Perşembe, 28 Ocak 2021
İşrak Gazetesi’nin 118. Sayısı Çıktı

İşrak Gazetesi’nin 118. Sayısı Çıktı Öne Çıkarılmış

Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 118. sayısı çıktı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında Suriye’deki kamplarda zorlu kış şartları manşete taşınarak; “Suriye’nin Kuzey Kamplarında Zorlu Şartlar” manşeti atılmış.

15 günde bir yayımlanan gazetenin sürmanşetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye, Doğu Akdeniz meselesinde asla gerilimden değil; barıştan, iş birliğinden, hakkaniyetten ve adaletin tesis edilmesinden yanadır” demeci yer alıyor.

Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi Dusuki “Trump’ın Kaybetmesi”, Ahmed Mazhar Saadu “Suriyeli tutuklular konusu ne zamana kadar ihmal edilecek?!”, Abdurrahim Halife “İsrail partisi” ve Suriye devrimindeki benzerleri üzerine!”, Zekeriya Kurşun “Türkiye-Katar ilişkileri veya yeniden Kuzey-Güney Jeopolitiği”,  Yasin Aktay “Darbeci ile sömürgeci İslamofob Elysee Sarayında birbirini ağırlar”, Halime Kökçe “Macron’un İslam düşmanlığı ihtiyacı!” makaleleri öne çıkıyor.

Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleler ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok aktivite ve haberlere yer veriliyor.

İşrak Gazetesi’nin 118. sayısını online okumak için tıklayın

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Medya Kurslarımız için Ek Kontenjan Fırsatı

  Ortadoğu Medya İletişim Merkezi tarafından düzenlenen; Gazetecilik, Muhabirlik, Fotoğrafçılık, Metin Yazarlığı, Yeni Medya ve Kamera Kullanımı kursları için ek kontenjan kayıtları başladı.

  Sınırlı sayıda kursiyerin kabul edileceği kurslara kayıtlar 31 Ocak tarihine kadar devam edecek. Müracaatlar online form doldurularak yapılacak ve süre bitiminin ardından kesin kayıt hakkı kazananlar kurum tarafından ilan edilecek. 4 ay sürecek kursların sonunda Ortadoğu Medya İletişim Merkezi tarafından kursiyerlere sertifika verilecek. Ayrıca dört kursiyere part-time çalışma olanağı ve TRT’ye yapılan televizyon programına katılma hakkı verilecek.

  Başvuru Bilgileri:

  - Eğitime 18 Yaş üstü herkes başvurabilecek.

  - Eğitime başvuru yapanlar arasından yapılacak seçme ile ücretsiz 4 aylık sıkı bir kurs verilecek.

  - Kursa katılanlara Ortadoğu Medya İletişim Merkezi adına katılım belgesi verilecek.

  - Kursa katılanlardan dört kişiye part-time ücretli ve yüz yüze eğitime geçme hakkı verilecek

  - Kursa katılanlardan dört kişi TRT’ye yapılan televizyon programında stajyer olarak katılma hakkı verilecek. Roll Caption’da isimlerine yer verilecek.

  - Kursa katılanlardan bir kişinin görsel (Video - Fotoğraf) projesine prodüksiyon desteği verilecek.

  - Kursa katılım sağlayanlar için devamlılık mecburi tutulacak. %15 devamsızlık hakkı tanınacak.

  Kayıt formunu doldurmak için Tıklayın

 • İşrak Gazetesi’nin 120. Sayısı Çıktı

  Ülkemizde; Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 120. sayısı çıktı. Pandemi sürecinde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında İşrak Gazetesinin 6. yılına girişi manşete taşınarak; “İşrak Altıncı Yılında” manşeti atılmış.

  15 günde bir yayımlanan gazetenin sürmanşetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Basın özgürlüğünden vazgeçemeyeceğimiz gibi istismar edilmesine de müsaade etmeyeceğiz” demeci yer alıyor.

  Türkiye’den ve Suriye’den birçok gazeteci, yazar, şair, aydın, kanaat önderi ve akademisyenin yazılarıyla katkıda bulunduğu gazetenin bu sayısında; Subhi Dusuki “İşrak gazetesi ve altıncı yılı”, Ahmed Mazhar Saadu “Özgür Sözlerde”, İlham Hakkı  “Güneş seninle doğuyor”, Abdurrahim Halife “Amerika kendisi ile yüzleşiyor!”, İbrahim Karagül “Salgın sonrası fırtına var. Türkiye 2021’de dünyayı çok daha fazla şaşırtacak!”,  Yasin Aktay “ABD’de darbe ihtimali kimi ağlatır, kimi güldürür?”, Burhanettin Duran “Laiklik tanımımız çoktan dönüştü, farkında mısınız?” makaleleri öne çıkıyor.

  Gazetede daha birçok yazar ve şairin; şiir, deneme, öykü ve makaleler ile Türkiye’den ve Suriye’den birçok aktivite ve haberlere yer veriliyor.

  İşrak Gazetesi’nin 120. sayısını çevirim içi okumak için tıklayın

 • Sözlü Tarih Çekimleri Kaldığı Yerden Devam Ediyor

  Ortadoğu Medya İletim Merkezi tarafından başlatılan Sözlü Tarih Projesi kapsamında ülkemizde yaşayan Suriye toplumunun önde gelen şahsiyetlerinin hayatlarının anlatıldığı biyografik belgeselin çekimleri devam ediyor.

  Sözlü Tarih Projesinde; Suriyeli önde gelen akademisyen, yazar, şair, fikir adamı, siyasetçi, kanaat önderlerinin hayatları konu ediliyor. Biyografik belgesel olarak çekilen belgesel 300 sorudan oluşuyor ve 25 kişi ile 25 bölüm olacak şekilde çekiliyor.

  Çekimlerle ilgili bilgi veren proje yönetmeni Zehra Pak şunları söyledi: “Sözlü Tarih Projesi kapsamında 25 Suriyeli ile hayatının bütününe yönelik 300 soruluk biyografik bir belgesel hazırlıyoruz. Sorular kişinin ilk çocuk anısından ilk oturduğu eve, mahalle oyunlarına, yaz ve kış mutfak hazırlıklarına, evlilik ve sosyal yaşama kadar birçok soruyu kapsamaktadır. Belgesel ayrıca Suriye’den Türkiye’ye göç ile ilgili detaylı soruların cevaplarını içermektedir. Hazırladığımız bu belgesel serisi; kütüphaneler, arşivler, yüksek lisans ve doktora tezleri, anket veya istatistik çalışmaları gibi birçok alanda görsel araştırma kaynakları olarak kullanılmak üzere Arapça, İngilizce, Türkçe olarak hazırlanmaktadır. Bu şekliyle belgeselimiz; psikoloji, sosyoloji, hafıza vb. alanında derinlikli incelemeler yapılabilecek eşsiz birer kaynak olma özelliğini ihtiva etmektedir” dedi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow