Pazartesi, 20 Eylül 2021
Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimize Bekliyoruz

Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimize Bekliyoruz Öne Çıkarılmış

Vakfımızın geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenlikleri bu sene 23-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta yapılacak.

Bülbülzade Vakfı’nın pandemi öncesinde her yıl ihtiyaç sahipleri yararına geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenlikleri bu sene 23-24-25-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta yapılacak. Hayır Çarşımızda; yöresel ev yemekleri, kitap, halı, ayakkabı, pasta, tatlı, döner, zücaciye, kıyafet, meşrubat ve tanıtım stantları yer er alacak. Ayrıca canlı müzik, söyleşi, çocuk ve spor etkinlikleri de yer alacak.

İyilik Derneği, Anadolu Öğrenci Birliği, Evde Karakter Eğitimi, Yetim Komisyonu, Bülbülzade Öğrenci Yurtları ve İstikrar Spor Kulübü ve Ortadoğu Medya İletişim Merkezi de Hayır Çarşımızda stant açarak faaliyetlerini tanıtacak.

23-24-25-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta yapacağımız Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimize ailenizle birlikte davetlisiniz…

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Yeni Dönemin İlk İstişare Toplantısı Yapıldı

  Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından teşkilat çalışmaları, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Toplantısı 18 Eylül Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

  Yeni dönem ve yeni dönemde yapılacak çalışmaların değerlendirildiği İstişare Toplantısının moderatörlüğünü İbrahim Özmantar yaparken, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve yönetim kurulu üyeleri de birer sunum gerçekleştirdi. Toplantıya Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyetlerde bulunan komisyonlardan temsilciler katıldı.

  Oturumun açılışında toplantının moderatörü İbrahim Özmantar şunları söyledi; “Yorucu bir pandemi süreci geçirmiş olmamıza rağmen hayır kapıları, gönüllülük hareketi menziline ulaşmak için çabalıyor. Biliyorsunuz bizim hareketimiz istişareye, danışmaya, şeffaflığa ve hesap vermeye dayalı bir hareket. Bundan dolayı yaptıklarımız, yapacaklarımızın hepsini istişare ediyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Artık Anadolu Federasyonu olarak neticeye varmış olan yeni bir dönemden bahsediyoruz. Anadolu Federasyonu, Anadolu Platformu’nun hukuki alt yapısının gözden geçirilmiş, çalışma alanlarının yeniden düzenlenmiş ve yeni bir hedefle, yeni bir bakış açısıyla revize edilmiş haliyle sizlere arz etmiştik. Biliyorsunuz Anadolu Platformu pek çok gönüllü kuruluşun bir araya geldiği bir birliktelik modeli idi. Ancak bu birlikteliğin Türkiye’deki mevzuat gereği hukuki bir altyapısı yok idi. Biz de bunu yasal bir gerekçeye ihtiyaç duymadan yürüttük. Ancak ilerleyen yıllar içerisinde bu çalışmanın hukuki bir alt yapısının olabilmesi, gönüllülerin hukukunun gözetildiği bir birliktelik oluşabilmesi için bir birliktelik formülü inşa ettik. Bu Ağustos ayı içinde yaptığımız genel kurul ile şekillendi ve tescil edildi. Biz yeni dönem derken bu yeni dönemi kastediyoruz. Yine Eylül ayı dolayısıyla başladığımız yeni çalışma dönemini kastediyoruz. İşte bugün burada yönetim kurulu üyelerimizle yeni dönem nedir, yeni dönem derken neyi kastediyoruz ve nasıl çalışacağız bunları konuşacağız sizlerle” dedi.

  Ardından sözü Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir alarak bir sunum gerçekleştirdi. Aldemir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İçinden geçtiğimiz süreç hepimizin tanıklık ettiği ve aktif olarak sorumluluk aldığı bir süreç. Büyük düşünür Garaudy der ki; “İnsanın değeri istikbalin inşasına katkısı nispetindedir.” Eğer istikbalin inşasına katkınız yoksa değerden söz edemezsiniz. Bu çerçevede özellikle bizi aşan hayallerin umuda dönüşmesi için bu vakıf çatısı altında uzun zamandır büyük çabalar veriyoruz. Bizler hayalleri ömründen uzun olan insanlarız. Biz hayal ederiz, fikir üretiriz, birileri çıkar bunu icra eder. Biz de bir ucundan tutarız. Onun için fikre her zamankinden daha fazla ihtiyaç hissediyoruz. Hayatın dinamizmi, yaşamın ritmi, zamanın ruhu, yeni evreleri, yeni umutlarla beraber her gün güneş gibi doğuyor. Ama bir kısmımız dünde, bir kısmımız ondan önceki günde kalmayı seçiyoruz. Kalanlarla takılırsan biz de orada kalırız. Anadolu Platformu bu kapsamda üç noktada bir yenilenmeyle yüz yüze geldi. Özellikle kültürel olarak bir yaklaşımı tecrübe ettik. Neyi öne çıkartırsanız sesinizin karşı vadiye çarparak size yankılandığı gibi size geri döner. Kültürel olarak ayrıştırıcı, konvansiyonel kavramları bir tarafa bıraktık. Kütüphanelerimizle yüzleştik, fikirlerimizle yüzleştik. Yeniden okuduk Allah’ın kitabını, peygamberin sünnetini, uygarlıkların yaşadığı dönemleri ve bizim tanık olduğumuz modern dünyanın ihtiyaçlarını. Sempozyumlar yaptık, çalıştaylar yaptık ve bu süreçlere şahitlik ettik. Bu süreçte geldiğimiz bir kültürel sıçramanın, bir devrimin yaşanması gerektiğinde hemfikir olduk. Ve artık ülkemiz, milletimiz, memleketimiz, eksikleriyle devletimiz demenin hasretini de içselleştirmiş olduk. Biz ulus devletin sınırlarına hapsedilmiş insanlar değiliz. Devletlerin sınırları olur, düşüncenin ve fikirlerin sınırları olmaz.” dedi.

  Toplantıda Bülbülzade Vakfı yönetim kurulu üyeleri Yunus Atilla Hamallar, Rabia Aldemir, Hıdır Akaslan ve Adem Er birer konuşma yaparak gündemi değerlendirdiler.

  Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından gündemdeki konularla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi, öneriler dile getirildi.

  İstişare Toplantısının sonunda Anadolu Öğrenci Birliği Yükseköğretim ve Ortaöğretim birimlerinde görev değişikliğinden dolayı eski birim başkanlarına yeni birim başkanları tarafından hediye takdiminde bulunuldu.

 • 4. Uluslararası STK Fuarındayız

  İslam Dünyası STK’lar Birliği (İDSB) tarafından bu sene çevrimiçi düzenlenen 4. Uluslararası STK Fuarı’na vakfımızda katılarak sanal stant açtı.

  Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeni bu sene ilk kez sanal ortamda yapılan 4. Uluslararası STK Fuarı’na ülkemizden ve dünyanın çeşitli bölgelerinden birçok sivil toplum kuruluşu katılıyor. Online STK Fuarı faaliyet alanına göre ayırılan hollerden oluşuyor. Burada bulunan STK stantlarından istediğinize tıklayarak ziyaret edebilir, bilgilerine ulaşabilir, canlı ve görüntülü sohbet edebilirsiniz.

  Fuarı ziyaret etmek için tıklayın

  Vakfımızın stantını ziyaret etmek için tıklayın

 • Anadolu Federasyonu Olağan Genel Kurulu Ankara’da Yapıldı

  Anadolu Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yapıldı.

  Anadolu Eğitim, Kültür, Çevre ve Sosyal Hizmetler Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu, 16 Ağustos Pazartesi günü Türkiye’nin birçok bölgesinden iştirak eden çok sayıda delege ve davetlinin katılımıyla Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yapıldı. Kızılcahamam Eliz Hotel Convention Center’de yapılan genel kurul süreci, 15 Ağustos Pazar günü katılımcı delegelerle yapılan forum etkinliği ile başladı. Anadolu Platformu Teşkilat Birimi Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın moderatörlüğünü yaptığı forumda, Anadolu Federasyonu ismiyle birlikte girilen yeni dönemle alakalı katılımcılarla müzakerelerde bulunuldu. Günün ilerleyen saatlerine kadar süren ve karşılıklı olarak soru cevap tarzında icra edilen forumda Anadolu Federasyonu’nun çalışma alanları, hedefleri, gelecek tasavvuru ve çalışma prensipleri üzerinde duruldu.

  İkinci gün de devam eden genel kurul, 16 Ağustos Pazartesi günü Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in açılış konuşması ile başladı. Konuşmasına programa birçok şehirden icabet eden katılımcılara teşekkür ederek başlayan Turgay Aldemir, Anadolu Federasyonu ile başlayan yeni dönem çalışma tarzına dair önemli açıklamalarda bulundu. Anadolu Platformu ile başlayan hareket sürecinin yeni bir evreye girdiği, güncel meselelere cevap vermede yeni üslup ve yöntemler kullanmanın kaçınılmaz olduğu ile kurumsal meşveret çerçevesinde yapılan istişareler sonucunda faaliyet alanlarını kapsayacak hukuki zeminin ancak federasyon kurumsallığı altında gerçekleştirilebileceğinin kararına varıldığının altını çizen Aldemir, bugün icra edecekleri genel kurulda oy kullanacak her delegenin aynı zamanda aday olarak seçilmeye namzet olduklarını belirterek bu durumun hem ülkemiz hem de İslam dünyası için bir model teşkil ettiğini vurguladı. Başkan Aldemir, bugüne dek bu çabalara omuz veren herkese teşekkür edip yeni dönem için başarılar dileyerek konuşmasını tamamladı.

  Turgay Aldemir’in konuşmasının akabinde genel kurula katılan 150’yi aşkın delege, farklı başlıkları taşıyan 5 ayrı atölye çalışması için gruplara ayrıldı. Atölyelerde Anadolu Federasyonu ve üye kuruluşlarının kurumsal faaliyet öncelikleri ortak akılla belirlenerek üzerinde konuşmalarda bulunuldu. Atölyelerin ardından ise, haziruna sunulmak üzere ortaya çıkan sonuçların değerlendirmeye alındığı müzakerelere geçilerek gerekli tasniflemeler yapıldı.

  Organize edilen programların sonrasında genel kurul gündemine geçildi. Anadolu Federasyonu 1. Olağan Kurulu, divan kurulu teklifi ile başladı. Başkanlığına İbrahim Bahar, üyeliklerine de Gülistan Keleş ve Fatih Kaya’nın teklif edildiği genel kurul divanı delegeler tarafından oy birliği ile kabul edildi. Divan teşekkülünün ardından katılımcılara seçim sürecine dair bilgilendirmeler yapılarak oy kullanma işlemine geçildi.

  Alfabetik sırayla oy kullanmaya çağrılan her delege, kendi isimlerinin de yazılı olduğu ve çarşaf liste usulüyle hazırlanan oy pusulaları ile 25 ismi seçerek oylarını kullandı. Oy kullanma işleminin tamamlanmasıyla birlikte sayım-döküm işlemine başlandı. Yapılan tasniflerin bitimi ile de tutanaklar birleştirilerek sonuçlar tespit edildi.

  Seçim sonuçlarının ilanından önce genel kurula katılan Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) YK Başkanı Rabia Aldemir, Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Genel Başkanı Muhammed Fatih Eren, Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANESİAD) YK Başkanı Coşkun Alay ve Hür Akademisyenler Derneği (HAKAD) YK Başkanı Doç. Dr. Davut Akduman söz alarak genel kurulu selamladı.

  Konuşmaların akabinde divan başkanı İbrahim Bahar, kullanılan oylar neticesinde oluşan Anadolu Federasyonu asıl ve yedek Yönetim Kurulu ile denetim ve disiplin kurulları listelerini katılımcılarla paylaştı. Daha sonra ise kürsüye çıkan Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Hüseyin Özhazar bir teşekkür konuşması yaptı. Anadolu Platformu sürecinden ve gelinen yeni noktadan bahseden Hüseyin Özhazar, geçmiş kurumsal yürüyüşlerine destek veren ve yeni dönemlerine katkı sunan herkese teşekkür etti. Genel Kurul, seçilen yeni yönetim kurulunun başkanlarını seçtikleri ve istişarelerde bulundukları toplantı ile sona erdi.

  Anadolu Eğitim, Kültür, Çevre ve Sosyal Hizmetler Federasyonu

  1. Olağan Genel Kurulu Asil Yönetim Kurulu Listesi
  • Turgay ALDEMİR
  • Gazi KILIÇPARLAR
  • Rabia ALDEMİR
  • Tamer ÇALHAN
  • Hüseyin ÖZHAZAR
  • Mahsum AYTEPE
  • İbrahim BAHAR
  • Davut AKDUMAN
  • Nesrin KARATAŞ
  • İbrahim Kutlu ÖZMANTAR
  • Necat YAZICI
  • Oğuz MEMİŞ
  • Hacer BAŞER
  • Mustafa ŞANVERDİ
  • Cevat BAL
  • Atabay ÇELİK
  • Melikşah YALÇINKAYA
  • Halide İkra KAHRAMAN
  • Mehmet ALPCAN
  • Gülistan KELEŞ
  • Mesut ÇAÇA
  • Ömer Faruk KAVUNCU
  • Cemal AKINCI
  • Mustafa Sefa ÇAKIR
  • Seyfi PINARBAŞI

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow