Çarşamba, 20 Ocak 2021
ANTEB “Pandemi Süreci” Konulu Forum Düzenledi

ANTEB “Pandemi Süreci” Konulu Forum Düzenledi Öne Çıkarılmış

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB), “Pandemi Süreci” konulu açık hava forumu düzenledi.

Moderatörlüğünü Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar’ın yaptığı forum 25 Haziran Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı. Foruma, ANTEB Başkanı Nevzat Aslan, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan ANTEB Başkanı Nevzat Aslan, içinde bulunduğumuz kriz sürecini faydaya, hayra dönüştürecek bir takım öngörüler, fikirler serdedip bu süreçte neler yapılabilir, risk analizi yapıp durum tespiti yapmak ve görüş alışıverişinde bulunmak amacıyla bu forumu düzenlediklerini belirtti.

Forumun moderatörü İbrahim Özmantar açılış konuşmasında şunları söyledi: “Dünyada çok ilginç şeyler yaşanıyor. Nereye doğru gidiyor olaylar ve neyi doğuracak açıkçası herkesin merak ettiği konu bu. Hiç azımsanmayacak derecede de bu konuyla ilgili yazılar yazılıyor, araştırmalar ve incelemeler yapılıyor. Ortam da buna müsait. Özellikle pandemi sürecinin karantina ile birleştiği yılın ocaktan sonraki ilk üç ayı bütün dünya üzerinde bu konu üzerinde yazılıp çizildiği bir dönem oldu. Şu anda daha derin analizler yapılabiliyor. İlk elden dünyanın en önemli üniversiteleri pandemi süreci ile ilgili çok ciddi makaleler yayınlamaya başladılar. Birçok düşünce kuruluşu ve düşünürler değerlendirmelerde bulundular.

Bir kere ne olacağını anlamak için ne olduğunu anlamak gerekiyor. 2019’un Aralık ayında başlayan bu salgın 4 ayda epidemiden pandemiye dönüştü. Peki, bu olay nasıl ortaya çıktı? Bu son derece önemlidir. Çünkü sonuçlarını doğrudan etkiler. Eğer bu virüs ve virüsün ortaya koymuş olduğu yaşananlar doğal bir durum ise şuana kadar virüsün doğal olmadığını hibrit olduğunu ispat edecek herhangi bir veriye sahip olamadılar. Dolayısıyla bize ne kadar garip de gelse, aklımızda ne kadar soru işaretleri oluşsa da bu sürecin doğal bir süreç olduğunu kabul etmemiz gerekir. Çünkü bilimsel hiçbir veri bunun hibrit bir ürün olduğunu söylemiyor. Ancak etkileri ve ortaya çıkarmış olduğu yankıları o kadar farklı ki insanın bu yaşananların doğal olduğunu sanarak çok ciddi saflık yaptığı söylenebilir. Bunu sürekli yedeğimizde tutmamız gerekiyor. Bu virüs ve virüsün ortaya çıkarmış olduğu etkiler doğal olabilir fakat küresel güç mücadelesi veren tarafların kullanabileceği bir mekanizmaya dönüştürüldü. Çünkü o güçler her şeyi dönüştürebildikleri için güçlüler” dedi.

Girişin ardından katılımcılar konu ile ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiler. Program karşılıklı müzakerelerin ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • ANTEB “Uygarlıkların Batışı”nı Tahlil Etti

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında Amin Maalouf’un “Uygarlıkların Batışı” kitabı tahlil edildi.

  14 Şubat Cuma günü Bülbülzade Vakfı Hacı Firdevs Aslan Mescidinde düzenlenen kitap tahlili programına ANTEB Başkanı Nevzat Aslan, yönetim kurulu üyeler, üyeler ve davetliler katıldı. Program da kitabın sunumunu Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar gerçekleştirdi.

  Kitap tahlili programı soru cevap ve ikramların ardından sona erdi.

 • ANTEB “Gençlerle İslam’ı Konuştuk” Kitabını Tahlil Etti

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB), Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın “Gençlerle İslam’ı Konuştuk” adlı eserinin tahlilinin yapıldığı kitap tahlili programı düzenledi.

  10 Aralık Salı günü Bülbülzade Vakfı Hacı Firdevs Aslan Mescidinde düzenlenen kitap tahlili programına ANTEB Başkanı Nevzat Aslan, yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldı. Tire Kitap tarafından yayımlanarak okuyucuların istifadesine sunulan kitabın sunumunu eğitimci Celal Er yaptı. Celal Er, sunumunda Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın hayatı, fikirleri ve mücadelesini slâyt eşliğinde dinleyicilere interaktif olarak aktardı. Kitap tahlili programı soru cevap ve ikramların ardından sona erdi.

  Kitabın Önsözünden;

  İnsanlık tarihi boyunca yaşanan her olay, üretilen her fikir, gerçekleştirilen her yenilik veya yapılan her hata, insanlığın ortak mirası ve tecrübesi olarak adlandırılır. Bu tarihî akış içerisinde biz Müslümanlar da kimi zaman yetiştirmiş olduğumuz bilim adamları, aydınlar, âlimler, entelektüeller ile bir çığır açtık, kimi zaman mimarlar, sanatkârlar ve zanaatkârlar ile bir medeniyet inşa ettik, kimi zaman ise içimizden çıkan önderler, liderler ve siyasetçiler ile devletler kurduk. Böylelikle İslam dünyasında kadim bir medeniyete, köklü bir tecrübeye, derin bir bilgi ve birikime sahip olduk.

  Yaşamış olduğumuz topraklar ise bu tecrübenin, bu medeniyetin bizlere mirası ve dahi büyük bir devletin bakiyesidir. Bu sebeple yaşanan tecrübelerden faydalanmadan geleceğe dair hayaller kurmak, planlar yapmak, çalışmalar yürütmek beyhude olacaktır. Özellikle Türkiye’de yakın tarihimiz içerisinde yaşanan fikirsel, siyasal, sosyal tecrübeyi ve sorunları bilmeden çözümler bulmak imkânsız olacaktır.

  Bizler de Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu tarihî birikimi öğrenmek ve gelecek nesillerimize aktarmak için mütefekkirlerimiz, âlimlerimiz, entelektüellerimiz, edebiyatçılarımız ve sanatçılarımız ile bir çalışma içerisine girdik. Zira biliyoruz ki her şeyi yeniden keşfetmeye ve tecrübe etmeye gerek yoktur, çünkü tecrübe sahibi insanlarımızın birikimi de bizlerin birikimi ve tecrübesidir. Bu birikimi yansıtacak kitap çalışmaları ile gençlerimizin merak etmiş oldukları soruların cevaplarını arıyoruz. Deneyimlerimizin, kültürel mirasımızın ve insanlık tecrübemizin peşinden gidiyor ve bunları kayıt altına alıyoruz.

  Bu arayışın bir devamı ve kitap çalışmalarının ilki olarak kıymetli büyüğümüz Prof. Dr. Hayrettin Karaman Hocamız ile kendi evinde bir araya geldik. Önceden belirlemiş olduğumuz konularımızın sorularını Hocamıza sorduk. Türkiye tecrübemiz, Türkiye’deki fikir hareketleri, gençlik oluşumları, kadının sosyal hayattaki yeri, medeniyet tasavvurumuz ve geleceğe dair yapmamız gerekenler gibi birbirinden önemli konu başlıklarını beraberce değerlendirdik. Bu değerlendirmeler sonrasında dört bölümden oluşan bu kitap ortaya çıktı. Kitap çalışmalarımız; farklı mütefekkirlerimiz, âlimlerimiz, entelektüellerimiz, edebiyatçılarımız ve sanatçılarımız ile devam edecektir.

 • ANTEB Tanışma ve Hasbihal Programı Düzenledi

  Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB), 30 Kasım Çarşamba günü yeni faaliyet yılının başlaması dolayısıyla tanışma ve hasbihal programı düzenledi.

  Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Toplantı Salonunda yapılan programa ANTEB Başkanı Nevzat Arslan, Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurlu Üyesi İbrahim Özmantar, komisyon üyeleri ve gönüllüler katıldı.

  Toplantının başında yeni dönem ile ilgili kısa bilgi veren ANTEB Başkanı Nevzat Arslan giriş konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurlu Üyesi İbrahim Özmantar “Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Özmantar, sunumunda gelecek tahayyülleri, düşünce kuruluşlarının gelecek çalışmaları, yapay zekâ, teknolojinin insan nesli üzerindeki etkileri gibi konulara değindi. İbrahim Özmantar, Müslüman bireyin nasıl bir gelecek bekliyorsa o doğrultuda yılmadan çalışmalarına devam etmesi gerektiğini Hz. Peygamber’den alıntılar yaparak haziruna aktardı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız