Salı, 19 Ocak 2021
Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı Gerçekleştirildi Öne Çıkarılmış

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi’nin (BEKAM) koordinasyonunda Suriyeli kanaat önderleri ile sanal ortamda bir toplantı gerçekleştirildi.

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve BEKAM koordinasyonunda 1 Mayıs Cuma günü Suriyeli kanaat önderleri ile gerçekleştirilen toplantıya Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Minber Şam Derneği Başkanı Ali Bekir, ÖNDER Derneği Başkanı Abdurrahman Dadam, MİDAD Eğitim Derneği Başkanı Azzam Hancı, İşrak Gazetesi Yazarları Ahmed Mazhar Sadoo ve Ali Muhammed Şerif, Ataa Derneği Gaziantep Temsilcisi M. Vail Dada, Acu Derneği Başkanı Muhammed Hassno, Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Muhammed el-Şemeli, Tekeffül Şam Derneği Başkanı Muhammed Kallavi, LDO Derneği Başkanı Yusuf Nirabani, Gazeteci-Yazar Hasan el-Nifi, Fecr Radyo Genel Yayın Yönetmeni Alaaddin Hüsso, Rozana Radyo Programcısı ve Yazar Melek Touma, Yazar Zekeriyya Malahfi, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü’nden Cemal Akıncı, Tekin Başer, Abdullah Başyiğit ve Melih Ay, Minber Şam Genel Sekreteri Mustafa el-Hüseyin, BEKAM Genel Sekreteri Ömer Faruk Kavuncu katıldı.

Tanışma ile başlayan toplantıda Anadolu Platformu Turgay Aldemir’in açılış konuşmasının ardından söz alan Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gündeme dair meselelerin ele alındığı bu tür toplantıların Suriye meselesinin çözümüne katkısının üst düzeyde olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Mehmet Görmez’in konuşmasının ardından gündem maddelerinin değerlendirilmesine geçildi.

İlk gündem maddesi olarak Koronavirüs salgınının Suriye içerisindeki ve Türkiye’de yaşayan Suriye vatandaşları üzerindeki etkisi ele alındı. Pandemi sebebiyle tüm dünyada görülen bir takım sosyal kısıtlamaların sebep olduğu problemlerin sığınmacılar üzerindeki etkisine dikkat çekilerek, özellikle alt hizmet sektöründe çalışanların bu süreçte işlerini kaybettikleri ifade edildi. Ayrıca Suriyeli sığınmacıların birçoğunun ekonomik birikime sahip olmaması nedeniyle evde geçirdikleri süre zarfında yeterli temel gıda maddelerine ulaşamadıklarına, ev kirası, elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi aylık giderlerini karşılayamadıklarına ve yeterli temizlik ve hijyen malzemesi tedarik edemediklerine vurgu yapıldı. Bununla birlikte savaşa ait geçmiş acıların yeniden hatırlandığı ve psikolojik sorunların katlanarak ortaya çıktığına değinilerek, sürecin uzaması durumunda bireysel, sosyal ve ailevi birtakım vakaların ortaya çıkabilme ihtimalinin olduğu ifade edildi. Bu çerçevede ortaya konan öneriler şu şekildedir:

-           Belirlenecek kurul veya vefa sosyal destek grupları vasıtası ile daha fazla Suriyeli aileye yardım ulaştırılmalıdır.

-           Sosyal medya başta olmak üzere çeşitli basın yayın kuruluşlarında Suriyelilere yönelik yürütülen karalama kampanyalarına karşı bilgilendirici ve açıklayıcı içerikler oluşturulmalıdır.

-           Türkiye’ye desteklerini ve ‘’Biz bize yeteriz Türkiye’m’’ kampanyasına bağış yaptığını bildiğimiz Suriyelilerin görünürlüğü arttırılmalıdır.

-           İlgili bakanlıklar ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından pandemi ile mücadelede alınan ve alınacak tedbirler ile ilgili ülkemizdeki tüm yabancıları hedef kitlesi görerek Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 3 dilde içeriklerin hazırlanması ve sosyal platformlarda ve medyada yayınlanması elzemdir.

-           Şehirlerde valiliklerin ve yerel yöneticilerin aldığı karar ve tedbirlerin de aynı şekilde Arapça ve İngilizce dillerine çevrilmesi ve yayınlanması sosyal uyum açısından gereklidir.

Alınan bu kararların yanı sıra Türkiye tarafından yapılan operasyonlarla oluşturulan güvenli bölgelerde şu ana kadar herhangi bir Covid-19 tanısına rastlanmadığı bilgisi verilmiş, ancak bundan sonra rastlanmayacağı anlamına gelmediği ifade edilerek özellikle bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının inisiyatif almasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.

Toplantıda gündem edilen diğer konular ve alınan kararlar şu şekildedir:

-           Kızılay’ın kan stoklarında azalma yaşandığı bilinmektedir. Suriyeli sığınmacılar tarafından sürece katkı sağlamaları ve gerekli resmi izinlerin alınması noktasında ilgili kurumlarla irtibata geçilme kararı alınmıştır.

-           Hür Akademisyenler Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği olarak yürütülen Koca Çınarlar Projesi Suriyelileri de kapsayacak şekilde genişletilecektir.

-           Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından düzenlenen “Hikâyeye Ses Ver” yarışmasına Suriyeli ilkokul çocuklarının katılımı sağlanacaktır.

-           Güvenli bölgelerde faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları, yardım çalışmalarının yanı sıra eğitim faaliyetlerine de ağırlık vermelidir.

Gündemlerin değerlendirilmesinin ardından kapanış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir sürece dair önerilerin ortak bir rapor haline getirilmesinin daha anlamlı olduğunu dile getirdi. “Ortaya koymuş olduğumuz önerileri ortak bir proje etrafında seslendirirsek, çözüm önerilerinin bir an önce hayata geçirilmesinde daha başarılı oluruz.” ifadelerini kullanarak, bu tür toplantıların periyodik olarak gerçekleştirileceğini ve sonraki toplantıların planlamalarının yapıldığını vurguladı.

Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantısı, temennilerin ve bilgilendirmelerin ardından sona erdi. Bir sonraki toplantı geniş bir katılımla gerçekleştirilecektir.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Güvenli Bölge Stratejisi Bağlamında Türkiye’nin Enerji Politikaları

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), “Güvenli Bölge Stratejisi Bağlamında Türkiye’nin Enerji Politikaları” başlıklı atölye çalışmasının raporunu yayımladı.

  3 hafta süren atölye çalışmasında Türkiye’nin “Güvenli Bölge Stratejisi” çerçevesinde özellikle Suriye’nin ve Irak’ın Kuzey’inde yaptığı operasyonlar ve diplomatik hamlelerin Türkiye’nin uzun vadeli iç ve dış enerji siyaseti ve dolayısıyla ekonomisine etkileri değerlendirildi. “Sykes-Picot Antlaşması ile sınırları çizilen ve uzun süredir içinde bulunduğu kısıtlanmış manevra alanını delmek isteyen Türkiye, Suriye’deki askerî ve siyasî varlığı ile bu durumu aşabilecek mi?”, “Bu çabaların kısa ve uzun vadede ekonomisine olumlu ve olumsuz ne gibi etkileri olacak?”, “Bu çabaların Türkiye’nin dünya enerji kaynakları ve yolları üzerindeki rekabette söz sahibi olmasına katkıları nelerdir?” gibi birçok soruya cevap arandı.

  Yayımlanan rapor, atölye oturumlarında alınan kayıtların çözümlemesinden ve bazı konu başlıklarının genişletilmesinden oluşmaktadır. Raporun danışma kurulunda Prof. Dr. Metin Bedir ve Doç. Dr. Rüstem Yanar yer alırken, tertip komitesinde Mehmet Ali Eminoğlu, Enes Günaslan, İbrahim Özhazar, Tayyibe Gerçek ve Ömer Faruk Kavuncu'dan oluşmaktadır. Raporlama biriminde ise Tuğba Nur Avcı, Hazal Çakır, Mustafa Köroğlu yer alıyor.

  Raporu görüntülemek için tıklayın!

 • Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadının Değiştirdiği Dünyalar

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) “Dünyayı Değiştiren Kadınlar, Kadınların Değiştirdiği Dünyalar” atölye çalışmasının raporunu yayımladı.

  4 hafta süren atölye çalışmalarında ilk hafta “Dünya’da ve Türkiye’de Kadın” başlığıyla genel bir değerlendirme yapıldı. Takip eden haftalarda konuğumuz Doç. Dr. Emel Topçu ile “Göç ve Kadın”, Öğr. Gör. Günbala Güven ve Esra Verim ile “Modernleşme Kıskacında Kadın” ve Dr. Öğr. Üyesi Hidayet Şefkatli Tuksal ile “Toplumsal Cinsiyet” başlıkları tartışıldı.

  Yayımlanan rapor, atölye oturumlarında alınan kayıtların çözümlemesinden ve bazı konu başlıklarının genişletilmesinden oluşmaktadır. Raporun editörlüğünü Tayyibe Gerçek yaparken, tertip komitesi Mehmet Ali Eminoğlu, Enes Günaslan, İbrahim Özhazar ve Ömer Faruk Kavuncu'dan oluşmaktadır.

  Raporu incelemek için Tıklayın

 • Suriyeli Kanat Önderleri Toplantısının İkincisi Yapıldı

  Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) işbirliği ile düzenlenen Suriyeli Kanaat Önderleri toplantılarının ikincisi 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü sanal ortamda gerçekleştirildi.

  Toplantıya Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz, İstişare Kurulu üyesi Ramazan Kayan, BEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Ayna, Adana Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Vecihi Cuma, PSRD Derneği’nden Zekeriya Malahfi, Suriyeli Siyasetçi Ahmed Toma, MİDAD Eğitim Derneği Başkanı Azzam Hancı, Muhacir Hakları ve Sosyal Uyum Dernek Başkanı Nesrin Keyyali, Suriyeli Sivil Toplum Temsilcisi Kinda Havasli, Suriyeli Gazeteci Yazar Subhi Desuki, Suriyeli Gazeteci Hasan al-Nifi, İmran Araştırma Enstitüsü Başkanı Ammar el-Kaif, Suriyeli Sivil Toplum Temsilcisi Emel Şeyhu, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü’nden Mahmut Kaçmazer, Tekin Başer, Cemal Akıncı, Mustafa Şanverdi, Melih Ay, Minber Şam Derneği’nden Mustafa el-Hüseyin, BEKAM Genel Sekreteri Ömer Faruk Kavuncu katıldı.

  Toplantıda ülkemizin ve tüm dünyanın maruz kaldığı Covid-19 pandemisinin ülkemizde yaşayan Suriyeliler üzerindeki etkisi çerçevesindeki gündemlerin değerlendirilmesinin ardından, pandemi sonrasında neler yapılabileceğine dair görüşler alındı. Gerek Türkiye’de gerekse güvenli bölgede yaşayan Suriye vatandaşlarına yönelik sosyal, iktisadi ve kültürel çalışmaların hız kesmeden devam etmesi gerektiği belirtilerek, özellikle ekonomik olarak buhran içerisinde bulunan Suriye vatandaşlarına yönelik yardımların daha sistematik hale getirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

  Katılımcıların tek tek söz alarak gündem maddelerini değerlendirdiği toplantıda Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Ayna, Suriyelilerin pandemi ile birlikte yaşadığı problemlerin önlenmesine ve resmi işlemlerin aksamaması için atılan adımlara değindi. Fatih Ayna’nın ardından Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi Ramazan Kayan söz alarak katılımcılara hitap etti.

  Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz ise sürece dair yapmış olduğu değerlendirmesinin ardından  “İçinde bulunduğumuz durumun bizleri yalnızlaştırmasına, bizi birbirimizden koparmasına asla müsaade etmemeliyiz. Bunun için her zamankinden daha fazla birbirimizle iletişim halinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.

  Kapanış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir gündem maddeleri ile ilgili değerlendirmelerini aktararak, yürütülen bu toplantıların daha geniş gruplarla periyodik olarak sürdürüleceğini ifade etti.

  Anadolu Platformu Suriye Koordinatörlüğü ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen Suriyeli Kanaat Önderleri Toplantıları farklı kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla devam edecektir.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız