Cuma, 23 Nisan 2021
Basına ve Kamuoyuna

Basına ve Kamuoyuna Öne Çıkarılmış

HADSİZ TEŞEBBÜS KARŞISINDA SESSİZ KALMAYACAĞIZ!

Emekli 104 amiralin Montrö Sözleşmesi, Kanal İstanbul, kılık kıyafet ve Anayasa değişikliği hakkında üzerlerine vazife olmadığı halde halkın oylarıyla iktidara gelmiş yönetime muhtıra verir gibi yayınladığı haddini aşan bildiri, eski darbe dönemlerini hatırlatmış, belli çevrelerde darbe hevesinin devam ettiğini göstermiştir.

Bu menfur bildirinin parmak sallayarak ortaya koymuş olduğu tutum, ifade hürriyeti bağlamında değerlendirilemez! Çünkü bildiriye imza koyan isimlerin tamamı, bu zamana kadar Türkiye’de pek çok darbeyi gerçekleştirmiş bir gelenekten gelmektedir. Diğer darbe ve muhtıralarda olduğu gibi aynı dili, imayı ve tutumu tekrar eden bu bildiri de “Yüce Türk Milleti” hitabıyla başlamış, Atatürkçülük gibi bir maskenin arkasına saklanmış, irtica paranoyasıyla devam etmiş ve her zamanki gibi bir gece yarısı ilan edilmiştir.

Önceki darbelerin başlıca gerekçesi olan irtica söyleminin, bu bildiride de kendini göstermiş olması, atılan adımlara ve gerçekleştirilen reformlara rağmen darbe tehdidinin henüz geçmediğini ortaya koymaktadır. Demokratik seçimlerle ve halkın oylarıyla iktidara gelmiş hükûmeti hiçe sayıp
tehdit ederek bildiri yayınlamak, askerî vesayet özleminden başka bir şekilde değerlendirilemez.

Türkiye’de millet iradesini, hak ve hukuku önemseyen bütün kesimler, bu aba altından sopa gösterme girişimine elbette hak ettiği tepkiyi vermelidir.

Türkiye tekrar muhtıralarla, darbelerle yönetilen bir ülke olmayacaktır. Milletin iradesine karşı yapılmış bu aymaz teşebbüs, sessizce geçiştirilemez.

Bildiriye imza atanların bu teşebbüsü neden yaptıkları ve bu teşebbüsün ilişkileri ortaya çıkarılmalı. Söz konusu bildiri ile ilgili adli işlemler yapılmalı, hukuk işletilmeli ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalı. Vesayet hevesi ve girişimlerinin bir daha yaşanmaması ve kimsenin bir daha böyle bir çirkinliğe cesaret edememesi için acil ve kalıcı tedbirler alınmalıdır.

Hatırlatmak gerekir ki, Türkiye’deki hiçbir darbe veya muhtıra, NATO’dan bağımsız gerçekleşmemiştir. NATO ve işbirlikçileri aynı konumlarını sürdürseler de artık darbelere göğüs geren, tankların karşısına çıkan ve askerî vesayetle yönetilmek istemeyen bir millet bulunmaktadır.

Anadolu Platformu olarak millet iradesini hiçe sayan hiçbir güç karşısında sesiz kalmayacağız!

Anadolu Platformu

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn

 • Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun

  İnsanlığa rehber olarak gönderilen Kuran’ı Kerim’in indirildiği; rahmet, bereket ve bağışlanma ayı olan “Ramazan-ı Şerif’in" İslam alemine ve ülkemize hayırlar getirmesini Cenâb-ı Mevlâ'dan niyaz ederiz.

 • Teşkilat Toplantısı Vakıf Merkezi’nde Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı teşkilat toplantısı 22 Mart Pazartesi günü vakıf merkezinde yapıldı.

  Vakıf yönetimi tarafından düzenlenen teşkilat toplantısına; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, yönetim kurulu üyeleri ve komisyon başkanları katıldı.

  Toplantıda; faaliyet bilgilendirmeleri, ramazan faaliyetleri, komisyon bilgilendirmeleri, Suriye çalışmaları, Anadolu Platformu yeniden yapılanma süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow