Pazartesi, 28 Eylül 2020
Ayıntab Sohbetlerinde Bülbülzade Abdullah Edip Efendi Anıldı

Ayıntab Sohbetlerinde Bülbülzade Abdullah Edip Efendi Anıldı Öne Çıkarılmış

Gaziantep’in kadim kültürünün gelecek nesillere aktarıldığı Ayıntab Sohbetlerine bu hafta Bülbülzade Abdullah Edip Efendi’nin hayatı ve mücadelesi anlatıldı.

Hüseyin Rahmi Açıkkol tarafından sunulan ve Şafak Radyo’da Perşembe günleri canlı olarak yayınlanan Ayıntab Sohbetlerinde bu hafta Gaziantep’in yetiştirdiği alim ve mücadele adamı Bülbülzade Abdullah Edip Efendi’nin hayatı ve mücadelesi anlatıldı. Vakfımıza da adını veren Bülbülzade Abdullah Edip Efendi’nin hayatını Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar anlattı. Programda, Bülbülzade Abdullah Edip Efendi’nin hayatı, mücadelesi, Cemiyet-i İslami’nin kurtuluş savaşındaki misyonu ve Antep’in bu günlere gelmesinde emeği olan dava arkadaşlarına yer verildi. Programda dinleyicilerden sorular da alınarak cevaplandı.

Şafak Radyo’nun yayınlarını FM 98.0’dan Gaziantep’te, www.safakradyo.net web adresi üzerinden de tüm dünyada dinleyebilirsiniz. Ayrıca facebook hesabından geçmiş yayınların tekrarını izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Sözlü Tarih Çekimleri Devam Ediyor

  Ortadoğu Medya İletim Merkezi tarafından Sözlü Tarih Projesi kapsamında ülkemizde yaşayan 25 önde gelen Suriyeli misafir ile çekilen biyografik belgeselin çekimleri devam ediyor.

  Suriyeli önde gelen akademisyen, yazar, şair, fikir adamı, siyasetçi, kanaat önderinin hayatlarının konu alındığı Sözlü Tarih biyografik belgeseli 300 sorudan oluşuyor ve 25 bölüm olacak şekilde çekiliyor.

  Proje ile ilgili bilgi veren yönetmen Zehra Pak şunları söyledi: “Sözlü Tarih Projesi kapsamında 25 Suriyeli ile hayatının bütününe yönelik 300 soruluk biyografik bir belgesel hazırlıyoruz. Belgesel toplamda 25 bölüm olacak. Sorular kişinin ilk çocuk anısından ilk oturduğu eve, mahalle oyunlarına yaz ve kış mutfak hazırlıklarına evlilik ve sosyal yaşama kadar birçok soruyu kapsamaktadır. Nihayetinde belgeseller Suriye’den Türkiye’ye göç ile ilgili detaylı soruların cevaplarını içermektedir. Bunlar kütüphane ve arşivler için gerekirse yüksek lisans veya doktora tezleri, anket veya istatistik çalışmaları gibi birçok alanda görsel araştırma kaynakları olarak kullanılmak üzere Arapça, İngilizce, Türkçe versiyonlarıyla hazırlanmaktadır. Bu veriler aracılığıyla görüşülen kişilerin verdiği bilgiler doğrultusunda psikoloji, sosyoloji, hafıza vb. alanında derinlikli incelemeler yapılabilecektir” dedi.

 • İşrak Gazetesi’nin 111. Sayısı Çıktı

  Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 111. sayısı yayımlandı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında Karadeniz’de bulunan doğalgaz bulunmasına atıfta bulunularak “Karadeniz’de Doğalgaz Keşfi” manşeti atılmış.

  15 günde bir çıkan gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye, Karadeniz’den sonra Akdeniz’de de doğalgaz aramasını sürdürecektir ” demeci ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Mavi Vatanımızı ve Haklarımızı Hedef Alan Hiçbir Girişime İzin Vermeyeceğiz” demecine yer veriliyor.

  Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi Dusuki “İsrail Arap İlişkileri”, Ali Muhammed Şerif “Gerçeğin ve Değerlerin Muhafızları Var mı?”, Hasan El Nifi “Türkiye Suriye Görüşmesi ve Ortak Entelektüel Siyasi Endişeler”, Zekeriya Kurşun “BAE-İsrail Anlaşmasından Medine Sözleşmesi Çıkar mı?”, Yasin Aktay “Beşeri Sermayemiz ve Üniversitelerimizin Durumu ve Katkısı”, Halime Kökçe “Memleket için Sevinmeyenler” makaleleri öne çıkıyor.

  Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleleri ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok aktivite ve haberlere yer veriliyor.

  Gazeteyi online okumak için tıklayın

 • İşrak Gazetesi’nin 110. Sayısı Çıktı

  Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 110. sayısı yayımlandı. Pandemi sürecinde yayın hayatına e-gazete olarak devam eden gazetenin bu sayısında da Anadolu Platformu tarafından bu sene 14.’sü düzenlenen “İnsanı Yeniden Düşünmek” üst başlıklı Anadolu Buluşması manşete taşınmış.

  15 günde bir çıkan gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sahip Olduğumuz Her Şey ile Lübnan ve Halkının Yanında Olacağız ” demeci ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “Türkiye’nin Hastaneleri ve Uçakları Lübna’ın Hizmetindedir” demecine yer veriliyor.  Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi Dusuki “Siyasi Çözüm”, Ahmet Mazhar Saadu “Şam’dan Beyrut’a İran Harabesi”, Ala El-Abid “Korona Virüs Sona Erdi mi? Dünya Normal Hayata Nasıl Döndü!” Zekeriya Kurşun “Hint Müslümanlarının Feryadı”, Yasin Aktay “Hiroşima ve Beyrut’ta Bir Gecikmiş Napolyon” Burhanettin Duran “Yeni Aktörlük Bilinci ve BAE’ye Uyarı” makaleleri öne çıkıyor.

  Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleleri ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok aktivite ve haberlere yer veriliyor.

  Gazeteyi online okumak için tıklayın

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız