Pazartesi, 26 Ekim 2020
Sözlü Tarih Çekimleri Devam Ediyor

Sözlü Tarih Çekimleri Devam Ediyor Öne Çıkarılmış

Ortadoğu Medya İletim Merkezi tarafından Sözlü Tarih Projesi kapsamında ülkemizde yaşayan 25 önde gelen Suriyeli misafir ile çekilen biyografik belgeselin çekimleri devam ediyor.

Suriyeli önde gelen akademisyen, yazar, şair, fikir adamı, siyasetçi, kanaat önderinin hayatlarının konu alındığı Sözlü Tarih biyografik belgeseli 300 sorudan oluşuyor ve 25 bölüm olacak şekilde çekiliyor.

Proje ile ilgili bilgi veren yönetmen Zehra Pak şunları söyledi: “Sözlü Tarih Projesi kapsamında 25 Suriyeli ile hayatının bütününe yönelik 300 soruluk biyografik bir belgesel hazırlıyoruz. Belgesel toplamda 25 bölüm olacak. Sorular kişinin ilk çocuk anısından ilk oturduğu eve, mahalle oyunlarına yaz ve kış mutfak hazırlıklarına evlilik ve sosyal yaşama kadar birçok soruyu kapsamaktadır. Nihayetinde belgeseller Suriye’den Türkiye’ye göç ile ilgili detaylı soruların cevaplarını içermektedir. Bunlar kütüphane ve arşivler için gerekirse yüksek lisans veya doktora tezleri, anket veya istatistik çalışmaları gibi birçok alanda görsel araştırma kaynakları olarak kullanılmak üzere Arapça, İngilizce, Türkçe versiyonlarıyla hazırlanmaktadır. Bu veriler aracılığıyla görüşülen kişilerin verdiği bilgiler doğrultusunda psikoloji, sosyoloji, hafıza vb. alanında derinlikli incelemeler yapılabilecektir” dedi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Rênas Programının 4. Sezon Çekimleri Başladı

  Ortadoğu Medya İletişim Merkezi tarafından TRT Kürdi için çekilen Rênas (Yol Gösteren) programının 4. sezon çekimleri başladı.

  Suriyeli âlim ve mütefekkir Prof. Dr. Mustafa Müslim tarafından sunulan program Ortadoğu Medya İletişim Merkezi TV Stüdyosunda yapılan çekiliyor. 13 bölüm halinde çekilen programda Prof. Dr. Mustafa Müslim güncel meselelerden itikadi konulara kadar birçok konuyu izleyicilerle paylaşılıyor. Programda stüdyodaki katılımcılardan ve sokaktaki izleyicilerden gelen sorular da cevaplanarak konular derinlemesine irdeleniyor.

  Rênas (Yol Gösteren) programını Pazar günleri saat 11.00’da TRT Kürdi kanalından izleyebilirsiniz.

 • İşrak Gazetesi’nin 114. Sayısı Çıktı

  Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 114. sayısı yayımlandı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında Hatay’daki orman yangınları öne çıkarılarak; “Terör, Ormana Ateş Açtı” manşeti atılmış.

  15 günde bir çıkan gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’nin Suriye’deki Varlığı Kardeş Suriye Halkının Güvenliği İçindir” demeci sürmanşette yerini alıyor.

  Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi Dusuki “Faydalı Suriye”, Ahmed Mazhar Saadu “Benim de Şam’ın da Asla Söylemediği Şeyler”, Aladdin Hüsso “Gençlerle İslami Konuştuk”, Fatih Habbabe “Esad Hırsız Babasının Ölümünden Sonra Rami’yi Yok Edecek mi?”, Bahattin Duran “Türkiye’siz Çözüm Olmaz”,  Yasin Aktay “Kendinizi Savunacak Gücünüz Yoksa Kimse Lütfedip Hakkımızı Vermiyor”, Zekeriya Kurşun “Macron Hangi Geleneği Temsil Eder” makaleleri öne çıkıyor.

  Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleler ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok aktivite ve haberlere yer veriliyor.

  Gazeteyi online okumak için tıklayın

 • Fecr Radyo Yeni Yayın Dönemine Girdi

  Gaziantep’te 103.2, Kilis ve Suriye’de ise FM 97.4 frekansından Arapça, Kürtçe ve Türkçe olarak yayın yapan Fecr Radyo 2020-2021 yılı yeni yayın dönemine girdi.

  5 yıldır ülkemizde ve Kuzey Suriye’de kaliteli yayınlar yapan Fecr Radyo, Gaziantep’teki stüdyosunun yanı sıra Azez, Afrin, El-Bab, Cerablus ve Çobanbey’de bulunan stüdyolarında da çok yakında canlı yayınlara başlayacak.

  Haftanın 7 günü 24 saat yayın yapan Fecr Radyo’da; Kur’an-ı Kerim, dini sohbetler, kadın, çocuk, gençlik, aile, fikir, haber, siyaset ve gündemdeki konular gibi birçok programın yer aldığı dolu dolu bir yayın akışı yer alıyor.

  Her hafta Pazartesi günleri yayımlanan Antep Sohbeti programında gündemdeki konularla ilgili siyasetçi, akademisyen, fikir adamı ve kanaat önderlerinden oluşan önde gelen birçok şahsiyet konuk alınıyor ve değerlendirmelerde bulunuluyor.

  Tamamına yakını canlı olarak yapılan yayınlarda; sabah saati, Suriye’den haberler, kadın programı Yasemin Merdiveni, gençlik programı Gençlik havası, Türkçe ve Kürtçe yayın saatleri, ezgiler ve yöresel müzikler ile Kur’an-ı Kerim ve Nuriyat adlı sohbet programı yer alıyor.

  Fecr Radyo’yu www.fecrradyo.com web adresinden canlı olarak dinleyebilirsiniz. Ayrıca Facebook hesabından da geçmiş yayınların tekrarını izleyebilirsiniz.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız