Cuma, 04 Aralık 2020
Yeni Sezonun İlk İstişare Sohbeti Yapıldı

Yeni Sezonun İlk İstişare Sohbeti Yapıldı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından düzenlenen, teşkilat çalışmaları, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği yeni dönemin ilk İstişare Sohbeti gerçekleştirildi.

Bu sene 9. yılına giren istişare sohbetlerinin ilk oturumu Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. İstişare sohbetinin moderatörlüğünü İbrahim Özmantar, sunumu ise vakıf başkanı Turgay Aldemir yaptı. Oturuma Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyetlerde bulunan 22 komisyondan temsilciler katıldı.

Oturumun başında programın moderatörü İbrahim Özmantar yaşadığımız pandemi sürecinin arızi bir durum olduğunu vurgulayarak bu parantezin bir gün mutlaka kapanacağını dile getirdi.Özmantar, tam da kriz zamanında, insanların ihtiyacı olduğu zamanda var olmayacaksa iyilik hareketleri ne zaman var olacak? Bugün bu istişarede bunu değerlendireceklerini söyledi.

Ardından sözü Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir alarak bir konuşma gerçekleştirdi. Aldemir konuşmasında kısaca şu ifadelere yer verdi;

“Her insanın verdiği mücadele onun karakteridir. Vermemişseniz işte burada bir gri alan vardır. İşte hayat geldi gidiyor. Oysa Allah bizi seçti ki bu hayata değer katalım, anlam katalım, değerlenelim. Hayatın neresinde olursak olalım faydalı olalım, insanlığa ve topluma. Bizler varlığı ile güven veren, yokluğu ile boşluk oluşan insanlar olalım. Biz vakıfçılığı düşe, kalka araştırarak öğrendik. Nihayetinde tam bulduğumuzu da söyleyemeyiz. Araştırmaya devam ediyoruz. Nerde bir güzellik bulsak hemen alıp getirmeye çalışıyoruz. Bizler hep beraber öncü olmanın, örnek olmanın bir sorumluluğu olarak bir araya geldik. Bir toplumun gerçek sermayesi sosyal alanda yaptıklarıdır. Bizler bir ekibiz, işlerimizi istişare ile yürütüyoruz. Her şeyi konuşuyoruz ve sonunda ne yapacağımıza birlikte karar veriyoruz” dedi.

Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından gündemdeki konularla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi ve öneriler dile getirildi.

Sezonun ilk İstişare Sohbeti yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Semt Dernekleri Çalıştayının İkincisi Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı tarafından semtlerdeki çalışmaların koordinasyonu için düzenlenen Semt Dernekleri Çalıştayı’nın ikincisi 1 Kasım Pazar günü yapıldı.

  İlimiz genelindeki semtlerde faaliyetlerine devam derneklerin katıldığı çalıştay Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. Çalıştaya; Bülbülzade Vakfı Semtlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hıdır Akaslan, Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, Merveşehir Derneği Başkanı Mustafa Şakı, Semt-i İbrahimli Derneği Başkanı Mahmut Kaçmazer, Şehreküstü Derneği Başkanı Mehmet Özkan, Fidander Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kılınç, Bilimder Başkanı Hamdi Keleş, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüler katıldı.

  Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dernek başkanlarının selamlama konuşmaları ile başlayan çalıştayın açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hıdır Akaslan yaptı.

  Akaslan, konuşmasında; değişim, yenilik ve süreklilik, hayatın durağan değil sürekli bir değişim içinde olduğundan, 2 binli yılların Türkiye’si ile 2 bin 20’li yılların Türkiye’sinin çok farklı olduğundan, iki alanda yenilik yapmak gerektiğini, bunlardan birincisinin entelektüel alanda, ikincisi teşkilat anlamında teşkilatları çağın gereklerine uygun bir şekilde yenilemek gerektiğinden bahsetti.

  Açılış konuşmasının ardından panel kısmına geçildi. Bilimder Başkanı Hamdi Keleş’in moderatörlüğünde yapılan panelde Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar; “Mahallede iz bırakmak”, Tekin Başer; “Pandemi döneminde STK’ların çalışmaları ve yeni tecrübeler”, Ayşe Kar; “Toplumda gönüllülük ve örgütlülük” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

  Semt Dernekleri Çalıştayı’nın öğleden sonraki bölümünde ise forum düzenlendi.  Forumda; Pandemi döneminde ders gurupları ve verimliliği, Yeni Çalışma alanlarımız ve Mahallelerimizde derneklerimizin tanınırlığı konuları müzakere edildi.

  İkinci semt dernekleri çalıştayı forumun ardından sona erdi.

 • İstişare Sohbetinin II. Oturumu Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından düzenlenen, teşkilat çalışmaları, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Sohbetlerinin ikinci oturumu gerçekleştirildi.

  Pandemi dolayısıyla bu sene iki grup halinde yapılan istişare sohbetlerinin ikinci oturumu Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. İstişare sohbetinin moderatörlüğünü İbrahim Özmantar, sunumu ise vakıf başkanı Turgay Aldemir yaptı. Oturuma Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyetlerde bulunan 22 komisyondan temsilciler katıldı.

  Oturumun açılışında programın moderatörü İbrahim Özmantar şunları söyledi; “Yaşadığımız pandemi süreci ile tarihin ilginç bir zamanından geçiyoruz. Tarihe bir parantez açıldı. Ne zaman kapanacağını bilemediğimiz bir parantez. Açılan bu parantezin tarihe, topluma, insana nasıl bir etki bırakacağını çok iyi bilemiyoruz. Bazı ipuçlarımız var, görmeye çalışıyoruz. Bu süreçte bu ipuçlarını iyi değerlendirenler, bu yaşananları iyi okuyabilenler elbette daha net şeyler görecekler. Neler oluyor? Anadolu Platformu’nun strateji birimi önemli bir çalışma gerçekleştirdi. Tarihin bu ilginç dönemindeki pandemi sürecinin nasıl bir etki bırakacağı ile ilgili ipuçlarını derlemeye çalıştı.  Ulus devletlerin böylesi krizde nasıl yetersiz kaldıklarını da görüyoruz. Birliktelikler sorgulanıyor. Bu pandemi sürecinde gemisini kurtaran kaptan havasına büründü” dedi.

  Ardından sözü Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir alarak bir konuşma gerçekleştirdi. Aldemir konuşmasında kısaca şu ifadelere yer verdi;

  “Rızık insanın biriktirdiği değildir. Rızık paylaştıklarımızdır. Biz paylaştıklarımızla bu kadar hikâye ortaya çıkardık, şu üzerinde bir araya geldiğimiz mekânlar oldu.  Biz yaptığımız şeyi bilerek yapalım, yapmadığımız şeyi bilerek terk edelim. Dünya nereye gidiyor? Neler yapılıyor diye kapsamlı bir rapor çalıştık. Raporun kapsamı şu; tarihi akışın hızlanma anında pandemi kırılması ve etkileri. Pandeminin etkileri ve sonrası için projeksiyon geliştirme çalışmaları. Bunu Anadolu Platformu Strateji Birimi çalıştı. İnsanlık neyin peşinde? Birileri hayatta kalmak için mücadele ediyor, evinden çıkmıyor. Ama birileri de dünyanın sözünü söylemeye çalışıyor. Bu süreçte okuyan, anlamaya çalışan, olayların gri noktalarını görmeye çalışanlar gidişatı da belirliyor. Dünyada güç merkezleri değişiyor. İslam dünyası yeni bir evreye geçiyor. Türkiye devlet olarak, milletiyle, tarihiyle, coğrafyasıyla, halkıyla ve halkının dini ile barış yolunda ilerliyor. Hala bu ülkede azınlık gibi görünmek isteyenler var. Biz bu toprakların asli unsuruyuz. Yokluğumuzda birçok insan sürgün edildi, katledildi, yok sayıldı. Onun için bu topluluk kendinden çok daha büyük bir şeyi temsil ediyor. Bunu yeniden kurgulamamız ve stratejik noktaları şekillendirmemiz gerekiyor. Artık sen senden, ben benden ibaret değiliz. Onun için sahip olduklarımızla imtihan edileceğiz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ” dedi.

  Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından gündemdeki konularla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi ve öneriler dile getirildi.

  İstişare Sohbetinin ikinci oturumu yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.

 • Minberşam Derneği ile Çalışma Toplantısı

  Bülbülzade Vakfı yönetimi, Minberşam Derneği yönetimi ile çalışma toplantısında bir araya geldi.

  Bülbülzade Vakfı’nda düzenlenen toplantıya Vakıf Başkanı Turgay Aldemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Kaçmazer, Adem Er, Minberşam Derneği Başkanı Ali Bekir, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Anadolu Öğrenci Birliği temsilcisi katıldı.

  Toplantıda bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, 2012 yılından bu yana Suriye’ye dönük çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Minberşam Derneği ile başta İşrak Gazetesi ve Fecr Radyo olmak üzere eğitim, insani yardım ve kültür alanında ortak yapılan çalışmalara değinen Aldemir, özellikle eğitim çalışmalarına dikkati çekti. Turgay Aldemir, eğitim alanında Suriye’deki iç savaşta harabeye dönen okulların tadilatının yapılarak İyilik Okulları olarak tekrar hizmete açılması ve Azez, Afrin ve Cerablus’ta inşa edilen Anadolu Kültür Merkez’leri ve ilimizde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Minberşam Derneği Başkanı Ali Bekir de, dernek olarak yürüttükleri çalışmalar, vakıf ile birlikte ortak yürütülen projeler hakkında bilgi verirken, sahada yaşadıkları zorluklar ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

logolarımız