Cumartesi, 31 Temmuz 2021
Enerji Yolları ve Kürsel Sisteme Etkileri

Enerji Yolları ve Kürsel Sisteme Etkileri Öne Çıkarılmış

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerlerinde bu hafta “Enerji Yolları ve Kürsel Sisteme Etkileri” masaya yatırıldı.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerlerinin bahar dönemi üçüncü seminerinde “Enerji Yolları ve Kürsel Sisteme Etkileri” masaya yatırıldı. 23 Mart Cuma günü Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda yapılan seminere Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı M.Hıdır Akaslan ve çok sayıda davetli katıldı. Önder Arslan’ın moderatörlüğününde yapılan oturumda “Enerji Yolları ve Kürsel Sisteme Etkileri” başlıklı sunumu Şehitkâmil Sosyal İşler Müdürü Remzi Yılmaz gerçekleştirildi.

Remzi Yılmaz sunumunda enerji yoları ve kürsel sistem, uluslararası doğalgaz boru hatları projeleri, dünyada kurulu nükleer santraller, elektrik üretiminde nükleer enerjinin payı, enerji kaynakları tüketim oranları, Türkiye’de elektrik üretimi, Türkiye’deki petrol ve doğalgaz hatları, dünyada enerji savaşları ve küresel sistemden bahsetti.

Sunumun ardından program soru cevap kısmı ile devam etti. Öğretmen hasbihal seminerlerinin üçüncü oturumu soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Yazar Hakkında

bulbulzade.org

"Arzın imarını ve neslin ıslahı"nı kendisine ilke edinen vakfımız 1994 yılından beri Gaziantep'te faaliyetlerine devam etmektedir...

Benzer Ögeler

 • Gelecekteki Eğitim Semineri Yapıldı

  Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinde bu hafta “Gelecekteki Eğitim” konusu ele alındı.

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından haftalık olarak düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinin yedinci ve son oturumunda “Gelecekteki Eğitim” konusu masaya yatırıldı. 4 Ocak Cuma günü BEKAM Toplantı Salonunda yapılan seminerin sunumu eğitimci Ömer Faruk Kavuncu gerçekleştirdi. Programa Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, komisyon üyeleri ve eğitimciler ve eğitim gönüllüleri katıldı.

  Ömer Faruk Kavuncu sunumunda; Endüstri 4.0 kavramı, Gelecekte Okul ve Sınıf, Gelecekte Öğretim Materyalleri, 21. Yüzyıl Becerileri üzerinde durdu.

  Kavuncu sunumunda şu ifadelere yer verdi; “21. yüzyılın dünyamıza kazandırdığı teknolojik gelişmeler her gün her yerde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Değişime o kadar alıştık ki artık yeni şeylere şaşırmıyoruz. Bundan yüz yıl önce hayalini dahi kuramayacağımız imkânlara kavuşmamıza rağmen gelecekte bizi nelerin beklediğine dair fikirlerimiz oldukça sınırlı.

  Bugün sanayide ve üretimde “Endüstri 4.0” kavramı konuşuluyor. Çeşitli sektörlerde insanın yerini yapay zeka ile geliştirilmiş robotların ve internete entegre edilmiş nesnelerin alacağı söyleniyor. Dolayısıyla insanlığın eski istihdam alanlarının yok olacağı ve yerini yeni iş tanımlarının alacağı ifade ediliyor. Peki, eğitim hayatına bu yıl başlayan çocukların %65’inin üniversiteden mezun olduklarında yapacağı işin henüz var olmadığını, yani icat edilmediğini biliyor muydunuz?

  Bugün kullandığımız eğitim metotları, çağın ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değil. Gelişen teknoloji ile birlikte artık bilgi ulaşılması güç bir olgu olmaktan çıktı. Zaman ve mekân sınırı tanımaksızın merak ettiğimiz bir konuya dair bilgilere internet ortamında rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Artık bilgi ve ezber yoğunluklu eğitimden ziyade, çeşitli becerilerin kazandırıldığı bir paradigmaya ihtiyacımız var.

  21. yüzyılda öğrencilerimize yaratıcılık, inovasyon, liderlik, dijital okur-yazarlık, eleştirel düşünebilme, problem çözebilme, kişisel yönetim, hayat boyu öğrenme ve sosyal sorumluluk becerilerini kazandırmak zorundayız” dedi.

  Program sunumun ardından yapılan müzakereler ile devam etti. Gelecekteki Eğitim semineri yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.

 • Modern Toplumda Okul

  Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinde bu hafta “Modern Toplumda Okul” konusu ele alındı.

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından haftalık olarak düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinin altıncı oturumu “Modern Toplumda Okul” üst başlığı altında BEKAM Toplantı Salonunda yapıldı. 28 Aralık Cuma günü yapılan seminerin sunumu eğitimci Cumali Kaplan yaptı. Programa Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, komisyon üyeleri ve eğitimciler ve eğitim gönüllüleri katıldı.

  Cumali Kaplan sunumunda; Osmanlıda bir okul modeli olarak medreseler, mektepler, Cumhuriyetin ilk yıllarında okullar, müfredatlar, 1950 ve 1980 yıllarında okullar ve eğitim, 2012 - 2018 yılları arasında okullar ve eğitim, Avrupa’da okullar ve eğitim modelleri üzerinde durdu.

  Program sunumun ardından yapılan müzakereler ile devam etti. Modern Toplumda Okul semineri yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.

  Öğretmen Hasbihal Seminerlerinin altıncı oturumu 4 Ocak Cuma günü “Gelecekteki Eğitim” başlığı ile yapılacak.

 • Mesleki Eğitim Semineri Yapıldı

  Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinde bu hafta “Mesleki Eğitim” konusu ele alındı.

  Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından haftalık olarak düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinin beşinci oturumu “Mesleki Eğitim” üst başlığı altında BEKAM Toplantı Salonunda yapıldı. 21 Aralık Cuma günü yapılan seminerin moderatörlüğünü Savaş Ahmet Aksu,  sunumu ise eğitimci Önder Arslan yaptı. Programa Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, komisyon üyeleri ve eğitimciler ve eğitim gönüllüleri katıldı.

  Önder Arslan sunumunda; mesleki eğitimin dünyadaki yeri ve Türkiye'deki yeri hakkında bilgi verdi. Türkiye'de geçmişten günümüze mesleki eğitim alanında yapılan çalışmaları anlattı. Günümüzdeki mesleki eğitimin sorunları ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı mütalaalar yapıldı. Sunumda Gaziantep’te mesleki eğitim deyince akla ilk gelen Mennan Usta, ülkemizdeki önemli isimlerden Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ’ın hayat hikâyelerine ve yaptıkları çalışmalara da yer verildi. Program sunumun ardından yapılan müzakereler ile devam etti. Mesleki Eğitim semineri yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.

  Öğretmen Hasbihal Seminerlerinin beşinci oturumu 28 Aralık Cuma günü “Modern Toplumda Okul” başlığı ile yapılacak.

1 Response Found

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow
Snow