Perşembe, 24 Eylül 2020
Gaziantep Suriye Topluluğu’ndan Vakfımıza Ziyaret

Gaziantep Suriye Topluluğu’ndan Vakfımıza Ziyaret Öne Çıkarılmış

Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa El Hüseyin ve beraberindeki heyet 5 Ağustos Çarşamba günü vakfımızı ziyaret etti.

Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa El Hüseyin, Başkan Yardımcısı Muhammed Adnan Zeybani, Genel Sekreter Muhammed El Şimali, Medya Sorumlusu Nizar El Samadi, Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhammed El Eyyup ve Mali Sorumlu Abdulbari Osman’dan oluşan heyet vakıf başkanımız Turgay Aldemir ile görüştü.

Mustafa El Hüseyin ziyarette yaptığı konuşmada vakıfların vicdanlı insanların buluşma yeri olduğunu belirterek; “Bu insanlar Suriyeli muhacirlere sokak soka, ev ev dolaşarak yardım yaptılar. Biz Gaziantep Suriye Topluluğu olarak ilk olarak sizi ziyaret etmek istedik. Çünkü her alanda Suriyeliler için yaptığınız çalışmalarınıza bizzat şahidiz. Topluluk olarak kanunların bize tanıdığı haklar çerçevesinde Suriyelilerin haklarını her platformda dile getirmek için bulunuyoruz. Bir tüzük oluşturduk. 6 aylık periyotlar halinde dönüşümlü olarak çalışacağız. Hedeflerimizden en önemlisi Türkiye ve Suriye halkları arasında yeni ilişkiler, yeni köprüler kurmaktır. Topluluk olarak Suriye kültürünü yaşatarak tüm insanlığa hizmet etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de; “Duyduklarım beni ziyadesiyle memnun etti. Suriye meselesiyle 10 yıldır ilgileniyoruz. Bu Suriyelilerin birlikteliği adına son dönemde duyduğum en güzel girişim. Bu kimseye karşı değil sadece Suriyelilerin yaşadığı sorunları çözmeye dair bir girişim. Biz sizleri sahadan tanıyoruz. Her biriniz derdi olan, çabası olan insanlarsınız. Suriyelilerin derdinin ilacı sizin bu birlikteliğinizdir. Biz ayrıldıkça diktatörler güçlenir, emperyalistler ülkemizi daha çok parçalarlar. Biz Suriye’nin tüm halklarının bir olarak, kardeş olarak yaşaması gerektiğine inanırız. Bizim için esas olan şudur; düşmanlarımızla işbirliği yapmayan tüm kesimler bizim kardeşimizdir. İnsanlık olarak bu dünyada farklılıklarımızla barış içinde yaşamamız lazım. Siz Suriye toplumunun sorunlarını çalışın biz her türlü imkânımızla size yardımcı olacağız.  Suriyeliler kendi sorunlarını kendileri çözsünler biz de destek verelim. Suriye içinde kültür merkezleri açtık. Dil kursları, meslek edindirme kursları, fikir atölyeleri kuruyoruz. Ayrıca okullara kütüphane kuruyoruz. Çünkü derdimiz ortak” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • FİDDER’den Vakfımıza Ziyaret

  Filistin Dayanışma Derneği (FIDDER) Ankara Temsilcisi Mumin Teyseer, 23 Haziran Salı günü vakfımızı ziyaret etti.

  Ziyarette Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Başkanı Rabia Aldemir ile görüşen Teyseer ile Gezze’deki son durum, yardımlaşma, sosyal, kültürel alanda yapılacak ortak çalışmalar üzerinde duruldu.

  Ziyaret Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi'nin gezilmesinin ardından sona erdi.

 • Rıdvan Hoca Vakfı’ndan Vakfımıza Ziyaret

  Rıdvan Hoca Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Seyfi Pınarbaşı ve Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Süleyman Erayman’dan oluşan heyet vakfımızı ziyaret etti.

  8 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilen ziyarette başkanımız Turgay Aldemir ile görüşen heyetle pandemi sürecinde yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Heyet vakfımızı da gezerek birimlerimizdeki çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

 • Suriyeli Doktorlardan Anlamlı Ziyaret

  Suriye Doktorlar Birliği Başkanı Mustafa Lölük, Hatim Cubran ve Mustafa Al Hüseyin’den oluşan heyet 21 Mayıs Perşembe günü vakfımızı ziyaret ederek pandemi sürecindeki çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

  Ziyarette Bülbülzade vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüşen Mustafa Lölük, dünyanın ve ülkemizin bir numaralı gündemi olan korona virüs salgını ile ilgili bilgiler verdi. Lölük, sözlerini şöyle sürdürdü; “Gaziantep’deki göçmenlerin sağlık merkezlerinde 75 Suriyeli doktor var. Yine dernek merkezlerinde de 75 doktor arkadaşımız var. Suriye içindeki hastanelerde ise 50’nin üzerinde doktor arkadaşımız çalışıyor. Suriyeli doktorlar olarak Gaziantep Valimiz Sayın Davut Gül’den çalışmalara aktif olarak katılmak için talepte bulunduk. Sayın valimiz de Gaziantep’te sağlıkçı açığının olmadığını söyleyerek bize teşekkür etti. Biz de şehrin girişlerinde gönüllü olarak ateş ölçümleri yapmaya başladık. Yine şehrin içinde belirlenen 8 noktada ateş ölçümleri yapıyoruz. Bularlarda 700 sağlıkçı arkadaşımız gönüllü olarak nöbetleşe çalışıyor. Bu necip millet 9 yıldır Suriyelilere yardım ve himayelerini gönüllü olarak yapıyor. Biz de elimizden geldiği kadarıyla sürece katkı sunmak istiyoruz. Yine yaşlı doktorlarımız da süreçte aktif olarak görev alabilmek için izin istiyoruz. Kızılay ile anlaşarak haftada bir gün kan bağışı kampanyası yürütüyoruz. Şehrimizde korona virüse yakalanan hasta sayısı 1147 civarında. Bunun sadece 22 tanesi Suriyeli vatandaşlarımızdan oluşuyor. Suriyeli doktorlar ve muhacirler olarak bu süreçte kurallara uyarak halkımızın pandemi ile olan mücadelesine destek vermekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de; “İyilik Derneği ile beraber hastalarımıza gıda ve giyim desteğinde bulunmak istiyoruz. Bayramdan sonra doktor arkadaşlarımızla bir araya gelip süreçle ilgili görüş alışverişinde bulunacağız. Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’nin öncülüğünde Suriyeli doktorların bu süreçteki çalışmalarıyla ilgili üç dilde bir belgesel hazırlayacağız. Yine doktor arkadaşlarımızın bu süreçteki hikâyelerini yazılı hale getirerek gelecek kuşaklara ışık tutmasını istiyoruz. Suriyeli doktorların bu örnek çalışmalarını şehrimizdeki siyasi parti ve meslek örgütlerini ziyaret ederek anlatmalarınız öneriyoruz” dedi.

  Görüşmenin ardından Turgay Aldemir misafirlerine kitaplarını hediye etti.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız