Pazartesi, 20 Eylül 2021
Tunus’taki 25 Temmuz Darbe Girişimine Dair

Tunus’taki 25 Temmuz Darbe Girişimine Dair Öne Çıkarılmış

Tunus’un, Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığı bir günün gecesinde Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in öncülüğünde uluslararası bir darbe girişimi yaşandı. Askeri yetkilileri yanına alan Kays, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını açıkladı. Ardından Meclis kapısına zincirler vurularak siyasi tutuklamalar başlatıldı.
Kuzey Afrika’da maalesef sular durulmuyor. Emperyalist güçler oluşturdukları vesayet güçleriyle İslam topraklarına müdahale etmeye devam ediyor ve asla vazgeçmiyorlar. Son dönemde ilk olarak 1992’de Cezayir’de uygulamaya konulan darbe, BAE ve Batılı devletlerin desteğiyle Mısır'dan sonra Tunus'a da model olarak ihraç edilmeye çalışılıyor.
Hatırlanacağı üzere aynı senaryolu darbe girişiminden Libya son anda kurtulabilmişti. Türkiye’de ise darbeciler hezimete uğratılmıştı.
Yapılan darbe girişimleriyle Müslüman ülkeler BAE vb. ülkelerin aracılığı ve finansal fonlamalarıyla diktatör yönetimlere teslim edilerek bağımsızlıkları engellenmeye ve sömürüye açık hale getirilmeye çalışılıyor.
Batılı devletlerin ve küresel şirketlerin coğrafyamızdaki kukla işbirlikçilerinin girişimlerinin başarılı olmaması için tüm uluslararası kuruluşları ve kamuoyunu duyarlı davranmaya, darbeye ve darbecilere karşı tutum almaya davet ediyoruz.
Bizler inanıyoruz ki;
25 Temmuz darbe girişimine karşı özgürlük, onur, adalet davasına inanan Tunus’un evlatları, teyakkuzda olacak, sorumluluklarına sahip çıkacak ve darbecilere fırsat vermeyecektir.
Vatanını, haklarını ve inanç değerlerini korkusuzca savunan Tunus’un yürekli evlatlarına
15 Temmuz’da darbecilere hak ettikleri dersi veren Türkiye’den selam olsun!

 

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Nizip Kitap Kahve Törenle Açıldı

  Nizip Eğitim ve Dayanışma Derneği (NEDDER) bünyesinde açılan Nizip Kitap Kahve, kalabalık bir davetli grubunun katıldığı törenle hizmete açıldı.

  15 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilen açılış törenine Nizip Kaymakamı Kemal Şahin, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Gündeş, Nizip Genlik Merkezi Müdürü Faruk Çiçek, Nizip İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Faruk Yakar, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, STK temsilcileri ve gönüllüler katıldı.

  Törende Hanifi Yaycı proje ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Ardından; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Nidader Temsilcisi Veysel Dağtekin ve emekli öğretmen Mehmet Aydoğdu birer selamlama konuşması yaparak Nizip Kitap Kahve’nin hayırlara vesile olmasını dilediler.

  Konuşmaların ardından dualarla Nizip Kitap Kahve’nin açılışı gerçekleştirildi.

 • Anadolu Buluşmaları IV. Gün Oturumu

  Anadolu Platformu tarafından Ankara Kızılcahamam’da "Sivil Toplumu Yeniden Düşünmek" üst başlığı ile 15.’si düzenlenen Anadolu Buluşması’nın dördüncü gün oturumları Ortadoğu Medya İletişim Merkezi tarafından yüksek kaliteli video olarak tekrar düzenlendi.

  Oturumları kronolojik olarak aşağıdan izleyebilirsiniz.

  DEĞERLENDİRME ve SONUÇ BİLDİRİSİ

 • Anadolu Buluşmaları III. Gün Oturumları

  Anadolu Platformu tarafından Ankara Kızılcahamam’da "Sivil Toplumu Yeniden Düşünmek" üst başlığı ile 15.’si düzenlenen Anadolu Buluşması’nın üçüncü gün oturumları Ortadoğu Medya İletişim Merkezi tarafından yüksek kaliteli video olarak tekrar düzenlendi.

  Oturumları kronolojik olarak aşağıdan izleyebilirsiniz.

  TEKNOLOJİLER VE DİJİTALLEŞME BAĞLAMINDA SİVİL AKTÖRLER

  SİVİL TOPLUMUN DEĞİŞEN AKTÖRLERİ

  SİVİL ALANDA STRATEJİK YAKLAŞIMLAR

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow