Perşembe, 28 Ocak 2021
Bülbülzade Vakfı Uluslararası Proje Birimi Toplantısı Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Uluslararası Proje Birimi Toplantısı Yapıldı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Uluslararası Proje Birimi 'International Projects' çalışmalarına devam ediyor.

Alanında uzman proje eğitimcilerinin bir araya geldiği toplantıda yeni yılda yapılması planlanan projelerle ilgili görüş alışverişi yapıldı. Vakıf kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında projeli çalışmanın önemine değinilirken proje çerçevesinde sivil toplum çalışmaları, eğitim, kültür, sanat, spor, çevre ve birçok alanda tecrübe paylaşımı için uluslararası platformlarda çalışmalar yapılması planlandı.

Toplantı vakıf ve birimlerin proje işleyişiyle ilgili raporlamanın ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Vakıf Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı yönetimi, vakıf merkezi ve bağlı birimlerde çalışan birim sorumlularıyla koordinasyon toplantısında bir araya geldi.

  21 Aralık Pazartesi günü vakıf merkezinde yapılan toplantıya; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Bülbülzade Vakfı Genel Sekreteri Adem Er, vakıf çatısı altında faaliyet gösteren kurum ve birimlerden, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi, Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder), Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi, İyilik Derneği Yardım Koordinasyon Merkezi, İstikrar Spor Kulübü, Proje Birimi, Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ile Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu’ndan sorumlular katıldı.

  Toplantıda konuşan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, vakıf çalışmalarının gelecek nesillere aktarılması için yazılı olarak kayıt altına alınmasının önemine değindi. Toplantıda ayrıca vakıf ve birimlerin işleyişiyle ilgili konular ele alındı.

 • Semt Dernekleri Çalıştayının İkincisi Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı tarafından semtlerdeki çalışmaların koordinasyonu için düzenlenen Semt Dernekleri Çalıştayı’nın ikincisi 1 Kasım Pazar günü yapıldı.

  İlimiz genelindeki semtlerde faaliyetlerine devam derneklerin katıldığı çalıştay Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. Çalıştaya; Bülbülzade Vakfı Semtlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hıdır Akaslan, Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, Merveşehir Derneği Başkanı Mustafa Şakı, Semt-i İbrahimli Derneği Başkanı Mahmut Kaçmazer, Şehreküstü Derneği Başkanı Mehmet Özkan, Fidander Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kılınç, Bilimder Başkanı Hamdi Keleş, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüler katıldı.

  Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dernek başkanlarının selamlama konuşmaları ile başlayan çalıştayın açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hıdır Akaslan yaptı.

  Akaslan, konuşmasında; değişim, yenilik ve süreklilik, hayatın durağan değil sürekli bir değişim içinde olduğundan, 2 binli yılların Türkiye’si ile 2 bin 20’li yılların Türkiye’sinin çok farklı olduğundan, iki alanda yenilik yapmak gerektiğini, bunlardan birincisinin entelektüel alanda, ikincisi teşkilat anlamında teşkilatları çağın gereklerine uygun bir şekilde yenilemek gerektiğinden bahsetti.

  Açılış konuşmasının ardından panel kısmına geçildi. Bilimder Başkanı Hamdi Keleş’in moderatörlüğünde yapılan panelde Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar; “Mahallede iz bırakmak”, Tekin Başer; “Pandemi döneminde STK’ların çalışmaları ve yeni tecrübeler”, Ayşe Kar; “Toplumda gönüllülük ve örgütlülük” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

  Semt Dernekleri Çalıştayı’nın öğleden sonraki bölümünde ise forum düzenlendi.  Forumda; Pandemi döneminde ders gurupları ve verimliliği, Yeni Çalışma alanlarımız ve Mahallelerimizde derneklerimizin tanınırlığı konuları müzakere edildi.

  İkinci semt dernekleri çalıştayı forumun ardından sona erdi.

 • İstişare Sohbetinin II. Oturumu Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından düzenlenen, teşkilat çalışmaları, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Sohbetlerinin ikinci oturumu gerçekleştirildi.

  Pandemi dolayısıyla bu sene iki grup halinde yapılan istişare sohbetlerinin ikinci oturumu Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. İstişare sohbetinin moderatörlüğünü İbrahim Özmantar, sunumu ise vakıf başkanı Turgay Aldemir yaptı. Oturuma Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyetlerde bulunan 22 komisyondan temsilciler katıldı.

  Oturumun açılışında programın moderatörü İbrahim Özmantar şunları söyledi; “Yaşadığımız pandemi süreci ile tarihin ilginç bir zamanından geçiyoruz. Tarihe bir parantez açıldı. Ne zaman kapanacağını bilemediğimiz bir parantez. Açılan bu parantezin tarihe, topluma, insana nasıl bir etki bırakacağını çok iyi bilemiyoruz. Bazı ipuçlarımız var, görmeye çalışıyoruz. Bu süreçte bu ipuçlarını iyi değerlendirenler, bu yaşananları iyi okuyabilenler elbette daha net şeyler görecekler. Neler oluyor? Anadolu Platformu’nun strateji birimi önemli bir çalışma gerçekleştirdi. Tarihin bu ilginç dönemindeki pandemi sürecinin nasıl bir etki bırakacağı ile ilgili ipuçlarını derlemeye çalıştı.  Ulus devletlerin böylesi krizde nasıl yetersiz kaldıklarını da görüyoruz. Birliktelikler sorgulanıyor. Bu pandemi sürecinde gemisini kurtaran kaptan havasına büründü” dedi.

  Ardından sözü Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir alarak bir konuşma gerçekleştirdi. Aldemir konuşmasında kısaca şu ifadelere yer verdi;

  “Rızık insanın biriktirdiği değildir. Rızık paylaştıklarımızdır. Biz paylaştıklarımızla bu kadar hikâye ortaya çıkardık, şu üzerinde bir araya geldiğimiz mekânlar oldu.  Biz yaptığımız şeyi bilerek yapalım, yapmadığımız şeyi bilerek terk edelim. Dünya nereye gidiyor? Neler yapılıyor diye kapsamlı bir rapor çalıştık. Raporun kapsamı şu; tarihi akışın hızlanma anında pandemi kırılması ve etkileri. Pandeminin etkileri ve sonrası için projeksiyon geliştirme çalışmaları. Bunu Anadolu Platformu Strateji Birimi çalıştı. İnsanlık neyin peşinde? Birileri hayatta kalmak için mücadele ediyor, evinden çıkmıyor. Ama birileri de dünyanın sözünü söylemeye çalışıyor. Bu süreçte okuyan, anlamaya çalışan, olayların gri noktalarını görmeye çalışanlar gidişatı da belirliyor. Dünyada güç merkezleri değişiyor. İslam dünyası yeni bir evreye geçiyor. Türkiye devlet olarak, milletiyle, tarihiyle, coğrafyasıyla, halkıyla ve halkının dini ile barış yolunda ilerliyor. Hala bu ülkede azınlık gibi görünmek isteyenler var. Biz bu toprakların asli unsuruyuz. Yokluğumuzda birçok insan sürgün edildi, katledildi, yok sayıldı. Onun için bu topluluk kendinden çok daha büyük bir şeyi temsil ediyor. Bunu yeniden kurgulamamız ve stratejik noktaları şekillendirmemiz gerekiyor. Artık sen senden, ben benden ibaret değiliz. Onun için sahip olduklarımızla imtihan edileceğiz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ” dedi.

  Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından gündemdeki konularla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi ve öneriler dile getirildi.

  İstişare Sohbetinin ikinci oturumu yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow