Perşembe, 28 Ocak 2021
Suriyeli ve Türk İş Adamları Koordinasyon Toplantısı

Suriyeli ve Türk İş Adamları Koordinasyon Toplantısı Öne Çıkarılmış

Gaziantep Valiliği’nin koordinasyonunda düzenlenen Suriyeli ve Türk İş Adamları Koordinasyon Toplantısı 30 Aralık Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yapıldı.

Ayda bir yapılan toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül, Cerablus ve El-Bab valileri, vali yardımcıları, Gaziantep il göç idaresi, ANESİAD, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Minberşam Derneği Başkanı Ali Berkir, Suriyeli ve Türkiyeli iş adamları katıldı.

Toplantının görüşülen gündem maddeleri arasında; Suriyeli ve Türk iş adamlarının güvenli bölgedeki rolü, güvenli bölgede serbest ticaret çalışmalarının önünün açılması, üretim sağlanması için Antep’te üretim bandı bulunan mesleklerinin güvenli bölgeye taşınması, istihdam alanı oluşturulması, Suriyelilerin güvenli bölgelere göçünün sağlanması, güvenli bölgeden üretilen ürünlerin dünya ülkelerine ticaretinin kolaylaştırması, güvenli bölgede tarım faaliyetlerinin arttırılarak devam ettirilmesi yer aldı. Toplantıda ayrıca Suriyeli ve Türk iş adamları arasında çalıştay düzenlenmesi de önerildi.

Toplantıda alınan kararlar ise şöyle;

Suriyeli ve Türk iş adamlarının güvenli bölgeye giriş-çıkış izinlerinin 6 aydan 1 yıla çıkarılması, 50 bin doların üstünde ihracatı olan iş adamları için Suriye’ye sadece belirli günlerde ve sınırlı sayıda yapılan giriş çıkışların kolaylaştırılarak haftanın her günü yapılabilmesi ve giriş-çıkış sınırının kaldırılması, Suriyeli iş adamlarının şehirlerarası yol izinlerinin kolaylaştırılması kararlaştırıldı.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Uyum ve Kabulde Kültürün Rolü

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve Kilis Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çevirimiçi çalıştaya katılarak "Uyum ve Kabulde Kültürün Rolü" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

  29 Aralık Salı günü video konferans yöntemiyle düzenlenen çalıştayda konuşan Aldemir; Suriye'ye yönelik olarak yapılan yardım, eğitim ve kültür çalışmalarının önemine değindi. Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin işin içinde olması gerektiğini dile getirdi. Bülbülzade Vakfı tarafından yürütülen Suriye sosyal uyum çalışmaları; Anadolu Kültür Merkezleri, Fecr Radyo, İşrak Gazetesi, Sosyal Uyum Kitapları, Kanaat Önderleri Toplantıları, Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi, Sözlü Tarih Projesi, Muhacirler Belgeseli, Muhacir Hikayeleri, Mahalle Buluşmaları, Yeryüzü Gençlik, Arapça Kitap Tercümeleri, Küresel Barış Vizyonu Çalıştayı hakkında da bilgi verdi.

  İki oturum şeklinde gerçekleştirilen çalıştayda; Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar; Ahilik: Yol Arkadaşlığı, Prof. Dr. Fırat Purtaş; Kültürün Birleştirici Gücü, Hüseyin Polat; Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim, Muhammet Hac Hasan; Suriyeli Eğitiminin Serencamı, Dr. Öğr. Üyesi Bekir Mehmetali; Türkiye’de Suriyelilerin Eğitimi, Doç. Dr. İbrahim Efe; Uyum ve İletişim, Doç. Dr. İbrahim  Gültekin; Eğitim Dil ve Kültür Suriyeli Öğrenciler için Gelecek  Arayışı, Dr. Öğr. Üyesi Ali Zafer Sağıroğlu; Türkiye'de uyum  kavramından ne anlıyoruz?, Arş. Gör. Osman Ülker; Kültür politikaları ve uyum: Yeni bir yaklaşım için öneriler, Arş. Gör. Zeynel Amaç; Uyum Politikaları  Açısından Kapsayıcı  Eğitim konularıyla sunumlarını gerçekleştirdiler.

 • Pandemi Etkileri ve Sonrası

  Anadolu Platformu Strateji Geliştirme Birimi tarafından “Pandemi Etkileri ve Sonrası” konulu Youtube üzerinden çevirimiçi panel gerçekleştirildi.

  Uzun zamandır dünyayı etkisi altına alan pandemi dolayısıyla Anadolu Platformu Strateji Geliştirme Birimi tarafından bir rapor hazırlandı. İçinde yaşadığımız bu dönemin swot analizini yaparak gelecek perspektifleri geliştirmek için hazırlanan raporu paylaşmak ve katılımcılardan gelecek sorulara yanıt vermek amacıyla 27 Aralık Pazar günü youtube üzerinden canlı yayın düzenlendi.

  Çevirimiçi düzenlenen panelde Anadolu Platformu Strateji Geliştirme Biriminden Harun Çelik; “Pandemi Sonrası Projeksiyon Geliştirme Çalışmalarının Serencamı”, Ahmet Turan Koçer; “Çalışmanın Özeti”, Murat Serim; “Pandeminin İnsanlık ve Türkiye’ye Etkileri ve Dijital Dönüşüm”, Erdal Ergenç; “Pandeminin İslami STK’lara ve Anadolu Platformu’na Etkileri”, Tayyibe Gerçek; “Aşı Uygulamaları ve Pandemi ile Mücadele Süreci” başlıklarını anlattılar.

  Panelin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz;

 • Suriye Koordinasyon Toplantısı Vakfımızda Yapıldı

  Suriye konusunda çalışmalar yürüten yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışması için vakfımızda bir koordinasyon toplantı düzenlendi. Toplantıya; Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Karkamış Kaymakamı Emin Bağlı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden Ramazan Kurt, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Maarif Vakfı Suriye Koordinatörü Mehmet Emin Şimşek, Gaziantep İHH Başkanı Tuncay Mengilli, Referans Gazetesinden Yaşar Yavuz ve Ortadoğu Medya İletişim Merkezi Genel Koordinatörü Mehmet Fatih Eminoğlu katıldı.

  Toplantıda; bölgemizde yapılabilecek çalışmalar, işbirlikleri, olası problemlerin çözümleri ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. İki haftada bir yapılması planlanan toplantılarda önümüzdeki süreçte daha tematik konular üzerinde durulacak.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow