Perşembe, 24 Haziran 2021
Azez'de Kamu ve STK İşbirliği ile İftar Organizasyonu

Azez'de Kamu ve STK İşbirliği ile İftar Organizasyonu Öne Çıkarılmış

Suriye’nin Kuzeyinde Azez’de faaliyet gösteren Sivil Toplum ve Kamu kurumları iş birliğiyle iftar organizasyonu gerçekleştirildi.

Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, Bülbülzade Vakfı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik iş birliği ile gerçekleştirilen iftar programına; Kilis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kilis İl Tarım Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Kilis İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, Yunus Emre Enstitüsü Fikret Çıtlak, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Azez Yerel Meclis Başkanı ve Valilik yetkileri ve birçok davetli katıldı.

İftar organizasyonun da Turgay Aldemir selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. Aldemir konuşmasında şu hususlara değindi;

“Ramazan’ın başından beri yoğun bir program icra ettik. Pandemi döneminde ve ramazan boyunca güvenli bölgelerde 4 Kültür merkezinin açılışını yaptık şimdi buralarda bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Yaptığımız işi bir bilgi ve bilinçle yapmamız gerekiyor. Bu merkezler içinde yaşadığımız toplumun sorunları için bir arayış. Zaman bizim için bir imtihan. Asla geri getirme imkânımız yoktur. Yol uzun zaman kısa daha çok çalışmalıyız.

Toplumsal süreçlere, özelikle toplumsal meselelere dönük yüzümüz olmadığı zaman, söz hayatla buluşmadığında sokakla bağ kurulamıyor. Sokağın, gençlerin, kadınların, engellilerin, azınlıkların, farklı dini ve fikri grupları anlamaya dair bir çabanız yoksa kendi oluşturduğunuz o konfor dünyasında başka bir sürece evriliyor. Suriye’deki bu sorunların üstesinden hep birlikte geleceğiz.

Rabbime hamd olsun bugün Suriye’de çekilen sıkıntıların kefareti olarak pandemi süreci çok hafif atlatılıyor. Bu ramazan gününde bu iftar saatinde Rabbim kalplerimizi birleştirsin işlerimizi kolaylaştırsın. Kadir gecesini yaşayacağımız bu günlerde dualarımızı birbirine ortak etsin. Bizim inanç dünyamızda insan insanın kardeşidir dostudur, dayanağıdır. Biz Suriye’yiz. Suriye’nin de Türkiye olduğunu biliyoruz. Aramızda sınırlar olabilir ama bunları biz çekmedik. Gönlümüzde Suriyeli kardeşlerimizle hiçbir ayrım ve hiçbir sınır yoktur. İnşallah gelecekte de olmayacaktır. Yeniden kardeşliğin, adaletin, İslam’ın onur ve izzetinin bu topraklarda yaşam bulması için çabalamaya devam edeceğiz. İftarınız hayır oruçlarınız kabul olsun.” dedi.

Turgay Aldemir ve beraberindeki heyet İftar programının ardından Azez’de bulunan Anadolu Kültür Merkezini ziyaret ederek çalışmaların seyri hakkında bilgi aldı.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • El Bab Anadolu Kültür Merkezi Törenle Açıldı

  Suriye’nin güvenli bölgelerinde kurulan Anadolu Kültür Merkezleri’nin dördüncüsü El Bab kentinde düzenlenen törenle açıldı.

  Bülbülzade Vakfı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğinde yapılan El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışı 16 Haziran Çarşamba günü yapıldı.  Açılış törenine; Gaziantep Vali Yardımcıları Anıl Alkal ve Rızvan Eroğlu, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, El Bab Yerel Meclis Başkanı Muhammed Heyseme Şihebi, Gaziantep AFAD İl Müdürü Bekir Şen, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis, YTB temsilcileri, Anadolu Platformu Kayseri il teşkilatı ve diğer illerden gelen gönüllüler, iş adamları ve kanaat önderleri katıldı.

  Kur’an-ı Kerim tilaveti işe başlayan açılış töreninde bir konuşma yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu şunları söyledi; “Suriye toplumu uzun bir süredir zorlu bir imtihandan geçiyor. Bizler Türkiye olarak, yanı başınızdaki kardeşleriniz olarak bu imtihanın en başından beri Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız. Bu topraklar bir zamanlar dünyaya adaletin, medeniyetin ve ilmin yayıldığı topraklardı. Bugün inşallah buralar yeniden refahın, hakkaniyetin, huzurun, adaletin anıldığı, dünyaya; ilmin, bilginin yayıldığı topraklar haline gelecektir. Kayserili hayırsever iş adamlarımızın böyle bir tesis ihtiyacında ellerini uzatmaları bu iki toplumun tasada ve kıvançta bir olduğunun göstergesidir. Bülbülzade Vakfımızın öncülüğünde dördüncüsünü açtığımız Anadolu Kültür Merkezimizde inşallah buradaki yavrularımız geleceğe hazırlanacaklar. Burada okuma yazma öğrenmekten tutunuz; fizik, kimya, matematik ve diğer ilmi alanlarda eğitimler görecekler. Hanım kardeşlerimiz kendi hayalarını idame ettirecekleri kurslar görecekler. Kardeşlerimiz ilgi alanlarına göre kültür ve sanatın çeşitli dallarında kendilerini geliştirecekler. Bu tür kurumların devamını diliyor ve vesile olanlara şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bizler adında olduğu gibi medeniyetlerin, uygarlıkların, farklılıkların bir arada olduğu ve birbirine saygı duyduğu, Osmanlı adaletini ve Selçuklu medeniyetini kurmuş Anadolu ismin verdiğimiz bu yerlerde yeniden adalet yürüyüşümüzün gerçekleşmesini istiyoruz. Anadolu bizim vatan tasavvurumuzun başkentidir. Burada ürettiğimiz kültür, eğitim, fikirler yeni etki alanlarıyla dünyadaki tüm mazlumları, zulme uğrayan her insanı saracak ve umuda dönüşecektir. Bombalarla yıkılan bu beldeyi kitaplarla hep birlikte imar ediyoruz. Burada 600’den fazla öğrencimiz var, onlarca eğitimcimiz var. Bu eserin ortaya çıkmasında özellikle Kayserili hayırseverlerimizin büyük katkısı oldu. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum.” dedi.

  Törende; Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, Mezrehettin Öztürk, El Bab Yerel Meclis Başkanı Muhammed Heyseme Şihebi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis de birer selamlama konuşması yaparak kültür merkezinin hayırlara vesile olmasını dilediler.

  Konuşmaların ardından El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışı için kurdele kesimi gerçekleştirildi. Açılış dolayısıyla Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven dua etti.

  Heyet açılışın ardından kültür merkezini gezdi. Resim sergisi ile müzik kursları, İngilizce, Arapça ve Türkçe dil kurslarının yapıldığı sınıflar gezilerek yerinde bilgi alındı. Tören kültür merkezinin önünde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

  Suriye’nin güvenli bölgelerindeki El-Bab, Azez, Cerablus ve Afrin’de açılan ve bölge halkına hizmet veren Anadolu Kültür Merkezleri’nde eğitim ve kültür faaliyetleri birlikte yürütülüyor.

 • Suriyeli STK’lar Eğitim için Toplandı

  Gaziantep Suriye Topluluğu ve Bülbülzade Vakfı iş birliği ile Gaziantep’te ve Suriye içinde eğitim alanında faaliyet gösteren STK temsilcileri bir araya gelerek eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  15 Haziran Salı günü yemekli olarak yapılan toplantıya Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa El Hüseyin ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

  Toplantıda; Suriyelilere yönelik olarak eğitim merkezlerinin arttırılması, Suriye’deki eğitim faaliyetleri niteliğinin arttırılması, Suriyeli STK’lar arasında organizeli ve koordinasyonlu çalışma, Gaziantep Suriye topluluğunun çalışmaları ve Suriye’deki son durum ele alındı.

 • Azez Anadolu Kültür Merkez’inde Resim Sergisi Açıldı

  Azez Anadolu Kültür Merkezi’ne eğitim gören öğrencilerin yaptığı resimler kent merkezinde sergilenmeye başlandı.

  10-13-14 Haziran tarihlerinde yapılan resim sergisine halk ve mülki erkan büyük ilgi gösterdi. Suriye Geçici Hükümeti Ekonomi ve Adalet Bakanı, Azez Yerel Meclis Başkanı, Kilis Valilik Yetkilileri, Akademisyenler ve Millî Eğitim Bakanlığından yetkililerin de gezdiği resim sergisi 14 Haziran Pazartesi akşamına kadar sanat severlerin hizmetinde olacak.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow