Pazar, 24 Ekim 2021
Yeni Dönemin İlk İstişare Toplantısı Yapıldı

Yeni Dönemin İlk İstişare Toplantısı Yapıldı Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı yönetimi tarafından teşkilat çalışmaları, bölgemiz, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Toplantısı 18 Eylül Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Yeni dönem ve yeni dönemde yapılacak çalışmaların değerlendirildiği İstişare Toplantısının moderatörlüğünü İbrahim Özmantar yaparken, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve yönetim kurulu üyeleri de birer sunum gerçekleştirdi. Toplantıya Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyetlerde bulunan komisyonlardan temsilciler katıldı.

Oturumun açılışında toplantının moderatörü İbrahim Özmantar şunları söyledi; “Yorucu bir pandemi süreci geçirmiş olmamıza rağmen hayır kapıları, gönüllülük hareketi menziline ulaşmak için çabalıyor. Biliyorsunuz bizim hareketimiz istişareye, danışmaya, şeffaflığa ve hesap vermeye dayalı bir hareket. Bundan dolayı yaptıklarımız, yapacaklarımızın hepsini istişare ediyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Artık Anadolu Federasyonu olarak neticeye varmış olan yeni bir dönemden bahsediyoruz. Anadolu Federasyonu, Anadolu Platformu’nun hukuki alt yapısının gözden geçirilmiş, çalışma alanlarının yeniden düzenlenmiş ve yeni bir hedefle, yeni bir bakış açısıyla revize edilmiş haliyle sizlere arz etmiştik. Biliyorsunuz Anadolu Platformu pek çok gönüllü kuruluşun bir araya geldiği bir birliktelik modeli idi. Ancak bu birlikteliğin Türkiye’deki mevzuat gereği hukuki bir altyapısı yok idi. Biz de bunu yasal bir gerekçeye ihtiyaç duymadan yürüttük. Ancak ilerleyen yıllar içerisinde bu çalışmanın hukuki bir alt yapısının olabilmesi, gönüllülerin hukukunun gözetildiği bir birliktelik oluşabilmesi için bir birliktelik formülü inşa ettik. Bu Ağustos ayı içinde yaptığımız genel kurul ile şekillendi ve tescil edildi. Biz yeni dönem derken bu yeni dönemi kastediyoruz. Yine Eylül ayı dolayısıyla başladığımız yeni çalışma dönemini kastediyoruz. İşte bugün burada yönetim kurulu üyelerimizle yeni dönem nedir, yeni dönem derken neyi kastediyoruz ve nasıl çalışacağız bunları konuşacağız sizlerle” dedi.

Ardından sözü Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir alarak bir sunum gerçekleştirdi. Aldemir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İçinden geçtiğimiz süreç hepimizin tanıklık ettiği ve aktif olarak sorumluluk aldığı bir süreç. Büyük düşünür Garaudy der ki; “İnsanın değeri istikbalin inşasına katkısı nispetindedir.” Eğer istikbalin inşasına katkınız yoksa değerden söz edemezsiniz. Bu çerçevede özellikle bizi aşan hayallerin umuda dönüşmesi için bu vakıf çatısı altında uzun zamandır büyük çabalar veriyoruz. Bizler hayalleri ömründen uzun olan insanlarız. Biz hayal ederiz, fikir üretiriz, birileri çıkar bunu icra eder. Biz de bir ucundan tutarız. Onun için fikre her zamankinden daha fazla ihtiyaç hissediyoruz. Hayatın dinamizmi, yaşamın ritmi, zamanın ruhu, yeni evreleri, yeni umutlarla beraber her gün güneş gibi doğuyor. Ama bir kısmımız dünde, bir kısmımız ondan önceki günde kalmayı seçiyoruz. Kalanlarla takılırsan biz de orada kalırız. Anadolu Platformu bu kapsamda üç noktada bir yenilenmeyle yüz yüze geldi. Özellikle kültürel olarak bir yaklaşımı tecrübe ettik. Neyi öne çıkartırsanız sesinizin karşı vadiye çarparak size yankılandığı gibi size geri döner. Kültürel olarak ayrıştırıcı, konvansiyonel kavramları bir tarafa bıraktık. Kütüphanelerimizle yüzleştik, fikirlerimizle yüzleştik. Yeniden okuduk Allah’ın kitabını, peygamberin sünnetini, uygarlıkların yaşadığı dönemleri ve bizim tanık olduğumuz modern dünyanın ihtiyaçlarını. Sempozyumlar yaptık, çalıştaylar yaptık ve bu süreçlere şahitlik ettik. Bu süreçte geldiğimiz bir kültürel sıçramanın, bir devrimin yaşanması gerektiğinde hemfikir olduk. Ve artık ülkemiz, milletimiz, memleketimiz, eksikleriyle devletimiz demenin hasretini de içselleştirmiş olduk. Biz ulus devletin sınırlarına hapsedilmiş insanlar değiliz. Devletlerin sınırları olur, düşüncenin ve fikirlerin sınırları olmaz.” dedi.

Toplantıda Bülbülzade Vakfı yönetim kurulu üyeleri Yunus Atilla Hamallar, Rabia Aldemir, Hıdır Akaslan ve Adem Er birer konuşma yaparak gündemi değerlendirdiler.

Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından gündemdeki konularla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi, öneriler dile getirildi.

İstişare Toplantısının sonunda Anadolu Öğrenci Birliği Yükseköğretim ve Ortaöğretim birimlerinde görev değişikliğinden dolayı eski birim başkanlarına yeni birim başkanları tarafından hediye takdiminde bulunuldu.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Sonbahar Şenliklerimiz Sona Erdi

  Vakfımızın geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenlikleri dördüncü gün yapılan etkinliklerin ardından sona erdi.

  Bu sene 23-24-25-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta yapılan Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimizde, İstikrar Spor Kulübü kız ve erkek öğrenciler tarafından taekwondo gösterisi yapıldı. Yine İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından kurulan aşı çadırında Covid 19 aşı uygulaması yapıldı.

  Bir diğer etkinlik ise Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu öğrencileri tarafından yapıldı. Çocuklarla beraber yapılan el işleri geliri hayır işlerinde kullanılmak üzere Hayır Çarşısına bağışlandı.

  Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimizin son gününde yapılan son etkinlik ise mangala turnuvası oldu. Turnuvaya katılan çocuklar birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Yarışmada dereceye girenlere ödül verildi.

  Hayır Çarşımızda Suriye Komisyonumuz tarafından İl Göç İdaresi Müdürünün katılımıyla bir açık hava toplantısı düzenledi. Toplantıda eğitim camiasının sorunları ele alındı.

  Hayır Çarşımızda ayrıca; yöresel ev yemekleri, halı, ayakkabı, pasta, tatlı, döner, zücaciye, kıyafet, meşrubat ve komisyonlarımızın tanıtım stantları yer aldı. 23-24-25-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta düzenlediğimiz Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimiz yapılan etkinliklerin ardından sona erdi.

  Geliri hayır çalışmalarında kullanılacak olan geleneksel hayır çarşımıza katkı sunan tüm gönüllülerimize teşekkür eder, iyilik yolunda çalışmalarının devamını dileriz.

 • Sonbahar Şenliklerimizde III. Gün Etkinlikleri

  Vakfımızın geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenlikleri’nde üçüncü gün geride kaldı.

  23-24-25-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta yapılan Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimizde, İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile Covid 19 aşı kampanyası yapılıyor. Cumartesi ve Pazar günleri faaliyet gösteren aşı merkezinde vatandaşlar gelip aşılarını olabiliyor.

  Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimizdeki bir diğer etkinlik ise Geleneksel Aba Güreşi gösterisi oldu. İstikrar Spor Kulübü Güreş Takımı tarafından yapılan gösteriye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

  Sonbahar Şenliklerimizde Suriyeli yerel sanatçılardan Sanatçı Ahmet Şükri ve ekibi de katılarak yörelerine ait ezgiler söylediler. Bir diğer canlı müzik etkinliği ise Türkiyeli sanatçılar Bestami Sonar ve Mustafa Demir tarafından yöresel türküler ve ezgiler seslendirildi.

  Hayır Çarşımızda; yöresel ev yemekleri, halı, ayakkabı, pasta, tatlı, döner, zücaciye, kıyafet, meşrubat ve komisyonlarımızın tanıtım stantları yer alıyor. Ayrıca canlı müzik, söyleşi, çocuk ve spor etkinlikleri de yapılmaya devam edilecek.

  23-24-25-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta yapacağımız Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimize ailenizle birlikte davetlisiniz…

   

 • Sonbahar Şenliklerimizde II. Gün Geride Kaldı

  Vakfımızın geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenlikleri’nde ikinci gün geride kaldı.

  23-24-25-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta yapılan düzenlediği Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimizde Kızılay Şehitkamil Şubesi iş birliği ile Kan Bağışı kampanyası yapıldı. Kampanyaya vakıf başkanımız Turgay Aldemir ve gönüllülerimiz katılarak kan bağışında bulundu.

  Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimizdeki bir diğer etkinlik de çocuk şenliği oldu. Çocuk şenliğinde halat çekme yarışması, çuval, ip atlama ve sek sek oynayan çocuklar doyasıya eğlendi.

  Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimizde bulunan Gaziantep Suriye Topluluğu standında ise Suriye’deki Anadolu Kültür Merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin resimleri sergilendi. Ayrıca Suriyeli kanaat önderi ve yazarlarda stantta hasbihallerde bulundular.

  Hayır Çarşımızda; yöresel ev yemekleri, halı, ayakkabı, pasta, tatlı, döner, zücaciye, kıyafet, meşrubat ve komisyonlarımızın tanıtım stantları yer alıyor. Ayrıca canlı müzik, söyleşi, çocuk ve spor etkinlikleri de yapılmaya devam edilecek.

  23-24-25-26 Eylül tarihlerinde Festival Park’ta yapacağımız Hayır Çarşısı ve Sonbahar Şenliklerimize ailenizle birlikte davetlisiniz…

   

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow