arş. Gör. Osman Ülker; Kültür politikaları ve uyum: Yeni bir yaklaşım için öneriler, Arş. Gör. Zeynel Amaç; Uyum Politikaları  Açısından Kapsayıcı  Eğitim konularıyla sunumlarını gerçekleştirdiler.

 • Pandemi Etkileri ve Sonrası

  Anadolu Platformu Strateji Geliştirme Birimi tarafından “Pandemi Etkileri ve Sonrası” konulu Youtube üzerinden çevirimiçi panel gerçekleştirildi.

  Uzun zamandır dünyayı etkisi altına alan pandemi dolayısıyla Anadolu Platformu Strateji Geliştirme Birimi tarafından bir rapor hazırlandı. İçinde yaşadığımız bu dönemin swot analizini yaparak gelecek perspektifleri geliştirmek için hazırlanan raporu paylaşmak ve katılımcılardan gelecek sorulara yanıt vermek amacıyla 27 Aralık Pazar günü youtube üzerinden canlı yayın düzenlendi.

  Çevirimiçi düzenlenen panelde Anadolu Platformu Strateji Geliştirme Biriminden Harun Çelik; “Pandemi Sonrası Projeksiyon Geliştirme Çalışmalarının Serencamı”, Ahmet Turan Koçer; “Çalışmanın Özeti”, Murat Serim; “Pandeminin İnsanlık ve Türkiye’ye Etkileri ve Dijital Dönüşüm”, Erdal Ergenç; “Pandeminin İslami STK’lara ve Anadolu Platformu’na Etkileri”, Tayyibe Gerçek; “Aşı Uygulamaları ve Pandemi ile Mücadele Süreci” başlıklarını anlattılar.

  Panelin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz;

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız