Pazartesi, 28 Eylül 2020
Güvenli Bölgede Eğitim Öğretim Faaliyetleri Çalıştayı Yapıldı

Güvenli Bölgede Eğitim Öğretim Faaliyetleri Çalıştayı Yapıldı Öne Çıkarılmış

SETA Vakfı ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) işbirliği ile gerçekleştirilen “Güvenli Bölgenin Geleceği: Eğitim Öğretim Faaliyetleri” başlıklı çalıştay 28 Ocak Salı günü BEKAM’ın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

Çalıştaya; SETA Vakfı Eğitim ve Sosyal Politikalar Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Atilla Arkan, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Türkiye ve Suriye’den STK temsilcileri, akademisyenler, araştırmacılar ve eğitimciler katıldı.

SETA Vakfı Eğitim ve Sosyal Politikalar Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Atilla Arkan çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada; “Bugün burada toplanmamızın amacı güvenli bölgede Suriyeli kardeşlerimize yönelik eğitim faaliyetlerini konuşmak istiyoruz. Bununla ilgili kanaatlerinizi, sahada gördüğünüz sorunları ve tekliflerinizi alacağız. Bu çalıştayın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu da; “Bizler, Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi kapsamında buradaki dostlarımızla geçen hafta toplantı yaptık. Bunun üzerine de bu toplantının olması bizi memnun etti. İnşallah hayırlara vesile olur” dedi.

Çalıştayda, Eğitimin Yönetimi ve Koordinasyonu başlığı altında; eğitimin yönetimi ve finansmanı, eğitimin paydaşları ve koordinasyon, STK’ların rolü, Eğitime Erişim ve Sürdürülebilirlik başlığı altında; eğitime erişimde mevcut durum, okul devamsızlığı ve terk durumları, kademeler arası geçiş sınavları, Eğitimin Beşeri Kaynakları: Öğretmenler başlığı altında; öğretmenlerin belirlenmesi, öğretmenlerin özlük hakları, öğretmenlerin eğitimi, fırsatlar, Eğitimin İçeriği ve Müfredat başlığı altında ise; eğitimin programı, eğitimin müfredatı, ders kitapları ve eğitim materyalleri, fırsatlar, güçlükler ve öneriler başlıkları ele alındı. Son bölümde Eğitimin Geleceği ve Beklentiler ele alınarak çalıştay tamamlandı.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • افتتاح مراكز الأناضول الثقافية

  افتتحت مراكز الأناضول الثقافية- في اعزاز وعفرين وجرابلس- بالتعاون مع وقف بلبل زاده، ورئاسة شؤون الأتراك في الخارج والمجتمعات ذات القربى(YTB) وبمشاركة جامعة غازي عنتاب؛ وذلك عبر حفل أقيم في مدينة إعزاز شارك فيه جمع كبير من الضيوف .

  وقد شارك في افتتاح مراكز الأناضول الثقافية- التي أقيمت ودخلت الخدمة في مدن اعزاز وعفرين وجرابلس كل من: نائب وزير الثقافة والسياحة د. سردار جام، مدير عام الشؤون الأمنية لرئاسة الشؤون الإدارية يوسف كارال أوغلو ، رئيس شؤون الأتراك في الخارج والمجتمعات ذات القربى (YTB) عبد الله أران ، رئيس جامعة غازي عنتاب د. علي غور .

   كما وحضر رئيس وقف بلبل زاده تورغاي ألدمير، , ووكيل نائب رئيس وكالة التعاون والتنسيق التركية (TİKA) سركان كايالار ،و نائب محافظ كيليس عمر يلماز ،و مدير التربية في مقاطعة كيليس ، ومسؤولو رئاسة إدارة الكوارث والطوارئ( AFAD) ، وممثلو منظمات المجتمع المدني (STK ) ، ومتطوعو منصة الأناضول والعديد من الضيوف.

   يتم في مراكز الأناضول الثقافية- التي افتتحت في اعزاز وجرابلس وعفرين- تنظيم دورات في التعليم والثقافة والفنون واللغة ، ودورات الخط والموسيقى ، والدورات المهنية. 
  كما و يتم تنظيم دورات تدريبية شاملة لجميع الأعمار لصالح المجتمع. مثل: وورش العمل في الكتابة والقراءة ،والدورات التدريبية للأسرة، وندوات علم النفس والدراسات الصحفية والإذاعية والدورات الإعلامية
  .

 • Anadolu Kültür Merkezleri Törenle Açıldı

  Bülbülzade Vakfı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Gaziantep Üniversitesi’nin iş birliği ile Azez, Afrin ve Cerablus'ta inşa edilen Anadolu Kültür Merkezleri, Azez'de kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla törenle açıldı.

  Azez, Afrin ve Cerablus kentlerinde inşa edilerek hizmete giren Anadolu Kültür Merkezleri’nin açılışına; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürü Yusuf Karaloğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Vekili Serkan Kayalar, Kilis Vali Yardımcısı Ömer Yılmaz, Kilis İl Milli Eğitim Müdürü, AFAD yetkilileri, STK temsilcileri, Anadolu Platformu gönüllüleri ve çok sayıda davetli katıldı.

  Törenin açılışında Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlerinden Melih Ay tarafından kültür merkezleri ile ilgili bir bilgilendirme sunumu gerçekletirdi.

  Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, bu çalışmanın Türkiye'nin bölgede barışın ve huzurun tesisi için gösterdiği gayreti sembolize ettiğini belirterek, kültür merkezinin hayırlara vesile olmasını diledi. Bu tür faaliyetlerin güvenli bölgelerde daha fazla artması gerektiğine dikkat çeken Çam, emeği geçenlere teşekkür etti.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de; “Hepimizin malumu uluslararası savaş arenasına dönen Suriye’de ülkemiz tarihi bir misyon üstlenmiştir. Ülkemizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın, insani yardımlar, eğitim, sağlık, barınma, güvenlik gibi insani ihtiyaçları karşılamak üzere yürüttüğü çalışmalar adeta insanlığın namusunu kurtarmıştır.” dedi.

  Vakıf olarak yürüttükleri tüm çalışmalarda Suriyeli kardeşlerimizi yol arkadaşı olarak gördüklerini belirten Aldemir; “Yürüttüğümüz bütün çalışmalarda birlikte hareket etme kabiliyetimizi arttırma gayreti içerisinde olduk. Suriyeli kardeşlerimizi birlikte çalışabileceğimiz, fikir alışverişinde bulunabileceğimiz yol arkadaşlarımız olarak gördük. Bugünde Türkiye ile sınırlı kalmayıp buralarda kardeşlik hukukumuz gereği neler yapabiliriz bunun gayreti içindeyiz. Bunun en önemli somut örneklerinden birisi olarak Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışını yapacağız” dedi.

  Konuşmaların ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir tarafından açılış töreninin anısına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürü Yusuf Karaloğlu’na hediye takdimi yapıldı.

  Azez, Cerablus ve Afrin’de hizmete açılan Anadolu Kültür Merkezlerinde eğitim, kültür, sanat ve fikir çalışmaları, dil kursları, hat ve müzik kursları, meslek edindirme kursları düzenleniyor.  Ayrıca; medya kursları, yazarlık ve okuma atölyeleri, aile eğitimleri, psikoloji seminerleri, gazete ve radyo çalışmalarıyla toplum yararına her yaşa hitap eden kapsayıcı eğitimler düzenleniyor.

 • Kurtuluş Ormanımızda Badem Hasadı Başladı

  Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında badem hasadı başladı.

  Gaziantep-Kahramanmaraş karayolunun 32. km’sinde 250 dönüm arazi üzerinde bulunan Kurtuluş Ormanı’nın çalışmalarına 2008 yılında başlandı. 2009 yılında ise şehrin ileri gelenleriyle açılışı yapıldı. Adını Gaziantep’in kurtuluşundan alan ormana yine Antep savunmasında şehit olanların anısına 30 bin fidan dikildi.

  Uzun ve yorucu geçen bakım çalışmalarının ardından kurtuluş ormanındaki fidanlar büyüdü, meyveye durdu ve badem hasadı başladı.

  Tamamen doğal ortamda organik olarak yetiştirilen bademin faydaları saymakla bitmiyor. Yüksek besin değeri ihtiva eden badem; E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve B3 vitamini içerir. Diğer bütün türleriyle karşılaştırıldığında besin değerleri ve faydalı bileşenleri ile ön plana çıkmaktadır.

  Geliri vakıf çalışmalarında kullanılmak üzere kabuklu ve kabuksuz olarak satışa sunulan bademle ilgili detaylı bilgi almak için: 0537 492 46 48 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız