Cumartesi, 31 Temmuz 2021
Suriyeli STK’lar Eğitim için Toplandı

Suriyeli STK’lar Eğitim için Toplandı Öne Çıkarılmış

Gaziantep Suriye Topluluğu ve Bülbülzade Vakfı iş birliği ile Gaziantep’te ve Suriye içinde eğitim alanında faaliyet gösteren STK temsilcileri bir araya gelerek eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

15 Haziran Salı günü yemekli olarak yapılan toplantıya Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa El Hüseyin ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Toplantıda; Suriyelilere yönelik olarak eğitim merkezlerinin arttırılması, Suriye’deki eğitim faaliyetleri niteliğinin arttırılması, Suriyeli STK’lar arasında organizeli ve koordinasyonlu çalışma, Gaziantep Suriye topluluğunun çalışmaları ve Suriye’deki son durum ele alındı.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • ANESİAD Heyeti Azez Anadolu Kültür Merkezi’ni Ziyaret Etti

  Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANESİAD) Gaziantep Şubesi üyeleri, Suriye’nin Azez kenti ziyareti kapsamında Azez Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldılar.

  1 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarete ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı İdris Tekin ve üyelerden oluşan heyet katıldı. Günübirlik düzenlenen ziyaret kapsamında Azez Anadolu Kültür Merkezi ziyaret eden heyet, koordinatör Melih Ay’dan çalışmalar hakkında bilgi alındı. Heyet Azez’de; Kilis Vali Yardımcısı Ömer Yılmaz, Ticaret Odası Başkanı İbrahim Dırbale, Mahalli Meclis Başkanı Muhammed Hac Hamdan ve Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek bölge ile ilgili istişarelerde bulundu.

 • Suriye Kanaat Önderleri Toplantısı Vakfımızda Yapıldı

  Suriye toplumunun önde gelen fikir, düşünce, aydın, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yapılan Suriye Kanaat Önderleri Toplantısı 30 Haziran Salı günü vakfımızın ev sahipliğinde yapıldı.

  Toplantıya; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Önder Derneği Başkanı Abdurrahman Dedem, Midad Derneği Başkanı Azzam Hancı, Gaziantep Suriye Topluluğu Başkanı Mustafa El Hüseyin, Ata Derneği Başkanı Vail Dede, Minberşam Derneği, Kadın Birliği Derneği, Acu Derneği’nden sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meslek örgütü temsilcileri, gazeteciler, yazarlar, aydın ve akademisyenler katıldı.

  Toplantıda; Gaziantep’te yaşayan Suriyelilerin önümüzdeki sürçte sağlık sorunu yaşamamaları için bir an önce aşı yaptırmalarının teşvik edilmesi, Gaziantep ve güvenli bölgede Türkçe,  Arapça, Kürtçe dilinin yaygınlaştırılması için ortaklaşa bir kampanya yürütülmesi, gençlerin okullara devam etmesi, lise devamlılığının arttırılması, üniversiteye hazırlanılması konusunda çabaların desteklenmesi, Türk sivil toplum örgütü tecrübesinin aktarılması için Suriyeli sivil toplum örgütleriyle beraber bir sivil toplum akademisi oluşturulması, Gaziantep’te, Suriye’nin içinde ve ihtiyaç duyulması halinde Türkiye’nin değişik bölgelerinde gençlik merkezi, kültür merkezi taleplerinin karşılanması için işbirliğine gidilmesi, yeni dönemde Gaziantep göç merkezi prototipi üzerinden bu tür çalışmaların arttırılması konuları görüşülerek karara bağlandı.

 • El Bab Anadolu Kültür Merkezi Törenle Açıldı

  Suriye’nin güvenli bölgelerinde kurulan Anadolu Kültür Merkezleri’nin dördüncüsü El Bab kentinde düzenlenen törenle açıldı.

  Bülbülzade Vakfı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğinde yapılan El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışı 16 Haziran Çarşamba günü yapıldı.  Açılış törenine; Gaziantep Vali Yardımcıları Anıl Alkal ve Rızvan Eroğlu, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, El Bab Yerel Meclis Başkanı Muhammed Heyseme Şihebi, Gaziantep AFAD İl Müdürü Bekir Şen, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis, YTB temsilcileri, Anadolu Platformu Kayseri il teşkilatı ve diğer illerden gelen gönüllüler, iş adamları ve kanaat önderleri katıldı.

  Kur’an-ı Kerim tilaveti işe başlayan açılış töreninde bir konuşma yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu şunları söyledi; “Suriye toplumu uzun bir süredir zorlu bir imtihandan geçiyor. Bizler Türkiye olarak, yanı başınızdaki kardeşleriniz olarak bu imtihanın en başından beri Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız. Bu topraklar bir zamanlar dünyaya adaletin, medeniyetin ve ilmin yayıldığı topraklardı. Bugün inşallah buralar yeniden refahın, hakkaniyetin, huzurun, adaletin anıldığı, dünyaya; ilmin, bilginin yayıldığı topraklar haline gelecektir. Kayserili hayırsever iş adamlarımızın böyle bir tesis ihtiyacında ellerini uzatmaları bu iki toplumun tasada ve kıvançta bir olduğunun göstergesidir. Bülbülzade Vakfımızın öncülüğünde dördüncüsünü açtığımız Anadolu Kültür Merkezimizde inşallah buradaki yavrularımız geleceğe hazırlanacaklar. Burada okuma yazma öğrenmekten tutunuz; fizik, kimya, matematik ve diğer ilmi alanlarda eğitimler görecekler. Hanım kardeşlerimiz kendi hayalarını idame ettirecekleri kurslar görecekler. Kardeşlerimiz ilgi alanlarına göre kültür ve sanatın çeşitli dallarında kendilerini geliştirecekler. Bu tür kurumların devamını diliyor ve vesile olanlara şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

  Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bizler adında olduğu gibi medeniyetlerin, uygarlıkların, farklılıkların bir arada olduğu ve birbirine saygı duyduğu, Osmanlı adaletini ve Selçuklu medeniyetini kurmuş Anadolu ismin verdiğimiz bu yerlerde yeniden adalet yürüyüşümüzün gerçekleşmesini istiyoruz. Anadolu bizim vatan tasavvurumuzun başkentidir. Burada ürettiğimiz kültür, eğitim, fikirler yeni etki alanlarıyla dünyadaki tüm mazlumları, zulme uğrayan her insanı saracak ve umuda dönüşecektir. Bombalarla yıkılan bu beldeyi kitaplarla hep birlikte imar ediyoruz. Burada 600’den fazla öğrencimiz var, onlarca eğitimcimiz var. Bu eserin ortaya çıkmasında özellikle Kayserili hayırseverlerimizin büyük katkısı oldu. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum.” dedi.

  Törende; Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, Mezrehettin Öztürk, El Bab Yerel Meclis Başkanı Muhammed Heyseme Şihebi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis de birer selamlama konuşması yaparak kültür merkezinin hayırlara vesile olmasını dilediler.

  Konuşmaların ardından El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışı için kurdele kesimi gerçekleştirildi. Açılış dolayısıyla Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven dua etti.

  Heyet açılışın ardından kültür merkezini gezdi. Resim sergisi ile müzik kursları, İngilizce, Arapça ve Türkçe dil kurslarının yapıldığı sınıflar gezilerek yerinde bilgi alındı. Tören kültür merkezinin önünde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

  Suriye’nin güvenli bölgelerindeki El-Bab, Azez, Cerablus ve Afrin’de açılan ve bölge halkına hizmet veren Anadolu Kültür Merkezleri’nde eğitim ve kültür faaliyetleri birlikte yürütülüyor.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow