Pazar, 19 Ocak 2020
Ülfetder Öğretmen Komisyonu Vakfımızı Ziyaret Etti

Ülfetder Öğretmen Komisyonu Vakfımızı Ziyaret Etti Öne Çıkarılmış

Adana Ülfet Derneği Öğretmen Komisyonu 31 Aralık Salı günü vakfımıza ziyaret düzenledi.

Adana Ülfet Derneği Başkanı Gazi Kılıçparlar ve 50 öğretmenden oluşan heyet vakfımızı ziyaret ederek çalışmalarımızla ilgili bilgi aldı. Heyet üyeleri Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi’ni gezdikten sonra Hacı Firdevs Aslan Mescidi’nde Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve Anadolu Platformu Öğretmen Birimi Başkanı İbrahim Özmantar ile hasbihale katıldı. Geceyi vakfımızda geçiren öğretmen heyeti, sabah Şanlıurfa’ya hareket etti.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Vakfımızdan Maarif Vakfı’na Ziyaret

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet Maarif Vakfı’nı ziyaret ederek Suriye Koordinatörü Mehmet Emin Şimşek ile çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Yönetim Kurulu Üyesi Âdem Er, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi Genel Koordinatörü Mehmet Fatih Eminoğlu ve beraberindekilerden oluşan heyet ziyarette Maarif Vakfı Suriye Koordinatörü Mehmet Emin Şimşek ile görüştü. Ziyarette Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Platformu’nun Suriye çalışmaları, kültür merkezleri projesi ve kütüphane projeleri ile ilgili bilgiler paylaşıldı, ortak yürütülebilecek projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

 • Kur’an’a Hizmet ve Kültür Derneği’nden Vakfımıza Ziyaret

  Kur’an’a Hizmet ve Kültür Derneği Başkanı Modar Mohebidden ve beraberindeki heyet vakfımızı ziyaret ederek çalışmalarımızla ilgili bilgi aldılar.

  Dernek başkanı Modar Mohebidden, Mohannad Bodani, Nadir Beyhan’dan oluşan heyetin 26 Aralık Perşembe günü gerçekleştirdiği ziyarette Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüşen heyet ile camilerde yapılan eğitimlerle ilgi görüş alışverişinde bulunuldu, ortak yapılabilecek projeler üzerinde duruldu.

 • Dr. Hamoon Khelgat Vakfımızı Ziyaret Etti

  Malezya Bilim Üniversitesi’nden Dr. Hamoon Khelgat Doost vakfımıza ziyarette bulundu.  12 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarette Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir eşliğinde, AÖB kız üniversite sorumlusu Şehadet Gerçek, Hazal Çakır, Seyfullah Yalınız ve Bekam’dan Tayyibe Gerçek, Suriye Koordinatörü Abdullah Başyiğit’in katılımıyla Khelgat’ın çalışma alanı üzerine bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  Araştırmalarını “Hijrah for Legitimacy: Women’s Migration to the Territories of State Building Jihadi Organizations” Meşruluk için Hicret, Kadınların Cihadi Organizasyonların Kurdukları Sözde Devletlere Göçü” üzerine yapan Dr. Hamoon; çeşitli konulara değindi. Kadınların Işid’e katılımının sebeplerine, Avrupa’nın son dönemde İslamofobi üzerine çalışmalarına ve çıkmazları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

  Dr. Hamoon Khelgat; Işidin kadınlarla çalışma sebeplerinden yola çıkan; sosyal medya üzerinden katılımcılarla görüşerek oluşturduğu araştırmaları sonucunda elde ettiği bulguları paylaştı.

  “El kadide gibi terör örgütlerine hiç kadın katılmazken, Işid kadınlarla çalışıyor. Aynı zamanda Kaide askeri işlere odaklanırken, Işid devlet kurma hedefi taşıyor. Yeni bir düzen ve toplumsal inşa için kadınları içine çekiyor. Işid Avrupa’dan daha büyük bir alanı etkiliyor. Kaide belli bir toprak parçası üzerinden ideallerini gerçekleştirmezken; Işid belli bir bölge vaadinde ve burada düzen, yönetim, yerel hizmetlerin teklifini sunuyor.

  Vaad ettikleri düzeni sağlamak için, yoldan geçenleri değil; özel eğitimli insanları seçerek; diğer terör örgütlerine nazaran alternatif sosyal yapılanma sunuyor. Bunu sağlamak içinse doktor, mühendis, hemşire gibi insanları seçiyor ve onları çağırıyor. Bu insanlara sözler veriyor, marjinalleştirilmiş yani toplumdan dışlanmış, izole edilmiş, ötekileştirilmiş ve öteki olduğu yüzüne vurulmuş insanlardan seçerek alıyor. Dışlanmış ve ötekileştirilmiş insanlara; eşitlik ve dinini yaşama açısından sözler veriyor ve ortam sağlıyor. Bu insanlara, bütün vatandaşların eşit olacağına, inancını şeklen yaşama özgürlüğüne ve orda herkes tarafından saygı göreceğine söz veriyor. Oraya; başörtüsü, burka, çarşaf yüzünden gidenler, rahat giyindiği için Işid’e gitmeyi  “eve dönmek” olarak ifade etmiş. Katılanların çoğu sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişiler. Baskı buraya itiyor. Avrupa’da bunların yaşamına yer yok, kimlik krizi var. Işid o kimliğe ortam sunuyor.

  Işid; yöntem olarak İslam’ın cihatta kullandığı argümanlarını politik alana taşıması yönünden ilk örgüt. Yaptığı her işi cihat olarak isimlendiriyor. Ve Işid’e katılımı, göç değil hicret olarak ifade ediyor. Bu örgüte katılanların %35’i kadın. Cihadi örgütlerde kadın yokken burada öne çıkarılan alan açılmış. Işid’e katılımda tarihin en fazla kadın göçü oluyor. Işid çağrı yaptığı bölgelerin özel sorunları üzerinden teklif götürüyor. Örneğin Avrupa’da marjinalleştirmeye itilenlerin ikinci sınıf olmalarına vurgu yapıyor. Işid ise rüya ülkesi vadediyor. Avrupa’daki uç insanları seçiyor. Radikallere devletler Işid’in yolunu açıyor. Tunus’tan katılım oldukça fazla onları da devlet sürüyor. Bu kişiler geri geldiği yerlere döndüğünde ortamlar daha da karışacak.

  Avrupa Müslüman göçmenleri kullanarak Müslümanları marjinalleştiriyor. Avrupa’da sağ partiler ne zaman mili olana tehdit olursa alan buluyor, iktidara geçiyor. Şu anda göçmenler bu konuyu tetikliyor. Bu da islamofobiyi daha da artıracak. Avrupa’da göçmenlerin artması ve çoğalması korkusunun temelinde, Osmanlı’nın tekrar geri gelme ve hâkim olma korkusu var.

  Batının en büyük zaafı şeytanlaştırmaktır. 90’larda Rusya’yla savaşırken komünizmi şeytan gösterdi, şu anda da İslam’ı şeytan göstermek için radikal gurupları, Işid’i kullanıyor. Şuanda da Türkiye’ye oynuyor. Türkiye çünkü modernliği ve İslam’ı hayatı yaşatabilen nadir örneklerden birisi.  Batı Türkiye’yi de radikalleştirmek istiyor. Işid vari yapılar batının işini kolaylaştırıyor.

  Avrupa’nın sağ görüşlü partileri ile Işid bir paranın iki yüzü gibi. Kendi alanlarında; biri politik alanda biri sahada aynı amacı güdüyor.

  Tanrı emellerini gerçekleştirmek için, iyi insanları seçer; kötü insanlar ise amaçlarını gerçekleştirmek için tanrıyı kullanırlar.

  Turgay Aldemir’in “Dünyanın geleceği, paylaşmasını bilen insanların olacak. “ cümlesiyle nihayete eren toplantı ve çalışmalarımız üzerine Dr. Hamoon Khelgat şunları söyledi;

  “Bütün yaptıklarınızı acilen İngilizce olarak yayınlamanız lazım çünkü İngilizce evrensel dil, sizin mesajlarınız, düşünceleriniz ve yaptıklarınız da evrensel olup daha çok insana ulaşması gerekiyor.  Çalışmalarınızı yürekten kutlamak istiyorum, düşüncelerinizin küresel oluşu, gelecek vadediyor. “ Arapçaya çevrilmiş kitaplarımızın, İngilizceye çevrilmesini heyecanla beklediğini vurgulayan Dr. Hamoon, çalışmalarımızı takip edeceğini vurguladı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız