Perşembe, 24 Haziran 2021
Vicdan Sahibi İnsanlara ve Devletlere Çağrı

Vicdan Sahibi İnsanlara ve Devletlere Çağrı Öne Çıkarılmış

Tüm Vicdan Sahibi İnsanlara ve Devletlere Çağrı:

Yeter artık! Bu hayasız zulmü durdurun!

İsrail 1948’den beri yapageldiklerini bugün de yapmaya devam ediyor. Saldırılar ilk kez yaşanmıyor. Bundan sonra da yaşanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bu saldırılar karşısında duyarlık serdedilmesi önemli, anlamlı; lakin hamasi söylemler ve duygusal yaklaşımlarla sorunun çözülmeyeceğinin, devam eden zulmün sona ermeyeceğinin bilinmesi gerekiyor. Yıllardır devam eden haksızlıklar ortada… “Safımız belli olsun” kabilinden tutumların ötesine geçecek bilinçli, etkili, caydırıcı adımlara ihtiyaç var. Terör devletini durduracak, kanın akmasını, işgalin devam etmesini engelleyecek adımlara… Bunların gerçekleştirilmesi ise bireysel tutumların ötesinde adımların atılmasını gerekli kılıyor.

Bugün Türkiye’nin ve dünya Müslümanlarının sivil toplumlar, devletler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde atacakları akıllı adımlara ihtiyaç var. Yani daha üst bir ortak akla ve bu ortak aklın atacağı adımlarla, terörün devamını engelleyecek girişimlere ihtiyaç var. Sadra şifa olacak girişimlere… Siyasi, ekonomik, askeri, kültürel vb. Bu konuda Müslüman olan-olmayan tüm duyarlı-vicdanlı kuruluşların, devletlerin harekete geçirilmesine, uluslararası alanda adımların atılmasına ihtiyaç var.

Çağrımız İsrail’e karşı fiili adım atabilecek tüm kesimlere ve devletlere olmalıdır. Mesela İslam İşbirliği Teşkilatı zorlanabilir, bu konuyla ilgili daha önceden oluşturulmuş kurullar harekete geçirilebilir. Yahut bunlardan bağımsız olarak devletlerin girişimleriyle yeni ortak adımlar atabilir. Mesela başlangıç olması bakımından Türkiye, İran, Katar vb. devletler birlikte daha ciddi açıklamalar yapıp hareket edebilir, dünyada İsrail karşıtı adım atabilecek devletlerin işbirliğini sağlayacak girişimlerde bulunabilirler. Bu adımların geciktirilmeden hayata geçirilmesi daha vahim gelişmelerin yaşanmasını engelleyebilecektir. Müslüman halklar yaşadıkları ülkelerde devletlerinden bu konuda ortak adımların atılmasını talep edebilirler.

Sadece kınama mesajlarının yayınlanması, hamasi söylemlerin ifade edilmesi kısmi bir etki yapabilir lakin bunlar sorunun çözülmesini sağlamayacaktır. Bugün sahici söylemlere, eylemlere atılacak adımlara ihtiyaç var. Enerjimizin ve imkanlarımızın doğru yöntemlerle ve makul ölçülerde harekete geçirilmesi, dünya kamuoyunun Filistin’inin haklı davasının yanında yer almasının sağlanması gerekiyor.

"Susmak elbette zehirlidir

ve rahatlık getirir yazıklanmak da.

Ey tenimde uzak yolculukların lekeleri!

Ey çocuklarda uyuyan intizamsız güneşler!

gelin ve boğdurun bu köleleri."

ANADOLU PLATFORMU

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Bayramlaşma Programı Çevrimiçi Olarak Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından düzenlenen bayramlaşma programı video konferans yöntemiyle çevrimiçi olarak yapıldı.

  Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da pandemi nedeniyle sanal ortamda yapılan bayramlaşma programına; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, yönetim kurulu üyeleri, komisyon başkanları, gönüllüler, öğrenciler ve il dışından misafirler ve aileleri katıldı.

  Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar’ın moderatörlüğünde yapılan oturumda tüm katılımcılar birbirleriyle bayramlaşarak hasbihal etme imkânı buldu. Bayramlaşma programı yapılan hasbihâlin ardından sona erdi.

 • Vakıf Başkanımızın Bayram Mesajı

  Bübülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir'in Ramazan Bayramı mesajı:

 • Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun...

  Arınma ve rahmet ayı olan Ramazan’ın ardından Rabbimiz bizleri sevincimizin, umudumuzun ve kardeşliğimizin pekişeceği yeni bir Ramazan Bayramına daha kavuşturdu. Rabbimizden niyazımız; şehrimiz, ülkemiz ve insanlık ailesi olarak mücadele ettiğimiz Korona virüs salgınının bir an önce sona ermesi ve hayatın her alanında normalleşmenin gerçekleşmesidir. Bayramın ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve bereket getirmesini diliyoruz.
  Ramazan bayramı bereketi ve esenliği ile insanlık için hayırlara vesile olsun…

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow